• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zbuloni arsyen përse sëmuremi më lehtë kur jemi të stresuar?

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL

Zbuloni arsyen përse sëmuremi më lehtë kur jemi të stresuar?​

1604671295481.png

Stresi afat-gjatë ka një ndikim mjaft negativ në shëndetin mendor por edhe fizik. Kur njeriu përballet me stresin, trupi aktivizon mekanizmin e njohur si ‘lufto ose ik”. Ky mekanizëm ka si qëllim që të ndihmojë organizmin t’i mbijetojë një situate potencialisht të rrezikshme.

Ai nxit çlirimin e disa hormoneve, të cilat mund të ngadalësojnë funksionet e sistemit imunitar, rrisin tensionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës. Në momentin që organizmi percepton që rreziku është larguar, njeriu është në gjendje të qetësohet dhe funksionet rikthehen në normalitet. Megjithatë, nëse stresi është i vazhdueshëm, mekanizmi “lufto ose ik”është gjithë kohës aktiv dhe çliron hormone të panumërta që nënshtrojnë sistemin imunitar. Kësisoj, njeriu është më i brishtë ndaj sëmundjeve.

Si Të Përballeni Me Stresin?
Në ditët e sotme, stresi është thjesht i pashmangshëm. Njeriu sot stresohet që në mëngjes kur humb autobuzin dhe vonohet për në punë. Në ambientet e punës angazhimet ditore janë po aq stresuese e kështu me radhë deri në përfundim të ditës. Ekspertët e AgroWeb.org japin këshillat e mëposhtme për tu përballur më lehtë me stresin dhe pasojat shkatërrimtare të tij.

• Hiqni dorë nga teknologjia për disa orë në ditë dhe kaloni më shumë kohë në natyrë. 10 minuta në natyrë kanë një ndikim zbutës të stresit.
• Lexoni një libër.
• Bëni joga.
• Kryeni të paktën 30 minuta aktivitet fizik.
• Gatuani një vakt të shëndetshëm për veten dhe familjen.
• Mbani ditar për ngjarjet e ditës.
• Flisni me një shok/shoqe, të afërm ose dikë që e doni dhe ju përkrah.
• Instaloni aplikacione që ndihmojnë në qetësim ose kundër stresit. Këto aplikacione në telefonin tuaj ju ndihmojnë dhe ju tregojnë si të meditoni, merrni frymë dhe shkëputeni nga situatat stresuese.
• Një njeri i stresuar është konfuz dhe i paqartë në mendime dhe flet shumë shpejt. Praktikoni tëe folurën e ngadaltë duke u përqendruar tek fjalët, mendimet dhe reagimet.
• Pini ujë, sepse dehidratimi ka tendencën të shtojë ankthin. /AgroWebTop Channel
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Stresi eshte mos te them shkaktari kryesor i semundjeve te shumta
 

Endrra

VIP
Psiqika lot rrol ne cdo gje tek ne.. ke degjuar qe te dashuruarit jetojne vetem nga uji dhe ajri .. ndersa ne te tjeret .. ehhh e u uhh 🤣🤣
 
Private conversations
Help Users
    Top