• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vettel i pandalshëm, fiton në Amerikë dhe thyen rekordin e Schumacher

cent

Banned
Të shikosh Sebastian Vettel teksa dominon nga fillimi në fund një garë të këtyre kohëve në Formula 1 është shndërruar vërtet në një bezdi totale. Ndryshon thjesht vendi apo ora sepse garat mbeten po ato dhe piloti gjerman vazhdon të rendë si i cmendur duke shfrytëzuar në maksimum supremacinë absolute që ka makina Red Bull për të përmirësuar statistikat e tij.

Në historinë e Formula 1 emri apo respekti arrihet duke patur duele apo parakalime të paktën ndaj makinave të përafërta, por katër herë kampioni i botës vazhdon me kokëfortësi të fitojë cdo garë, duke harruar se një hegjemoni e tillë do t’i shtrëngojë drejtuesit më të lartë që të ndryshojnë rrënjësisht këtë sport.

Për shumë vetë kampionati i vitit 2013 është mbyllur me kohë, megjithatë sa për statistikë, pasi garat e ditëve të sotshme vlejnë thjeshtë për këtë, 26-vjecari nga Heppenheim-i regjistroi fitoren e tetë radhazi në këtë fund sezoni. Hyrja në pistë e makinës së sigurisë menjëherë pas startit praktikisht nuk shërbeu për asgjë dhe Sebastian Vettel dominoi edhe garën e Cmimit të Madh të Shteteve të Bashkuara, duke koleksionuar suksesin e tij të 12 në vitin 2013. Pra me një llogari të thjeshtë katër herë kampioni i botës ka fituar 2/3 e garave të sezonit, që e kalojnë ndjeshëm edhe rendimentin e tij të mëparshëm të katër viteve të fundit të marrë së bashku, ku mesatarja e tij e fitimit të garave ishte pothuajse 50%. Në përfundim të aventurës teksane në Austin, Sebastian Vettel dogji gomat sërish, por gjermanit as që i bëhet vonë për këtë, natyrisht i vetëdijshëm se sapo ka lënë prapa një legjendë si Michael Schumacher, i cili në vitin 2004 regjistroi shtatë fitore radhazi. Podiumi u kompletua nga francezi i Lotus-it Romain Grosjean e australiani Mark Webber, të cilët u renditën respektivisht në pozicionet dy dhe tre.

Piloti francez arriti vendin e tij më të mirë për këtë sezon duke barazuar njëkohësisht rezultatin më të mirë në karrierë, 17 muaj më parë në Kanada. Lewis Hamilton me vendin e tij të katërt i dha pikë të rëndësishme ekipit të tij Mercedes, ndërsa Fernando Alonso e përfundoi garën 2” prapa britanikut, sidoqoftë 2 herë kampioni i botës e ka pranuar hapur se ndjen ende dhimbje koke që pas atij kalimi mbi bordura, me 240 km/h, në Abu Dhabi ku dëmtoi qafën dhe shpinën, për të evituar përplasjen me pilotin e Toro Rosso-s Jean – Eric Vergne. Alonso ndonëse u parakalua në xhiron e fundit nga piloti gjerman i Sauber Nico Hulkenberg falë eksperiencës së tij e rimorri sërish atë pozicion, gjithsesi në mbyllje të garës së parafundit të sezonit ekipi Mercedes shkëputet akoma më tepër dhe ka plot 15 pikë avantazh në klasifikimin e konstruktorëve ndaj Ferrari-t, që tashmë duhet të mbrojë gjithashtu edhe vendin e tretë teksa shikon që t’i afrohet nga prapa skuadra Lotus, që qëndron në vendin e katërt e distancuar me vetëm 18 pikë diferencë.
/S.Sport
 
Top