Zgjedhjet Parlamentare 2021....

Darius

DENY IGNORANCE
Ne kete teme, te gjithe anetaret e forumit jane te lirshem te japin pershtypjet, parashikimet tuaja mbi procesin e ardhshem zgjedhor qe do te mbahen ne Shqiperi ne 25 prill 2021.

A mendoni se fushata zgjedhore do te jete e qete dhe te gjitha partite politike do te kene mundesine te bejne fushate zgjedhore lirshem ?

A mendoni se dita e votimit do jete e qete dhe pa incidente ?

A keni besim se procesi i numerimit te votes do te jete e qete dhe transparente ?
 

AnaVie

Undisputed woman
Me ne fund nje teme e hajrit urime @Darius .
Do doja shume te isha prezente ate dite pasi ktu Eshte shume e rendesishme dhe ka vlere po ne Shqiperi Eshte humje kohe pasi gjithmone eshte e kunderta e asaj qe pritet dhe duam.
E verteta eshte qe duhet te ndodhi ndonje mrekulli te realizohen ato pyetjet e bera nga ty ndaj pa hézitim hic them , Jo , jo ,jo deri ne momentin qe jan akoma pjella komuniste në pushtet nuk besoj se do ket qartesi e liri votimi si ne cdo vend tjeter te botes.
0 transparence .
0 tolérance
Pa incidente ? Do ishte mrekulli po un si besoj me perrallat...

Ky eshte opinioni im gjithsesi .
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Me ne fund nje teme e hajrit urime @Darius .
Do doja shume te isha prezente ate dite pasi ktu Eshte shume e rendesishme dhe ka vlere po ne Shqiperi Eshte humje kohe pasi gjithmone eshte e kunderta e asaj qe pritet dhe duam.
E verteta eshte qe duhet te ndodhi ndonje mrekulli te realizohen ato pyetjet e bera nga ty ndaj pa hézitim hic them , Jo , jo ,jo deri ne momentin qe jan akoma pjella komuniste në pushtet nuk besoj se do ket qartesi e liri votimi si ne cdo vend tjeter te botes.
0 transparence .
0 tolérance
Pa incidente ? Do ishte mrekulli po un si besoj me perrallat...

Ky eshte opinioni im gjithsesi .
Kurse une do thoja qe eshte tema me kot dhe kete sepse vlera e ketij procesi ka vite qe ka humbur,
Flasim per ndershmeri , dhe nga ana tjeter themi se politika eshte Rrugaçe!
E kupton sa patetike eshte kjo teme?!

Per mua , ty dhe shume si ne , kushdo te fitoj as i bi ne menje.
Per @Darius po se helbete ka interesa te ngushte :p
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Hapen bastet. Fiton Rama mandat te 3!


Me ca e kena?
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Jam dakort me Monin.
Per ne qe jetojme knej kto palo zgjedhje nuk japin asnje shprese per Shqiptaret dhe Shqiperine.
Palet politike te perfshira jane po te njejtat qe kane vjedh dhe po vjedhin shqiptaret rregullisht.

Kush mban shprese qe ndryshimi do filloje me lulin dhe moniken kandidat per kryeminister duhet t'kete 3 gjera, ose probleme psiqike, ose militantizem te verbuar ose lidhje te ngushta interesash.

Une jam per bojkot, thjesht nje zhgarravine sa per te djeg voten qe mos votoje dikush tjeter ne vend tim dhe aty mbaron detyrimi im si qytetar i ktij vendi.

Te votosh Ramen i bie te biesh ndesh me 2 principe dhe parime qe ka njeriu n'jete dhe t'a pranosh si t'keqen me tvogel, por qe nfakt per t'meritu nje mandat te trete e keqja me vogel sduhet t'ekzistoje fare si term. 2 mandate ishin mjaftueshem per te tregu veten dhe ska asnje arsye pse t'vazhdohet me nje te trete.
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
epo cme ben sikur zbulove rroten ..cit kolegu lool
kta jane ke te zesh e ke te lesh lool
I tha njona njones sot me mjes. I ke pordht me te mdhaja se breket prandaj lool
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Jam dakort me Monin.
Per ne qe jetojme knej kto palo zgjedhje nuk japin asnje shprese per Shqiptaret dhe Shqiperine.
Palet politike te perfshira jane po te njejtat qe kane vjedh dhe po vjedhin shqiptaret rregullisht.

Kush mban shprese qe ndryshimi do filloje me lulin dhe moniken kandidat per kryeminister duhet t'kete 3 gjera, ose probleme psiqike, ose militantizem te verbuar ose lidhje te ngushta interesash.

Une jam per bojkot, thjesht nje zhgarravine sa per te djeg voten qe mos votoje dikush tjeter ne vend tim dhe aty mbaron detyrimi im si qytetar i ktij vendi.

Te votosh Ramen i bie te biesh ndesh me 2 principe dhe parime qe ka njeriu n'jete dhe t'a pranosh si t'keqen me tvogel, por qe nfakt per t'meritu nje mandat te trete e keqja me vogel sduhet t'ekzistoje fare si term. 2 mandate ishin mjaftueshem per te tregu veten dhe ska asnje arsye pse t'vazhdohet me nje te trete.
Dakort me vllain. Por bojkot sjam. Jam me shku ne votim dhe me shkrujt ke fleta FO.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Shqiptaret jane nje nga popujt qe "diskutojne" per politike me shume se çdo popull tjeter e kur vjen puna, jane me injorantet ne politike se çdo popull tjeter.

Dy jane pyetjet qe shqiptaret do ti bejne vetes kur te hyjne ne dhomen e fshehte te votimit:

- Si kane ndikuar politikat e qeverise ne mireqenien time familjare ne keto 8 vjet?

- A kam une besim tek Edi Rama si kryeminister i vendit per nje mandat te trete?

Zgjedhjet e 2021 jane nje referendum popullor mbi politikat qeverisese te Rames ne 8 vjet. Dhe PS do ti fitoje apo humbi zgjedhjet fale besimit qe ka fituar apo humbur tek qytetaret ne keto 8 vjet me “politikat” e veta Rilindase.

Parashikimet e mia jane per nje fitore te thelle te Partise Demokratike. PD dhe aleatet do te marrin aq mandate sa do te jene ne gjendje te krijojne qeverine pa votat e LSI.
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Shqiptaret jane nje nga popujt qe "diskutojne" per politike me shume se çdo popull tjeter e kur vjen puna, jane me injorantet ne politike se çdo popull tjeter.

Dy jane pyetjet qe shqiptaret do ti bejne vetes kur te hyjne ne dhomen e fshehte te votimit:

- Si kane ndikuar politikat e qeverise ne mireqenien time familjare ne keto 8 vjet?

- A kam une besim tek Edi Rama si kryeminister i vendit per nje mandat te trete?

Zgjedhjet e 2021 jane nje referendum popullor mbi politikat qeverisese te Rames ne 8 vjet. Dhe PS do ti fitoje apo humbi zgjedhjet fale besimit qe ka fituar apo humbur tek qytetaret ne keto 8 vjet me “politikat” e veta Rilindase.

Parashikimet e mia jane per nje fitore te thelle te Partise Demokratike. PD dhe aleatet do te marrin aq mandate sa do te jene ne gjendje te krijojne qeverine pa votat e LSI.
Shoku im i dashur @Darius duke eleminu fjalet qe the ne lidhje me fushaten qe te takon ta perfaqsosh doja te tw thoja prap po shpresoni ke LSIja? Po sikur Rama ti kete ne xhep te gjitha votat per maxhoritarin ne parlament dhe te shkrihet fare lsi?
 

Darius

DENY IGNORANCE
Shoku im i dashur @Darius duke eleminu fjalet qe the ne lidhje me fushaten qe te takon ta perfaqsosh doja te tw thoja prap po shpresoni ke LSIja? Po sikur Rama ti kete ne xhep te gjitha votat per maxhoritarin ne parlament dhe te shkrihet fare lsi?
A nuk e konfirmon kjo pikerisht ate qe thashe, injorancen e shqiptareve ne politike dhe mentalitetin e llomotitjeve neper kafenera?
Nuk e kam me ty, por me ata qe besojne çdo gje. Sepse sot degjova per nje koalicion te mundshem PD-PS.
Ti mendon se mund te ndodhe diçka e tille?! Ja ta jap une pergjigjen 100% te sakte: KURRRËË!
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
A nuk e konfirmon kjo pikerisht ate qe thashe, injorancen e shqiptareve ne politike dhe mentalitetin e llomotitjeve neper kafenera?
Nuk e kam me ty, por me ata qe besojne çdo gje. Sepse sot degjova per nje koalicion te mundshem PD-PS.
Ti mendon se mund te ndodhe diçka e tille?! Ja ta jap une pergjigjen 100% te sakte: KURRRËË!
Sme ngel hatri se e di ca jam si dhe jemi miq prej vitesh pertej fv kshu qe ska shans per qejfmbetje nga ty.

As une se besoj. Por ama Basha po mban si shume anen e Rames ket e besoj. Nese do kishte marveshje PD PS i bie qeveri koalicioni apo jo? Dhe me thene te drejten edhe ky varjant me duket skenar qe mund te ndodhe.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Ne perceptimin tim Basha do ta deshironte, por eshte ne partine e gabuar. Pasi nese do te ndodhte diçka e tille, Basha me garanci 100% qe demokratet do ta hidhnin ne lumin Lane. A mund te kene dakortesime ne interes te integrimit? Me duket diçka normale dhe e pjekur. Por kurre nje koalicion per te qeverisur.
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Integrimin do e harrojme per pak kohe. Bota europa eshte duke menduar si te dale nga kriza ekonomike shkaktuar nga pandemia. Nuk do doje me te zgjerohet per sa kohe te arrije ekulibrat ekonomike.

Ama shqiperine do e mbajne ne mbikqyrje sepse duan stabilitet jo vetem brenda territorit shqiptar por edhe ne rajon.

Rama ka me shume gjasa per te marre nje mandat te 3te per mendimin tim. Si do ja arrije?Do zgjedhe " Qellimi justifikon mjetin" besoj.

Mendoj qe PD ka nevoje urgjente per riformim. Me duket shume e lodhur me fal qe ta them. Ka nevoje per gjak te ri per njerez te hapur dhe me ide, vetem keshtu mund te vijne ne pushtet.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Shqiptaret e kuptojne me se miri sot, se ne Shqiperi nuk behet me politike. Nuk kemi te bejme me dy alternativa politike. Kemi ardhur ne nje qorrsokak, ne nje kryqezim fatal, ku zgjedhja para nesh eshte: nje Shqiperi Evropiane apo nje Shqiperi Kolumbiane! Ne Shqiperine Evropiane pushtetin e kane qytetaret me voten e tyre te lire qe e mbrojne si te shenjte. Ne Shqiperine Kolumbiane, pushtetin e kane pashallaret e droges dhe te krimit te cilet jo vetem bejne ligjin ne vend, por nuk i ze as ligji. Ligji godet vetem qytetaret e thjeshte te ketij vendi e kedo qe guxon te ngreje zerin kunder pashallareve.

Pare me kete sy, te gjithe ata qe do te dalin edhe do te votojne, nuk do te deshmojne se jane demokrate, por se jane per nje Shqiperi Evropiane. Kurse te gjithe ata qe do te qendrojne ne shtepi apo do ta bejne voten e tyre te plavleshme, do te deshmojne me heshtjen e tyre qe jane per Shqiperine Kolumbiane e Kriminale!
 

Monique

With or Without u
Staf në FV.AL
Adm
Lexoj @Darius qe thote Shqiptaret shqiptaret dhe ben ca analiza si ai kirurgu qe ska prekur kurre bisturi me dore e cdo organ i duket teper.

Z.Anglez nuk eshte injorance ajo me siper ,por humbje e cdo forme te shpreses, shuarje e cdo ndjesie se dicka do ndryshoj.
Injorance eshte te besosh se lsi,pd apo ps mund te bejne dicka ndryshe .....i kemi sterprovuar dhe pervec militantizmit asgje tjeter skemi trasheguar.
Kshuqe kur ti drejtohesh mases me termin injorance , shih e nga vetja.
Nese shqiptari u detyrua te flasi kaq shume per politike ishin pikerisht kta militantet qe te mbinin ne shpi ne periudhe fushatash me blloqe ne duar, ishin pikerisht keto premtimet nga liderat suprem se do ndreqin gjithcka per brezat ( dhe jemi te brezi i trete) dhe asgje .....keq e me keq!
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Shqiptaret masa e gjere populli dele nuk thellohen ne analiza swot sic po e kanalizon ti por thjesht ja japin voten asaj partie qe i premton nje vend pune nje legalizim shpie pra vota ne shqiperi eshte e lidhur ngushte me interesa personale bazike do te thoja.

Ndersa oligarket qe ju financojne fushatat dhe madje punojne parate e politikaneve do vazhdojne te jene njesoj.

Persa i perket shtreses intelektuale me 2 pare mend ne koke qe bejne analiza strategjike per voten e tyre te tipit ku ishim ku jemi e ku duam te shkojme jane nje perqindje shume e vogel ne Shqiperi dhe nuk perbejne diferencen ne rezultatin e zgjedhjeve.
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Me pushimet ne stillos....nese fiton rama ke per tme qu te ishulli....nese jo jena barazim :p
Une ty te coj ne stillos e pa bast fare ❤
 

ForumiVirtualJR

Anëtar i ri
Pare me kete sy, te gjithe ata qe do te dalin edhe do te votojne, nuk do te deshmojne se jane demokrate, por se jane per nje Shqiperi Evropiane. Kurse te gjithe ata qe do te qendrojne ne shtepi apo do ta bejne voten e tyre te plavleshme, do te deshmojne me heshtjen e tyre qe jane per Shqiperine Kolumbiane e Kriminale!

Avash se na preke n'tela lol
E para Shqiperia kolumbiane u krijua qe ne 1992, vetem se atehere mungonte smartphoni dhe interneti qe te shihje se sa mbillej, cfare mbillej dhe cfare behej anembane shqiperise.
E dyta te votosh PD dhe LSI per nje individ asnjanes si puna ime qe nuk e lidh kurrfar nteresi i ngushte duhet te jesh injorant e kaluar injorantit. Jane po te njejtat ftyra qe qeverisen 8 vjet dhe e lane Shqiperine ne nje kolaps ekonomik te ngjashem me 97. Jane te njejtat fytyra qe firmosen faljen e detit , dhe po t'njejtet qe u kapen me bllok ndore dhe ku sot jetojne si oligarket rus mes luksit neper sarajet e lalzit pa u hyre gjemb ne kembe.

Nderkohe nga krahu tjeter PS nuk e meriton nje mandat te trete sepse ka qeveris keq. Jane bere ca pune t'mira tek tuk, por jo mjaftueshem per tmarre note kaluese. Por kjo sdo t'thote qe PD me LSI jane alternativa me tmira dhe qe meritojne te vijne ne pushtet.

Ato qe do qendrojne n'shpi ose do nxjerrin voten e pavlefshme jane njerzit më me dinjitet qe ka ky vend (dhe shyqyr qe kane ngel akoma te tille), njeriu ka nje cipe dhe smund t'behet pale me nje koalicion kriminal qe cfare si ka bere Shqiperise dhe qe tani kerkon pa pike turpi voten e Shqiptarve sepse paska qeveris keq Rama. Pffff

Une kur shoh Monen n'tv (jo moniken tone se ajo eshte si shpirt) mvjen t'iki nga Shqiperia e jo me larg qofte ta votoj. Jane llumi i shoqerise tone dhe eshte mekat i madh per kte vend fantastik qe perfaqesohet nga kto monstra antishqiptare.
 
Top