• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vertetoni

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: vertetoni

vertetoni vetine e mesoreve ne nje trekendesh te cfaredoshem
Nuk e di sa mund te jem e sakte me kete gje,por nqs keta qe merren me kete gje moderatoret e ketij nenforumi shohin ndonje parregullsi ne vertetim mund te korigjojne...Gjithsesi me sa kam vene re alberto ndoshta mund ta jape zgjidhjen e sakte e ketij problemi...Une po e jap zgjidhjen sipas idese time...


Me duket se raporti i mesoreve ne nje trekndesh eshte 2:1,supozojme se kemi trekndeshin ABC(do ishte me e mir me figure por sdi ta bej:(..)...
Kemi trekendeshin ABC dhe D eshte mesi AB dhe E mesi i BC,dhe F mesi i AC kurse O eshte qendra...
Dmth kemi AD=DB,AF=FC,BE=EC.Nga kjo,[ADO] = [BDO],[AFO] = [CFO],[BEO] = [CEO],dhe [ABE]=[ACE] ku [ABC]eshte trekendeshi kryesor...
Kemi [ABO]=[ABE]-[BEO],[ACO]=[ACE]-[CEO] nga kjo
[ABO]=[ACO] dhe [ADO]=[DBO],[ADO]=1/2[ABO]
perderisa dime qe [AFO]=[FCO],[AFO]=1/2[ACO]=1/2[ABO]=[ADO] nga ku
[AFO]=[FCO]=[DBO]=[ADO]...E njejta gje behet edhe me tjerat [AFO]=[FCO]=[DBO]=[ADO]=[BEO]=[CEO]...
 

arch_modern

tHe WoRlD iS mInE
Pe: vertetoni

Nuk e di sa mund te jem e sakte me kete gje,por nqs keta qe merren me kete gje moderatoret e ketij nenforumi shohin ndonje parregullsi ne vertetim mund te korigjojne...Gjithsesi me sa kam vene re alberto ndoshta mund ta jape zgjidhjen e sakte e ketij problemi...Une po e jap zgjidhjen sipas idese time...


Me duket se raporti i mesoreve ne nje trekndesh eshte 2:1,supozojme se kemi trekndeshin ABC(do ishte me e mir me figure por sdi ta bej:(..)...
Kemi trekendeshin ABC dhe D eshte mesi AB dhe E mesi i BC,dhe F mesi i AC kurse O eshte qendra...
Dmth kemi AD=DB,AF=FC,BE=EC.Nga kjo,[ADO] = [BDO],[AFO] = [CFO],[BEO] = [CEO],dhe [ABE]=[ACE] ku [ABC]eshte trekendeshi kryesor...
Kemi [ABO]=[ABE]-[BEO],[ACO]=[ACE]-[CEO] nga kjo
[ABO]=[ACO] dhe [ADO]=[DBO],[ADO]=1/2[ABO]
perderisa dime qe [AFO]=[FCO],[AFO]=1/2[ACO]=1/2[ABO]=[ADO] nga ku
[AFO]=[FCO]=[DBO]=[ADO]...E njejta gje behet edhe me tjerat [AFO]=[FCO]=[DBO]=[ADO]=[BEO]=[CEO]...
Gloom je e sakte per sa i perket raportit dhe une ashtu e di por ne menyren e shtjellimin them se ke gabuar kur ke thene se [ADO] = [BDO]...keto nuk jane te barabarte(qofte si kende, qofte si trekendesha pasi qe nje trekedesh tjet i barabarte nqs si ka te tre brinjet te barabarta duhet te kete te pakten 2 brinje dhe 1 kend...)

Tani sipas meje vertetohet keshtu:

1- Kemi trekendeshin e dhene ABC. Le te jete D pika e mesit e AB dhe F pika e mesit e AC.
2- Vizatojme mesoret e ketyre te dyve CD dhe BF. Dhe keto priten ne piken O. Bashkojme dhe DF-ne.
3- Shqyrtojme 2 trekendeshat e formuar: FOD dhe COB. KUptojme qe <FOD dhe <COB jane te barabarte( ..<=kend dmth),
4- Kjo sjell qe dhe kendet <ODF=<OCB sepse kendet e brendshme jane te barabarte. Pasi FD eshte paralele me CB dhe sa gjysma e CB(vija qe lidh pikat e mesit te cfaredo brinje eshte // me brinjen e trete dhe sa ½ e saj)
5- Keshtu qe trekendeshi OFD esht ei ngjashem me OBC
6- Raporti i brinjeve perkatese do jet i njejti FO/OB=DO/OC=FD/BC, por FD/CB=1/2 (pasi e tham me lart te pika 4)
7- Kjo sjell qe FD/CB=FO/OB=DO/OC= ½

Dhe u vertetua qe qendra O i ndan mesoret ne raportin2:1
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: vertetoni

Gloom je e sakte per sa i perket raportit dhe une ashtu e di por ne menyren e shtjellimin them se ke gabuar kur ke thene se [ADO] = [BDO]...keto nuk jane te barabarte(qofte si kende, qofte si trekendesha pasi qe nje trekedesh tjet i barabarte nqs si ka te tre brinjet te barabarta duhet te kete te pakten 2 brinje dhe 1 kend...)

Tani sipas meje vertetohet keshtu:

1- Kemi trekendeshin e dhene ABC. Le te jete D pika e mesit e AB dhe F pika e mesit e AC.
2- Vizatojme mesoret e ketyre te dyve CD dhe BF. Dhe keto priten ne piken O. Bashkojme dhe DF-ne.
3- Shqyrtojme 2 trekendeshat e formuar: FOD dhe COB. KUptojme qe <FOD dhe <COB jane te barabarte( ..<=kend dmth),
4- Kjo sjell qe dhe kendet <ODF=<OCB sepse kendet e brendshme jane te barabarte. Pasi FD eshte paralele me CB dhe sa gjysma e CB(vija qe lidh pikat e mesit te cfaredo brinje eshte // me brinjen e trete dhe sa ½ e saj)
5- Keshtu qe trekendeshi OFD esht ei ngjashem me OBC
6- Raporti i brinjeve perkatese do jet i njejti FO/OB=DO/OC=FD/BC, por FD/CB=1/2 (pasi e tham me lart te pika 4)
7- Kjo sjell qe FD/CB=FO/OB=DO/OC= ½

Dhe u vertetua qe qendra O i ndan mesoret ne raportin2:1
Nuk e di Arch,pasi thote vertetoje ne nje trekendesh te cfaredoshem,dmth mund te jete kenddrejte,dybrinjenjeshem...Une sjam e sigurte per vertetimin tim,me shume me hamendje e kisha...Se di...
 
Top