• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohet periudha e përplasjes së asteroidit të parë në Toke.

Hera

Βιβλίο φάγος
Zbulohet periudha e përplasjes së asteroidit të parë në Toke.


Studiuesit kanë mundur të zbulojnë kohën e përplasjes së një asteroidi në Tokë, duke analizuar kraterin Yarrabubba të shkaktuar nga kjo përplasje. Impakti ka ndodhur 2.2 miliardë vite më parë, dhe shkencëtarët mendojnë se ka qenë ky fenomen që e ndryshoi rrënjësisht klimën duke i dhënë fund ngrirjes globale.

Datimi i kratereve të lashtë nuk është e lehtë, shpjegojnë shkencëtarët, por në këtë rast studimi është përqëndruar tek disa minerale që janë rikristalizuar nga impakti i madh i ndryshimit, veçanërisht mbi uraniumin që gjendet tek zirkoni dhe monazitet.

Është përdorur teknologji e lartë për studimin e grimcave mikroskopike dhe analizimin e tyre me sistemin e ashtuquajtur ‘SHRIMP’. Pas identifikimit të mineraleve, shkencëtarët kanë arritur të specifikojnë me saktësi edhe kur ka ndodhur ngjarja.

Ky asteroid shkaktoi një krater me diametër 70 km dhe mendohet të ketë shpërthyer rreth 500 miliardë tonelata akull në atmosferë, duke ndikuar në ngrohjen e Tokës.

Klan Plus
 
Top