• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

“Trandafili blu”, më në fund bëhet... i arritshëm

E3

Anëtar i Nderuar
Për një kohë të gjatë janë shikuar si simbol i paarritshmërisë, por trëndafilat blu do të jenë më në fund "të prekshëm", pasi do të dalin në shitje gjatë kësaj vere në SHBA e Kanada. Dhe nuk do të jenë të ngjyrosura siç janë aktualisht nëpër Evropë, por bluja do të jetë ngjyra natyrale.
I quajtur “Applause”, trëndafili është gjenetikisht i modifikuar për të përmbledhur delfinidinën, një pigment që gjendet në shumë lule blu. Këto trëndafilë janë nxjerrë në treg për herë të parë në Japoni në vitin 2009, pas 20 vjetësh kërkime, nga një kompani japoneze e quajtur "Suntory" dhe nga partneri australian "Florigene". Tani, "Suntory" ka bërë të ditur se trëndafili i veçantë do të jetë në shitje në Amerikën e Veriut, prej fillimit të nëntorit.

4d12a80f8e8b08eea6a74b9f9e5ced4f.jpg

Me shumë mundësi e shikuar si lulja më e adhuruar, trëndafili është kultivuar prej më shumë se 5000 vjetësh. Ato mund të kenë domethënien e dashurisë e bukurisë, por edhe politikë, apo luftë. Trëndafilat blu konsiderohen një lule mitike, sepse deri në vitet më të fundit, ishin të pamundura për t’u kultivuar. Në fakt, në natyrë shfaqen në shumë lloje të së kuqes, rozës, të bardhës dhe të verdhës, por mungojnë ato të prodhuara me pigment blu. Për qindra vjet, trëndafilat blu kanë pasur domethënien e dashurisë së pamundur, apo të pakthyer. Kështu, kur u shfaq në Japoni për herë të parë, “Applause” është shitur për një çmim dhjetë herë më superior se ai i trëndafilave normalë. E kështu, me siguri, do të ndodhë edhe kësaj here.


ikub
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: “Trandafili blu”, më në fund bëhet... i arritshëm

Shume i bukur....
 

Aren

Anëtar i Respektuar
Pe: “Trandafili blu”, më në fund bëhet... i arritshëm

Pse gjithcka duhet ta ndryshojme e tia prishim bukurine natyrale ashtu sic esht krijuar fillimisht..!Nga kjo pikepamje nuk me pelqen por as mendoj se duket e bukur ne sy trendafili blu..
 
Top