• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Ke do te zgjidhesh??Ske dhene asgje...
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Titulli: Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

(2x-3) 3nkatror+(2x-7)2nkatror
(6x-9)ne katror + (4x-14)ne katror =36xne katror -108x + 81 + 16x ne katror - 112x + 196 = 52x nekatror -220x + 277
Ky eshte ekuacion i fuqise se 2te e zgjidhet me dallor. Nuk i mbaj mend formulat,nese e ke bere gjej formulat dhe bej zevendesimin...Kaq mund te te ndihmoj...
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

nese detyra e dhene eshte ne kete forme siq e kam kuptu une ajo zgjidhet keshtu:
detyra.JPG


ndersa nese detyra ehste ne formen tjeter ka tjeter zgjedhje
 

Attachments

Last edited:

anna777

Antarë i ri
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

3x+8 shkruani nga dy shpreheje te njevlereshme per kete shprehje ???
 

kaltrinasyla

Antarë i ri
Titulli: Pe: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Me algoritmin e Gausit te zgjidhet sistemi: x+2y+2z=3, 2x+3y+4z=8, 4x-2y-3z=-1, Ju lutem me ndihmoni :)
 

kaltrinasyla

Antarë i ri
Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Me algoritmin e Gausit te zgjidhet sistemi: x+2y+2z=3, 2x+3y+4z=8, 4x-2y-3z=-1, Ju lutem me ndihmoni :)
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Me algoritmin e Gausit te zgjidhet sistemi: x+2y+2z=3, 2x+3y+4z=8, 4x-2y-3z=-1, Ju lutem me ndihmoni :)
a po te duhet me e zgjedh permes matrices A*x=B permes matrices inverze apo me transformime elementare ?
 
Last edited:

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Me algoritmin e Gausit te zgjidhet sistemi: x+2y+2z=3, 2x+3y+4z=8, 4x-2y-3z=-1, Ju lutem me ndihmoni :)

nese eshte permest metodes se gausti ajo duhet me u zgjidhe ne kete menyre:DETYRA E MATEMATIKES.jpg

pra zgjidhja eshte :

X=1 ; Y= -2 ; Z= 3 .
 
Last edited:

selmon

Antarë i ri
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

kjo esht detyr:Njesoni syprinen e elisit x^2/9+y2/4=1
 

Amdi

Antarë i ri
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Ne sistemin e njejte koordinativ vizatoni grafiket e barazimeve x-y=1 dhe x+y=3. Ka nje grafik ku duhet te vizatojm, dhe duhet ta japim ciftin (x;y)= ( ; ) per zgjidhjen e sistemit.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Ne sistemin e njejte koordinativ vizatoni grafiket e barazimeve x-y=1 dhe x+y=3. Ka nje grafik ku duhet te vizatojm, dhe duhet ta japim ciftin (x;y)= ( ; ) per zgjidhjen e sistemit.
x-y=1 dhe x+y=3

x-y=1 ==>> x= 1+y
x+y=3 =>>(1+y) + y= 3 ==> 1+2y=3 =>> y=1 ==>> x=2

(x;y)= (2;1)
 

JetMir

Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Amdi 3 ditë më parë #36215

Ne sis. koordinativ te viztojme grafiket e baraz. x-y=1 dhe x+y=3. Dhe duhet ta tregojme ciftin per zgjidhje te sistemit.

A mundet ta zgjedhish kete detyre?

...........

untitled.JPG
 

arditerzan

Antarë i ri
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Pllaka me formen e katrorit,ana e se ciles eshte 15cm.Sa pllaka jane te nevojshme qe te mbulohet muri me gjatesi 4,5m dhe lartesi 90 cm?
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Zgjedhje e detyrave matematikore!!! HAP PAS HAPI.

Pllaka me formen e katrorit,ana e se ciles eshte 15cm.Sa pllaka jane te nevojshme qe te mbulohet muri me gjatesi 4,5m dhe lartesi 90 cm?
degjo ketu i nderuar:
nese pllaka eshte ne forme katrori atehere:

0.15m*0.15m= 0.0225m2

muri me permasa :

4.5m*0.9m=4.05m2

atehere marrim :

siperfaqja e murit eshte 4.05 m2 pjestojme me pllaken qe eshte 0.0225 m2 marri m perfundimin se :

4.05m2/0.0225m2=180 cope pllaka.

pra sipas meje duhet me qene 180 pllaka katrore me dimension 0.15m*0.15m

ose menyra e dyte eshte ne kete menyre:

kemi lartesine e murit qe eshte 0.9m dhe dimesnioni i pllakes 0.15m atehere :

0.9m/0.15m = 6 rende pllaka

dhe kemi gjatesine e murit qe eshte 4.5m dhe kemi gjatesine e pllakes 0.15 m atehere:

4.5m/0.15m = 30 cope pllaka .

tani shumezojme rendin e pllakave qe eshte 6 rende me nurmin e pllakave per nje rend qe eshte 30 pllaka atehere fitojme :

30*60 =180 pllaka.
shpresojq e sado pak iu kemi ndihmuar.
 
Last edited:
Top