• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulimet që ndryshuan botën

Arfenilla

Themelues i Forumit
Ftohja - William Cullen nga Universiteti i Glasgowit ka zbuluar pë herë të parë ftohjen. Më vonë, Olivers Evans në vitin 1805 ndërtoi makinën e parë ftohëse ndërsa frigoriferi i parë (siç e përdorim sot) është ndërtuar nga Jacob Perkins në vitin 1834.

Janë të shumta zbulimet pa të cilat bota sot do të ishte shumë ndryshe. Po të mos ishin ato zbulime, sot nuk do të ishim në gjendje të jetonim siç jetojmë, të lëviznim siç lëvizim po as të mendonim siç mendojmë.

Në fotogalerinë e mësipërme, ju ftojmë të lexoni 11 zbulimet që vërtetë ndryshuan botën.19791.jpg
19792.jpgZbulimi i rrymes elektrike nga Nikolla Tesla.

19793.jpgZbulimi i ampulës nga Thomas Alva Edison në vitin 1879. Nëse sot ampulat kanë jetëgjatësi mesatarisht 1-2 vjeçare, ampula e Edisonit punonte maksimalisht 40 orë


19794.jpgAutomobilat: Karl Benz në vitin 1886 ndërtoi makinën e parë moderne. Në vitin 1807, Nicephore Niepce ndërtoi motorin e parë me djegie të brendshme ndërsa në vitin19795.jpgJohannes Guttenberg njihet si zbuluesi i shtyshkronjës. Së bashku me ortakun e tij, Guttenberg për herë parë përdori teknikën e printimit në shtypshkronjë vitin 1450. Në vitin 1455, ai shtypi Biblën dhe më pas teknikat e tij u përhapën në të gjithë botën.

19812.jpgRadio: Guglielmo Marconi njihet si babai i radios. Radio u zbulua në vitin 1898 ndërsa fillimisht u përdor për komunikim mes anijeve dhe porteve.


19813.jpgFluturimi: Fillimisht fluturimi bëhej me balona. Në vitin 1485 Leonardo da Vinçi vizatoi disa skica të konsideruara si pjesë të avionit që do të zbulohet më vonë. Në 1853 u regjistrua fluturimi i parë i njeriut me avion pa motor. Në 1890, gjermani Otto Lilienthal arriti të fluturojë me rrëshqitje në ajër, duke u bazuar në fluturimin e lirë të shpendëve. Fluturimi i parë me avion me motor të kontrollueshëm nga njeriu u realizua në vitin 1903 nga Vëllezërit Wright.


19814.jpgZbulimi i telefonit – Telefonin e parë e ka zbuluar Alexander Graham Bell.


19815.jpgZbulimi i kompjuterit dhe internetit - Kompjuteri i parë i ndërtua në vitin 1948. Interneti u zbulua në vitet 1970-1980 për nevojat e ushtrisë amerikane.


19816.jpgPenicilina është zbuluar nga Alexander Fleming më 1928 duke shpëtuar me miliona njerëz nga sëmundje të ndryshme. Mjeku skocez Dr. Peter Fleming (1881-1955) e zbuloi penicilinën rastësisht nga një lloj kërpudhe e cila lufton bakteriet e rrezikshme për njeriun, pa dëmtuar rruazat e bardha. Ky mjek u nderua me اmimin Nobel për Mjeksi dhe Fiziologji.


19817.jpgZbulimi i Aspirinës nga Felix Hoffmann, kimist në kompaninë gjermane Bayer, në vitin 1897. Ai e zbuloi Aspirinën në kërkim të një ilaçi që do të qetësonte dhimbjet e babait të tij. Deri në vitin 1971, të gjithë përdornin Aspirinën por nuk e dinin shumë për të. Prof. John R. Vane zbuloi mënyrën se si Aspirin qetësonte dhimbjet dhe për këtë zbulim fitoi اmimin Nobel.ina
 

Jetmira

..........
Titulli: Zbulimet që ndryshuan botën

cdo zbulim qe esht ber esht ber per nje arsye :(
po mos te ishin shkenctaret ne do ishim hicgjekundi
per fatin ton te keq nuk jeton asnjeri
 

Aragon

Anëtar i Respektuar
Bujqesia/agrikultura ishte nje nder shpikjet me te medha ne historine e njeriut, kjo ishte revolucioni me i madh qe ka ndodh. Mbasi u shpik bujqesia u mundesua edhe jeta dhe grumbullimi i njerezve neper qytete dhe ne grupacione me komplekse se me pare.Si dhe shpikja e rrotes.Ka shume te tjera, secila shpikje e ka rendesine e vete. Keta dy shpikje me erdhen ne mendje per momentin.
 
Top