• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Viktimizimi patologjik / Njerëzit që fajësojnë të tjerët për të gjitha vuajtjet e tyre
Të gjithë herët a vonë marrim përsipër rolin e viktimës. Por ka njerëz që kthehen në viktima të përhershme dhe përfundojnë duke vuajtur nga ajo që mund të quhet “viktimizim kronik”. Këta njerëz maskohen si viktima të rreme me ose pa vetëdije, për të simuluar një agresion joekzistent dhe në të njëjtën kohë, të fajësojnë të tjerët, duke e çliruar veten nga çdo përgjegjësi.

Në fakt, viktimizimi kronik nuk është një sëmundje, por me kalimin e kohës mund të çojë në zhvillimin e një çrregullimi paranojak kur personi insiston të fajësojë vazhdimisht të tjerët për të gjitha ligësitë nga të cilat vuan. Për më tepër, kjo mënyrë e përballjes me botën gjeneron një pamje pesimiste të realitetit, duke shkaktuar shqetësime si tek ata që ankohen ashtu edhe tek ata që marrin fajin.

Në shumë raste, personi që bie në një viktimizim patologjik përfundon duke nxitur ndjenja shumë negative, siç janë mëri dhe zemërim, të cilat rezultojnë në viktimizim agresiv. Ky është rasti tipik i atyre që jo vetëm që ankohen, por sulmojnë dhe akuzojnë të tjerët, duke treguar intolerancë dhe duke shkelur vazhdimisht të drejtat e tyre.

Radiografia e një viktime kronike
1. Shtrembëron realitetin.
Këta janë njerëz që besojnë fuqimisht se faji i asaj që u ndodh atyre është gjithmonë i të tjerëve. Në fakt, problemi është se ata kanë një pamje të shtrembëruar të realitetit dhe besojnë se gjërat pozitive dhe negative që u ndodhin atyre nuk varen drejtpërdrejt nga vullneti i tyre, por nga rrethanat e jashtme. Për më tepër, ata ekzagjerojnë aspektet negative, duke zhvilluar një pesimizëm të përkeqësuar që i bën ata të përqendrohen vetëm në gjërat negative që ndodhin, duke i injoruar ato pozitive.

2. Ai ngushëllon veten duke u ankuar. Këta njerëz besojnë se janë viktima të të tjerëve dhe të rrethanave, kështu që ata nuk ndjehen fajtorë ose përgjegjës për çdo gjë që u ndodh atyre. Si rezultat, e vetmja gjë që i mbetet për të bërë është “të ankohet”. Në fakt, këta individë shpesh kënaqen me aktin e ankimit sepse u lejon atyre të marrin më mirë rolin e “viktimave të varfra” duke arritur kështu të tërheqin vëmendjen e të tjerëve. Këta njerëz nuk kërkojnë ndihmë për të zgjidhur problemet e tyre, ata thjesht ankohen për kërkimin e dhembshurisë dhe udhëheqjes.

3. Kërkon vazhdimisht për fajtorët. Njerëzit që marrin rolin e viktimave të përjetshme zhvillojnë një qëndrim të dyshimtë, besojnë se të tjerët veprojnë gjithmonë me keqbesim. Në këtë drejtim, ata shpesh luftojnë për të zbuluar mangësi të vogla vetëm për t’u ndjerë të diskriminuar ose keqtrajtuar dhe kjo vetëm për të riafirmuar rolin e tyre si viktima. Kështu, ata përfundojnë duke zhvilluar mbindjeshmëri dhe bëhen specialistë për të filluar një stuhi nga një gotë me ujë.

4. Ai nuk është në gjendje të bëjë një vetë-kritikë të ndershme. Këta njerëz janë të bindur se nuk kanë asnjë faj, se nuk ka asgjë për të kritikuar sjelljen e tyre. Meqenëse përgjegjësia u takon të tjerëve, ata nuk e pranojnë kritikën konstruktive, aq më pak bëjnë një ekzaminim të plotë të ndërgjegjes që mund t’i bëjë ata të ndryshojnë qëndrimin e tyre. Për këta njerëz, gabimet e të tjerëve janë të patolerueshme, ndërsa të tyret janë delikate. Në fund të fundit, ata janë viktimat.

Që një person të marrë rolin e viktimës, duhet të ketë një fajtor. Si rrjedhim, është e nevojshme të hartohen një seri strategjish në mënyrë që tjetri të marrë fajin. Nëse nuk jemi të vetëdijshëm për këto strategji, ka të ngjarë që ne të biem në rrjetën e tyre dhe të marrim gjithë fajin mbi vete.

1. Retorika viktimiste
Në thelb, retorika e këtij personi synon të delegojë argumentet e kundërshtarit të tij, por duke mos i mohuar pretendimet e tij me argumente të vlefshme, padashur e bën personin tjetër të marrë rolin e agresorit.

Si e bëjnë atë? Thjesht duke diskutuar rolin e viktimës, në atë mënyrë që personi tjetër të duket autoritar, jo shumë empatik dhe as agresiv. Kjo strategji njihet si “retorikë qendrore”, duke pasur parasysh që personi përpiqet ta tregojë kundërshtarin e tij si ekstremist, në vend që të shqetësohet për hedhjen poshtë të pretendimeve të tij. Prandaj, çdo argument që kundërshtari juaj shtron do të jetë vetëm një demonstrim i besimit të keq.

Për shembull, nëse një person guxon të kundërshtojë një ankesë me prova ose statistika të padiskutueshme nga burime të besueshme, viktima nuk do të përgjigjet me fakte, por do të thotë diçka si: “Ju po më sulmoni vazhdimisht, tani thoni se po gënjej” ose “Po përpiqeni të më impononi mendimet tuaja, doni që të kërkoj falje”.

2. Tërheqja e viktimave
Në disa raste, argumenti i viktimës ka për qëllim ta lejojë atë të shmangë përgjegjësitë dhe të shmangë që të kërkojë falje ose të pranojë gabimin e tij. Prandaj, ai do të përpiqet të çlirohet nga situata. Për ta arritur këtë, strategjia është të diskreditoni argumentin e fituesit, por pa pranuar se ai kishte gabuar.

Si e bën atë? Përsëri, ai merr rolin e viktimës, luan me të dhënat ashtu siç i pëlqen dhe manipulon ashtu siç i përshtatet për të mbjellë konfuzion. Në thelb, ky person do të projektojë gabimet e tij tek tjetri.

Për shembull, nëse një person përgjigjet me të dhëna të verifikuara që mohojnë ato që tashmë janë thënë, viktima nuk do ta njohë gabimin e tij. Sidoqoftë, ai do të përpiqet të tërhiqet në mënyrë dinjitoze duke thënë diçka të tillë: “Ky fakt nuk e mohon atë që thashë. Ju lutemi mos krijoni më shumë konfuzion dhe kaos “ose” Ju po më fajësoni për gabimin e të tjerëve, jeni të pasjellshëm, është e qartë se është e kotë të debatosh me ju sepse nuk doni të dëgjoni arsye”, kur në realitet është ajo që krijon konfuzion.

3. Manipulimi emocional
Një nga strategjitë e preferuara të viktimave kronike është manipulimi emocional. Kur ky person e njeh mjaft mirë palën tjetër, ai nuk do të hezitojë të luajë me emocionet e tij për ta sjellë lojën në favor të tij dhe për të marrë rolin e viktimës. Në fakt, këta njerëz janë shumë të mirë në njohjen e emocioneve, kështu që ata përfitojnë nga çdo dyshim ose gabim i vogël për t’i përdorur ato në favor të tyre.

Si e bëjnë atë? Zbulimi i dobësisë së kundërshtarit të tyre dhe përfitimi i empatisë që ai mund të ndiejë. Kështu, ata përfundojnë duke e hedhur atë në rrjetën e tyre, duke e bërë atë që të marrë përgjegjësinë e plotë dhe rolin e ekzekutuesit, ndërsa vetë mbeten të qetë dhe në rolin e tyre si viktima, duke vazhduar të ankohen.

Për shembull, një nënë që nuk dëshiron të pranojë gabimet e saj, mund ta fajësojë djalin e saj duke thënë diçka si: “Pas gjithçkaje që kam bërë për ty, kjo është mënyra si ma shpërblen?” Por, ky lloj manipulimi është gjithashtu mjaft i zakonshëm në marrëdhëniet, midis miqve dhe në vendin e punës.

/Revista Psikologji/
 
Qenja njerzore eshte e larmishme, dikush ka nevoje te flas e me pas mund te kaloje ne viktivizem apo terheqje vemendje (pra gjithmone ne fund eshte nje nevoje )
Ka nga ato qe duhet te flasin e se bejne e quhen egoiste ne raste per ego dhe te mbyllur e po me nevoja per te maskuar ate ckan apo cndjejne..
Tani pervecse atyre me nevoje e te semure me lind pyetja pse ato te shendoshet per rreth behen pjese e zingjirit te viktimizmit?? Te jete po nevoje per te qene te dobishem?intelegjente apo te krijojne afrimitet per nje qellim ne te nesermen si pesh perdorim infosh apo "skllaverim" te "viktimes" nga faktet qe posedon???
Sido ta diskutosh kete teme eshte gjithmone nje ylber shume ngjyresh ku secili hedh ngjyren emocionale dhe me forcen e progresit avancon mbi me te dobtin se vete egoja shtyn ne ate qe jemi realisht ne subkonshe.
 
Mir mir
Kto i lexova te gjitha un... por nje gje doja te dija: si i bohet kur kritikon aq ashper veten sa qe ndonjehere te duket vetja boh nosense.
 
Shtrembëron realitetin.

Ai ngushëllon veten duke u ankuar

Kërkon vazhdimisht për fajtorët
4. Ai nuk është në gjendje të bëjë një vetë-kritikë të ndershme

Dy here nje histori njesoj se thone ,kjo vjen si pasoje e genjeshtres origjinale ,qe sigurisht harrohet
Ose duke u justifikuar e duke gjetur nje arsye per veprimet qe bejne
Sepse per ta faji qendron gjetke, kurre te vetja edhe pse faji mban emrin e tyre
Si mund te behet nje auto- kritike kur sje ne gjendje te tregosh realitetin, mos justifikohesh, te kerkosh fajin gjetke?

Dhe te tille ka plot perreth nesh.
Por ne fund te dites, gjithkush ben ate qe di me mire te bej!
 
Mir mir
Kto i lexova te gjitha un... por nje gje doja te dija: si i bohet kur kritikon aq ashper veten sa qe ndonjehere te duket vetja boh nosense.
Edhe ti justifikon veprimet e tua nonsens me problemet e tua!
Perplasesh, nxjerr mllefet e tua, dhe ne fund thua my bad por isha e stresuar
Thua se te tjeret e kane jeten fjolle.
Se nuk te ankohet njeri ty sdo te thote se te tjeret skane halle edhe me shume se ti!
Personalisht te konsideroj te papjekur dhe egoiste!
 
Edhe ti justifikon veprimet e tua nonsens me problemet e tua!
Perplasesh, nxjerr mllefet e tua, dhe ne fund thua my bad por isha e stresuar
Thua se te tjeret e kane jeten fjolle.
Se nuk te ankohet njeri ty sdo te thote se te tjeret skane halle edhe me shume se ti!
Personalisht te konsideroj te papjekur dhe egoiste!

Nuk e dija qe isha para nje gjykate.
Tpakten kisha veshur nje kostum me elegant...

Difekte kam me shum se ato qe ke cituar me siper dhe kurr sjam mcef mbas nje gishti.
Me gjej nje koment te vetem ktu ne forum ku kam shprehur se jam njeri i mire, i ndershem, i sjellshem, i edukuar, i qet ose engjell i vrar.

Jam njeri, gjak e mish dhe kam ber aq gabime sa kam ber dhe te tjeret me mua. Ndodh te humbesh orientimin dhe te perplasesh me surrat.
 
U nisa nga ajo qe shkrujte , ste vuri kush para gjykates jo
Smarr persiper te gjykoj askend ,ama nje opinion e kam per cdo kend
Ajo qe te referova eshte si te njoh une ty!
Te thuash qe je nga ato qe gjykon veten ashper, ska shance te justifkosh veten
Por sic the jemi njerez dhe gabojme e diku heret a vone i kuptojme
Reflektim quhet ky, jo gjykim!
 
U nisa nga ajo qe shkrujte , ste vuri kush para gjykates jo
Smarr persiper te gjykoj askend ,ama nje opinion e kam per cdo kend
Ajo qe te referova eshte si te njoh une ty!
Te thuash qe je nga ato qe gjykon veten ashper, ska shance te justifkosh veten
Por sic the jemi njerez dhe gabojme e diku heret a vone i kuptojme
Reflektim quhet ky, jo gjykim!

Nuk u nise vetem nga ajo qe shkruajta por nga ato qe di per mu nga vet dora/goja ime apo kanale te tjera; ska rendesi.
Dhe te kuptoj. Ne vendin tend do gjykoja njesoj por nese mendon se din cdo gje rreth jetes time dhe motivet/shkaqet qe me kan shtyre te jem kjo qe jam sot, je shum larg realitetit. Dhe mos e merr per justifikim; eshte realitet...
Kam nje gje me te keqe se ato qe permende ti mesiper qe eshte impulsiviteti.
 
Nuk u nise vetem nga ajo qe shkruajta por nga ato qe di per mu nga vet dora/goja ime apo kanale te tjera; ska rendesi.
Dhe te kuptoj. Ne vendin tend do gjykoja njesoj por nese mendon se din cdo gje rreth jetes time dhe motivet/shkaqet qe me kan shtyre te jem kjo qe jam sot, je shum larg realitetit. Dhe mos e merr per justifikim; eshte realitet...
Kam nje gje me te keqe se ato qe permende ti mesiper qe eshte impulsiviteti.
Gabim!
Nuk lodhem te marr fjalet e askujt dhe te ndertoj karakteret e askujt
Po ta ritheksoj nuk po gjykoj por po jap mendimin tim per aq sa te njoh!
Realiteti yt eshte i yti , por te thashe mos mendo se ne kete jete vetem ti ke probleme dhe meqe ke, te tjeret duhet apo jane te detyruar te durojne ty e perbaltjet e tua!
Thellohu dhe piqu ...kte ia detyron vetes dhe jo njerezve!

Me kaq e leme si bisede
Br
 
Gabim!
Nuk lodhem te marr fjalet e askujt dhe te ndertoj karakteret e askujt
Po ta ritheksoj nuk po gjykoj por po jap mendimin tim per aq sa te njoh!
Realiteti yt eshte i yti , por te thashe mos mendo se ne kete jete vetem ti ke probleme dhe meqe ke, te tjeret duhet apo jane te detyruar te durojne ty e perbaltjet e tua!
Thellohu dhe piqu ...kte ia detyron vetes dhe jo njerezve!

Me kaq e leme si bisede
Br

Pikerisht
Per aq sa me njeh; per pjesen qe sme njeh, te vjen keq nese te kerkoj te mos bohet debat publik sheshit?
Asnjeri ka te drejt te nderhy ne perballjet e mia dhe si kam kerku asnjeriut te mi duroj.

Ama nese duhet te justifikoj dhe nje koment qe boj, po e lej fare forumin dhe knaquni boni aheng.

Naten e mire
 
Pikerisht
Per aq sa me njeh; per pjesen qe sme njeh, te vjen keq nese te kerkoj te mos bohet debat publik sheshit?
Asnjeri ka te drejt te nderhy ne perballjet e mia dhe si kam kerku asnjeriut te mi duroj.

Ama nese duhet te justifikoj dhe nje koment qe boj, po e lej fare forumin dhe knaquni boni aheng.

Naten e mire
Pse na kishe care gje dajren e sbenim dot aheng deri tani?
Lexo dhe ihere cte kam shkrujt me qetesi , dhe leje impulsivitetin se ska lidhje hic
Cdo gje qe te thashe ka lidhje ti dhe une!
Gjume te embel
 
Pse na kishe care gje dajren e sbenim dot aheng deri tani?
Lexo dhe ihere cte kam shkrujt me qetesi , dhe leje impulsivitetin se ska lidhje hic
Cdo gje qe te thashe ka lidhje ti dhe une!
Gjume te embel
Jo vetem aheng por edhe disko muzik per ate pun.
Robi kur perfundon ne rrug qorre, kthen koken dhe gjeja e pare qe ben (pasi ka mallkuar gps) eshte te pyesi veten ku gaboi.
Jemi human, gabojme dhe mesojme.
Robi po nuk gaboi, nuk meson.

Kaq po thoja, me ate komentin e pare plot egoizem dhe te pajustifikueshen lol

Ca do bojm tani... do bojm show duke u kap prej flokesh apo do vazhdojme duke fut gishtin ne plag cdo here qe do na bezdisi mendimi njera tjetres?
 
Jo vetem aheng por edhe disko muzik per ate pun.
Robi kur perfundon ne rrug qorre, kthen koken dhe gjeja e pare qe ben (pasi ka mallkuar gps) eshte te pyesi veten ku gaboi.
Jemi human, gabojme dhe mesojme.
Robi po nuk gaboi, nuk meson.

Kaq po thoja, me ate komentin e pare plot egoizem dhe te pajustifikueshen lol

Ca do bojm tani... do bojm show duke u kap prej flokesh apo do vazhdojme duke fut gishtin ne plag cdo here qe do na bezdisi mendimi njera tjetres?
Une ste kam permendur asgje , thjesht te thashe ne menyre te moderuar ate qe do thoja me zhargon
Nejse se skam nerva me fut as gishtin , as thoin
 
Private conversations
Help Users
    Top