• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbulohet vendi i meteorit që përhapi mbeturinat shkëmbore në Tokë 800.000 vjet më parë

Hera

Βιβλίο φάγος
Zbulohet vendi i meteorit që përhapi mbeturinat shkëmbore në Tokë 800.000 vjet më parë


Një krater i krijuar nga një meteor gjigand që u rrëzua në Tokë 800,000 vjet më parë – duke përhapur mbeturinat shkëmbore në të gjithë planetin – më në fund është gjetur nga shkencëtarët.

Goditja e meteorit është e njohur për më shumë se një shekull, por vendndodhja ka qenë një mister, tha ekipi nga Singapori. Studiuesit nga Universiteti Teknik Nanyang në Singapor pretendojnë se meteori ishte varrosur nën një lavë vullkanike në Plateau Bolaven në Laosin jugor.
Ekipi krijoi një ‘hartë graviteti’ të zonës dhe zbuloi një ‘krater të zgjatur’ nën shkëmb që ishte rreth 91.4 metra i trashë, 12 km i gjerë dhe 17.7 km i gjatë.
Zbulimi i vendndodhjes së kraterit mund të ndihmojë për të parashikuar atë që mund të presim nëse Toka do të goditej përsëri nga një asteroid i ngjashëm i madh, thotë Kerry Sieh, autor i studimit.
Ekipi nuk e ka parë fizikisht kraterin – i cili me sa duket u varros dhjetëra mijëra vjet më parë – por thonë se ka prova të forta për vendndodhjen e tij të saktë.
Shkencëtarët ishin të vetëdijshëm për ndikimin falë miliona blloqeve të vogla qelqi të shkëmbit të shkrirë nga e njëjta periudhë që janë gjetur në të gjithë botën.
Ekipi tani planifikon të përqendrohet në materialin që rrethon mbeturinat e meteorit që ata kanë zbuluar. Sieh tha se goditja e meteorit do të ‘shkatërronte gjithë jetën në diametrin brenda 483. Gjetjet janë botuar në revistën ‘Proceedings of the National Academy of Science’./KosovaPress
Top Channel
 
Top