Zanat

BeniT

Donatorë
Te bardha si drita, Zanat jetojne pran krojeve ne lugina, rafshnalta, pyje, livadhe, lumej. Zanat jane Zojat e Frymezimit, Imagjinates, Andrrave, Estetikes, Artit, Krijimit. Ato jane te peraferta me fairies te Kelteve e Gjermaneve, por cilesite e saj kryesore nuk jane bukuria dhe sensualiteti.


آsht qartesia e mendjes se saj dhe aftesia e saj krijuese qe e bajne ate perendeshe te shpirtit. Forca intelektuale dhe frymezuese e Zanes jane komplimenti ma i mire per forcen egzistuese dhe funksionale te Ores. Nqs Ora frymezon Urtesi dhe Vullnet me Egzistue, Zana frymezon bukuri dhe estetike

Zana dhe Ora ngaterrohen nganjihere jo vetem prej shkrimtareve jo-malcore por edhe prej vete malcoreve. Por personalitetet e tyne jane to ndryshme ne themel. P.sh. nuk mundesh me thane se e ke zanin te bukur si Ora, por mundesh me thane se e ke zanin te bukur si Zana. Oret nuk kendojne, ndersa Zanat kendojne dhe vallezojne. Gjithashtu nuk thuhet se dikush e ka zanin si Shtoi-zo-valle sepse ai kanoton za te lig sepse Shtoi-zo-Vallet vine ne kontakt me njerezit vetem atehere kur ato i denojne ata.
 

Attachments

  • ZanaGirl.jpg
    ZanaGirl.jpg
    4.7 KB · Shikime: 18

AjSi

...
V.I.P
Faires ..I kam pas besuar dikur ...kur shikoj filmin e Piter Panit thosha''Une besoj tek zanat..Besoj besoj'' sic bente PiterPani..Endrra femijesh tani nuk i besoj me jane thjesht imagjinate e shfrenuar
 

Alchohole

Moderator!
Siq thote ai me larte kemi besuar kur kemi qene ne kohen e Piter Pan-it po tanime sipas mendimit time nuk egzistojne.Ato egzistojne vetem ne filma vizatimor....
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Ne "Midsummer's night dream" te Shakespeare-it keto qenje supernaturale jane personazhet kryesore. Mesa di, neper legjendat e vjetra ato nuk jane me krahe sic pershkruhen tani, po te vogla dhe pa krahe qe fluturonin me forcen dhe magjine e tyre.

I vetmi besim qe vazhdon, tek femijet me teper ketu ne USA, eshte Zana e Dhembit (tooth fairy) qe vjen naten pasi femija ka vene dhembin e qumshtit poshte jatekut. Ato marrin dhembin dhe len leke dhe miresi per femijet.
 
Top