Vlerësimi i lëvizjes feministe perëndimore nga këndvështrimi islam

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Shume e vertet per kryqezatat, petofilin e prifterinjve, njerez qe jane djegur etj
Ti mendon se une i mbroj keto? Qe te flasesh per krishterimin, duhet te kthehesh shume pas ne histori. Rreth viteve 200-300 pas krishtit. Pra ne kohen e Kostandinit. (Sikur me the qe lexoje apo jo)
Por une nuk di te kem lexuar qe Krishti u martua me nje 9 vjecare dhe me gocen e xhajes
Ore nuk shau njeri krishterimin. Prandaj nuk shaj une se e njoh fene qe nfillimet e saj. Por ju nuk e njihni. Lexoni neper internet tyryry dhe i besoni. ??
Une nuk do bej krahasime tani Muhamedi e Krishti se i dua te dy fort. Jane profet dhe i besoj.
 

Aleks30

Banned
Ore nuk shau njeri krishterimin. Prandaj nuk shaj une se e njoh fene qe nfillimet e saj. Por ju nuk e njihni. Lexoni neper internet tyryry dhe i besoni. ??
Une nuk do bej krahasime tani Muhamedi e Krishti se i dua te dy fort. Jane profet dhe i besoj.
Gabim. O do djejesh nje fe o tjetren. Ne te kundert quhet erezi. Dhe e dyta, nuk thash se e shave. Ato cfare the jane te verteta. Une i kundershtoj me force.
E kam lexuar dhe kuranin . Biblen jo vetem qe e lexoj, se nuk mund te thuash qe e kam lexuar se nuk eshte roman por lexohet here pas here dhe e studjoj. Por jo vetem ate. Ka shume e shume shkrime te tjera qe te bejne te kuptosh shume dhe per kte, duhet njohur historia si per krishterimin po ashtu dhe per islamin
Nejse, mos me merr inat. Ndoshta toni te duket i ashper por nuk eshte keshtu. I dua njerezit. Qofshin kta cifut, musliman te krushtere apo pagan .
Kalo bukur sot
???
 
Po pse ca ishte ajo jo tmer burri kaq e aq. jo ju sdoni letersi.
Une ti zotni nuk jam analfabete. Jam me profesion e kam 15 vite studime pas te mesmes qe ja kushtoj vec artit, historise dhe shkences. Po dhe letersine e dua, e lexoj dhe e shkruaj. Keto s'po ti them se me intereson vetja, por te kuptosh ti se shtysa ime ka qene fiks feja qe une ndjek. Feja nuk njihet nga 2 romane, por as nga lajmet dhe fotot e internetit.
Feja ne vetvete njihet nga shpallja dhe nga profeti. islami ka Muhamedin,(dhe tgjithe profetet e tjere) krishterimi Jezusin e me radhe.
Aplikimi saj normal shihet ne shoqeri. Qe nga shpallja 1500 vjet me pare e deri sot fatmiresisht kemi filozof, poet, kimist, mjek, matematicien te njohur musliman. Po ashtu kemi dhe arkitekture qe deshmon sot e kesaj dite civilizimin e saj.
Kjo fe per te cilen po te flas fjale te pare ka patur: "Lexo". Ketu kuptohet dhe natyrshmeria e saj. Pavarsisht se abuzime nga individe gjen kudo e plot.


Sa per pyetjen:
Ne islam dhe ne cdo fe, dhe ne cdo sistem: Burri dhe gruaja kane te drejta dhe detyrime ne baze te natyres tyre.
Drejtesia eshte themelore. Barazia eshte jo objektive. Dhe po sipas meje jane te barabarte e ne drejtesi. Tani mqs me pyet mbrpash pse gruaja nuk martohet me 4 burra,i bie te te them po burri pse nuk ben femi?!

p.s.2. Une flas parimisht. Nuk dua te sjell kot paralelizma me ckane bere njerezit ne emer te fese ;)
Pash Zotin si ke nerva te merresh lol
 

Aleks30

Banned
Më në fund u kapen në flagrancë.
Kjo është mënyra se si kuffari Ajnshtajni kishte vjedhur të gjitha teoritë e tij shkencore nga Muslimanët. Jo vetëm Ajnshtajni por të gjithë shkencëtarët Kafar vodhën teoritë dhe shpikjet e tyre nga Kurani në të cilin Allahu i përmendi të gjitha njohurit, teoritë dhe filozofinë shkencore 1400 vjet më parë.
Trishtim që Kurani ynë është tani bosh sepse u vodhë nga kufarët shumë vite më parë ... madje ata kanë vjedhur kopjen tonë kryesore të Kuranit që ishte plot me shkencë, matematikë, Fizikë, Kimi, Statistikë, Biologji, Botanikë etj. Ne muslimanët tani ndjekim një Kuran tjetër në të cilin nuk ka shkencë, matematikë, fizikë etj, përveç hyriave, balenes e cila e hangri Januzin, milingonen (bubrrecin) që i qoj duart pêr të ju lutur Allahut për shi , dreqit, mallkimeve dhe debatve mes mazllumave me jo mazlluma...FB_IMG_1631856691513.jpg
 

Aleks30

Banned
@Soulmind dhe me lirine e femres ne islam, po e mbyll. Lexo dhe ti @Marla meqe u preke
Pyetja: sa vjeçe ishte Aisha kur u martua me Muhamedin 53 vjeç?
Omer Bajrami u përgjigjet atyre që mundohen ta fshehin moshen e Aishes
#theologie #fakte
Shqip????????????????
"Tregon Aisha: I dërguari i Allahit (më) tha, "Ti më je shfaqur dy herë në ëndërrat (e mia). Një burrë të mbante ty me një mbulesë mëndafshi dhe më tha mua, 'Kjo është gruaja jote'. Unë e zbulova; dhe shiko, ishe ti. Unë thashë me vete, 'Nëse kjo ëndërr është nga Allahi, Ai do ta bëjë të vërtetë'."
Anglisht:???????????????
Narrated 'Aisha:
Allah's Apostle ﷺ said (to me), "You have been shown to me twice in (my) dreams. A man was carrying you in a silken cloth and said to me, 'This is your wife.' I uncovered it;
and behold, it was you. I said to myself, 'If this dream is from Allah, He will cause it to come true.' "
Arabisht:???????????????
حَدَّثَنَا عُبَيْدُ بْنُ إِسْمَاعِيلَ، حَدَّثَنَا أَبُو أُسَامَةَ، عَنْ هِشَامٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم ‏
"‏ أُرِيتُكِ فِي الْمَنَامِ مَرَّتَيْنِ، إِذَا رَجُلٌ يَحْمِلُكِ فِي سَرَقَةِ حَرِيرٍ فَيَقُولُ هَذِهِ امْرَأَتُكَ، فَأَكْشِفُهَا فَإِذَا هِيَ أَنْتِ، فَأَقُولُ إِنْ يَكُنْ هَذَا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ يُمْضِهِ ‏"‏‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sahih al-Bukhari, 5078
Sahih al-Bukhari, Vol. 7, Book of Marriage, Hadith 15

Shqip????????????????
I dërguari i Allahu (Paqja Mos Qoftë Mbi Të) u martua me mua kur isha shtatë vjeçe. Rrëfyesi Sulejmani ka thënë: ose gjashtë vjet. Ai ka bërë seks me mua kur kam qenë 9 vjeçe.
Anglisht???????????????
Narrated 'Aishah:
The Messenger of Allah ﷺ married me when I was seven years old. The narrator Sulaiman said: or Six years. He had intercourse with me when I was nine years old.
Arabisht???????????????
حَدَّثَنَا سُلَيْمَانُ بْنُ حَرْبٍ، وَأَبُو كَامِلٍ قَالاَ حَدَّثَنَا حَمَّادُ بْنُ زَيْدٍ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ تَزَوَّجَنِي رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم وَأَنَا بِنْتُ سَبْعٍ - قَالَ سُلَيْمَانُ أَوْ سِتٍّ - وَدَخَلَ بِي وَأَنَا بِنْتُ تِسْعٍ ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan Abi Dawood, 2121
Sunan Abi Dawood, Vol. 2, Book of Marriage (Kitab Al-Nikah), Hadith 2116

Shqip????????????????
"Tregon babai i Hishamit: Hatixheja vdiq tre vjet para se Profeti të shkonte në Medinë. Ai qëndroi atje për dy vjet apo më shumë dhe më pas ai u martua me Aishan kur ajo ishte një vajzë gjashtë (6) vjeçe, dhe ai e konsumoi këtë martesë kur ajo ishte nëntë (9) vjeçe."
Anglisht???????????????
Narrated Hisham's father:
Khadija died three years before the Prophet departed to Medina. He stayed there for two years or so and then he married 'Aisha when she was a girl of six years of age, and he consumed that marriage when she was nine years old.
Arabisht???????????????
حَدَّثَنِي عُبَيْدُ بْنُ إِسْمَاعِيلَ، حَدَّثَنَا أَبُو أُسَامَةَ، عَنْ هِشَامٍ، عَنْ أَبِيهِ، قَالَ تُوُفِّيَتْ خَدِيجَةُ قَبْلَ مَخْرَجِ النَّبِيِّ صلى الله عليه وسلم إِلَى الْمَدِينَةِ بِثَلاَثِ سِنِينَ، فَلَبِثَ سَنَتَيْنِ أَوْ قَرِيبًا مِنْ ذَلِكَ، وَنَكَحَ عَائِشَةَ وَهْىَ بِنْتُ سِتِّ سِنِينَ، ثُمَّ بَنَى بِهَا وَهْىَ بِنْتُ تِسْعِ سِنِينَ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sahih al-Bukhari, 3896
Sahih al-Bukhari, Vol. 5, Book of Merits of Al-Ansaar, Hadith 236

Shqip?????????????????
"Tregon 'Urva: Profeti e shkroi (kontratën e martesës) me Aishan, ndërsa ajo ishte gjashtë vjeçe (6) dhe e konsumoi martesën e tij me të, ndërsa ajo ishte nëntë vjeçe dhe ajo qëndroi me të për nëntë vjet (dmth deri në vdekjen e tij).
Anglisht???????????????
Narrated 'Ursa:
The Prophet wrote the (marriage contract) with 'Aisha while she was six years old and consummated his marriage with her while she was nine years old and she remained with him for nine years (i.e. till his death).
Arabisht???????????????
حَدَّثَنَا قَبِيصَةُ بْنُ عُقْبَةَ، حَدَّثَنَا سُفْيَانُ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ عُرْوَةَ، تَزَوَّجَ النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم عَائِشَةَ وَهْىَ ابْنَةُ سِتٍّ وَبَنَى بِهَا وَهْىَ ابْنَةُ تِسْعٍ وَمَكَثَتْ عِنْدَهُ تِسْعًا‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sahih al-Bukhari, 5158
Sahih al-Bukhari, Vol. 7, Book of Marriage, Hadith 88

Shqip????????????????
"Tregon Aisha se Profeti e shkroi kontratën e martesës me të kur ajo ishte gjashtë vjeçe dhe ai e konsumoi martesën e tij kur ajo ishte nëntë vjeçe. Hishami tha: "Unë kam qenë iinformuar se Aisha ka mbetur me profetin për nëntë vjet (dmth deri në
vdekjen e tij)"."
Anglisht???????????????
Narrated 'Aisha:
that the Prophet married her when she was six years old and he consummated his marriage when she was nine years old. Hisham said: I have been informed that 'Aisha remained with the Prophet for nine years (i.e. till his death)." what you know of the Quran (by heart)'
Arabisht???????????????
حَدَّثَنَا مُعَلَّى بْنُ أَسَدٍ، حَدَّثَنَا وُهَيْبٌ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، أَنَّ النَّبِيَّ صلى الله عليه وسلم تَزَوَّجَهَا وَهْىَ بِنْتُ سِتِّ سِنِينَ، وَبَنَى بِهَا وَهْىَ بِنْتُ تِسْعِ سِنِينَ‏.‏ قَالَ هِشَامٌ وَأُنْبِئْتُ أَنَّهَا كَانَتْ عِنْدَهُ تِسْعَ سِنِينَ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sahih al-Bukhari, 5134
Sahih al-Bukhari, Vol. 7, Book of Marriage, Hadith 65

Shqip????????????????
Aisha (Allahi qoftë i kënaqur me të)raporton: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me mua kur isha gjashtë vjeçe, dhe unë u pranova në shtëpinë e tij kur isha nëntë vjeçe".
Anglisht???????????????
'A'isha (Allah be pleased with her) reported: Allah's Apostle ﷺ married me when I was six years old, and I was admitted to his house when I was nine years old.
Arabisht???????????????
وَحَدَّثَنَا يَحْيَى بْنُ يَحْيَى، أَخْبَرَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، ح وَحَدَّثَنَا ابْنُ نُمَيْرٍ، - وَاللَّفْظُ لَهُ - حَدَّثَنَا عَبْدَةُ، - هُوَ ابْنُ سُلَيْمَانَ - عَنْ هِشَامٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ تَزَوَّجَنِي النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم وَأَنَا بِنْتُ سِتِّ سِنِينَ وَبَنَى بِي وَأَنَا بِنْتُ تِسْعِ سِنِينَ ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sahih Muslim, 1422b
Sahih Muslim, Vol. 3, Book of Marriage, Hadith 3310

Shqip????????????????
"Aisha tha: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me mua kur isha shtatë vjeçe. Transmetuesi Sulejman ka thënë: Ose gjashtë vjeçe. Ai bëri marrëdhënie me mua kur isha nëntë vjeçe." Sunan Abu Davudi
Anglisht???????????????
Narrated 'Aishah:
The Messenger of Allah ﷺ married me when I was seven years old. The narrator Sulaiman said: or Six years. He had intercourse with me when I was nine years old.
Arabisht???????????????
حَدَّثَنَا سُلَيْمَانُ بْنُ حَرْبٍ، وَأَبُو كَامِلٍ قَالاَ حَدَّثَنَا حَمَّادُ بْنُ زَيْدٍ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ تَزَوَّجَنِي رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم وَأَنَا بِنْتُ سَبْعٍ - قَالَ سُلَيْمَانُ أَوْ سِتٍّ - وَدَخَلَ بِي وَأَنَا بِنْتُ تِسْعٍ ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan Abi Dawood, 2121
Sunan Abi Dawood, Vol. 2, Book of Marriage (Kitab Al-Nikah), Hadith 2116

Shqip????????????????
"Aisha tha: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me të kur ajo ishte gjashtë dhe kishte marrëdhënie me të kur ajo ishte nëntë vjeçe. "
Anglisht???????????????
It was narrated from 'Aishah that the Messenger of Allah married her when she was six years old, and consummated the marriage with her when she was nine.
Arabisht???????????????
أَخْبَرَنَا إِسْحَاقُ بْنُ إِبْرَاهِيمَ، قَالَ أَنْبَأَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ، قَالَ حَدَّثَنَا هِشَامُ بْنُ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم تَزَوَّجَهَا وَهِيَ بِنْتُ سِتٍّ وَبَنَى بِهَا وَهِيَ بِنْتُ تِسْعٍ ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan an-Nasa'i, 3255
Sunan an-Nasa'i, Vol. 4, Book of Marriage, Hadith 3257

Shqip????????????????
Aishah tha:
"I Dërguari i Allahut u martua me mua kur isha shtatë vjeç, dhe ai e konsumoi martesën me mua kur isha nëntë vjeç."
Anglisht???????????????
It was narrated that 'Aishah said:
"The Messenger of Allah married me when I was seven years old, and he consummated the marriage with me when I was nine."
Arabisht???????????????
أَخْبَرَنَا مُحَمَّدُ بْنُ النَّضْرِ بْنِ مُسَاوِرٍ، قَالَ حَدَّثَنَا جَعْفَرُ بْنُ سُلَيْمَانَ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ تَزَوَّجَنِي رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم لِسَبْعِ سِنِينَ وَدَخَلَ عَلَىَّ لِتِسْعِ سِنِينَ ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan an-Nasa'i, 3256
Sunan an-Nasa'i, Vol. 4, Book of Marriage, Hadith 3258

Shqip????????????????
Aisha tha: 'I Dërguari i Allahut u martua me mua kur isha nëntë vjeç dhe jetova me të për nëntë vjet.' "
It was narrated that Abu 'Ubaidah said:
Anglisht???????????????
"Aishah said: 'The Messenger of Allah married me when I was nine and I lived with him for nine years.'"
Arabisht???????????????
أَخْبَرَنَا قُتَيْبَةُ، قَالَ حَدَّثَنَا عَبْثَرٌ، عَنْ مُطَرِّفٍ، عَنْ أَبِي إِسْحَاقَ، عَنْ أَبِي عُبَيْدَةَ، قَالَ قَالَتْ عَائِشَةُ تَزَوَّجَنِي رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم لِتِسْعِ سِنِينَ وَصَحِبْتُهُ تِسْعًا ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan an-Nasa'i, 3257
Sunan an-Nasa'i, Vol. 4, Book of Marriage, Hadith 3259

Shqip????????????????
Abdullahu tha: "Profeti u martua me Aishahun kur ajo ishte shtatë vjeç, dhe e konsumoi martesën me të kur ishte nëntë vjeç, dhe ai vdiq kur ishte tetëmbëdhjetë vjeç."
Anglisht???????????????
It was narrated that:
Abdullah said: “The Prophet married Aishah when she was seven years old, and consummated the marriage with her when she was nine, and he passed away when she was eighteen.”
Arabisht???????????????
حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ سِنَانٍ، حَدَّثَنَا أَبُو أَحْمَدَ، حَدَّثَنَا إِسْرَائِيلُ، عَنْ أَبِي إِسْحَاقَ، عَنْ أَبِي عُبَيْدَةَ، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ، قَالَ تَزَوَّجَ النَّبِيُّ ـ صلى الله عليه وسلم ـ عَائِشَةَ وَهِيَ بِنْتُ سَبْعٍ وَبَنَى بِهَا وَهِيَ بِنْتُ تِسْعٍ وَتُوُفِّيَ عَنْهَا وَهِيَ بِنْتُ ثَمَانِي عَشْرَةَ سَنَةً ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan Ibn Majah, Vol. 3, Book of Marriage, Hadith 1877

Hoxh Omer Bajrami
P. S. I pac me jete 15 vjet studime
??????
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
???
Avash mer burre se na solle gjithe internetin ne 1 teme ???

Vallai po te mendoja akoma se ja vlen do te analizoja cdo situate por s'nuk... ?‍♀️
 
@Soulmind dhe me lirine e femres ne islam, po e mbyll. Lexo dhe ti @Marla meqe u preke
Pyetja: sa vjeçe ishte Aisha kur u martua me Muhamedin 53 vjeç?
Omer Bajrami u përgjigjet atyre që mundohen ta fshehin moshen e Aishes
#theologie #fakte
Shqip????????????????
"Tregon Aisha: I dërguari i Allahit (më) tha, "Ti më je shfaqur dy herë në ëndërrat (e mia). Një burrë të mbante ty me një mbulesë mëndafshi dhe më tha mua, 'Kjo është gruaja jote'. Unë e zbulova; dhe shiko, ishe ti. Unë thashë me vete, 'Nëse kjo ëndërr është nga Allahi, Ai do ta bëjë të vërtetë'."
Anglisht:???????????????
Narrated 'Aisha:
Allah's Apostle ﷺ said (to me), "You have been shown to me twice in (my) dreams. A man was carrying you in a silken cloth and said to me, 'This is your wife.' I uncovered it;
and behold, it was you. I said to myself, 'If this dream is from Allah, He will cause it to come true.' "
Arabisht:???????????????
حَدَّثَنَا عُبَيْدُ بْنُ إِسْمَاعِيلَ، حَدَّثَنَا أَبُو أُسَامَةَ، عَنْ هِشَامٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم ‏
"‏ أُرِيتُكِ فِي الْمَنَامِ مَرَّتَيْنِ، إِذَا رَجُلٌ يَحْمِلُكِ فِي سَرَقَةِ حَرِيرٍ فَيَقُولُ هَذِهِ امْرَأَتُكَ، فَأَكْشِفُهَا فَإِذَا هِيَ أَنْتِ، فَأَقُولُ إِنْ يَكُنْ هَذَا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ يُمْضِهِ ‏"‏‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sahih al-Bukhari, 5078
Sahih al-Bukhari, Vol. 7, Book of Marriage, Hadith 15

Shqip????????????????
I dërguari i Allahu (Paqja Mos Qoftë Mbi Të) u martua me mua kur isha shtatë vjeçe. Rrëfyesi Sulejmani ka thënë: ose gjashtë vjet. Ai ka bërë seks me mua kur kam qenë 9 vjeçe.
Anglisht???????????????
Narrated 'Aishah:
The Messenger of Allah ﷺ married me when I was seven years old. The narrator Sulaiman said: or Six years. He had intercourse with me when I was nine years old.
Arabisht???????????????
حَدَّثَنَا سُلَيْمَانُ بْنُ حَرْبٍ، وَأَبُو كَامِلٍ قَالاَ حَدَّثَنَا حَمَّادُ بْنُ زَيْدٍ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ تَزَوَّجَنِي رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم وَأَنَا بِنْتُ سَبْعٍ - قَالَ سُلَيْمَانُ أَوْ سِتٍّ - وَدَخَلَ بِي وَأَنَا بِنْتُ تِسْعٍ ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan Abi Dawood, 2121
Sunan Abi Dawood, Vol. 2, Book of Marriage (Kitab Al-Nikah), Hadith 2116

Shqip????????????????
"Tregon babai i Hishamit: Hatixheja vdiq tre vjet para se Profeti të shkonte në Medinë. Ai qëndroi atje për dy vjet apo më shumë dhe më pas ai u martua me Aishan kur ajo ishte një vajzë gjashtë (6) vjeçe, dhe ai e konsumoi këtë martesë kur ajo ishte nëntë (9) vjeçe."
Anglisht???????????????
Narrated Hisham's father:
Khadija died three years before the Prophet departed to Medina. He stayed there for two years or so and then he married 'Aisha when she was a girl of six years of age, and he consumed that marriage when she was nine years old.
Arabisht???????????????
حَدَّثَنِي عُبَيْدُ بْنُ إِسْمَاعِيلَ، حَدَّثَنَا أَبُو أُسَامَةَ، عَنْ هِشَامٍ، عَنْ أَبِيهِ، قَالَ تُوُفِّيَتْ خَدِيجَةُ قَبْلَ مَخْرَجِ النَّبِيِّ صلى الله عليه وسلم إِلَى الْمَدِينَةِ بِثَلاَثِ سِنِينَ، فَلَبِثَ سَنَتَيْنِ أَوْ قَرِيبًا مِنْ ذَلِكَ، وَنَكَحَ عَائِشَةَ وَهْىَ بِنْتُ سِتِّ سِنِينَ، ثُمَّ بَنَى بِهَا وَهْىَ بِنْتُ تِسْعِ سِنِينَ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sahih al-Bukhari, 3896
Sahih al-Bukhari, Vol. 5, Book of Merits of Al-Ansaar, Hadith 236

Shqip?????????????????
"Tregon 'Urva: Profeti e shkroi (kontratën e martesës) me Aishan, ndërsa ajo ishte gjashtë vjeçe (6) dhe e konsumoi martesën e tij me të, ndërsa ajo ishte nëntë vjeçe dhe ajo qëndroi me të për nëntë vjet (dmth deri në vdekjen e tij).
Anglisht???????????????
Narrated 'Ursa:
The Prophet wrote the (marriage contract) with 'Aisha while she was six years old and consummated his marriage with her while she was nine years old and she remained with him for nine years (i.e. till his death).
Arabisht???????????????
حَدَّثَنَا قَبِيصَةُ بْنُ عُقْبَةَ، حَدَّثَنَا سُفْيَانُ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ عُرْوَةَ، تَزَوَّجَ النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم عَائِشَةَ وَهْىَ ابْنَةُ سِتٍّ وَبَنَى بِهَا وَهْىَ ابْنَةُ تِسْعٍ وَمَكَثَتْ عِنْدَهُ تِسْعًا‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sahih al-Bukhari, 5158
Sahih al-Bukhari, Vol. 7, Book of Marriage, Hadith 88

Shqip????????????????
"Tregon Aisha se Profeti e shkroi kontratën e martesës me të kur ajo ishte gjashtë vjeçe dhe ai e konsumoi martesën e tij kur ajo ishte nëntë vjeçe. Hishami tha: "Unë kam qenë iinformuar se Aisha ka mbetur me profetin për nëntë vjet (dmth deri në
vdekjen e tij)"."
Anglisht???????????????
Narrated 'Aisha:
that the Prophet married her when she was six years old and he consummated his marriage when she was nine years old. Hisham said: I have been informed that 'Aisha remained with the Prophet for nine years (i.e. till his death)." what you know of the Quran (by heart)'
Arabisht???????????????
حَدَّثَنَا مُعَلَّى بْنُ أَسَدٍ، حَدَّثَنَا وُهَيْبٌ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، أَنَّ النَّبِيَّ صلى الله عليه وسلم تَزَوَّجَهَا وَهْىَ بِنْتُ سِتِّ سِنِينَ، وَبَنَى بِهَا وَهْىَ بِنْتُ تِسْعِ سِنِينَ‏.‏ قَالَ هِشَامٌ وَأُنْبِئْتُ أَنَّهَا كَانَتْ عِنْدَهُ تِسْعَ سِنِينَ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sahih al-Bukhari, 5134
Sahih al-Bukhari, Vol. 7, Book of Marriage, Hadith 65

Shqip????????????????
Aisha (Allahi qoftë i kënaqur me të)raporton: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me mua kur isha gjashtë vjeçe, dhe unë u pranova në shtëpinë e tij kur isha nëntë vjeçe".
Anglisht???????????????
'A'isha (Allah be pleased with her) reported: Allah's Apostle ﷺ married me when I was six years old, and I was admitted to his house when I was nine years old.
Arabisht???????????????
وَحَدَّثَنَا يَحْيَى بْنُ يَحْيَى، أَخْبَرَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، ح وَحَدَّثَنَا ابْنُ نُمَيْرٍ، - وَاللَّفْظُ لَهُ - حَدَّثَنَا عَبْدَةُ، - هُوَ ابْنُ سُلَيْمَانَ - عَنْ هِشَامٍ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ تَزَوَّجَنِي النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم وَأَنَا بِنْتُ سِتِّ سِنِينَ وَبَنَى بِي وَأَنَا بِنْتُ تِسْعِ سِنِينَ ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sahih Muslim, 1422b
Sahih Muslim, Vol. 3, Book of Marriage, Hadith 3310

Shqip????????????????
"Aisha tha: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me mua kur isha shtatë vjeçe. Transmetuesi Sulejman ka thënë: Ose gjashtë vjeçe. Ai bëri marrëdhënie me mua kur isha nëntë vjeçe." Sunan Abu Davudi
Anglisht???????????????
Narrated 'Aishah:
The Messenger of Allah ﷺ married me when I was seven years old. The narrator Sulaiman said: or Six years. He had intercourse with me when I was nine years old.
Arabisht???????????????
حَدَّثَنَا سُلَيْمَانُ بْنُ حَرْبٍ، وَأَبُو كَامِلٍ قَالاَ حَدَّثَنَا حَمَّادُ بْنُ زَيْدٍ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ تَزَوَّجَنِي رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم وَأَنَا بِنْتُ سَبْعٍ - قَالَ سُلَيْمَانُ أَوْ سِتٍّ - وَدَخَلَ بِي وَأَنَا بِنْتُ تِسْعٍ ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan Abi Dawood, 2121
Sunan Abi Dawood, Vol. 2, Book of Marriage (Kitab Al-Nikah), Hadith 2116

Shqip????????????????
"Aisha tha: Apostulli i Allahit (pqmt) u martua me të kur ajo ishte gjashtë dhe kishte marrëdhënie me të kur ajo ishte nëntë vjeçe. "
Anglisht???????????????
It was narrated from 'Aishah that the Messenger of Allah married her when she was six years old, and consummated the marriage with her when she was nine.
Arabisht???????????????
أَخْبَرَنَا إِسْحَاقُ بْنُ إِبْرَاهِيمَ، قَالَ أَنْبَأَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ، قَالَ حَدَّثَنَا هِشَامُ بْنُ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم تَزَوَّجَهَا وَهِيَ بِنْتُ سِتٍّ وَبَنَى بِهَا وَهِيَ بِنْتُ تِسْعٍ ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan an-Nasa'i, 3255
Sunan an-Nasa'i, Vol. 4, Book of Marriage, Hadith 3257

Shqip????????????????
Aishah tha:
"I Dërguari i Allahut u martua me mua kur isha shtatë vjeç, dhe ai e konsumoi martesën me mua kur isha nëntë vjeç."
Anglisht???????????????
It was narrated that 'Aishah said:
"The Messenger of Allah married me when I was seven years old, and he consummated the marriage with me when I was nine."
Arabisht???????????????
أَخْبَرَنَا مُحَمَّدُ بْنُ النَّضْرِ بْنِ مُسَاوِرٍ، قَالَ حَدَّثَنَا جَعْفَرُ بْنُ سُلَيْمَانَ، عَنْ هِشَامِ بْنِ عُرْوَةَ، عَنْ أَبِيهِ، عَنْ عَائِشَةَ، قَالَتْ تَزَوَّجَنِي رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم لِسَبْعِ سِنِينَ وَدَخَلَ عَلَىَّ لِتِسْعِ سِنِينَ ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan an-Nasa'i, 3256
Sunan an-Nasa'i, Vol. 4, Book of Marriage, Hadith 3258

Shqip????????????????
Aisha tha: 'I Dërguari i Allahut u martua me mua kur isha nëntë vjeç dhe jetova me të për nëntë vjet.' "
It was narrated that Abu 'Ubaidah said:
Anglisht???????????????
"Aishah said: 'The Messenger of Allah married me when I was nine and I lived with him for nine years.'"
Arabisht???????????????
أَخْبَرَنَا قُتَيْبَةُ، قَالَ حَدَّثَنَا عَبْثَرٌ، عَنْ مُطَرِّفٍ، عَنْ أَبِي إِسْحَاقَ، عَنْ أَبِي عُبَيْدَةَ، قَالَ قَالَتْ عَائِشَةُ تَزَوَّجَنِي رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه وسلم لِتِسْعِ سِنِينَ وَصَحِبْتُهُ تِسْعًا ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan an-Nasa'i, 3257
Sunan an-Nasa'i, Vol. 4, Book of Marriage, Hadith 3259

Shqip????????????????
Abdullahu tha: "Profeti u martua me Aishahun kur ajo ishte shtatë vjeç, dhe e konsumoi martesën me të kur ishte nëntë vjeç, dhe ai vdiq kur ishte tetëmbëdhjetë vjeç."
Anglisht???????????????
It was narrated that:
Abdullah said: “The Prophet married Aishah when she was seven years old, and consummated the marriage with her when she was nine, and he passed away when she was eighteen.”
Arabisht???????????????
حَدَّثَنَا أَحْمَدُ بْنُ سِنَانٍ، حَدَّثَنَا أَبُو أَحْمَدَ، حَدَّثَنَا إِسْرَائِيلُ، عَنْ أَبِي إِسْحَاقَ، عَنْ أَبِي عُبَيْدَةَ، عَنْ عَبْدِ اللَّهِ، قَالَ تَزَوَّجَ النَّبِيُّ ـ صلى الله عليه وسلم ـ عَائِشَةَ وَهِيَ بِنْتُ سَبْعٍ وَبَنَى بِهَا وَهِيَ بِنْتُ تِسْعٍ وَتُوُفِّيَ عَنْهَا وَهِيَ بِنْتُ ثَمَانِي عَشْرَةَ سَنَةً ‏.‏
Classification: Sahih (Authentic)
Sunan Ibn Majah, Vol. 3, Book of Marriage, Hadith 1877

Hoxh Omer Bajrami
P. S. I pac me jete 15 vjet studime
??????
Ueeee pash Zotin s pertove me e shkrujt? ???
 
Patjeter qe do ta bej. Pse nuk i pergjigjes nje pyetje fare te thjeshte?
Cfare eshte incesti dhe petofilia? Veper e kujt eshte?
Besoj se te gjirhw e dime ca eshte.

Po ta paralelizoj me prejardhjen e abel dhe kan njerezit e pare ne toke sipas bibles ose referoju dhe eves dhe adamit po deshe. Pra me rezulton qe te gjithe ne jemi nenprodukt incesti :p
 

Aleks30

Banned
Besoj se te gjirhw e dime ca eshte.

Po ta paralelizoj me prejardhjen e abel dhe kan njerezit e pare ne toke sipas bibles ose referoju dhe eves dhe adamit po deshe. Pra me rezulton qe te gjithe ne jemi nenprodukt incesti :p
Bravo!
Zoti krijoj dy. Pra Even dhe Adamin. Pas mekatit ndodhi kjo qe sapo the
Pra nje veper e djallit
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
frashellinjte? cilet vellezerit bektashinj ee?
 
Top