• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Zhgarravina te huaja!

Ledia

✋✋✋✋
Sonte ndihem e humbur....
Në cep te murit,gjysmë errësire...e hija jote që vjen si frymemarje tek shpirti i vetmuar e lotët bien me një zë që të ngjeth trupin e zbrazës timin....dil të të shoh,të kem një fije ndriçimi në sytë e mi,të cilët rrjedhin pa pushuar në dysheme...
Mëndafshi yt i purpurt e lë nga pas në gjurmët që mbeten peng në shpirtin e plogësht e të copëzuar timin...
Dot s'mund ta shoh...
Atë trishtim që po jeton me mua ështe veçse një iluzion që ndodhet vegim në qenien që tashmë po derdh mijera lot për ty...
Flet...sikunder je ti që po e drejton këto të mjera mure qe po më ngjallin një ëndjë për t'i kaluar tej në humbetiren e zërit tënd...
Qaj,sytë e mi janë mjegulltirë e ërresires që nuk po e mposht dot....
Jeta ime humbi në fijen e fundit te qiriut e cila ishte fryma jote që më jepte pakëz jet.....ikë bashkë me të.... A.N
 

Ledia

✋✋✋✋
Shpirti im nxiton;
I numërova vitet e mi dhe kuptova që ndoshta kam për të jetuar më pak se ato vite që kam jetuar deri tani...
Ndihem si ai fëmija që ka fituar një kuti me ëmbëlsira...!!
Të parat i hëngri me nxitim por kur kuptoi që i kishin ngelur pak filloi ti shijonte..
Nuk kam më kohë për të ndjekur rregulla e proçedura duke ditur që mund të jenë objektiva të pakuptimtë...
Nuk kam më kohë për të mbështetur persona absurdë që megjithëse kanë njëfarë moshe....nuk janë rritur..
Koha ime është shumë e shkurtër e shpirti im nxiton.
Nuk më kanë mbetur shumë ëmbëlsira në pako....
Dua të jetoj afër njerëzve-njerëzor....shumë njerëzor që dinë të qeshin me gabimet e tyre,njerëz që nuk tregojnë gjoksin duke u bazuar mbi triumfet e tyre, njerëz që marrin mbi supet e veta përgjegjësitë e zgjedhjeve që kanë bërë në jetë...!!!
Në këtë mënyrë mbrohet dinjiteti njerëzor e hapet rruga drejt së vërtetës e ndershmërisë...
Është kjo që e bën Jetën të bukur e mbi të gjitha....të denjë për t'u jetuar....
Dua të jem i rrethuar nga njerëz që dinë si të prekin zemrën, njerëz të cilëve nga goditjet që jeta ju ka dhënë kanë mësuar të rriten me prekje të ëmbla të shpirtit..!!!
Po.....nxitoj.
Nxitoj të jetoj me intensitetin që vetëm pjekuria di të japë.
Nuk kam ndërmend ti shpërdoroj ëmbëlsirat e mbetura...
Jam i sigurt se do të jenë mrekullisht të shijshme....më shumë se ato që kam ngrënë deri tani....!!!
KEMI DY JETË DHE E DYTA FILLON ATEHERE KUR KUPTON......... SE KE VETEM NJË.

Bledar Shametaj
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Sei bella.
E non per quel filo di trucco.
Sei bella per quanta vita ti è passata addosso,
per i sogni che hai dentro
e che non conosco.
Bella per tutte le volte che toccava a te,
ma avanti il prossimo.
Per le parole spese invano
e per quelle cercate lontano.
Per ogni lacrima scesa
e per quelle nascoste di notte
al chiaro di luna complice.
Per il sorriso che provi,
le attenzioni che non trovi,
per le emozioni che senti
e la speranza che inventi.
Sei bella semplicemente,
come un fiore raccolto in fretta,
come un dono inaspettato,
come uno sguardo rubato
o un abbraccio sentito.
Sei bella
e non importa che il mondo sappia,
sei bella davvero,
ma solo per chi ti sa guardare.

Alda Merini
 
Top