• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

ثshtë vetëm tru

Arfenilla

Themelues i Forumit
Debati i madh se kush është më i mençur, mashkulli apo femra, tanimë ka përfunduar. Nuk ekziston diçka e tillë si një tru djali apo vajze, dhe nuk ka prova shkencore për ta dëshmuar se ata janë të “konfiguruar” ndryshe, sipas një eksperti.

Teoria "meshkujt janë nga Marsi dhe femrat janë nga Venera" nuk ka argumentim shkencor. Truri ynë ndryshon nga rolet të cilat shoqëria na detyron t’i luajmë", tha ekspertja neuroshkencore Gina Rippon, transmeton Koha.net, profesoreshë në Universitetin Ashton në Birmingam të Britanisë.

Stereotipat si paaftësia e supozuar e femrave për t’i lexuar hartat apo mendimi se meshkujt janë të dobët në multitasking nuk ka lidhje me shkencën, shtoi Rippon.

Ajo tha se meshkujt dhe femrat janë të ndryshëm vetëm për shkak se bota në të cilën jetojmë inkurajon improvizim gjinor.

"Ju nuk mund ta merrni një tru dhe të thoni: "ky është truri i një vajze, apo ky është truri i një djali", në të njëjtën mënyrë që mund të thoni për skeletin. Ato duken të njëjta," u citua ajo të ketë thënë për një artikull të “Daily Mail”.

Fakti se djemve dhe vajzave u janë dhënë lodra të ndryshme në bazë të gjinisë së tyre është ajo që krijon dallime gjinore brenda trurit, tha Rippon.

Duke luajtur me një kukull Barbie në vend të një superheroi, truri i vajzës është i programuar të bëhet më femëror, transmeton Koha.net.

Më shumë theks duhet t’i vihet faktit se truri është në fakt një muskul dhe prandaj mund të ushtrohet në përputhje me atë që kërkohet të bëjë, konkludoi Rippon.B expres
 

Aver

VIP
Titulli: ثshtë vetëm tru

Do t'i theksoja dy dukuri apo veprime qe na dallojne dhe kerkojne 'shpjegim shkencor'. :p

1. Paaftesia e femres ne timon. Nese e shoh një veprim te cuditshem apo te ngathet ne komunikacion, e di se kur te afrohem me shume do te shoh një femer. Ne 90% te rasteve del ashtu.
2. Paaftesia e meshkujve qe te flasim 10 persona ne te njejten kohe dhe secili ta kuptojme secilin... si dhe t'i kthejme pergjigje njeri tjetrit ne kohe reale.
 

sensuu

sweet
Titulli: ثshtë vetëm tru

Do tru? :p
Une ne harte kam qene sh keq nuk orientohesha dot,rrija një ore per te gjetur lumin shkumbin lol
 
Last edited:

Aver

VIP
Titulli: ثshtë vetëm tru

Do dru ti?

Mbylle forumin se te erdhi mami nga pas... 3... 2...

:p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: ثshtë vetëm tru

Do t'i theksoja dy dukuri apo veprime qe na dallojne dhe kerkojne 'shpjegim shkencor'. :p

1.
2. Paaftesia e meshkujve qe te flasim 10 persona ne te njejten kohe dhe secili ta kuptojme secilin... si dhe t'i kthejme pergjigje njeri tjetrit ne kohe reale.
Sepse ju meshkujt nuk jeni multitasking. Jeni te focusuar vetem tek ajo qe po beni ne ate moment dhe kjo shpesh ju jep efikasitet me te arrire se femrat. E ke pare brain tale, Mashkulli ka vetem 2 kuti ne tru. njera esht bosh, tjetra është vetem per dicka specifike te momentit dhe cdo gje e ben me radhe.
Femra ka me 100 kuti dhe ne te njejtin moment i perdor te gjitha deri sa bejne mase me njera tjetren, Lol.. Nejse, tale ja kane vene emrin ama ka dhe disa te verteta aty :p

 

Malsi

Anëtar i Nderuar
Titulli: ثshtë vetëm tru

Femra është 2-3 vjet me para ne zhvillim inteligjence dhe kjo ska pike dyshimi. Niveli arsyetimit tek një femer 20 vjecare dhe tek një mashkull ne te njejten moshe ,jane si nata me diten . Truri mund te jet i njejte ,por menyra sesi zhvillohet ndryshon :)
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: ثshtë vetëm tru

Nuk mund te jete i njellojte aktiviteti ose kapaciteti neurotik i tyre.
Pse?
Sepse sipas mendimit tim,duke qene qe dhe turpi biologjik, nuk jemi te njejte me meshkujt .Atehere dhe perpunimi,apo rritja dhe pjekja e receptorve te mardhenjeve neurotike nuk mund te jete aq i njollojte.
POr dhe qe femrat ose meshkujt jane me te zgjuar ne forme neurotike trunore kjo është relative .
PSe u dashka me qene meshkujt!?
Une them femrat.
PRa kjo ngelet një teori amatoresh dhe fansash gjinie asgje me shume.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: ثshtë vetëm tru

Do t'i theksoja dy dukuri apo veprime qe na dallojne dhe kerkojne 'shpjegim shkencor'. :p

1. Paaftesia e femres ne timon. Nese e shoh një veprim te cuditshem apo te ngathet ne komunikacion, e di se kur te afrohem me shume do te shoh një femer. Ne 90% te rasteve del ashtu.
2. Paaftesia e meshkujve qe te flasim 10 persona ne te njejten kohe dhe secili ta kuptojme secilin... si dhe t'i kthejme pergjigje njeri tjetrit ne kohe reale.

Je shum gabim ne kete pik Aver.Femra jo se është e ngathet ne kuminikacion por ,sikur është me e kujdeseshme..se ti japeshe shpejtesis mundet edhe një femij.......dhe rregullat i din shum me mir se disa meshkuj ,,por sikur mendoj me shum per koken e tyre dhe meshkujt po e keqkuptojn ket kujdes prandaj edhe po thuhet se jan te dopta ne kuminikacion .......sa keq.
 

Aver

VIP
Titulli: ثshtë vetëm tru


Je shum gabim ne kete pik Aver.Femra jo se është e ngathet ne kuminikacion por ,sikur është me e kujdeseshme..se ti japeshe shpejtesis mundet edhe një femij.......dhe rregullat i din shum me mir se disa meshkuj ,,por sikur mendoj me shum per koken e tyre dhe meshkujt po e keqkuptojn ket kujdes prandaj edhe po thuhet se jan te dopta ne kuminikacion .......sa keq.
çfarë e kujdesshme aman. 18 here shkoni para e poaq here prapa deri sa t'a fusni makinen ne parking :p
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: ثshtë vetëm tru

çfarë e kujdesshme aman. 18 here shkoni para e poaq here prapa deri sa t'a fusni makinen ne parking :p

Po nuk do thot se është e ngathet ne kumuni..... ... vetem pse ne parking nuk është aqe e zonja sa një mashkell.. ti veq shikon statistiken e aksidenteve vetem brenda muajt ne gjith vendin e lere me vitit ,ase 1% nuk del se shkaktar është një ngas.femer...rreziku me i madhe i njeriut tani me është makina ..është per keq ardhje te vdesesh ne ate menyre kur i ke mundesit te mos rrezikosh.
 

Aver

VIP
Titulli: ثshtë vetëm tru


Po nuk do thot se është e ngathet ne kumuni..... ... vetem pse ne parking nuk është aqe e zonja sa një mashkell.. ti veq shikon statistiken e aksidenteve vetem brenda muajt ne gjith vendin e lere me vitit ,ase 1% nuk del se shkaktar është një ngas.femer...rreziku me i madhe i njeriut tani me është makina ..është per keq ardhje te vdesesh ne ate menyre kur i ke mundesit te mos rrezikosh.
Ne rregull Arfe, dhe ashtu nuk prisja qe ndonje femer te pajtohej me ate qe kisha shkruar :)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: ثshtë vetëm tru

Ne rregull Arfe, dhe ashtu nuk prisja qe ndonje femer te pajtohej me ate qe kisha shkruar :)

hahaa e pra doja te ne ngacmoje trurin ti po:uff: Aver nuk ka dy dit se ket qeshtje e kemi diskutu edhe ne pune ,pas një aksidentit se ndodhe ne javen se iku ku gjet vdekjen 3 persona.Dhe shumica nga meshkujt u pajtuan se femrat jan me te mira ne kuminikacion biles,un dhash mendim qe vertem femrat meritojn te ngasin makinen , dhe është mir te hartohet një ligj madje !meshkuj ne pun te ikin me bus jan me te sigurt.:lekundje:
 

Aver

VIP
Titulli: ثshtë vetëm tru


hahaa e pra doja te ne ngacmoje trurin ti po:uff: Aver nuk ka dy dit se ket qeshtje e kemi diskutu edhe ne pune ,pas një aksidentit se ndodhe ne javen se iku ku gjet vdekjen 3 persona.Dhe shumica nga meshkujt u pajtuan se femrat jan me te mira ne kuminikacion biles,un dhash mendim qe vertem femrat meritojn te ngasin makinen , dhe është mir te hartohet një ligj madje !meshkuj ne pun te ikin me bus jan me te sigurt.:lekundje:
hahahahahaha

hahahahahaha

hahahahahaha

Mu harxhua komplet abonimi i qeshjes per muajin qershor. Duhet me ble impulsa tjere neser :D

Mos u bej si ato feministet e Suedise. Femrat jane cop cop ne timon dhe u kry ky muhabet :p

Tema mbyllet!

p.s. jo po jam edhe supermoderator tash :D
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: ثshtë vetëm tru

sigurt se femrat jan cop cop ne kuminikacion .por me mir është cop cop me vozit ... se meshkujt se po i bejn tjert cop cop bre jarabiiiiiiiiii u miratoft ni ligj ku ti hiqet e drejta cdo mashkujt te dal me makin ne kuminikacion:nxef:... p.s ja veq shiko fjalet se i thot dhe e kupton se është mashkell se ka qef te dominoj ani thot jam ba supermodarator ha ha ha ..
 
Last edited:

Aver

VIP
Titulli: ثshtë vetëm tru

sigurt se femrat jan cop cop ne kuminikacion .por me mir është cop cop me vozit ... se meshkujt se po i bejn tjert cop cop bre jarabiiiiiiiiii u miratoft ni ligj ku ti hiqet e drejta cdo mashkujt te dal me makin ne kuminikacion:nxef:.....
loooool

E lexova vetem pjesen me bold. Pjesen tjeter nuk pata mundesi se mu ndal rryma :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: ثshtë vetëm tru

Ne rregull Arfe, dhe ashtu nuk prisja qe ndonje femer te pajtohej me ate qe kisha shkruar :)
Pajtohem une. Sidomos femrat kineze.. Boh.. MOs te dalte perpara.. SHoferet me te keqia jane.. :mad: po hamendesoj dhe per kete, ndoshta nuk perqendrohen dot, ose nga frika ben qe te bllokkohen e mos te japin maximumin e tyre, Lol
 

Aver

VIP
Titulli: ثshtë vetëm tru

Pajtohem une. Sidomos femrat kineze.. Boh.. MOs te dalte perpara.. SHoferet me te keqia jane.. :mad: po hamendesoj dhe per kete, ndoshta nuk perqendrohen dot, ose nga frika ben qe te bllokkohen e mos te japin maximumin e tyre, Lol
Hajde shyqyr qe ka edhe kshu si ti qe e pranojne realitetin :p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: ثshtë vetëm tru

Hajde shyqyr qe ka edhe kshu si ti qe e pranojne realitetin :p
Po normal, duhet dhe me i pranu dhe te metat(kjo esht forca e gruas, te jete realiste ) , ashtu sic e pranon ti qe djemte si bejne dot 2-3 gjera njeheresh :p
 

Aver

VIP
Titulli: ثshtë vetëm tru

Po normal, duhet dhe me i pranu dhe te metat(kjo esht forca e gruas, te jete realiste ) , ashtu sic e pranon ti qe djemte si bejne dot 2-3 gjera njeheresh :p
Bukur, bukur.. por me një perjashtim te vockel. Une mendoj se te qenurit realist nuk ka lidhje me gjinine. Jo qe e ve ne diskutim forcen e gruas por sikur isha une i pari qe e pranova një nga 1 milion dobesite tona... ate te multitasking :p
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: ثshtë vetëm tru

çfarë e kujdesshme aman. 18 here shkoni para e poaq here prapa deri sa t'a fusni makinen ne parking :p
aspak spajtohem...se hiq skam problem me parkingun, bile njoh edhe shume femra tjera,qe parkojn per merak...:po:
 

Aver

VIP
Titulli: ثshtë vetëm tru

aspak spajtohem...se hiq skam problem me parkingun, bile njoh edhe shume femra tjera,qe parkojn per merak...:po:
Mos u merzit se është video pak e gjate :p

[video=youtube;acWXj-Wjmsg]https://www.youtube.com/watch?v=acWXj-Wjmsg[/video]

Me zuri taksirati me ju :stres:
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: ثshtë vetëm tru

Mos u merzit se është video pak e gjate :p

[video=youtube;acWXj-Wjmsg]https://www.youtube.com/watch?v=acWXj-Wjmsg[/video]

Me zuri taksirati me ju :stres:
hahahah Aver... po ka dhe meshkuj te tille.. po e pranoj deri diku ke te drejt, por jo plotesisht
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: ثshtë vetëm tru

Nuk e di pse,por kur gjendem para një mashkulli dhe një femre.
Mendoj gjithmon qe femra është me mistrece si natyre.
Meshkujt jan me te qete,me te mire,me fisnik,me te padjallzuar..:))
Flas per meshkujt tamam ,jo ata me hormone neurotike femrash :p ...
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: ثshtë vetëm tru

Po normal, duhet dhe me i pranu dhe te metat(kjo esht forca e gruas, te jete realiste ) , ashtu sic e pranon ti qe djemte si bejne dot 2-3 gjera njeheresh :p
çfarë thua o soul,çfarë duhet pranuar vetem pse meshkujt kan qef ti bejn gjith makinat forumla1 ,dhe tani jan me te mir ne vozitje? tani ti ne kine nuk ke jetu !!pse ke has ne rruge ne dy apo me shum kineze. nuk do thot se vozitin gjitha keq .....pastaj kinezet jan nr shum te madhe, ato jo se nuk din te ngasinin makine..... po kan frik se mos po e shkelin naj can chung:shokim:nejse ti mund te je besh qefin averti,por vetem qefin ama se per relitet mbete konstatimi im :djep:
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: ثshtë vetëm tru

çfarë thua o soul,çfarë duhet pranuar vetem pse meshkujt kan qef ti bejn gjith makinat forumla1 ,dhe tani jan me te mir ne vozitje? tani ti ne kine nuk ke jetu !!pse ke has ne rruge ne dy apo me shum kineze. nuk do thot se vozitin gjitha keq .....pastaj kinezet jan nr shum te madhe, ato jo se nuk din te ngasinin makine..... po kan frik se mos po e shkelin naj can chung:shokim:nejse ti mund te je besh qefin averti,por vetem qefin ama se per relitet mbete konstatimi im :djep:
Une nuk e vura re cilesimin pse femrat s'jane te mira si shofere, ju pasket fol per ngathtesine, une e pata ne pergjithsi.
DHe femrat kineze nuk jane te ngadalta por s'pyesin per shenja trafiku fare, i fusin marshin sikur te jene vetem ato ne rruge, Lol.. etj etj...
Tani une nga aq sa kam pare e provuar fola, vete nuk i jap se kam shofer personal :D...
Po qe ta bej dhe ty qefin, okay, dhe ti je një shofere shume e mire .. :D..
 

dangerous

Anëtar
Titulli: ثshtë vetëm tru

E vertet por kualiteti është #.

Gjinia femrore ndoshta nga vete natyra ne krahasim me
Meshkujt shume gjera i bejne me mire., por çi do jane sh.
te rrembyera .
Pas çdo vendimi te rendesishem fshihet një grua e zgjuar.
 

Jetmira

..........
Truri i femres është me i ndyre se ai i mashkullit,e kam vertetuar shume here kte gje.
Nuk po them se te gjitha femrat kane te njejten mendje,por ne shum raste u punon mendja vetem per keq.
Ka shum e shum raste kur femrat e keqinterprtojne rrespektin e gjinise tjeter,e marrin per ters.
Gjithsesi nuk do zihemi se kush ka trurin me te paster/ndyre, ngathet/shkathet etj etj.
është ceshtje individuale ;):)
 
Top