• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Status
E mbyllur për postime të tjera.

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Ty.......
Kur duheshim
shkruaja per ty poezi dashurie
pastaj u grindem
e shkrujta poezi me grindje
e kur u merzitem
shkruajta poezi me trishtim
me lot e paisje tjera si keto
por sot, qe as duhemi
as grindemi
s'di si quhet poezia jeme
e gjeta,
poezi e diteve kur s'du me ia dite per ty
keshtu i bjen me ken,
nderkohe ketu filloi prape shi,
ti kushedi me ke flet
kushedi ke pyet si e kaloi diten
kushedi kujt i tregon per muziken
me ke do pish kafen neser?
ma thuj
jo se me intereson
por sa me pase dicka per poezi
ma thuj por pa fjale
se ne s'flasim
po ti ma thuj
ku ishe sot
dje
si je veshe
kush t'ka ba me qeshe,
se kur ti qesh
dukesh sikur ia ke lexu Zotit ditarin
kur ti qesh
i bjen pika
t'keqes
me thuj kur flen
zgjohesh
kur del
vjen
me fol per shoqet
s'po te kerkoj shume
disa gjana sa me shkru kte poezi
te diteve qe s'du me ia dite per ty
kushedi kush te ka thane je e bukur
se ka gjithfare njerezish,
por m'beso
rrejne te gjithe
bajne sikur te dojne
por jo sa une
jo si une
pastaj ata nuk dine me t'shkru poezi
Kraja asht i vjeter
Rreshpja ka vdeke
Migjeni po ashtu
s'ka ma poet
nuk shkrun askush ma per ty
e ke kot
askush
as une
tesh qe s'grindemi
e s'duhemi
tesh qe me indiferencen ma te madhe
shkruj poezi
qe s'dojne me ia dite per ty
a ke hanger darke?
(K.K)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

I dashur baba,
Ja ku jam sot,atje ku ti më tregoje dikur
në buzë të pyllit,ku bien gjethet e jetës
përballë stuhive të ndjenjave,
njëra pas tjetrës.
I dashur baba,
dhe për mua u shtrua sixhadja e kafenjtë
e udhëkryqeve të rëna në pellgun e trishtimit
tani e kuptoj,që jeta është sfidë
për këdo që zgjedh rrugën e përkushtimit.
M.Curumi

 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Miku im i shtrenjte lamtumire
Ty ketu ne shpirt te kam ta dish
Fati po na ndan sot pa deshire
Po diku do shihemi serish.

Lamtumire o mik pa fjale e lot
Vetullat ti ngrysesh s'ka perse
Vdekja s'eshte gje e re ne bote
Por dhe te rrosh s'eshte gje e re.
 
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Kjo eshte nje nga ato heshtje ne te cilen te mendoj...
Jane te shumta heshtjet ne te cilat te mendoj.
dhe jane pikerisht keto momentet
ku me shume se cdo here tjeter;
Une kuptoj se sa te dua...
 

MasteR

I'm offline
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Harku i Triumfit - Erich Maria Remarque

"E di historine e vales dhe shkembit? Eshte nje fabul e vjeter, me e vjeter se ne te dy. Degjoje. Ishte njehere nje vale qe dashuronte nje shkemb kushedi ku ne det. Le te themi ne gjirin e Capri-t. Dhe e rrethonte me shkume dhe kenge, e puthte dite e nate, e shtrengonte ne krahet e saj te bardhe. Dhe psheretinte, qante, i pergjerohej qe te shkonte drejt saj, e donte dhe e godiste duke e konsumuar, derisa nje dite ai u dorezua dhe, i gerryer, i ra ne krahe."
"Dhe atehere?" pyeti Joan.
"Atehere, papritur, nuk ishte me nje shkemb me te cilin mund te luante, te bente dashuri, te qante, por nje pengese guri ne fund te detit, e varrosur. Dhe, duke u ndjere e zhgenjyer dhe e mashtruar, vala kerkoi nje tjeter shkemb."
"Edhe? C'do te thote? Duhet te kishte qendruar shkemb."
"Kete thone perhere valet. Por ajo qe eshte e levizshme eshte me e forte se ajo qe eshte fikse. Uji eshte me i forte se shkembi."
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

“My dear,
Find what you love and let it kill you.
Let it drain you of your all. Let it cling onto your back and weigh you down into eventual nothingness.
Let it kill you and let it devour your remains.
For all things will kill you, both slowly and fastly, but it’s much better to be killed by a lover.
~ Falsely yours”

― Charles Bukowski
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Ajo cka dua te jem per ty,
nuk eshte premtimi,
as besnikeria ne perjetesi,
une kerkoj castin ,
ku ne ekzistence jemi ,
vetem une e ti....
 
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

bluemoon:

U lodhe?
S'të vë faj.
Po pres...ç'do më thuash pastaj?

Do të më thuash këtu e tani?
S'kam tjetër dhe po të duash!

Je lodhur...?
Jo, s'të vë faj.
Mbi krye më deshe si dafinë?
Unazë në gisht të isha?
Veshje-zhveshja e radhës
apo ajo e ndërmjetmja?

Tani si më do?
Përgjysëm, si gjysëm stinë?
Më do përgjithmonë?
Në ç'mënyrë?
Në ç'formë?
Pa formë?
Në krahë?
Part-time?
Të plotë?

Të lodhi manjola?
Do një manaferrë?
A thjesht ferrë?
Më do si më ke dashur
apo si asnjëherë?

Më do symbyllur?
S'të kam pyetur...
Tek unë ç'dashuron?
Diçka më ka humbur,
ndoshta e kujton.


Të flas... të mos flas...
...të të them çfarë do?
Të mos them pse shkoj,
pse kthehem e pse jo?

U lodhe...
...faj s'të vë...
...po s'ishte me dëshirë...
...keq ardhja prej së largu,
e ikja s'ish më mirë...

Më dhe kohë a ta mora?
Do kohë të të mungoj?
Kam vdekur e tëra,
veç kohë ka këtu brenda!

T'i lëmë këto?
Do?
Do vish prapë në shtrat?
Zhveshjen lakuriqe
ta lëmë të na tallë prapë?

S'po merremi me fatin!
Kështu ishte shkruar!
Më e bukura nganjëherë
është krejt e shëmtuar.
 
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Te kam thene qe eshte e rrezikshme
Te me besh per te qeshur?
Te kam thene, e di (dhe ti).
Sepse,
sa here ti flet dhe une qesh
Nis te te dua nga fillimi perseri.
Por…
U bene kaq shume.
E une, s’kam ne plan te bie ne dashuri
sepse,s’mund
sepse, s’di
sepse, s’dua

Ja, pse eshte e rrezikshme
Ta besh te qeshe nje grua.

Ta pata thene kete.
Mos thuaj ‘’Jo” :D
 
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

NE KE SHPIRT
Në ke shpirt dhe ti si unë,
E s'të pëlqen hekuri, betoni e plastika.
Do vuash, ta them unë, do vuash shumë.
Se kjo botë ata si ne i vritka !
.
Në ke zemër mbushur me rrahje,
Për të gjitha gjërat në thjeshtësi veshur.
Prano, si unë lëndohesh me dashje,
Por dorë nga zemra s'ke për të hequr.

Y.D
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

AZIL POETIK

(nga libri "Mekatari")ti që më lexon
nëse guxon
eja me mua...
lakuriq e tëra
eja të të gënjej...
gënjeshtra është më fisnike
se sa i hidhur zhgënjimi...
guxo të të gënjej veç një herë unë
siç guxove tërë jetës të të zhgënjejnë
ata...
ato...
nderi...
morali...
besa dhe premtimi...
gënjeshtra ime gjithnjë është më e bukur
se gjithnjë ndodhet përtej...
eja pra...
pa të zhgënjyer guxo të të gënjej...
eja të të marr në një udhëtim të gjatë...
të gjatë...
shumë të gjatë...
përtej Tri Pikave në fund të vargjeve të mia…
atje larg…
atje poshtë…
atje lart…
atje përtej…
por kurrë këtu…
Tri Pikat…
trinia ime humnerë...
çast…
përjetësi…
asnjëherë…
Tri Pikat
trinia ime djegëse…
e nesërme…
e sotme…
e djeshme…
Tri Pikat…
trinia ime e trishtë…
muzg…
natë…
ditë...
Tri Pikat…
trinia ime magji…
bordell…
kishë…
xhami…
Tri Pikat…
trinia ime pa altar…
ëngjëj…
djajë…
ëngjëjdjajë…
Tri Pikat…
trinia ime gri…
ne…
unë…
ti…
Tri Pikat...
trinia ime pa shenjtorë…
i dashur…
bashkëshort…
dashnor…
Tri Pikat…
trinia ime rrënjëdalë…
rënkim…
heshtje…
fjalë…
Nëse guxon eja …
të të marr në një udhëtim të gjatë
si kurrë ndonjëherë
alfabetëve të përmbysur…
ndërgjegjes së cakërdisur
moraleve të dhjerë...
përtej Tri Pikave në fund të vargjeve të mia…
përtej çfarë shkruajta e çfarë thashë…
përtej çfarë mund të lexohet e mund të shkruhet…
përtej gjithshkaje që mund të thuhet…
përtej çfarë njerëzit lexuan e mund të lexojnë…
përtej çfarë njerëzit harruan e më s'kujtojnë...
përtej çfarë ti kërkove dhe s'ta dhanë...
përtej çfarë nuk doje dhe ta dhuruan...
përtej çfarë besove dhe ta vranë...
përtej çfarë bekove dhe ta mallkuan...
nëse guxon, eja pra, atje ku pak shkojnë...
eja dhe guxo të të gënjej...
të të gënjej pa të zhgënjyer...
në Arratinë e Madhe Përtej Tri Pikave
ku retë pa qiej
azil poetik kërkojnë...

©Artan Gjyzel Hasani
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Come la luna
Che illumina i miei pensieri
Vorrei che le tue labbra
Lambissero il mio viso
Come le foglie
Che si posano sul mio cuore
Vorrei che le tue mani
Accarezzassero i miei capelli
P.S.
 
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Mbrëmje malli

ا’mbremje kjo e sotmja valle!
Tek endet rrugeve poshte e lart,
Me hedh mendimesh dalengadale,
Dhe nje vele heshtjeje me ben dhurate!

Sikur te merrja nje rruge ngadale,
Nje rruge pa fund, qe s’di ku shpie,
Porsi nata dhe une, pa fjale,
Te fluturoja me krah magjie!

Sikur, te ndalesha qofte per pak,
Prane nje fari qe shpirtin djeg.
Pastaj, me flladin qe iken larg,
Nje tufe pulebardhash mbas t'i ndjek!

Pastaj, te ikja diku fare larg,
Mbi vele te heshtjes te lundroja,
Mbi vale mendimesh endacak,
Ne nje ishull malli te qendroja!

… T’merrja me vete nje pikez loti,
Ne xhep ta mbaja, si per fat,
Porsi pirat qe dikur moti,
Mbante ne xhep nje gur smerald!

Dhe ta fundosja me pike t’lotit,
At’ ishull qe djeg shpirtra...
Shpirtin plage, ne gjak, t’henes,
T’ja lidhja me fasha reshe t’hirta!

Plot nxitim pastaj te kthehesha,
Ku vajz’ e valave pret nje jete.
T’ja pija lotet t’gjithe, te dehesha,
Ne pike te lotit t’kthehesha vete!
L. Seiti
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Njerez te Trishte
Nuk jam aq i lumtur sa ju dukem
Mos u gënjeni kur me shihni qe qesh
Nata ik pa me dhene ate qe mundet
Dita vjen pa me sjelle ate qe pres!

Eshte nje loje ku s'dime si jemi futur,
Prej se ciles askujt nuk i iket
Nata gdhin si nje mashtrim i bukur
Dita vjen po nuk pranon te me bindet!

Ju me shihni qe ec gjithnje i ngutur
Te kjo rruge qe ka vetem fillim
Nata ik pa me bere dot te lumtur
Dita vjen per inatin tim!

Skender Rusi
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Mos shpjego të drejtën tënde,
pafajësinë, ndershmërinë,
hallet që ke;
mos i jep llogari askujt,
asnjëherë;
mos justifiko asgjë,
mos thirr...
Askush nuk dëgjon,
askush nuk kupton;
është thjesht humbje kohe...
| Artan Mullaj |
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Dashuria? C'me vjen per te qeshur!
Ti me puth: akull une, akull ti.
Ndjenja ime, per dreq eshte rreshkur.
Ndjenja jote te cel nuk di.

Ah, ne ate zhurmim sikur t'isha
Si nje here e nje kohe, edhe sot
Si cunak ne padi te humbisja,
T'enderroja me tym ashtu kot.

Te enderroja, po vec dicka tjeter
Qe as toka, as bari s'e njeh,
Qe nuk di si ta quash me emer
se me fjale dot zemra s'e shpreh.

Sergej Esenin
 
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Kur të vij nga larg

Kur të vij e di që do të ngelem aty,
Se veç ti ma zë rob shpirtin tim endacak.
Por dua të endem ca kohë me ty në sy,
Të kem çfarë të them kur të vij nga larg.

Si për herë të parë, të çuçuris në vesh,
E të skuqem nga fjalët e mia të zjarrta.
Kush rishpall dashuri në dyzet vjeç,
Ta quash tradhëti, është më e pakta!

I kam borxh dashurisë sime një fjalë,
I kam borxh një puthje, a nuancë të re.
Dy sytë e tu ç’më përpijnë përballë:
“Pse s’m'i ke dhënë më parë, më thuaj pse”!?
S. Habilaj
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Me fal vetja ime dashur :(
Me fal qe te lendova,
tlash ne duart e gabuar.
Askush shancin ska per ta pasur.
Me fal e dashur vetja ime,
mendova se ka dashni por paskan qen vec fjal e premtime :(
 

Fiore

Anëtar i Nderuar
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

strength-quotes-tumblr-2.jpg
.....................................
 

Fiore

Anëtar i Nderuar
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Ulu..Ketu prane meje e me degjo se cfare po them..Jo une..Por zemra ime:
Mendon se gjithcka vjen si pasoje e dashurise se madhe?
Mendon se une jame fajtore e vetme qe dua keshtu,ne kete menyre te padrejte per ty ,e te drejte per mua?
Mendon ndonjehere se cfare ndjen nje person qe nuk eshte afer atij qe dashuron?
Mendon se une dua te vuaj e te grindem pa fund me ty?
Mendon se jam njeri pa gjak pa zemer??
Mendohu nje here te vihesh ne vendim tim..Ku te ndjesh gjithe dashurine e duhur e mos mundesh ta perjetosh??
E trishte qe mendoj qe te kam ketu ,,Ne fakte ske qene asnjehere !!!
A thua do ndalosh ndonjeher thjeshte per te perjetuar tonen DASHURI...
:(:(
 
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Unë ......!!!
Kam përshtypjen që jam
një peisazh
jo me shumë ngjyra moderne
Pamje normale
e një njeriu të çmendur
Të çmendur
sipas teorisë Tuaj
Kam përshtypjen
që jam e lirë
sa mund të jetë i lirë
një i burgosur
Mbrenda vetes së tij
pa hekura përreth
por ....me
mendime shumëngjyrshme
Aq shumë ngjyra sa ...
verbojnë
u verbove dhe ti i dashur ...
u trembe
Ske faj
ishe mësuar me një ngjyrë në jetë
një i uritur s'ka nevojë
për shumë ushqime
Një njeri i varfër në shpirt ..
nuk do shumë
ne fakt as e ka idene çfarë do
Une e çmendura guxoj
e kërkoj më shumë
kërkoj një njeri të çmendur si unë...
ose më keq se unë ..
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

We have a appointment, even when we're apart
I will return certainly even lands are between us
In front of my eyes, in every places
And we return certainly
I'm melting with love and filled with passion
I cant give you up, no matter what, you are in front of my eyes
And I cant handle the days
And no word can describe my love
And every night and when I sleep, you are in front of my eyes
In front of my eyes, in every place
One day we will return, the love is still there
There is still hope when he is not here
In front of my eyes, in every place:luv:
 
Redaktimi i fundit:
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Du me ta shkrujt nji poezi o dashni
por nuk di...
Ndaj po ta them ndryshe me dy fjali:
UN S'JAM KU JAM,
JAM KU JE TI.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

ثSHTث KOHA Tث NDAHEMIPa ik tani, ti shpirt delikat,
Unë të dua,
po askush nuk të kupton dhe askujt
nuk i duhet delikatesa jote.
Në botën tonë kaq shumë të mbytur me gjak.
Më mirë ik,
më ler të qetë
në prakticitetin e gjërave.
Ti më ngatërron
kur para meje shfaqen
Hipokrizia,
Tradhëtia,
Egërsia,
Ti më ngatërron
edhe kur ajrin e mbushur me aroma thith.
Ti më ngatërron çdo herë.
Po unë nuk dua të ngatërrohem më.
Dua të bëhem edhe unë praktike
e t'i pranoj si të kësaj jete
Hipokrizinë,
Tradhëtinë,
Egërsinë,
ثshtë koha të ndahemi
Po si ?...

MIMOZA EREBARA
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

،Los dيas que fueron, los dيas perdidos,
los dيas inertes ya no volverلn!
،Qué tristes las horas que se desgranaron
bajo el aletazo de la soledad!
...
،Corazَn... silencia!... ،Cْbrete de llagas!
-de llagas infectas- ،cْbrete de mal!
،Que todo el que llegue se muera al tocarte,
corazَn maldito que inquietas mi afلn!

Alfonsina Storni
 
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Me rrezellinte si smerald merzija,
Dhe lumturia ngrysej si nje muzg me re...
Nuk dija ke te zgjidhja nga te dyja,
Sepse secila m' e bukur se tjetra qe.
I. Kadare
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Pra kaq ishte
Une thashe Lamtumire
Ketij kapitulli te jetes ne ndryshim
Per te gjitha gabimet e mia
Rruga eshte e gjate
Dhe pergjigjet do te vijne pasi une do jem larguar

Dhe kur dita e re te vij
Dielli sdo te ndricoj me fytyren time
Thuaji atyre qe me deshen
Se une u largova nga ketu

Shume ftohte qenka
Shiko fytyren time
Te gjitha historite qe mund te tregoj nuk fshihen
Rruga eshte e gjate
Edhe ca vargje me shume
Dicka qe ta kesh per te me kujtuar kur te kem ikur
Kur te kem ikur

Rruga drejt ferrit
Pergjate gjithe rruges
Eshte shtruar me miresi thone ata
Dhe disa besojne
Se asnje veper e mire
Nuk shkon pa u shpaguar ne fund ose keshtu duket sikur

Moni me dockat e veta....
 
Redaktimi i fundit:

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

I trazuar.

Si zhguall breshke cantën përsëri do të hedh në shpinë,
plot heshtje shprese përsëri do të le shtëpinë.

Me mendjen pas lënë, atje ku vendin kam cdo natë,
mes vajzave te mija do ta ndal orën kushedi sa gjat.

Dhe koha rrudhaqe shkon,
muajt, ditët, zbresin përsëri,
dhe ja ku jam, me më të fortën alibi,
do të zbres nga avjoni ,
dhe përballë me vrap do të më vini përsëri.

Poeti d.v
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

..nuk kam as nje rrjesht ma per ty..
Nuk shkruaj as bardh e as zi,nuk shkruaj me fjale me ngjyra.
Nuk i kombinoj me embelsin me dashuri..
nuk shkruaj me,,se nuk kam me asnje varg per ty..
Tash jam me pushime,e jam bashke me zemren time..
Nuk shkruajme me ,as une e as ajo..
Tash eshte kohe plazhi,kohe perendimesh,,kohe valesh dhe enderrimesh...

-From Neve ; ora4;41/dite e Merkur/Athine.ulur per shtate pal qejfe ne pc :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Ndersa shof kte imazh qe s'po mu hiqka nga mendja, mu kujtuan kto vargje te nje shkrimtareje irlandeze te inspiruara nga nje event tragjik gjate trazirave ne Irlanden e Veriut, ku gjithashtu gjeten vdekjen 2 femije...


Child Of Our Time
Yesterday I knew no lullaby
But you have taught me overnight to order
This song, which takes from your final cry
Its tune, from your unreasoned end its reason;
Its rhythm from the discord of your murder,
Its motive from the fact you cannot listen.

We who should have known how to instruct
With rhymes for your waking, rhythms for your sleep
Names for the animals you took to bed,
Tales to distract, legends to protect,
Later an idiom for you to keep
And living, learn, must learn from you, dead.

To make our broken images rebuild
Themselves around your limbs, your broken
Image, find for your sake whose life our idle
Talk has cost, a new language. Child
Of our time, our times have robbed your cradle.
Sleep in a world your final sleep has woken.
–Eavan Boland
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Private conversations
Help Users
    Top