• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Viktimizimi patologjik / Njerëzit që fajësojnë të tjerët për të gjitha vuajtjet e tyre
Të gjithë herët a vonë marrim përsipër rolin e viktimës. Por ka njerëz që kthehen në viktima të përhershme dhe përfundojnë duke vuajtur nga ajo që mund të quhet “viktimizim kronik”. Këta njerëz maskohen si viktima të rreme me ose pa vetëdije, për të simuluar një agresion joekzistent dhe në të njëjtën kohë, të fajësojnë të tjerët, duke e çliruar veten nga çdo përgjegjësi.

Në fakt, viktimizimi kronik nuk është një sëmundje, por me kalimin e kohës mund të çojë në zhvillimin e një çrregullimi paranojak kur personi insiston të fajësojë vazhdimisht të tjerët për të gjitha ligësitë nga të cilat vuan. Për më tepër, kjo mënyrë e përballjes me botën gjeneron një pamje pesimiste të realitetit, duke shkaktuar shqetësime si tek ata që ankohen ashtu edhe tek ata që marrin fajin.

Në shumë raste, personi që bie në një viktimizim patologjik përfundon duke nxitur ndjenja shumë negative, siç janë mëri dhe zemërim, të cilat rezultojnë në viktimizim agresiv. Ky është rasti tipik i atyre që jo vetëm që ankohen, por sulmojnë dhe akuzojnë të tjerët, duke treguar intolerancë dhe duke shkelur vazhdimisht të drejtat e tyre.

Radiografia e një viktime kronike
1. Shtrembëron realitetin.
Këta janë njerëz që besojnë fuqimisht se faji i asaj që u ndodh atyre është gjithmonë i të tjerëve. Në fakt, problemi është se ata kanë një pamje të shtrembëruar të realitetit dhe besojnë se gjërat pozitive dhe negative që u ndodhin atyre nuk varen drejtpërdrejt nga vullneti i tyre, por nga rrethanat e jashtme. Për më tepër, ata ekzagjerojnë aspektet negative, duke zhvilluar një pesimizëm të përkeqësuar që i bën ata të përqendrohen vetëm në gjërat negative që ndodhin, duke i injoruar ato pozitive.

2. Ai ngushëllon veten duke u ankuar. Këta njerëz besojnë se janë viktima të të tjerëve dhe të rrethanave, kështu që ata nuk ndjehen fajtorë ose përgjegjës për çdo gjë që u ndodh atyre. Si rezultat, e vetmja gjë që i mbetet për të bërë është “të ankohet”. Në fakt, këta individë shpesh kënaqen me aktin e ankimit sepse u lejon atyre të marrin më mirë rolin e “viktimave të varfra” duke arritur kështu të tërheqin vëmendjen e të tjerëve. Këta njerëz nuk kërkojnë ndihmë për të zgjidhur problemet e tyre, ata thjesht ankohen për kërkimin e dhembshurisë dhe udhëheqjes.

3. Kërkon vazhdimisht për fajtorët. Njerëzit që marrin rolin e viktimave të përjetshme zhvillojnë një qëndrim të dyshimtë, besojnë se të tjerët veprojnë gjithmonë me keqbesim. Në këtë drejtim, ata shpesh luftojnë për të zbuluar mangësi të vogla vetëm për t’u ndjerë të diskriminuar ose keqtrajtuar dhe kjo vetëm për të riafirmuar rolin e tyre si viktima. Kështu, ata përfundojnë duke zhvilluar mbindjeshmëri dhe bëhen specialistë për të filluar një stuhi nga një gotë me ujë.

4. Ai nuk është në gjendje të bëjë një vetë-kritikë të ndershme. Këta njerëz janë të bindur se nuk kanë asnjë faj, se nuk ka asgjë për të kritikuar sjelljen e tyre. Meqenëse përgjegjësia u takon të tjerëve, ata nuk e pranojnë kritikën konstruktive, aq më pak bëjnë një ekzaminim të plotë të ndërgjegjes që mund t’i bëjë ata të ndryshojnë qëndrimin e tyre. Për këta njerëz, gabimet e të tjerëve janë të patolerueshme, ndërsa të tyret janë delikate. Në fund të fundit, ata janë viktimat.

Që një person të marrë rolin e viktimës, duhet të ketë një fajtor. Si rrjedhim, është e nevojshme të hartohen një seri strategjish në mënyrë që tjetri të marrë fajin. Nëse nuk jemi të vetëdijshëm për këto strategji, ka të ngjarë që ne të biem në rrjetën e tyre dhe të marrim gjithë fajin mbi vete.

1. Retorika viktimiste
Në thelb, retorika e këtij personi synon të delegojë argumentet e kundërshtarit të tij, por duke mos i mohuar pretendimet e tij me argumente të vlefshme, padashur e bën personin tjetër të marrë rolin e agresorit.

Si e bëjnë atë? Thjesht duke diskutuar rolin e viktimës, në atë mënyrë që personi tjetër të duket autoritar, jo shumë empatik dhe as agresiv. Kjo strategji njihet si “retorikë qendrore”, duke pasur parasysh që personi përpiqet ta tregojë kundërshtarin e tij si ekstremist, në vend që të shqetësohet për hedhjen poshtë të pretendimeve të tij. Prandaj, çdo argument që kundërshtari juaj shtron do të jetë vetëm një demonstrim i besimit të keq.

Për shembull, nëse një person guxon të kundërshtojë një ankesë me prova ose statistika të padiskutueshme nga burime të besueshme, viktima nuk do të përgjigjet me fakte, por do të thotë diçka si: “Ju po më sulmoni vazhdimisht, tani thoni se po gënjej” ose “Po përpiqeni të më impononi mendimet tuaja, doni që të kërkoj falje”.

2. Tërheqja e viktimave
Në disa raste, argumenti i viktimës ka për qëllim ta lejojë atë të shmangë përgjegjësitë dhe të shmangë që të kërkojë falje ose të pranojë gabimin e tij. Prandaj, ai do të përpiqet të çlirohet nga situata. Për ta arritur këtë, strategjia është të diskreditoni argumentin e fituesit, por pa pranuar se ai kishte gabuar.

Si e bën atë? Përsëri, ai merr rolin e viktimës, luan me të dhënat ashtu siç i pëlqen dhe manipulon ashtu siç i përshtatet për të mbjellë konfuzion. Në thelb, ky person do të projektojë gabimet e tij tek tjetri.

Për shembull, nëse një person përgjigjet me të dhëna të verifikuara që mohojnë ato që tashmë janë thënë, viktima nuk do ta njohë gabimin e tij. Sidoqoftë, ai do të përpiqet të tërhiqet në mënyrë dinjitoze duke thënë diçka të tillë: “Ky fakt nuk e mohon atë që thashë. Ju lutemi mos krijoni më shumë konfuzion dhe kaos “ose” Ju po më fajësoni për gabimin e të tjerëve, jeni të pasjellshëm, është e qartë se është e kotë të debatosh me ju sepse nuk doni të dëgjoni arsye”, kur në realitet është ajo që krijon konfuzion.

3. Manipulimi emocional
Një nga strategjitë e preferuara të viktimave kronike është manipulimi emocional. Kur ky person e njeh mjaft mirë palën tjetër, ai nuk do të hezitojë të luajë me emocionet e tij për ta sjellë lojën në favor të tij dhe për të marrë rolin e viktimës. Në fakt, këta njerëz janë shumë të mirë në njohjen e emocioneve, kështu që ata përfitojnë nga çdo dyshim ose gabim i vogël për t’i përdorur ato në favor të tyre.

Si e bëjnë atë? Zbulimi i dobësisë së kundërshtarit të tyre dhe përfitimi i empatisë që ai mund të ndiejë. Kështu, ata përfundojnë duke e hedhur atë në rrjetën e tyre, duke e bërë atë që të marrë përgjegjësinë e plotë dhe rolin e ekzekutuesit, ndërsa vetë mbeten të qetë dhe në rolin e tyre si viktima, duke vazhduar të ankohen.

Për shembull, një nënë që nuk dëshiron të pranojë gabimet e saj, mund ta fajësojë djalin e saj duke thënë diçka si: “Pas gjithçkaje që kam bërë për ty, kjo është mënyra si ma shpërblen?” Por, ky lloj manipulimi është gjithashtu mjaft i zakonshëm në marrëdhëniet, midis miqve dhe në vendin e punës.

/Revista Psikologji/
 
Ne situata te jetes cdo kush nga ne ka momente qe do jete pak ne rolin e viktimes.
Problemi madhor eshte kur behet forme jetese.
Mjer ai`ajo qe jeton nen tantellat e zeza te mendimit dhe veprimit,problematik psikollgojik.
shoqeria jone ne kohet e sotshme eshte e mbushur me prototipa tille.
Shkaqet dhe faktoret qe cojne nje person drejt ketyre sintomave,,,eh ec merri vesh,ndoshta qe nga femijeria jone disa drejtime ne jete petrcaktohen.
Ka te bej shume forma se si ne jemi trajtuar ne femijeri dhe jemi rritur.
 
Se mos vetem Ridi.
Ne pergjithesi, shqiptaret e kane me shume deshire te viktimizohen apo te bejne te zgjuarin me pak ironi 😏😂

Ne fakt ironine dhe sarkazmen dine ta perdorin me mire te zgjuarit ky eshte fakt. Gjithesesi perdorimi i ironise dhe sarkazmes ska te beje me viktimizim.

Ja viktimizim pershembull eshte te tregosh ose te shpikesh semundje raste vdekje raste abuzimi raste dhunimi ku ti si person je viktima. Si rrjedhoje keta persona ngrejne nje mardhenie shoqerore me te tjeret duke u bazuar tek meshirimi. Pra te tjeret i meshirojne qe jane aq vulneranel aq te brishte.

Se di sa u shpjwgova me gjithe ket diell qe kam mbi koke lol
 
Me keqkuptove, sepse nuk e lidha ironine me viktimizimin. E kam shume te qarte ndryshimin midis viktimizimit dhe ironise.
 
Sa me lodhiiin!!!
Kam 1 shoqe qe me acaro sa her flet. Nuk len kamping e aktivitet pa aplikuar e vajtur, shkon dhe kur kthehet me mbush inboxin ishte kshu e ishte ashtu, kot kjo e ajo.
Mua me hajne gishtat ti shkruaj: Mir tu be pse vajte?! Por pastaj ajo do filloj duke listu arsyet dhe do i hap pune vetes me lexu me shume. Kshuqe i coj nje emoji (crying)😭

🤣🤣🤣
 
Nje nga problemet me te rrezikshme sociale per shoqerine moderne.
E thashe ate me siper?
E thashe!
Dale se ka prape...

...Interesante te dish deri ku arrin hipokrizia njerezore, deri ne semundje psiqike do e quaja une fenomenin e viktimizimt.
Real apo virtual?!
Do thoja se kush e ka ne mendjen e tij/saj te semure nuk arrin ta beje dallimin.
Çfare nuk me kane pare kta sy dhe degjuar kta veshe mbi kte pjese: Sajime semundjesh nga me te rendat, aksidente, humbje te afermish, motive nga me banalet, hipokrite, te peshtirosura..... .

Si mund te qeshesh kur sapo ke humbur nje te aferm?!
Si mund te flasesh kur sapo ke bere nje aksident dhe je ne koma?!
Si mund te jesh mes njerezve normale e te shendetshem kur sapo i je nenshtruar nje nderhyrjeje kirrurgjikale?!

Boh!

Kush te detyron te mos sillesh si njeri normal o qenie e semure?
Kush te detyron te viktimizohesh, qofte edhe per nje karakter virtual te forte, te qendrueshem poshte te cilit "gjaku" rrjedh rreke?

Qofshi ju qe jeni dhe siç them une: "U paça lene Zotin"!
 
E thashe ate me siper?
E thashe!
Dale se ka prape...

...Interesante te dish deri ku arrin hipokrizia njerezore, deri ne semundje psiqike do e quaja une fenomenin e viktimizimt.
Real apo virtual?!
Do thoja se kush e ka ne mendjen e tij/saj te semure nuk arrin ta beje dallimin.
Çfare nuk me kane pare kta sy dhe degjuar kta veshe mbi kte pjese: Sajime semundjesh nga me te rendat, aksidente, humbje te afermish, motive nga me banalet, hipokrite, te peshtirosura..... .

Si mund te qeshesh kur sapo ke humbur nje te aferm?!
Si mund te flasesh kur sapo ke bere nje aksident dhe je ne koma?!
Si mund te jesh mes njerezve normale e te shendetshem kur sapo i je nenshtruar nje nderhyrjeje kirrurgjikale?!

Boh!

Kush te detyron te mos sillesh si njeri normal o qenie e semure?
Kush te detyron te viktimizohesh, qofte edhe per nje karakter virtual te forte, te qendrueshem poshte te cilit "gjaku" rrjedh rreke?

Qofshi ju qe jeni dhe siç them une: "U paça lene Zotin"!
@N0 for President! :p
 
E thashe ate me siper?
E thashe!
Dale se ka prape...

...Interesante te dish deri ku arrin hipokrizia njerezore, deri ne semundje psiqike do e quaja une fenomenin e viktimizimt.
Real apo virtual?!
Do thoja se kush e ka ne mendjen e tij/saj te semure nuk arrin ta beje dallimin.
Çfare nuk me kane pare kta sy dhe degjuar kta veshe mbi kte pjese: Sajime semundjesh nga me te rendat, aksidente, humbje te afermish, motive nga me banalet, hipokrite, te peshtirosura..... .

Si mund te qeshesh kur sapo ke humbur nje te aferm?!
Si mund te flasesh kur sapo ke bere nje aksident dhe je ne koma?!
Si mund te jesh mes njerezve normale e te shendetshem kur sapo i je nenshtruar nje nderhyrjeje kirrurgjikale?!

Boh!

Kush te detyron te mos sillesh si njeri normal o qenie e semure?
Kush te detyron te viktimizohesh, qofte edhe per nje karakter virtual te forte, te qendrueshem poshte te cilit "gjaku" rrjedh rreke?

Qofshi ju qe jeni dhe siç them une: "U paça lene Zotin"!
Jalla cndodhi?! Kush u semur? Lol
 
E thashe ate me siper?
E thashe!
Dale se ka prape...

...Interesante te dish deri ku arrin hipokrizia njerezore, deri ne semundje psiqike do e quaja une fenomenin e viktimizimt.
Real apo virtual?!
Do thoja se kush e ka ne mendjen e tij/saj te semure nuk arrin ta beje dallimin.
Çfare nuk me kane pare kta sy dhe degjuar kta veshe mbi kte pjese: Sajime semundjesh nga me te rendat, aksidente, humbje te afermish, motive nga me banalet, hipokrite, te peshtirosura..... .

Si mund te qeshesh kur sapo ke humbur nje te aferm?!
Si mund te flasesh kur sapo ke bere nje aksident dhe je ne koma?!
Si mund te jesh mes njerezve normale e te shendetshem kur sapo i je nenshtruar nje nderhyrjeje kirrurgjikale?!

Boh!

Kush te detyron te mos sillesh si njeri normal o qenie e semure?
Kush te detyron te viktimizohesh, qofte edhe per nje karakter virtual te forte, te qendrueshem poshte te cilit "gjaku" rrjedh rreke?

Qofshi ju qe jeni dhe siç them une: "U paça lene Zotin"!
Sa te madhe e ben dhe ti kusho, Llambi hoqi mitren ne 10 te mengjesit e ne 12:30 ish maje bicikletes. 🤣
 
Po keta "intelektualet" me shkolla te larta kur viktimizohen e kur e kthejn shakan ne sken horror ehaa, po te flasim per virtualitet, Genjeshtari ka me shume vler se sa nje i sinqert :D .
(E thash kot ne siperfaqe. Shyqyr ende sme kan rastisur keto semundje dhe vdekje lol 😏)
 
E thashe ate me siper?
E thashe!
Dale se ka prape...

...Interesante te dish deri ku arrin hipokrizia njerezore, deri ne semundje psiqike do e quaja une fenomenin e viktimizimt.
Real apo virtual?!
Do thoja se kush e ka ne mendjen e tij/saj te semure nuk arrin ta beje dallimin.
Çfare nuk me kane pare kta sy dhe degjuar kta veshe mbi kte pjese: Sajime semundjesh nga me te rendat, aksidente, humbje te afermish, motive nga me banalet, hipokrite, te peshtirosura..... .

Si mund te qeshesh kur sapo ke humbur nje te aferm?!
Si mund te flasesh kur sapo ke bere nje aksident dhe je ne koma?!
Si mund te jesh mes njerezve normale e te shendetshem kur sapo i je nenshtruar nje nderhyrjeje kirrurgjikale?!

Boh!

Kush te detyron te mos sillesh si njeri normal o qenie e semure?
Kush te detyron te viktimizohesh, qofte edhe per nje karakter virtual te forte, te qendrueshem poshte te cilit "gjaku" rrjedh rreke?

Qofshi ju qe jeni dhe siç them une: "U paça lene Zotin"!

jeta vazhdon
Asgje Nuk ndalon.... dhimbja eshte aty ndoshta per here ndoshta ka njerez qe kerkojne te harrojne ate reality qe jetojne! Jo qe harrohet por qe it helps mos ta mendosh cdo moment!
Cdo njeri e perjeton dhimbjen ndryshe!
Ne jemi njerez me bote te vogel dhe paragjykuese.
Une Kam gjykuar njerez qe ndoshta kan humb gjithe familjen, Pse ata pine alkol duhan droge and Pse bejne party! Ata ndoshta ashtu kane gjete paqe.... ndersa une e kam quajt argetim menyren se si kane vendosur te perballojne dhimbjen!

thjeshte uroj qe askush mos ta provoje as semundjen dhe as humbjen e njerezve te dashur:)
 
jeta vazhdon
Asgje Nuk ndalon.... dhimbja eshte aty ndoshta per here ndoshta ka njerez qe kerkojne te harrojne ate reality qe jetojne! Jo qe harrohet por qe it helps mos ta mendosh cdo moment!
Cdo njeri e perjeton dhimbjen ndryshe!
Ne jemi njerez me bote te vogel dhe paragjykuese.
Une Kam gjykuar njerez qe ndoshta kan humb gjithe familjen, Pse ata pine alkol duhan droge and Pse bejne party! Ata ndoshta ashtu kane gjete paqe.... ndersa une e kam quajt argetim menyren se si kane vendosur te perballojne dhimbjen!

thjeshte uroj qe askush mos ta provoje as semundjen dhe as humbjen e njerezve te dashur:)
Une kisha per viktimizimin jo per dhimbjen dhe ajo e para eshte nje dhimbje me e madhe per shoqerine ne fakt. :)
 
Njerez mos genjeni mbi semundje, fatkeqsi,dhe vdekje, mos e mallkoni veten vetem se tjeret tju duan . Sepse neser kur vertet Zoti do tju sprovoje me ato lloj gjerash askush sdo tju besoje, e prej aty do tju filloje karavani i vuajtjeve .
 
Une kisha per viktimizimin jo per dhimbjen dhe ajo e para eshte nje dhimbje me e madhe per shoqerine ne fakt. :)

Okay!
Ke te drejte Nuk me pelqen viktimizimi... dhe Nuk me pelqen ajo menyra qe njerezit shprehin keqardhje!
Por jo te gjithe jane te forte emocionalisht! Disa njerez e kane te nevojshme nje fjale te mire Por dhe nje like Por dhe nje puthje Qofte kshu ne korrospodence...
 
Okay!
Ke te drejte Nuk me pelqen viktimizimi... dhe Nuk me pelqen ajo menyra qe njerezit shprehin keqardhje!
Por jo te gjithe jane te forte emocionalisht! Disa njerez e kane te nevojshme nje fjale te mire Por dhe nje like Por dhe nje puthje Qofte kshu ne korrospodence...
Lajku do ti sheroje lool
 
Njerez mos genjeni mbi semundje, fatkeqsi,dhe vdekje, mos e mallkoni veten vetem se tjeret tju duan . Sepse neser kur vertet Zoti do tju sprovoje me ato lloj gjerash askush sdo tju besoje, e prej aty do tju filloje karavani i vuajtjeve .

dhe me e keqja eshte qe Nuk eshte se e do njeri “viktimen” thjeshte supozojne te ndjejne keqardhje per dy min bisede that’s all
 
Private conversations
Help Users
    Top