• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Xhirimi i papublikuar më parë i bombardimit të tmerrshëm të Nagasakit

Arfenilla

Themelues i Forumit
Sulmi me bombë atomike i qytetit japonez të Nagasakit ka ndodhur më 9 gusht 1945. Xhirimi, deri tash i papublikuar i kësaj tragjedie, tregon përgatitjet për sulm, e pastaj shfaqet momenti i eksplodimit nga një kënd deri tash i paparë. Videoja nuk ka ton, por tregon rrëfimin e vrasjes së mbi 100 mijë njerëzve.

Japonia në Luftën e Dytë Botërore ishte aleate e Gjermanisë naziste dhe Italisë fashiste. Në vitin 1945, në maj, Gjermania kapitulloi, por Lufta e Paqësorit ende vazhdoi.

Bombardimi u krye me vendimin e presidentit i SHBA-ve, Harry Truman. Urdhrat i zbatuan bombarduesit amerikanë. Kjo ishte hera e parë në histori që u përdorën armët bërthamore në luftë.

Ky akt edhe sot është kontrovers, edhe pse me këtë akt mbaroi Lufta e Dytë Botërore që solli dhjetëra milionë viktima, transmeton Telegrafi.

Bomba e parë u hodh në Hiroshimë më 6 gusht 1945. Efektet ishin të tmerrshme: mijëra të vdekur nga shpërthimi dhe valët e ngrohta. Por, më e keqja vinte pastaj: dhjetëra mijëra persona tjerë u shuan me vdekje të ngadalshme të shkaktuar nga rrezatimi.

Por, kjo nuk mjaftoi që të gjunjëzohet Japonia. Në Nagasaki më 9 gusht 1945, në ora 11:02, hidhet bomba atomike që në çast vret 39 mijë njerëz. 75 mijë të tjerë besohet se kanë vdekur më vonë nga rrezatimi.

Pikat e shiut të zi që bien kanë bartur rrezatimin që merr edhe më shumë jetë. Shumë të mbijetuar vdesin më vonë, apo ndoshta vdesin edhe sot nga pasojat e rrezatimit, si kanceri dhe leukemia. Prandaj, ende nuk dihet saktë numri i viktimave të hedhjes së bombës atomike..B.tema.
 

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Xhirimi i papublikuar më parë i bombardimit të tmerrshëm të Nagasakit

A kan edhe ni fotografi e ni anije Gjermane ne faqen qe e ke marr ket lajm,,po nuk e paske qit,
me gjith ata,,un e kam lexu ne wikiliks kete ngjarje,,
pergjithsisht aty ku ushtrohet dhun mbi popullsin e pa fajshme,,mesojm se keto kan qen predha terroristash,,
te pakten keshtu e spjegon ky versioni ne wikiliks,,
kaq per temen,,se tash desha me e kthy ne personale me ty,

"Ahmeti kur ka dal per her te par ne han,,esht detyruar te pohoj se ska Zot tjeter pos Bruslit!
 
Top