• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Varesia emocionale !

1603988717127.png


Varësia emocionale
shkwputur nga libri “Rruga e rrahur më pak” (The Road Less Traveled) e autorit Scott Peck

Varësia
Keqkuptimi i dytë më i zakonshëm në lidhje me dashurinë është ideja që varësia është dashuri. Ky është një keqkuptim të cilin psikoterapistët duhet ta trajtojnë seriozisht. Pasojat e saj dramatike mund të shihen në një individ i cili bën një përpjekje apo një gjest apo një kërcënim për të kryer vetvrasje apo i cili bëhet së tepërmi i depresuar si pasojë e një refuzimi ose si pasojë e ndarjes nga bashkeshorti ose i dashuri. Ky njeri thotë: “Unë nuk dua të jetoj më, unë nuk mund të jetoj dot pa burrin (gruan, vajzën, të dashurin, mikun, shoqen), e dua atë kaq shumë.”
Dhe kur unë, si zakonisht, i përgjigjem: “E ke gabim; ti nuk e do burrin (gruan, vajzën, të dashurin, mikun, shoqen)”
“Çfarë do të thuash?” – më pyet ai i revoltuar – “Unë po të them që nuk mund të jetoj dot pa të. Më dëgjon çfarë po them apo jo?”
Përpiqem t’i shpjegoj se: “Ajo që ti përshkruan nuk është dashuri, por e ka emrin parazitizëm. Kur ti ke nevojë për një tjetër person për mbijetesën tënde, në këtë rast ti je thjesht një parazit mbi atë individ. Nuk ka liri në këtë mes, nuk ka zgjedhje të vullnetit të lirë në marrëdhënien tuaj. Kjo është bërë tashmë më shumë një çështje nevoje sesa dashurie. Dashuria është ushtrimi i lirisë për të zgjedhur. Dy njerëz e dashurojnë njëri-tjetrin vetëm atëherë kur ata janë plotësisht në gjendje të jetojnë pa njëri-tjetrin, por zgjedhin të jetojnë me njëri-tjetrin.”
 
Last edited by a moderator:
Dashuria është ushtrimi i lirisë për të zgjedhur. Dy njerëz e dashurojnë njëri-tjetrin vetëm atëherë kur ata janë plotësisht në gjendje të jetojnë pa njëri-tjetrin, por zgjedhin të jetojnë me njëri-tjetrin.”
Keshtu eshte ne fakt.
Ama tek femija eshte veshtire shume te mos e kesh shpirtin bashke me te,ku do qe te jete, ndodhet. :))
 
Private conversations
Help Users
    Top