• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zemra e nje balene blu

Muzeu i Torontos shfaqi zemren e nje balene blu.
Kjo mberriti ne plazh ne 2014 dhe me pas u copetua per te vendosur zemren ne nje formadehid, e perdorur per te parandaluar dekomponimin.
Rralle zbulohen kufomat e balenave blu pasi ato zakonisht zhyten ne thellesite e oqeanit per shkak te nivelitet te ulet te yndyres ne krahasim me speciet e tjera te balenave.
Zemra e tyre eshte e madhe sa nje Smart dhe peshon rreth 200 kg. Kurse zemra me e madhe e regjistruar ndonjehere peshon 600 kg dhe eshte sa madhesia e nje maggiolino VW; aq e madhe sa mund te notosh neper arteriet e saja.
Shkencaret ishin ne gjendje te analizonin organet dhe vecanerisht zemren, qe ne balenen blu pompon 220 litra gjak per rrahje.
Zemra e nje ekzemplari mesatar peshon 180 kg me 1.5m gjeresi. Kurse aorta ka nje diameter mesatar prej 23 cm.

Fonti :
Fonte: "Blue Whale Update: A Whole Lotta Heart", Royal Ontario MuseumFB_IMG_1605107645593.jpg
 
Private conversations
Help Users
    Top