• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vazhdo me një këshillë

C3nI

Anëtar i Nderuar
Vleren shpirtit tone ia japin vetem ajetet kuranore dhe hadithet e Pejgamberit a.s., per shembull: "namazi është i caktuar ne kohe te caktuar per besimtarin" , prezentimi i besimtaret ne namaz sidomos me xhemat tek ai i sabahut dhe jacise jane deshmia me e mire e imanit . Pastaj raporti i pasurise se besimtarit me obligimet që ka ndaj zekatit , pastaj agjerimi , Haxhi si permbushje permbyllese te shtyllave te medha te Islamit . Permemdja e Zotit , respektimi i prinderve , mos shkeputja e lidhjeve farfesinore , kujdesi per te varferit , jetimeve , udhtarit , borqliut , keshillimi i tjereve nga largimi i mekateve etj . Vetem ne kete menyre nese e bejme vlersimin e njerezve ne baze te ajeteve te Kuranit ne cdo veper te zemres , te fjaleve dhe te gjymtyreve , athere mund t3e arrijme vleresimine vertet te vetes dhe te tjereve .
Nga ana tjeter prezentimi i mendjemadhesise , genjshtres , tradhetise te fjales , te lidhjes martesore , shpifjes , demtimi te tjereve , vrasja , vjedhja , marrja e kamtes , ngrenia e te ndaluares , pija e pijve dehese . Raporti me mobesimtaret , ndalimi i cdo mardhenie te cilen e ka ndaluar islami
, mos shoqerimi i njerezve te lige etj , keto dhe shume tjera vepra te tjera varesisht se besimtari i ka raportet me keto ndalesa , ashtu edhe do te varijojne te mirat apo e kunderta e ketyre veprave .
Allahu na befte je jemi sa me te mire me Zotin dhe me te tjeret .
Cdo besimtar që arrine nee kete menyre ta plotsoj fene ne tersi , athere ka kuptuar qellimin e fese . Ose si thote Zoti nese nuk e ploteosjne fene ne tersi , ja shoqrorjme djajt . Dhe varesisht sa kemi mangu nga feja na drejtojne djajt ne devijim dhe ne shkaterrim .

C3ni
 
Last edited:

C3nI

Anëtar i Nderuar
" E kush iu frikësua paraqitjes para Zotit të vet dhe ndaloi veten prej epsheve." (Nazi'at; 40)
Frika ndaj Zotit i paraprine ndalimit prej epsheve 👍

Vepro : nese ke ra ne grackat e shejtanit ne kete drejtim , te rekomandoj te lexosh literatur per friken që duhet tia kemi prej Zotit ."
Allalhu thote ne Kuran: "Por Allahut ia kanë frikën vetëm dijetarët nga robërit e Tij.” (Fatir, 28)
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Nuk osht e domosdoshme vetem me para ti japesh lemosh njerzve . Edhe buzqeshja e vellaut tend është lemosh, dhe cdo veper a fjale ne te mire te tjereve llogarite lemosh per ata që nuk kane mundesi lemoshe ne vlerat monetare .
Sa te mire e kemi Zotin tone te Bekuar dhe Lartmadheruar ! O Zot na fale mekatet tona dhe na udhezo ne rrugen tende te drejte .
 

NGU

Karma has no menu, you get served what you deserve
Pranoje të vërtetën pa marrë parasysh se kush ishte thënësi i saj, i vogël apo i madh, dhe ruaju nga kokëfortësia dhe mendjemadhësia!
 

sofia

Antarë i Respektuar
Mos keshillo kur nuk perjeton me teper se sa profesioni yt vlen!
 
Last edited:

Frank

Kansas City Shuffle.
Kujdes me parimin sintaksor sepse asgje nuk kuptova me siper.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Mund ta lexosh edhe njehere tjeter, se gjithcka është ne rregull! (Dhe perdoret pike cuditese!)
 

Frank

Kansas City Shuffle.
Mos keshillo kur nuk perjeton me teper se sa profesioni yt vlen!
Ma shpjego me fjale te thjeshta.

psssss: Pika çuditese do ishte nese fjalia ime do perfundonte pa arsyetim (sepse) 🤪
 

sofia

Antarë i Respektuar
Mos keshillo kur nuk perjeton me teper se sa profesioni yt vlen!
Jashte orbites se profesionit që ke zgjedhur te besh ne jete mos keshillo, sepse keshilla jote nuk i vlen askujt nese nuk e ke perjetuar te njejten situate që po kalon ai/ajo që ti keshillon!
 

Frank

Kansas City Shuffle.
Jashte orbites se profesionit që ke zgjedhur te besh ne jete mos keshillo, sepse keshilla jote nuk i vlen askujt nese nuk e ke perjetuar te njejten situate që po kalon ai/ajo që ti keshillon!
një situate e perjetuar s’ka te beje vetem me profesionin.
Eksperienca është jete.
Profesioni vetem një pjese e jetes.
 

sofia

Antarë i Respektuar
është argument i pabaze sepse pas cdo keshille vendoset pikecuditese. Atjw nuk ke arsyetuar aspak
Perseri nuk e ke kuptuar.....nqs nuk je mjek mos jep keshillat që mendon se do te jape mjeku, dhe nqs nuk e perjeton dicka(një dhimbje, humbje etj ) mos jep keshille sepse është e pavlefshme! Nuk ke di çfarë nuk kupton nga kjo?! :unsure: :confused:
 

Frank

Kansas City Shuffle.
është argument i pabaze sepse pas cdo keshille vendoset pikecuditese. Atjw nuk ke arsyetuar aspak
Perseri nuk e ke kuptuar.....nqs nuk je mjek mos jep keshillat që mendon se do te jape mjeku, dhe nqs nuk e perjeton dicka(një dhimbje, humbje etj ) mos jep keshille sepse është e pavlefshme! Nuk ke di çfarë nuk kupton nga kjo?! :unsure: :confused:
Sepse e the te prere me thike.
Une nuk jam mjek ama mund te jap një keshille: Kujdes se nga gjakderdhja humb jeten!
Vlen kjo keshille?
 

sofia

Antarë i Respektuar
Pra kujdes nga periodat se humb jeten?????? Kujdes me termat! Kjo është arsyeja perse nuk duhet te japesh keshille kur është e papershtatshme
 

Frank

Kansas City Shuffle.
Pra kujdes nga periodat se humb jeten?????? Kujdes me termat! Kjo është arsyeja perse nuk duhet te japesh keshille kur është e papershtatshme
Mund te ishe prere me thike psh, perse duhet te te shkoje mendja aty?!
Nejse.
Asnje keshille per Sofia!
 
Me kujtohet iher njona që thoshte: Une ne jete kam vuajtur shume!
Sa vjeçe je i thashë? 16 tha!
E mire i thashë, e rraf une topolinon që t'ka ber te vuash 😂
 
Top