• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ushqimet e duhura për një tru të shëndetshëm

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Ushqimi është ilacci më i mirë për një tru sa më të shëndetshëm. Ju duhet të bëni kujdes dhe të zgjidhne ushqimet e duhura për ti ardhur në ndihmë shëndetit të truri tuaj. Mëeëpoashtë janë listuar disa nga ushqimet që nuk duhet të mungojnë në organizmin tuaj.
Kafeina ju bën më të vëmendshëm, ajo ju jep atë shtytjen e zgjimit edhe pse efektet zgjasin pak, por nëse e teproni me kafeinën do t’ju bëjë nervoz dhe jo të qetë.

Sheqeri zhvillon vigjilencën
Sheqeri është burimi më i pëlqyer i fuqisë për trurin tuaj; jo sheqeri i thjeshtë por glukoza, të cilën trupi e përpunon dhe që gjendet tek sheqernat dhe karbohidratet që konsumojmë. Kjo është arsyeja pse një pije e ëmbël shpesh është një përforcues shumë i mirë afatshkurtër i memories, të menduarit dhe aktivitetit mendor.

Hani mëngjes për të furnizuar trurin

Studimet kanë zbuluar se të ngrënit e mëngjesit përmirëson memorien afatshkurtër dhe vëmendjen. Studentët që hanë mëngjes japin rezultate më të mira në shkollë se ata që nuk hanë.

Peshku, vërtet që është ushqimi i trurit

Një burim proteinash, që lidhet me një fuqizim të shkëlqyer të trurit, është peshku; i pasur me acide yndyrore omega-3, që janë çelësi i shëndetit të trurit. Këto yndyra të shëndetshme kanë fuqi të jashtëzakonshme për trurin. Dieta e pasur me këto acide ndikon në uljen e rrezikut për t’u prekur nga demenca (çmenduria) dhe ataku nervor, si dhe tek një rënie mendore më e ngadaltë.

Shtoni në dietën tuaj një dozë frutash të thata dhe çokollate

Farat dhe frutat e thata janë një burim i mirë i vitaminës E antioksidante, e cila bën që rënia e aktivitetit mendor të jetë më e ngadaltë ndërsa ne plakemi. اokollata e zezë përmban veti të tjera të fuqishme antioksiduese dhe stimulantë natyral, si kafeina të cilët e përforcojnë fokusimin.
/albeu.
 
Private conversations
Help Users
    Top