• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Urrejtja dhe lakmia të bëjnë budalla

Mennel

_/\__________________________.
IMG_20201113_160149.jpgNjë president si ky.


Urrejtja dhe lakmia të bëjnë budalla

Ish Presidenti i Uruguait, José Alberto Mujica, konsiderohej presidenti më modest në botë. Ai mbeti modest edhe si pensionist, kohët e fundit nuk pranoi të merrte pagesë për pension dhe ua dhuroi shtëpinë dhe pronën e tij rreth njëqind fëmijëve që kishin mbetur jetimë gjatë luftës siriane.

Dikur, si "presidenti më i varfër në botë", ai nuk kishte truprojë dhe ngiste një "wolfswagen - bubë", jetonte në fermë dhe e dhuronte për bamirësi rreth 90% të pagës së tij mujore, e cila ishte rreth 12,000 dollarë.

Nuk përfundon këtu, ai pallatin presidencial e përdori vetëm për takime zyrtare, por gjatë ditëve të ftohta, të pastrehët dhe familjet e tyre bujshin aty. Gjatë sundimit të tij, Uruguai ishte vendi i tretë më i zhvilluar në kontinent dhe një nga vendet e pakta që arriti të shmangte recesionin dhe ta ruante normën pozitive të rritjes.

Sot, ai jeton në një shtëpi me qenin e tij me tre këmbë. Ai thotë se jeton si shumica, dhe jo si pakica e popullit uruguajan dhe se kështu duhet të jetojnë të gjithë liderët e tjerë, domethënë jetën e një qytetari të zakonshëm.

Ai beson se nëse kryetari nuk mund të ecë lirshëm në rrugë pa truprojë, kjo do të thotë se ai ka bërë diçka të gabuar.

Mujica është mësuar me një jetë modeste. Ai luftoi për lirinë e kombit të tij, dhe kaloi 14 vjet në burg në rininë e tij si një rob lufte.

Motoja e tij është: "Urrejtja dhe lakmia të bëjnë budalla".
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Njeriu plaket, e sbashku me te plaken edhe dy cilesi. Shpresa e gjate dhe lakmia e tepert
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Mesime jete jane te gjitha dhe mos mohoni , diku diku keni xhelozuar si dreqi per dike qe ka patur dicka me shume se ju
dhe ziline ia keni ofruar si kavjar ne nje pjate te ftohte

Eshte njerezore cdo ndjesi..

Perse te mos e mohoj kur nuk e kam ne gjak as cilesi xhelozine e ketij lloji !?
 
Ky qenka asket fare😀

Edhe fare asket, s'ka lezet😝
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nese jo te ktij lloji ,te nje lloji tjeter
Jane ndjesi qe si mshehim dot

Mendoj se po e pergjitheson xhelozine gabimisht. Une mendoj dhe besoj se xhelozia per te mire ekziston, dhe kjo nuk te demton. Per dallim nga xhelozia e keqe, kur ti xhelozon per dicka qe ti se ke, nje dhunti apo cfaredo qofte ajo, e tjetri se ka, dhe ti ne te njejten kohe deshiron qe ai te mos i posedoje ato te mira, e kjo eshte e keqe dhe e demshme.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Mendoj se po e pergjitheson xhelozine gabimisht. Une mendoj dhe besoj se xhelozia per te mire ekziston, dhe kjo nuk te demton. Per dallim nga xhelozia e keqe, kur ti xhelozon per dicka qe ti se ke, nje dhunti apo cfaredo qofte ajo, e tjetri se ka, dhe ti ne te njejten kohe deshiron qe ai te mos i posedoje ato te mira, e kjo eshte e keqe dhe e demshme.
jo spo ngaterroj asgje
emrat cdo gjeje ia japim si duam , por une po flas per ndjesite , jo per pasojat qe mund ta pasojne ate ndjesi
xhelozi e mire? Zili e mire?
spo flas per ambicien te jemi te qarte
Ama ekzistojne brenda nesh , i ndjejme , tjeter se cfare zgjedhim ti japim ze , apo dore....por te gjithe i ndjejme ne momente te caktuara

ose ti je perjashtimi i natyres :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
jo spo ngaterroj asgje
emrat cdo gjeje ia japim si duam , por une po flas per ndjesite , jo per pasojat qe mund ta pasojne ate ndjesi
xhelozi e mire? Zili e mire?
spo flas per ambicien te jemi te qarte
Ama ekzistojne brenda nesh , i ndjejme , tjeter se cfare zgjedhim ti japim ze , apo dore....por te gjithe i ndjejme ne momente te caktuara

ose ti je perjashtimi i natyres :p

Nuk jam, cdo njeri ka te meta. Kush nuk xhelozon? Por, cdo gje ka limit, cdo gje e tepruar eshte e demshme. Kur them xhelozia e mire, mund te te sjelli shembuj plot, nese nuk po e kupton qellimin tim. Xhelozia behet e tepert ose e demshme nese ti e ushqen ate dhe nuk ia vendos freret me kohe.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Nuk jam, cdo njeri ka te meta. Kush nuk xhelozon? Por, cdo gje ka limit, cdo gje e tepruar eshte e demshme. Kur them xhelozia e mire, mund te te sjelli shembuj plot, nese nuk po e kupton qellimin tim. Xhelozia behet e tepert ose e demshme nese ti e ushqen ate dhe nuk ia vendos freret me kohe.
te njejten po themi dhe si kokederre qe jam , me ler ta them fjalen e fundit :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
te njejten po themi dhe si kokederre qe jam , me ler ta them fjalen e fundit :p

Po kishe thash te bojme muhabetin ma interesant, se lehte kapakun me ja vendos temave :lol:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Ahh,pak nga ndergjegjia dhe vlerat njerzore qe ka ky zoteria,te kishin politikanet tane,do ishim ne te tjera standarte si vend.
 

Desa

Temet Nosce
Urrejtja dhe lakmia janë mbese të vetmit ‘brirë’ në kokën e ‘budallait’.
 
 • Më pëlqen
Reactions: Ivy

Jetmira

Antarë i Respektuar
Une nuk kam urryer kurre njeri,po jam njeri qe mbaj inat.
Ama lakmitare jam pse ta mohoj.
Kur kam pare dike qe eshte veshur me mire se une,kam henger veten me dhembe se cfare ka kjo me shume se une.
Por jam munduar qe mos te me kape lakmia e tepert,se ndonjehere lakmia e tepert te demton :):).
Tani pervec aneve te mira,kam edhe ato te keqijat ;);).
 
Private conversations
Help Users
  Top