• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Vrasja e parukieres në Lezhë

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Avash ti avash , si na qenka e lire ajo te bej cte doje...dale tani se kishte obligimin moral familjar ne rrall te pare..edhe per mendimin tim e gjeti nga po ajo dore qe deshiroj me shum.
Dhe ti do i tregosh limitin ku e ka?
E kush je ti...tjetri e tjetri?
E shkruajta e me siper....moralin e ndergjegjen gjithkush i ka per vete....askujt si detyrohet.
Kodi i familjes apo moralit eshte personal..jo detyrim karshi komunitetit
Kete po them
 

Guest20

Offline✌
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Apsolutisht qe krimi nuk ka justifikim..por momentet ekzistojn qe njeriu e humb arsyen.edhe ai sot eshte i penduar,por e vrau momenti..

Keshtu qe grate para se te zene dashnor,te mendohen mire se dashnori neser te vret.
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Pirdh o prift ne maj pirdh lol
Ca thua o Abis....lol
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

eshte nje shprehje popullore qe thote keq mos bej frike mos ki....(dicka e tille)
nuk eshte gjynah kush sjetin me por kush ka mbetur ne kete histori i perfshire... shkaterrime familjesh per cfar?! e imagjinoni pak bashkeshortin e saj ne kete cast ... ? ai me dhimbest ,familja e saj... me vjen keq per jeten e saj qe kostoja e gabimit ishte aq e larte e pallogjikshme ama ishte ajo cfar mbolli
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

nuk eshte qeshtje morali apo justifikimi eshte nje llogjike racjonale...
Po ku eshte llogjika ketu o Jan?

Te ishte racionale, ajo do ishte akoma gjalle e sdo kishte vdekur.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Dhe ti do i tregosh limitin ku e ka?
E kush je ti...tjetri e tjetri?
E shkruajta e me siper....moralin e ndergjegjen gjithkush i ka per vete....askujt si detyrohet.
Kodi i familjes apo moralit eshte personal..jo detyrim karshi komunitetit
Kete po them
Kodi i moralit familjar na qenka personal?!
Un nuk po gjykoj por po them ate qe mendoj. Ajo ja ka borxh familjes ate akt dhe te siguroj qe familja nuk do ket dhimbjen per humbjen e saj. E thash dhe me lart ..pasioni vret ne kete shoqeri ku jetojme. Kjo pra eshte rregulli ...doni te jeni te lire ne baze te rregullave..epo ja qe nuk behet...!
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Apsolutisht qe krimi nuk ka justifikim..por momentet ekzistojn qe njeriu e humb arsyen.edhe ai sot eshte i penduar,por e vrau momenti..

Keshtu qe grate para se te zene dashnor,te mendohen mire se dashnori neser te vret.
O abis ahahahhaha

Ti te kenaq, tre postime e ke ndryshuar tre versione po nejse ska gje. Ndodh te jesh i çoroditur.

Pse mos tu themi juve meshkujve:

Mos vrisni.
Mos u lidh me dike te martuar.
Mbaroi lidhja, mos vrisni.

Apo gjithmon femrat e kane fajin popo.
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

eshte nje shprehje popullore qe thote keq mos bej frike mos ki....(dicka e tille)
nuk eshte gjynah kush sjetin me por kush ka mbetur ne kete histori i perfshire... shkaterrime familjesh per cfar?! e imagjinoni pak bashkeshortin e saj ne kete cast ... ? ai me dhimbest ,familja e saj... me vjen keq per jeten e saj qe kostoja e gabimit ishte aq e larte e pallogjikshme ama ishte ajo cfar mbolli
Prape sje racionale por emocionale :)
Prape hyn ne analiza te kota....
Eshte e vertete se te zesh gruan me dashnor e ky i fundit ti marri jeten dhemb me shume sesa kur ndodh e kunderta!
Kjo eshte mentalitet me pas....
Mua me vjen keq per jeten e saj ....femija , burri do rifillojne cdo gje nga zero.
Eshte nje shprehje - mjere ai/ajo qe iken per te rijte e saj...i gjalli e gjen zgjidhjen!
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Po ku eshte llogjika ketu o Jan?

Te ishte racionale, ajo do ishte akoma gjalle e sdo kishte vdekur.
llogjika eshte se kot ste vtet njeri o didi ..do kishim vdekur te gjitha.... racionale nga vet fakti qe nese ke qen... dhe sic lexohej e ke edhe denomcuar..ke krijuar ne nje far menyre lufte .... nuk dihet asgje nga ceshte ne te veryet por asnjeri nuk vret pa patur shpirtin ne maj te hundes aq me pak me paramendim... edhe pse nuk po arsytoj apo them ja ka ber mire te kuptohemi
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Prape sje racionale por emocionale :)
Prape hyn ne analiza te kota....
Eshte e vertete se te zesh gruan me dashnor e ky i fundit ti marri jeten dhemb me shume sesa kur ndodh e kunderta!
Kjo eshte mentalitet me pas....
Mua me vjen keq per jeten e saj ....femija , burri do rifillojne cdo gje nga zero.
Eshte nje shprehje - mjere ai/ajo qe iken per te rijte e saj...i gjalli e gjen zgjidhjen!
pikveshtrime te ndryshme .. dhe kjo mese normale :)
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Kodi i moralit familjar na qenka personal?!
Un nuk po gjykoj por po them ate qe mendoj. Ajo ja ka borxh familjes ate akt dhe te siguroj qe familja nuk do ket dhimbjen per humbjen e saj. E thash dhe me lart ..pasioni vret ne kete shoqeri ku jetojme. Kjo pra eshte rregulli ...doni te jeni te lire ne baze te rregullave..epo ja qe nuk behet...!
Po pse c'eshte kodi familjar ? Te futem une e tjetri e te te bej gjyqin ty?
Po ca thua o don....
Je familjar ke detyrimet e tua brenda katrorit tend....e kuoton cpo them apo edhe ti futja kot tashi...sa per larmishmeri mendimi
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Me krahinat ka te bej qe cke me te ..se kur bjen malsori ne vrim harro si me dal..po lere tani..
Shiko keto jane mendimet e tua,qe vijne pastertisht paragjykuese!
Tani kjo nuk eshte as tema e duhur,por dhe me lodhin e me duken pa produktivitet diskutime te tilla.
Por ama e gjej shume po shume drite shkurtera mendimet qe perfshijne nje komunitet,krahine apo cope territoriale per te mbyllur thesin e mendimit negativisht kundrejt asaj krahine.
Malesoret jane nje pjesa Veriore e Shqiperis,ku kane tradita,jane njerez fisnik dhe besnik,te zgjuar dhe puntor e mijera mijera te mira tjera.
Tani si jug si veri pyll pa derra ska,e pa veti e tipare sociale qe vijne paksa ndoshta negative.
Tani nese diskutojme se cfare e beri Veriun te ngelte ne vijen disktiminuese te mundesive.
Ah ketu po diskutojme,kapim pak kohen e komuzimit kur shoku enver e censuroj jo vetem ne mundesi por dhe i perjashtoj Dilektin ne 72 dikua ty.etj etj.
Por ama s"mund te mohojme emrat e viganeve rilindas,Figurat letrare e Historike qe erdhen Nga Geget.
Kete e bera pak me perfshires duke pas parasysh notat tua paragjykuese tek tema tjeter kundrejt Veriut.
Personalisht une respektoj cdo njeri ne baze te parametrave te tij formues,gjeja e fundit qe me bie mendja eshte ta analizoj ata ne baze gjografike.
Kerkoj ndjes qe dola jasht teme! :p
Dhe ndjes dhe qe hapa si diskutim e bera se ishe ti ne kete mendim,se per shume te tjere qe shohin bardhe e zi,me beso me duket humbje kohe dhe as qe me bie mendja ta replikoj,
Giasou Dono! :)
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

llogjika eshte se kot ste vtet njeri o didi ..do kishim vdekur te gjitha.... racionale nga vet fakti qe nese ke qen... dhe sic lexohej e ke edhe denomcuar..ke krijuar ne nje far menyre lufte .... nuk dihet asgje nga ceshte ne te veryet por asnjeri nuk vret pa patur shpirtin ne maj te hundes aq me pak me paramendim... edhe pse nuk po arsytoj apo them ja ka ber mire te kuptohemi
Prandaj quhen vrasje banale...sepse shkaku eshte banal.
Paralelisht me kte vrasje ndodhi edhe nje ne vlore
Shoku vrau shokun per nje makine
Po kjo si mendon ti eshte shkak dhe arsye?
 

Guest20

Offline✌
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

O abis ahahahhaha

Ti te kenaq, tre postime e ke ndryshuar tre versione po nejse ska gje. Ndodh te jesh i çoroditur.

Pse mos tu themi juve meshkujve:

Mos vrisni.
Mos u lidh me dike te martuar.
Mbaroi lidhja, mos vrisni.

Apo gjithmon femrat e kane fajin popo.
Te tre versionet nje perfundim kane Didi..mos zer dashnor po mbaj fort kalamajt dhe burrin se kjo rruge qe zgjodhi,perfundim te mire nuk do kishte.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Te tre versionet nje perfundim kane Didi..mos zer dashnor po mbaj fort kalamaj dhe burrin se kjo rruge qe zgjodhi,perfundim te mire nuk do kishte.
Abis koncepti jot eshte gabim!
Sepse kodi i familjes apo i moralit kolektiv ne kete rast i bie,se zonja po paragjykohet nga masa.
Nuk mbahet nen kontroll as nga fika as nga dhuna,por nga ndergjegjia jone.
Prandaj ne duhet te rrisim dhe perkujdesim nje shoqeri me kod ndergjegjsimi.
Pika e pare duhet te mesojme qe s"duhet te vrasim,s"kemi drejte ti marrim jeten dikuj ne asnje lloj rrethane,duke perjashtuar ato vetmbrojtje te jetes fizike.

Pastaj ne lidhje me zhanerin e dashnorve nese vendos te zesh i dashnor te pakten mos zej i pall,sepse duket qe vrasesi aq ka qene,ska pas tru me shume.
Rob i trazuar instiktiv dhe banal ne thelb si ngjarja dhe si protogonistet.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Po pse c'eshte kodi familjar ? Te futem une e tjetri e te te bej gjyqin ty?
Po ca thua o don....
Je familjar ke detyrimet e tua brenda katrorit tend....e kuoton cpo them apo edhe ti futja kot tashi...sa per larmishmeri mendimi
Po ca thua moj..nuk e vrava un ate moj as burri i vet, e vrau dashnori...ca lidhje ka... ne te semes te vej moj ..duhetcta kishte menduar para se te bente dashuricka.
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Abis koncepti jot eshte gabim!
Sepse kodi i familjes apo i moralit kolektiv ne kete rast i bie,se zonja po paragjykohet nga masa.
Nuk mbahet nen kontroll as nga fika as nga dhuna,por nga ndergjegjia jone.
Prandaj ne duhet te rrisim dhe perkujdesim nje shoqeri me kod ndergjegjsimi.
Pika e pare duhet te mesojme qe s"duhet te vrasim,s"kemi drejte ti marrim jeten dikuj ne asnje lloj rrethane,duke perjashtuar ato vetmbrojtje te jetes fizike.

Pastaj ne lidhje me zhanerin e dashnorve nese vendos te zesh i dashnor te pakten mos zej i pall,sepse duket qe vrasesi aq ka qene,ska pas tru me shume.
Rob i trazuar instiktiv dhe banal ne thelb si ngjarja dhe si protogonistet.
Po mire o se ne kete rast tenxherja kapakun ka zene
Por po flasim per fenomenin ....nderkohe qe shume ndalen tek e vrau dashnori ..mire ia beri
A thua se jeten ja kemi borxh kujt.
Per te tjerat jam dakort se po te njejtat kam thene
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Shiko keto jane mendimet e tua,qe vijne pastertisht paragjykuese!
Tani kjo nuk eshte as tema e duhur,por dhe me lodhin e me duken pa produktivitet diskutime te tilla.
Por ama e gjej shume po shume drite shkurtera mendimet qe perfshijne nje komunitet,krahine apo cope territoriale per te mbyllur thesin e mendimit negativisht kundrejt asaj krahine.
Malesoret jane nje pjesa Veriore e Shqiperis,ku kane tradita,jane njerez fisnik dhe besnik,te zgjuar dhe puntor e mijera mijera te mira tjera.
Tani si jug si veri pyll pa derra ska,e pa veti e tipare sociale qe vijne paksa ndoshta negative.
Tani nese diskutojme se cfare e beri Veriun te ngelte ne vijen disktiminuese te mundesive.
Ah ketu po diskutojme,kapim pak kohen e komuzimit kur shoku enver e censuroj jo vetem ne mundesi por dhe i perjashtoj Dilektin ne 72 dikua ty.etj etj.
Por ama s"mund te mohojme emrat e viganeve rilindas,Figurat letrare e Historike qe erdhen Nga Geget.
Kete e bera pak me perfshires duke pas parasysh notat tua paragjykuese tek tema tjeter kundrejt Veriut.
Personalisht une respektoj cdo njeri ne baze te parametrave te tij formues,gjeja e fundit qe me bie mendja eshte ta analizoj ata ne baze gjografike.
Kerkoj ndjes qe dola jasht teme! :p
Dhe ndjes dhe qe hapa si diskutim e bera se ishe ti ne kete mendim,se per shume te tjere qe shohin bardhe e zi,me beso me duket humbje kohe dhe as qe me bie mendja ta replikoj,
Giasou Dono! :)
Po ku ta prish lali jot ty mi amon... :)
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Po ca thua moj..nuk e vrava un ate moj as burri i vet, e vrau dashnori...ca lidhje ka... ne te semes te vej moj ..duhetcta kishte menduar para se te bente dashuricka.
Ca bone Don mire ke qene kshu ne vija te trasha...
Tashi nese sme kupton cpo them tjeter gje...po mos e ul piazen e bisedes ne diskutime te tilla .
Rrofsh
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Po mire o se ne kete rast tenxherja kapakun ka zene
Por po flasim per fenomenin ....nderkohe qe shume ndalen tek e vrau dashnori ..mire ia beri
A thua se jeten ja kemi borxh kujt.
Per te tjerat jam dakort se po te njejtat kam thene
Ore Keto fenomene kaq banale po na provojne saktesisht ,mjerisht qe ne po degradojme si shoqeri civile.
Qe jeta ska pike vlere dhe se gjinia femer eshte nje instrument seksi dhe pronesie.
Eshte e tmerrshme me thene drejten.
VEtem te urojme qe jane raste qe do izolohen e mos ndikojne tek shoqeria shume.
POr kur vritet tjetra,e shumica e bashkesis thone;- ua mire ja beri kurvessss..
Atehere cfare pret dhuna pjell dhune e injoranc.
Zoti vente doren e ti thuaj!
 

Didi

C'est la vie.
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Te tre versionet nje perfundim kane Didi..mos zer dashnor po mbaj fort kalamajt dhe burrin se kjo rruge qe zgjodhi,perfundim te mire nuk do kishte.
Prap ti aty dole qe zure dashnor e do vritesh. Gjithsesi se di si mund te besh llogjikime te tilla, boh


@Jan, sjam dakord me çka thua, te vrasesh dike nuk eshte llogjike pike muhabetit. Nxjerim kot justifikime.
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Ca bone Don mire ke qene kshu ne vija te trasha...
Tashi nese sme kupton cpo them tjeter gje...po mos e ul piazen e bisedes ne diskutime te tilla .
Rrofsh
Me fal po cfare po mbron ti?
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

hahahahahahahah e mbylle keq diskutim tash ,se une kisha oreks me u zene :p
Nuk ka rendesi si e fiton debatin ka rendesi ta fitosh lol
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Me fal po cfare po mbron ti?
Jeten mbroj une....ajo eshte e shenjte per mua
Te tjerat jane pjese perberese.
Nuk me intereson te dij kush dhe cfare mund te shty dike ne cakun e nervit dhe te gjithe ktu ta justifikojne ...mire ja beri qelbesires....
Hipokrizi pafund...
Te tere moralistet dhe adhuruesit e familjes ktu jane mbledhur lol
Epo se kuptove e tashi ku e kam ....skam c'them me shume
 
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Ore Keto fenomene kaq banale po na provojne saktesisht ,mjerisht qe ne po degradojme si shoqeri civile.
Qe jeta ska pike vlere dhe se gjinia femer eshte nje instrument seksi dhe pronesie.
Eshte e tmerrshme me thene drejten.
VEtem te urojme qe jane raste qe do izolohen e mos ndikojne tek shoqeria shume.
POr kur vritet tjetra,e shumica e bashkesis thone;- ua mire ja beri kurvessss..
Atehere cfare pret dhuna pjell dhune e injoranc.
Zoti vente doren e ti thuaj!
Po c'raste moj e uruar c'raste qe s'ka dite mos them ore e min mos degjosh krime ndaj femres!

Pash zotin ku jetoni ju se une jam jashtetokesore si duket lol
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Jeten mbroj une....ajo eshte e shenjte per mua
Te tjerat jane pjese perberese.
Nuk me intereson te dij kush dhe cfare mund te shty dike ne cakun e nervit dhe te gjithe ktu ta justifikojne ...mire ja beri qelbesires....
Hipokrizi pafund...
Te tere moralistet dhe adhuruesit e familjes ktu jane mbledhur lol
Epo se kuptove e tashi ku e kam ....skam c'them me shume
O ti endrimtarja e botes se qiejve te lumturis...o dliresia e cdo pike vese pranverore ...o paqja e enderruar e krijuesit madheshtor...
Me fal po ti nuk e dije qe rasti nuk egziston dhe qe jeta eshte shkak pasoj?!
Liria eshte pothuajse pa cmim ne kete bote. Harroje dhe boll me keto melodramat pa sens.
Populli thote..cte mbjellesh do korresh.
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

O ti endrimtarja e botes se qiejve te lumturis...o dliresia e cdo pike vese pranverore ...o paqja e enderruar e krijuesit madheshtor...
Me fal po ti nuk e dije qe rasti nuk egziston dhe qe jeta eshte shkak pasoj?!
Liria eshte pothuajse pa cmim ne kete bote. Harroje dhe boll me keto melodramat pa sens.
Populli thote..cte mbjellesh do korresh.
Ja,shyqyr qe mi mesove ti!
 

sensuu

sweet
Titulli: Vrasja e parukieres në Lezhë

Te dy plehera paskan qene,cfare i duhen njerezimit njerez te tille...
 
Top