• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohet pika më e thellë e Tokë

Hera

Βιβλίο φάγος
Zbulohet pika më e thellë e Tokë


Shkencëtarët kanë zbuluar pikën më të thellë të Tokës. Kjo pikë ndodhet në pjesën lindore të Antarktidës nën akullnajën Denman.

Ky kanion i mbushur me akull është 3.5 kilometra nën nivelin e detit. Luginat janë akoma më të thella në oqean.

Ndërsa pika më e ulët e ekspozuar në Tokë është në breg të Detit të Vdekur, 413 metra nën nivelin e detit. Zbulimi i ri i pikës më të thellë është ilustruar me një hartë të re të kontinentit të Antarktidës.

“Ky është padyshim portreti më i saktë i asaj që gjendet poshtë shtresës së akullt”, tha Dr. Mathieu Morlighem, i cili ka punuar për 6 vjet në këtë projekt.

Pavarësisht këtij zbulimi, në Antarktidë ka akoma zona të mëdha për të cilat ka pak ose aspak të dhëna. /tvklan.al

110112091_byrd_glacier_landsat.jpg
 
Top