• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohet materiali më i vjetër në Tokë, ekzistoi para lindjes së sistemit tonë diellor

Zbulohet materiali më i vjetër në Tokë, ekzistoi para lindjes së sistemit tonë diellor
Gjatë analizimit të një meteori shkencëtarët zbuluan materialin më të vjetër që ekziston në Tokë.

grimca2.jpgAta gjetën grimca pluhuri brenda shkëmbit hapësinor, që ra në Tokë në vitet 1960 dhe u gjet se janë deri në 7.5 miliardë vjeçare.

Grimcat e pluhurit u formuan në yjet që ekzistuan përpara se të lindte sistemi ynë diellor.

Rezultati i studimit u botua në revistën Proceedings of the National Academy of Science.

Kur yjet vdesin, grimcat e formuara brenda tyre bien në hapësirë. Më pas këto “grimca para-diellore” përfshihen në yje të rinj, planetë, hënë dhe meteoritë.

“Ata janë mostra të ngurta të yjeve,”- tha autori kryesor i studimit Phil Heck.

Një ekip studiuesish nga SHBA dhe Zvicra analizuan 40 grimat para-diellore të përfshira në një pjesë të meteoritit Murchison, i cili ra në Australi në 1969.

"Panorama"
 
Last edited by a moderator:

Comments

Top