• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Tuana

Nada é por acaso!
Kjo eshte nje teme shume delikate e cila ka terhequr vemendjen e njerezve per qindra vjet me rradhe.

Ray Kurzweil, nje shkencetar shume i njohur boterisht si edhe autor i 'The Singularity is Near', mendon qe bota ashtu si e njohim ne ate do te jete e panjohshme pas njezet vjetesh. Ajo do te kete ndryshuar jashtezakonisht shume.

Nje prej ndryshimeve qe ai mendon se eshte i mundur eshte qe: me ne fund shkencetaret mund te zbulojne sekretin e perjetesise dhe te qenit i pavdekshem.

"Une dhe shume shkencetare te tjere mendojme tani qe pas rreth 20 vjetesh ne do te kemi mjetet dhe do te kemi gjetur menyrat per te riprogramuar trupat tane. Ne mund te riprogramojme software te trupit qe plaket ne menyre qe ne te mund te ndalojme dhe me pas te kthejme pas procesin e plakjes." - shkruan ai per The Sun.

"Me pas nanoteknologjia do te na lejije qe te jetojme ne pafundesi. Nanobotet do te zevendesojne qelizat e gjakut dhe do ta bejne punen e tyre mijera here me efektivisht."

Kurzweil, fansat e te cilit perfshijne edhe njerez shume te njohur si Bill Gates dhe Bill Clinton, ka bere edhe deklarata te tjera ne lidhje me kete ceshtje, si per shembull qe njerezit do te mundin te zevendesojne te gjitha organet qe nuk punojne me me organe te tjera artificiale. Thote qe do te jemi ne gjendje qe te zhytemi ne uje per ore te tera pa patur nevoje per oksigjen, si edhe te shkruajme libra ne vetem disa minuta, dhe te gjitha keto fale nanoteknologjise.

Sipas tij edhe seksi virtual nuk do te jete me dicka e jashtezakonshme ne nje te ardhme te afert.

Deklaratat ne dukje shume te cuditshme dhe te guximshme te Kurzweil vijne nga fakti qe progresi teknologjik eshte duke u rritur me nje shpejtesi maramendese.

"Teknologjia kompiuterike dhe njohuria qe ne po fitojme per gjenet, eshte duke u pershpejtuar ne nje mase te jashtezakonshme." - shkruan ai.

"Ne te vertete, koha e nevojshme per teknologjine per tu dyfishuar eshte duke u ulur vazhdimisht." - shpjegon Kevin Bailey.

"Rritja ne teknologji qe me pare mund t'i duheshin 20 vjet, tani i nevojiten vetem 10, me pas 5, me pas 2.5, me pas 1.25 dhe keshtu ne vazhdim."

Kurzweil mendon qe ne jemi vetem tek fillimi dhe po prekim me majat e gishterinjve mundesite qe mund te sjelle inteligjenca artificiale. Ne jemi duke e perdorur ate ne menyra te ngushta por vazhdimesia premton mire.

"Keto zhvillime te teknologjise nuk duhet te duken shume larg. Celularet tane tani mund te bejne veprime te cilat ne vetem mund t'i enderronim 20 vjet me pare. Kur une isha nje student ne vitin 1965, kompiuteri i vetem i universitetit tim kushtonte 7 milion paund dhe ishte gjigant."

"E ardhmja teknologjike e tille nuk eshte larg."info.al/

 

Deuid

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Kosove
Titulli: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Kam degjuar qe njeriu ka iluzione ne koken e tij te quditeshme , por te kesaj natyre iluzione asnjehere s'kam ndegjuar dhe pare .
Vertet mendoi qe njerzit mbas 20 viteve kan me pa enderra me sy qel hehhehe e s'kan me fjetur kurr ! e kete ko me ja mundesu shkenca !
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Me te degjuar e kam se diku pas ca vitesh do mundemi te puthim dhe te dergojme kshu puthje virtuale (me arome, shije dhe me zhurme origjinale muaaaaaaaaaaaaaaaaaah) :lol: menxi po pres kete dite qe ti kiss ca qe m'kan ngel pike ne zemer kizz:syze: edhe nga forumi munde te jete ndonje por une do jem i duruar dhe do pres ate dite :p
 

ricky_ch

******
Pe: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Edhe s'ikur teorikisht të ishte e mundur kjo,
realizimi i saj në praktikë do të ishte pothuajse
e pamundur.
Do të kishim vetëm lindje, kurse vdekje jo, si dhe
do ta humbaste kuptimin jeta: një ditë do të ishim
pothuajse të gjithë të një moshe dhe dallimi prind fëmijë
nuk do të ekzistonte.
Për mua, nëse kjo do të ndodhte do të ishte momenti
kur njerëzimi do t'ia shkruante vetvetes denimin: vetëshkatërrimin!
 

Rrapatushe

Anëtar i ri
Titulli: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Une besoj qe do te ket jete pasi ky sistem te shkaterrohet dhe kte e besoj me plot bindje, sepse Zoti e ka krijuar Token me nje qellim; qe te jet e banueshme dhe kjo do te ndodhi ne menyren dhe kohen qe vetem ai e ka vendose. Njerezit mund te bejne shume perparime ne teknollogji, por gjithsesi nuk do te mund te zhdukin vdekjen, ajo eshte fuqi mbinatyrore qe lindi me njerezimin.Vdekja do te shuhet vetem ate dite kur djalli do te lere kte bote te lire nga kthetrat e tij qe do te jet DITA e GJYKIMIT! Kete e besoj me bindjen me te madhe!
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Titulli: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Duhet pare aspekti pozitiv i vdekjes gjithashtu....
a do kishte qejf nje njeri te jetonte per vite me rradhe i paralizuar nga tromboza?? apo dikush me kancer??
Apo dikush qe do jetonte shtrire per vite i lidhur pas makinave i ushqyer nepermjet venave??
apo dikush me alzheimer...etj etj qe spo me vijne ndermend. :)
une e shikoj si dicka normale edhe pse eshte e dhimbshme..

per sa i perket temes...eshte dicka e parealizueshme per shkak te mutacioneve gjenetike ne DNA, ne mitokondri, depozitimeve qelizore e jashteqelizore dhe demtimi molekular te strukturave jetike te qelizes nga koha... :p
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Duhet pare aspekti pozitiv i vdekjes gjithashtu....
a do kishte qejf nje njeri te jetonte per vite me rradhe i paralizuar nga tromboza?? apo dikush me kancer??
Apo dikush qe do jetonte shtrire per vite i lidhur pas makinave i ushqyer nepermjet venave??
apo dikush me alzheimer...etj etj qe spo me vijne ndermend. :)
une e shikoj si dicka normale edhe pse eshte e dhimbshme..

per sa i perket temes...eshte dicka e parealizueshme per shkak te mutacioneve gjenetike ne DNA, ne mitokondri, depozitimeve qelizore e jashteqelizore dhe demtimi molekular te strukturave jetike te qelizes nga koha... :p
E ke prekur problemin mu në tel. Nëse këto gjëra ende ekzistojnë,
atëherë as pavdekshmëria nuk do të ishte e mundshme.

Sa mundet të jetojë njeriu me kancer?
Pa regjenerimin e qelizave?
 

sensuu

sweet
Titulli: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

po mua do me pelqente te isha e pavdekshme....:)
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Pe: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Do me pelqente jashte mase te arrihej nje objektiv i tille,,nuk me duket shume i pamundur duke pase parasyshe se me cfare hapash po ecen shkenca,sidomos zbulimi i hapsires,kozomsit ,arritja ne qender te tokes etj etj,,jane disa element qe ne forme direkt dhe indirekte,,ndihmojn e ndikojn ne arritjen e ketij aobjektivi.
Ne lidhje me pavdekshmerin e njeriut,,mendoj qe shkenca e ka ne dore te dyfishoj vitet e jetes normale te njeriut,kete mundesi jam e bindur qe gezon dhe tani,(por per arsye te ndryshme keto gjera ngelin sekrete shkencore dhe te njohura vetem per nje pjes elitare te mjeksis,kjo eshte e mundur fale deshifrimit te ADN,,qe ne momentin e deshifrimit dhe njohjes se gjeneve etje etj qe jane keto te mejeksis,,shume shume parametra bilogjik jetesor eshte e mundur te permirsohen,,dhe te ndryshohen.
DIku ne nje emision tek eksplor,po degjoja nje emision ku nje klinik mbante trupat njerzor te vdekur ketu e vite sepse klinika u premtone se ne nje te ardhme te shpejt do mundin tua kthejn jeten ketyre mumjeve,,dhe jepte procedurat e ngrirjes njeres tjetres,,nejse personalisht mu duke makaber dhe budallik,,po njerzit kur kane lek,,bejne dhe te tilla.,.
gjithesesi e para nga syri vizonar,,ishte dicka interesante dhe kuptimplote,,sepse boten perpara e cojn njerzit me besime vizionare dhe te pakuptushme shpesh here per masen.(ketu perjashtohen te apasionuarti qe skan njohurit perkatese,.:p..)
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Marrezira,si besoj as qe dua te mendoj qe te realizohen...Pse te prishet procesi i jetes?Per ca qellimi?Cdo gje qe lind eshte bere per te vdekur,mos te merremi me gjera kunder natyres dhe gjerave mbinatyrore...Te mbajne vendin qe na takon,ate te NJERIUT,te jetojme e te mendojme se dikur do vdesim:)...Keta hipotezat e pavdekshmerise jane per njerezit frikacake,qe kane friken te perballen me faktet e natyres,qe kane frike nga vete jeta e jo me nga vdekja,e duan perjetesine...
 
Titulli: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

ja e zbulua,,,ja u ben njerezit e pavdekshem!!!!!!! Si do tja bejme me mbipopullimin e TOKES?
 
Vendndodhja
^.^
Titulli: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Kam pare nje filem te tille mbi pavdekshmerine e njeriut, nje familje shkuan ne nje fshat te panjohur, afer ishte nje burim i cili nese pije uje nga ky burim fitoje jetegjatesine, kjo familje e mbajti sekret nga njerzit e tjere qe vizitonin vendin dhe ndiheshin te lumtur qe dinin se nuk do vdisnin, madje dhe kur vinin te huaj dhe i sulmonin ata nuk friksoheshin sepse e dinin qe do sheroheshin prap e do ishin te shendetshem.
Mirepo ky gezim nuk zgjati shume, ata u merziten duke jetuar te njejtat gjera gjithmone, u merziten duke pare luftra e vdekje tek te tjeret madje nuk po shijonin me azgje nga vitet e shekujt qe po jetonin, u ben pishmend dhe deshironin te vdisnin.
Me pak fjale morali i filmit ishte shume domethenes, jetegjatesia eshte e deshirushme si fillim por nese i mendon gjerat thelle ....vdekja ka anen e vet pozitive ,jo me kot Zoti e ka krijuar kte limit te jetes se njeriut, nje jete pa vdekje do ishte shkatrrim per njerezimin.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

Do me pelqente jashte mase te arrihej nje objektiv i tille,,nuk me duket shume i pamundur duke pase parasyshe se me cfare hapash po ecen shkenca,sidomos zbulimi i hapsires,kozomsit ,arritja ne qender te tokes etj etj,,jane disa element qe ne forme direkt dhe indirekte,,ndihmojn e ndikojn ne arritjen e ketij aobjektivi.
Ne lidhje me pavdekshmerin e njeriut,,mendoj qe shkenca e ka ne dore te dyfishoj vitet e jetes normale te njeriut,kete mundesi jam e bindur qe gezon dhe tani,(por per arsye te ndryshme keto gjera ngelin sekrete shkencore dhe te njohura vetem per nje pjes elitare te mjeksis,kjo eshte e mundur fale deshifrimit te ADN,,qe ne momentin e deshifrimit dhe njohjes se gjeneve etje etj qe jane keto te mejeksis,,shume shume parametra bilogjik jetesor eshte e mundur te permirsohen,,dhe te ndryshohen.
DIku ne nje emision tek eksplor,po degjoja nje emision ku nje klinik mbante trupat njerzor te vdekur ketu e vite sepse klinika u premtone se ne nje te ardhme te shpejt do mundin tua kthejn jeten ketyre mumjeve,,dhe jepte procedurat e ngrirjes njeres tjetres,,nejse personalisht mu duke makaber dhe budallik,,po njerzit kur kane lek,,bejne dhe te tilla.,.
gjithesesi e para nga syri vizonar,,ishte dicka interesante dhe kuptimplote,,sepse boten perpara e cojn njerzit me besime vizionare dhe te pakuptushme shpesh here per masen.(ketu perjashtohen te apasionuarti qe skan njohurit perkatese,.:p..)
Kam pare dhe une nje emsion te tille, per njerez te cilet pas vdekjes kane qene te ngrire me "shpresen" se nje dite do te gjendet sekreti jetes pa fund.
Ne mjeksi, perdoret kjo teknike per ruajtjen e organeve qe transplantohen, por ne nje kohe shume te shkurter ose provohet si teknik per tumorat ( te ngrihen qelizat kanceroze, e ne kete menyre mos shtohen me).
Me duket vertet abstarkte te mendosh qe nje dite do te rimaresh jeten nga ku e le ( 50-60-70 vjec) me gjithe problemeet qe kishe ( e cuan ne vdekje).
+ pervec trupit/mishit/gjakut/trurit/zemres ( qe supozojme qe do shpiket nje mekanizem ti veri prap ne funksion), si do risillet shpirti ne njeri??
Nuk ka njeri pa shpirt, sepse te ishim te tille, sdo ndjenim as dhimje, as gezim, e as dashuri....
Pra eshte subjekt SF, per njerzit qe nuk pranojne realitetin e jetes, gjithcka lind duhet dhe te vdesi ( heret a vone).
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

kush te doje nga cikat e forumit ne damaret e mije rrjedh gjak vampire puro gati gati gral, me nje kafshim do ti garantoja pavdekesine ........ dhe kjo eshte reale LOL
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Te qenit i pavdekshem. A do te jete e mundur mbas 20 vjetesh?

kush ka lindur, do vdes nje dit qoft njerezit apo edhe e kafshet
askush sesht i pavdekshem :( :(
 
Top