• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vjosa Osmani është Presidentja e re e Kosovës!

Vjosa Osmani është presidentja e re e Kosovës!

Pas dorëheqjes së Hashim Thaçit, Vjosa Osmani është emëruar zyrtarisht si presidentja e re e Kosovës! Lajmi, u bë i ditur përmes mediave, ndërsa vetë Osmani pritet t'i drejtohet qytetarëve ditën e sotme në orën 17:00.


Ashtu siç e parashikon Kushtetuta e Kosovës, nëse presidenti i vendi largohet nga posti i tij para mandatit, atëherë posti i tij i kalon kryeparlamentares.

Njohësi i Kushtetutës, Kushtrim Palushi tha se ky vendim nuk mund të ketë asnjë kundërshtim nga partitë politike, për aq kohë sa kushtetuta e përcakton qartë. Osmani do të qëndrojë në rolin e presidentes të paktën për 6 muajt e ardhshëm. Nëse brenda kësaj kohe nuk arrihet të zgjidhet një president i ri, vendi duhet të shkojë në zgjedhje të reja.


Vjosa Osmani, kryetare e Kuvendit të Kosovës është cilësuar jo pak herë nga njerëzit si "gruaja që po guxon të sfidojë burrat e LDK-së", si shembull "humanizmi dhe krenarie" dhe si "zëri më i arsyeshëm në Parlamentin e Kosovës" pas fjalimeve të saj të fuqishme pak para votimit të mocionit për rrëzimin e qeverisë së Albin Kurtit.
Anabelmagazine.com
 

Vjosa Osmani i drejtohet popullit si Presidente: Serbia kreu krime në Kosovë, të mos barazohet viktima me agresorin​


Vjosa Osmani u shpreh se ishte Serbia, vendi që ka kryer krime lufte në Kosovë duke shtuar se viktima nuk duhet që të barazohet me agresorin.

Vjosa Osmani i është drejtuar popullit të Kosovës, nga pozita e presidentes së përkohshme të vendit. Në një fjalë të shkurtër nga zyra e saj e re, Osmani ka pranuar se vendi është duke kaluar një situatë të vështirë por të gjithë duhet të qëndrojnë të bashkuar. Ajo u shpreh se ishte Serbia, vendi që ka kryer krime lufte në Kosovë duke shtuar se viktima nuk duhet që të barazohet me agresorin.

FJALA E OSMANIT SI PRESIDENTE:

Vendi ynë po kalon ditë të vështira. Qytetarët e Kosovës duhet të dëshmojnë unitet dhe besnikëri ndaj projektit tonë të përbashkët. Republikës sonë. Vendi ynë ka kaluar sfida, përfshirë edhe luftën e fundit. Ndaj duhet që të ushtrojmë më maturi përgjegjësitë dhe ta forcojmë shtetin tonë. Sepse shteti bëhet i fortë edhe kur përballet me sfida. Duke i tejkaluar dinjitetshëm. Proceset që vijnë pas nuk do të dëmtojnë projektin kombëtar për liri. Unë dua të shpreh vlerësimin tim për të gjithë ata që kanë treguar vendosmëri dhe i janë përgjigjur ftesës së dhomave të palëkundura. Beteja për shtetrrethim është më e vështira politike. Kjo kohë kërkon përgjigje të unifikuar shtetërore. Kemi nevojë për solidaritet dhe mirëkuptim të plotë. Do të përkushtohem si presidente që Kosova të bëhet shtet. Të krijohen mundësitë e barabarta për të gjithë. Prandaj dua t’ju lus të qëndrojmë afër njëri-tjetrit për të dëshmuar që i ndajmë këto vlera me njëri-tjetrin. Angazhimi me shtet ligjor na ka përballur me sfida por nuk kemi hequr dorë. E kemi ruajtur këtë shpresë edhe kur kemi qënë viktimë e një agresoni të rënë. Serbia ka vrarë mbi 13 mijë njerëz në Kosovë. Viktima dhe agresori të mos barazohen. Ne kemi qënë viktimë e një genocidi. Serbia kreu krimet duhet ta themi me zë të lartë, këtu dhe gjithmonë. Do ta ruaj stabilitetin si presidente. Zoti e bekoftë Kosovën dhe miqtë e saj.

dosja.al
 
I kam ndjekur shumë pak fjalimet e Vjosës, por kanë qenë mbresëlënëse. Grua me dinjitet, me këmbët në tokë dhe shpirt të pamposhtur luftarak. Të shprehura me kujdes të theksuar në botën politike.
‘Politologe e lindur’, në sytë e mi.
 
Do me pelqente te shihja Osmanin deri ne fund te mandatit, e veshtire do jete por nje femer presidente do i bente mire shqiptarise e Kosoves gjithashtu
 
Private conversations
Help Users
    Top