• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Vrasja me gure.

Desa

Longissimus dies cito conditur
Vrasja është vrasje, pa marë parasysh mënyrën se si!
Duam apo nuk duam, i përket natyrës “njerëzore” qysh nga krijimi i vetë njerëzimit.
Përndryshe do jetonim në utopi.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Nuk eshte ceshtje gishti soul
Lindja e mesme dhe disa vende te azise e kane ceshtje tradite kulture and so on. Dhe vazhdojne ta kene.
Fundja nese denohem per nje te keqe qe kam bere dhe aty ku jetoj une eshte denimi me vdekje, ne njefare menyre e di cfare te pret.
Por te hash gure apo acid der ne vdekje pse je femer fjala vjen apo pse nuk I bindesh familjes eshte tmerr.
Ne perendim se di Kush eshte denuar me denim me vdekje pse nuk do te martohet (again shembull)
Pamvaresisht qe dhe ktej ka histori makaber nga me te ndryshmet sic kemi ne vendin tone ku burrat vrasin grate sepse e Kane te veshtire te pranojne divorcin.
Eshte Daisy, ose me sakte eshte ceshtje propagande. Cuditerisht gjithmone evidentohen raste ekstreme ne Azi apo Lindje. Asnjehere kafsheria perendimore. Atje (azi&lindje&afrike) eshte ceshtje "kulture", ne perendim ceshtje babezie por qe mbeshtillen me 1 percaktim "me probleme mendore" psikopati, etj. Atje ne boten e prapambetur ka gure mbi koke, ne boten e perparuar ka therje e copetim me thike, ose hedhje acidi. Atje (ceshtje nderi, apo pse je grua) tek te bardhet mund te kete dhe vrasje vetem pse je me ngjyre, apo ke nje fe te caktuar.

Ti ne fjaline e fundit ke ardhur tek ajo qe thashe une. Makabriteti ose me sakte "Padrejtesia njerezore" eshte kudo, thjesht ne forma te ndryshme. Ama kur ka ngjyren e bardhe, sikur na duket me i pranueshem! Qofsha une gabim, ama me c'lexoj e cfare shikoj neper raporte keshtu me rezulton. Me kete s'po mundohem fare te c'fajesoj menyrat e gabuara apo denimet e njerezve.
 
Top