• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vargjet ku gjeni veten ne keto momente!

Status
E mbyllur për postime të tjera.

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Ti Ishe Për Mua
Ti ishe për mua e pamposhtur si Troja
Troja që unë dot s’e pushtoja.
Ti ishe për mua e pakuptueshme,
Më e pakuptueshme se mbishkrimet etruske

Vetëm në ëndrra, ah, në ëndrra
T’i përqafoja flokët e dendura.
Gaz më shumë ndjeja tek të pushtoja
Se gjithë grekët kur ra Troja.

Vetëm në ëndrra m’ishe e kuptueshme,
Ti, e shtrenjta ime etruske.

Ismail Kadare
 

Desa

Temet Nosce
5.

Duhet të shkosh rrugës ku nuk ka ekstazë

që të mbërrish atë që s’e mbërrin njeri,

duhet të shkosh në rrugën e injorimit

që të kesh atë që nuk e ke,

duhet të shkosh në rrugën e shpronësimit

që të rrish atje ku nuk je,

duhet të shkosh në rrugën në të cilën nuk je.

Dhe ajo që ti nuk di është e vetmja gjë që ti nuk di,

Dhe ajo që nuk ke është e vetmja gjë që nuk ke

Dhe vendi ku je është aty ku nuk je.

T. E.
 

Desa

Temet Nosce
4.

Ju vëreni fytyra në të cilat shihet zbrazdësia e thellë mendore

Me frikën e vetme që s’kanë përse të mendojnë.

Ose, kur në eter mendja është e vetëdijshme

Por e vetëdijshme për asgjënë.

I thashë shpirtit tim, qetësohu. Dhe prit pa shpresë.

Të gjitha janë pritje.

Prit pa mendim, se ende nuk je i gatshëm për mendim.

Kështu errësira do të jetë dritë, qetësi,vallëzim.

T. E.
 

ZHIGO

better than your ex, better than your next

" Dikur jena kon rrugeve e sot biznesmen-a
Qa nuk kena pas si fmi sot krejt i blejna
Kur ja lypsha nones paret thojke: "Sot s'kena"
E sot me shume lek n'shpi une cdo dite po kthena"
 

Desa

Temet Nosce
Sot s’ishte ditë fjalësh,

me synim poezish apo bisedash,

as kishte rrugë që të ish jona.

Për të na përcaktuar mjaftonte një veprim,

dhe meqenëse me fjalë s’e shpëtoj veten,

fol për mua, ti heshtje, se unë s’mundem.

José Saramago
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
My Immortal
Evanescence

I'm so tired of being here
Suppressed by all my childish fears
And if you have to leave
I wish that you would just leave
'Cause your presence still lingers here
And it won't leave me alone
These wounds won't seem to heal, this pain is just too real
There's just too much that time cannot erase
When you cried, I'd wipe away all of your tears
When you'd scream, I'd fight away all of your fears
And I held your hand through all of these years
But you still have all of me
You used to captivate me by your resonating light
Now, I'm bound by the life you left behind
Your face it haunts my once pleasant dreams
Your voice it chased away all the sanity in me
These wounds won't seem to heal, this pain is just too real
There's just too much that time cannot erase
When you cried, I'd wipe away all of your tears
When you'd scream, I'd fight away all of your fears
And I held your hand through all of these years
But you still have all of me
I've tried so hard to tell myself that you're gone
But though you're still with me, I've been alone all along
When you cried, I'd wipe away all of your tears
When you'd scream, I'd fight away all of your fears
And I held your hand through all of these years
You still have all of me, me, me


:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Poezi e shkruar nga Frida Kahlo.

Ti meriton një dashuri që
të të dojë edhe të pakrehur,
me të gjithë arsyet që të
bëjnë të zgjohesh herët,
me të gjithë demonët
që nuk të lënë të flesh.

Ti meriton një dashuri që
të bëjë të ndihesh e sigurtë,
në gjendje të hash botën,
kur ecën pranë tij,
që i ndjen përqafimet e tua
si perfekte në lëkurën e tij.

Ti meriton një dashuri
që do të kërcejë me ty,
që gjen parajsën çdo herë
që sheh drejt syve të tu,
që nuk mërzitet asnjëherë
duke lexuar shprehitë e tua.

Ti meriton një dashuri
që të dëgjon teksa këndon,
që të mbështet kur bën budallaqen,
që të respekton si qenie të lirë,
që të shoqëron në fluturimin tënd,
që nuk ka frikë nga rrëzimet.

Ti meriton një dashuri
që i largon gënjeshtrat që afron ëndrrat,
kafenë dhe poezinë…Ps : e kush nuk e meriton, por shume e rralle e gjejne ,per mos thene asnjehere!
 

NGU

Wild child full of grace 💫
Një cigare…

Njëzet vetë na ishim,
njëzet vetë ushtarë,
një cigare kishim,
kush ta pijë ma parë?!

Dielli na përvëlonte,
etja na kish tha,
nga cigarja s’donte
asnjeri me u nda…

Me nji za vendosëm
të hedhim lotori,
Nuk asht përrallë, vëllezën,
Mos t’ju vijë çudi.

Në letër kush të shkruente
emnin ma hyjnor,
atij do ja lëshonim
cigaren në dorë…

Mu më qeshi fytyra,
gjeta emnin “NANE”
mendova, cigaren
mu do ma lanë!

U lexuen letrat,
Nuk kisha fitu,
nga njëzet, tetëmbëdhjetë
“NANE” kishin shkrue…

Shikum njeni-tjetrin,
fytyrat shprehnin mall,
cigaren e ndezëm,
e thithëm me radhë.

Dielli ma s’përvëlonte,
etjen lamë në një anë,
zemrat na i shëndonte
emni i dashun… “NANE”…
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
I may never see tomorrow; there's no written guarantee.
And things that happened yesterday belong to history.
I cannot predict the future, I cannot change the past.
I have just the present moment, I must treat it as my last.


28872871_186952095250746_3759678615592108032_n.jpg
 
Status
E mbyllur për postime të tjera.
Private conversations
Help Users
    Top