• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Telepatia..

xhebrail

Mangup me Licenc
Telepatia ose biokmunikimi është njëri nga fenomenet shumë të njohura të lëmit të parapsikologjisë ose psikotronikës. Fjala “telepati” rrjedh nga gjuha e vjetër greke dhe do të thotë: “tele” - largësi dhe “pathe” - ndjeshmëri. Si themelues i saj njihet Fredrick Meiers, që është edhe njëri ndër themeluesit e Shoqatës britanike për kërkime psikike, qysh në vitin 1882.
ا’është në të vërtet telepatia? Telepatia mund të definohet si një manifestim psikotronik, gjatë të cilit vrojtohen mendimet, fotografitë psikike, dërgesa sensibël e një personi, respektivisht e dërguesit, nga ana e një personi tjetër, që në këtë rast është pranuesi. Këto mendime, kjo dërgesë sensibël, që emitohet vetëdijshëm apo pavetëdijshëm nga dërguesi, është e “shpërndarë” në hapësirë, ashtu që me pesë shqisat normale të komunikimit, të cilat ne si qenie njerëzore i posedojmë, nuk është e mundur të pranohen dhe me to të komunikojmë. Pra, mund të thuhet se telepatia është komunikim valorë i dy qenieve pa kontakt fizik, pa fjalë, por vetëm me anë të mendimit, pavarësisht largësisë së tyre.
Aftësi të komunikimit telepatik kanë të gjitha qeniet e gjalla, por ato që e kanë më të zhvilluar aftësinë e emetimit të “neuro-rrezeve”, e kanë më të theksuar këtë dukuri. Vetë jeta është e mbushur plot me raste telepatike, të cilat paraqiten në mënyrë spontane, midis personave që janë të lidhur ngushtë emocionalisht siç është rasti i nënës dhe fëmijës, motrës e vëllait, burrit e gruas etj.
Komunikimi telepatik, emetimi dhe pranimi i rrezeve, paraqet fundamentin në formimin e marrëdhënieve midis prindërit dhe fëmijës. Dashuria në mes nënës dhe fëmijës është e formuar kryesisht në parimet telepatike. Komunikimet telepatike ekzistojnë më së shpeshti në vitin e parë të jetës, kur fëmija nuk mund të flasë e dashuria në mes të nënës dhe fëmijës nuk është e “vetëdijshme” ose funksion i dëshiruar. Ky është një fenomen, po e quaj “jashtëshqisor”, i cili mund të shpjegohet vetëm si lidhje telepatike. Pa këso lidhjesh nuk do të ekzistonte as dashuria e vërtetë.
Gjatë luftës së dytë botërore kemi rastin e në nëne të një luftëtari në front, e cila papritur ndien dhembje në gjoks dhe bërtet: “Biro, të vrau armiku!” Lajmin për vdekjen e të birit, të cilin e mori më vonë, përputhej plotësisht me atë ditë dhe atë moment kur edhe ju kishte lajmëruar dhembja në gjoks. Rasti i mësipërm është vetëm një, nga shumë raste të ngjashëm që na ndodhin në përditshmërinë tonë (siç i ka ndodhur edhe Laura72), por që ne i interpretojmë, varësisht prej bindjeve dhe këndvështrimeve tona...
Gati në të gjitha vdekjet, të afërmit e familjes, në çastin kur ndërron jetë i dashuri i tyre, në mënyra të ndryshme e ndjejnë këtë. Këtë fenomene sqaron edhe psikologu i njohur K. Jungu në teorinë e tij të sinkronicitetit, por edhe populli ynë i njeh shumë mirë kotë shenja, që zakonisht quhen “isharete” (arab, isara - shenjë).
Kërkimet e ndryshme për, për sqarimin e telepatisë në mënyrë shkencore, kanë filluar që nga koha e Mesmerit, Pjer Zhana-s, Sharl Rishe-es e vazhdojnë dhe në ditët tona. Tentativa e parë fillon me Mesmerin. Edhe telepatinë, sikurse të gjitha fenomenet e parapsikologjisë, ai e shpjegon si dërgim të informacioneve nëpërmjet energjisë magnetike universale, e cila i lidhë të gjitha qeniet e gjalla. Telepatia e tërhiqte vëmendjen e Mesmerit sepse edhe ajo, si shumë dukuri jashtshqisore, paraqitej shpesh gjatë gjendjes hipnotike. Mesmeri edhe mendonte se telepatia paraqitet vetëm gjatë gjendjes hipnotike.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Sic cdio artikull shabllon fillon me origjinen e fjales qe ne cdo rast eshte nga greqishtja dhe vazhdohet me argumentimet e nje teorie e cila eshte pranuar nga shumica si e vertete(kjo per ty por esht ne pergjithesi sot ne qarqet shkencore boterore).Kur themi te vertete kemi parasysh qe ajo eshte relative.
E verteta ime relative:
Truri dhe gjuha jane nji dualitet i pandashem.Gjuha ndahet ne dy perberes te saj ne gjuhe te zeshme dhe ne gjuhe te brendshme(ta pazeshme).Gjuha e brendshme esht ajo ne quajme dhe ndryshe mendim.Ne nuk mund te mendojme pa perdorur gjuhen e pazeshme.Ky esht dualiti.Gjuha ne komplicietin e saj per vec bashkesi kombinative tinguj-grup tinguj-kocept ka dhe lidhjen me figuren-grup-figurat-koncept.
Kjo sa per hyrje.
Si veprojne ata ne gjuhe e brenshme e cila perfaqesom organizmin biologjik abstrakt ose organizmin biologjik fizik trurin qe ne thelb jane te njejte.Oraganet e shqisave(sy,gojehund,vesh,lekure) dergojne(dhe marin prej trurit) sinjalet me ane te nervave ndjesore te cilat konvertojne ne sinjal elektrik cdo sinjal te mare dhe e cojne ne zonat perkates ne tru.Si bashkveprojne keto zona me njera tjetren?keto bashkeveprojne me ane te valeve te cila jane dy llojshe me frekueca te ndryshme.Njera sherben per te percjell-marre informacionin ndermjet zonave te ndryshme dhe tjetra per cuar-mare ne zonen qendrore per te nxjere konkluzionin ose dhene urdherin.Si ndodh kjo me tutje ketu shkenca ngec.Si vale qe ato perfaqesojne ato kane rezen e tyre dhe rezonancen e tyre(mendohet) dhe kjo ben te mundur komunikmim ndermjet qenieve njerezore pa folur.Pra komunikim direkt me ane te gjuhes se brendshme te pazeshmne ose pjeses fotografike te saj.
sa`per ate qe /telepathe/=gjuha shqipe tregon thelbin filozofik te saj=te le pa thene,pra te le mendim pa ta thene,pa te folur.
 

unica

Anëtar i ri
Telepatia

kisha pas dëshir nga ju forumist te nderuar të marr mendimin tuaj ,lidhur me atë se sa ju besoni ne komunikimin me anë të telepatis, a ju ka ndodhur ndoj here pasi te ndodh ndoj gjë si e bukur si e shëntuar te thoni me vete se ma ka ndjerë zemra se do te ndodh keshtu ?
edhe a mendoni se 1 ditë do te vi koha kur njerzit do të komunikojn me anë te telepatis m edhe pse kjo gjk duket mjaft apsurde ?
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Po,disa here.Jo nuk esht abusrde.Ajo esht tendence e zhvillimit drejt njojes dhe aplikimit.Ne fillim njerezit primitive shikonin zogjte qe fluturunon dhe me siguri enderonin te ishin si ta.Endra e tyre esht realitet sot si shume e shume te tjera.Disa kane ardhur nga domosdoshmeria per te bere nje pune te caktuar disa nga deshira per te realizuar nje kenaqesi te caktuar,te dyja keto ne thlb kane fantazine ose enderimin sic e themi ndryshe.Dhe cuditerisht ajo qe duam ne me vone behet realitet.
Une hidherohem me disa njerez qe u mungon fjala "enderoj,deshiroj".Pas tyre nes shfrytezohen dijet e brezave dhe punon ne drejtimin qe endron dhe deshiron te besh nje dicka une mendoj se ai vjen.
 

Devil

Anëtar i Nderuar
Mu sme ka ndosh nej her po nji dit edhe telepatia do te dali ne treg ku te kemi mundesi ta blejm edhe ashu bim rahat nga celularet pastaj hahahahhahahahahahaha loooool si vika koha te komunikojm me telepati pse ca eshte telepatia compani komunikimi ahhahahahaha
 

eldi

trafikante
mua me raste me ndodh qe per cdo gje qe do me ndodh, te kem telepati per ate. por dhe sduhet pat shum besim tek telepatia, pasi nganjeher me ka lene dhe si te zhgenjyer dhe kam dal bllof. pergjithesisht zemra e nenes per femijen mund te kete telepati te madhe, ashtu sikurse mendoj dhe ne dashuri, kur e don dike me shpirt te paster.
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Une jam shume telepatike me motrat e mia.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Telepatia; fenomen paranormal apo fenomen normal?

ImagesCAMQPSPH.jpg


Telepatia mendore eshte percaktuar si “nje komunikim me ane te mjeteve te ndryshme nga shqisat, ose nepermjet transferimit te mendimit”. Megjithese ky eshte ne fakt pershkrimi me i mire qe mund t’i behet ketij fenomeni, ky pershkrim nuk eshte pershkrimi me i qarte dhe me i plote i ketij fenomeni.

Prova dhe fakte nese telepatia ekziston vertet si fenomen kane qene shume eksluzive gjate viteve, edhe pse perpjekjet kane qene te shumta. Shumica e fakteve jane anekdoda dhe prandaj ato nuk jane te pranuara si fakte shkencore dhe te besueshme.

Duke marre parasysh gjithcka, te gjithe ne kemi patur nje eksperience teplepatike gjate jetes tone edhe pse ndoshta nuk e kemi kuptuar kur kjo gje ka ndodhur. Shume gjera qe na ndodhin ne jete dhe qe ne shpesh ia atribuojme rastesise apo castit, por qe ne fakt mund te mos kene qene gje tjeter por manifestime te telepatise.

Vetem sepse ne nuk mund tejapim prova dhe fakte ne kete kohe, nuk do te thote qe ky fenomen nuk ekziston. Ka shume gjera te tjera te lidhura me mendjen tone, procese te mendimeve dhe gjera te lidhura me shpirtin per te cilat ne nuk dime shume gjera apo qe nuk dime asgje.

Ne dime qe mendimet jane nje lloj energjie, por nuk e dime me saktesi se kush eshte ne fakt origjina e kesaj energjie dhe se si kjo energji eshte shperndare. Mund te jete qe keto mendime futen ne nje “ndergjegje globale” me mendimet tona te futur ne nje rrjet dhe qe me ne fund arrijne tek destiacioni i tyre. Eshte perafersisht dicka e ngjashme me rrjetin e telefonit.

Ose nje teori tjeter eshte qe ne mundemi qe te fokusojme mendimet tona ashtu si nje rreze lazer tek nje individ receptiv te vecante, e pak redesi ka nese ky individ eshte ne dijeni te procesit apo jo.


Ka shume pretendime qe telepatia ekziston ne te vertete, megjithese ne ende nuk mund te kemi nje test shkencor per te vertetuar ne fakt dhe per te konfirmuar ekzistencen e ketij fenomeni.

Ka shume raste: nje mama qe e ndjen qe vajza e saj ka patur nje aksident edhe pse nuk e ka marre ende kete lajm, nje person qe mendon per dike tjeter te cilin nuk e ka pare prej vitesh dhe te nesermen keta te dy takohen rastesisht, ajo ndienja shume e forte qe telefoni do te bjere dhe ne fakt zilja e telefonit bie vertet, - te gjitha keto ka shume mundesi qe te jene manifestime te telepatise.

Si qenie njerezore qe jemi ne jemi te nderlidhur ne disa menyra qe ne ne fakt nuk i kuptojme plotesisht, dhe ne baze te kesaj mund te thuhet qe telepatia eshte nje proces njerezor shume i zakonshem, por qe eshte paksa i komplikuar ne boten tone me gjithe shperqendrimet e saj.

Eshte shume e qarte qe ne ne menyre te vullnetshme apo ne menyre te pavullnetshme mundemi te transmetojme dhe te marrim mesazhe te ndryshme, e sidomos ne kohe stresi apo krize. Por a mundemi ne qe te influecojme veprimet e te tjereve vetem me ane te transmetimit te mendimeve? Eshte e veshtire kjo pyetje por besohet qe ata persona qe kane motivim te larte munden.

Nje prej teorive me interesante eshte ajo qe pretendon qe ne mund te komunikojme ne menyre telepatike me kafshet tona, vecanerisht qente.

Ka nga ata njerez qe besojne qe eshte e mundur qe te influencohet dikush qe te mendoje per ju dhe qe ne meyre telepatike keta persona mund te thirren dhe te vijne afer jush nese ju vertet e ndjeni qe duhet t’i shihni. Por ky person duhet te jete patjeter dikush me te cilin ju keni patur nje lidhje shume te afert emocionale, si nje i dashur apo e dashur, apo nje person i familjes.

Komunikimi telepatik kerkon kembengulje dhe perqendrim, por jo aq shume sa do te donte per shembull perkulja e nje luge ne menyre telekinetike.

Megjithate, akoma shume studiues dhe shkencetare jane duke kerkuar nje shpjegim shkencor per t'i dhene nje shpjegim me te sakte ketij fenomeni, dhe per te sjelle per te gjithe boten prova dhe fakte qe telepatia ekziston vertet ne menyre qe te besohet edhe nga skeptiket e ndryshem.

Burimi Infoalbania
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Telepatia; fenomen paranormal apo fenomen normal?

Ka raste qe edhe i besoj,ka raste qe me rreshket si mendim...Me shume me pelqen ta lidh me rastesine telepatine,jo se ka dicka te mirefillte ne mendime,por me shume krijohet nga rrethanat...Pak a shume nese njeriu mesohet me disa gjera apo veprime ne disa shtrirje kohore te caktuara,pas njefare kohe do fitoje nje ''telepati'' te atyre gjerave...Rastise te mendosh apo thuash dicka me nje njeri,ndoshta ngaqe dhe njihesh mir me ate njeri,dmth me shume se rrethanat nuk mendoj se eshte dicka mbinatyrore...
 

Bukowski

Gjumash
Me ka ndodh ne autostrade, sapo ndeza mjetin per te marre autostraden me erdhi ndjesia qe dicka nuk ishte ne rregull sa i jap gaz u bllokua dhe ngela ne autostrade ne korsine e parakalimit per fat nuk kishte trafik :D, me ndodh shpesh te marr telefonin pak me para se te marre nje telefonate sikur e prisja
 
Top