Dashuria? Në tru ka të njëjtin efekt me alkoolin

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
Dashuria? Në tru ka të njëjtin efekt me alkoolin

Një studim i publikuar në “Neuroscience and Biobehavioral Revieës’, tregon se alkooli dhe oksitocina (hormoni i dashurisë) kanë efekte shumë të ngjashëm në tru, për të mos thënë identikë.Lidhja kimike

Oksitocina është një hormon i prodhuar nga hipotalamusi dhe është thelbësor në çimentimin e marrëdhënies nënë-bir. Gjithashtu ai luan një rol kyç në ndërveprimet sociale. Kulmi i oksitocinës përkon edhe në momentet më të rëndësishme të dashurisë, nga përqafimi apo orgazma.

Pro dhe kundra


Ky mekanizëm ushqen sjellje pro-sociale, si altruizmi, bujaria, ndjeshmëria, dhe na bën më të aftë për të flirtuar apo për të hedhur hapin e parë. Por ky mbi-besim, mund të ushqejë dinamikën e pakëndshme të sjelljes për të cilin ne flasim pak, ndoshta për shkak të pseudonimit”hormon dashurie.”

Anët e errëta

Ian Mitchell dhe kolegët nga Shkolla e Psikologjisë, Universiteti i Birmingham (UK), krahasuan efektet neurologjike të një personi të varur nga alkooli dhe një doze oksitocine. Dy substancat duken se kapin receptorë të ndryshëm në tru, por veprojnë në mënyrë të ngjashme në receptorët GABA. Këto qarqe nervore kontrollojnë mënyrën se si ne e perceptojnë ankthin dhe stresin në situata sociale (për shembull, gjatë një intervistë për punë, ose kur ne i kërkojmë dikujt për të dalë, por që nuk e njohim. Alkooli dhe oksitocina mund të ndihmojnë që situata jonë të jetë më pak e frikshme.

Kurajozë dhe të pacipë


Në të njëjtën kohë, këto dy substanca mund të shkaktojnë situata të rrezikshme shoqërore. Njerëzit mund të bëhen më agresive dhe ka të ngjarë që të jenë më ziliqarë apo më pak socialë. Duke vepruar në mekanizmat që rregullojnë frikën, ata mund të marrin rreziqe të panevojshme, sepse iu është rritur besimi në mënyrë të ekzagjeruar,(për të mos përmendur efektet negative që alkooli ka në shëndetin tonë).

Përktheu: Silvana Muça
b;g.shqip
 

Nicktjeter

Anëtar i Nderuar
Seshte e thene, une kur pi harroj dhe emrin tim jo me emrin e tj lol
 

Monique

Shine like a moon!
Staff member
Mu kujtu nje shprehje qe e kam hasur ne nje liber.....
Sa me shume i njoh meshkujt aq me shume me shkon ne mendje te pi.....te pifte barku lol
 

ZHIGO

wish me well...
Un jam dakort , vetem se e ka shkrujt Nevi si artikull, dhe po e tha ajo...nk ka studim qe e hudh poshte. Pastaj sa per kuriozitetin tuaj nje fakt, njerzit e dashur dhe te bute dashurojne me shume kur jane deshëm.

Madje jane dhe me te sinqerte. Lodhen nga te aktruarit si kokeforte dhe hapin barkun duke te treguar histori telenovelash turke ( ku aktori kryesor eshte gjithmon I ndershem dhe unik) haaa
 

Monique

Shine like a moon!
Staff member
Un jam dakort , vetem se e ka shkrujt Nevi si artikull, dhe po e tha ajo...nk ka studim qe e hudh poshte. Pastaj sa per kuriozitetin tuaj nje fakt, njerzit e dashur dhe te bute dashurojne me shume kur jane deshëm.

Madje jane dhe me te sinqerte. Lodhen nga te aktruarit si kokeforte dhe hapin barkun duke te treguar histori telenovelash turke ( ku aktori kryesor eshte gjithmon I ndershem dhe unik) haaa
Mua pija nuk me ben ta dua dike me shume....thjesht me ben me euforike :p
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
Un jam dakort , vetem se e ka shkrujt Nevi si artikull, dhe po e tha ajo...nk ka studim qe e hudh poshte. Pastaj sa per kuriozitetin tuaj nje fakt, njerzit e dashur dhe te bute dashurojne me shume kur jane deshëm.

Madje jane dhe me te sinqerte. Lodhen nga te aktruarit si kokeforte dhe hapin barkun duke te treguar histori telenovelash turke ( ku aktori kryesor eshte gjithmon I ndershem dhe unik) haaa

ahhahahahahaha :) Ku je o zhigo ku je?!..Ke humbur krejt,
Tash sa vite shkruan vendodhja jote;- Afrike.,nje bilet s"me nise per vendin e endrrave te mia :) ne pritje ngela :p
Te pakten na sill noj foto live nga andej :)

Te pershendes e me behet qejfi qe te lexoj! :)

O jemi qe jemi hahahahah,nis noj krijim per letersine ,tek Jana,,eccc mos perto ,te kemi krijime me shumic per votim:p
 

Legally_Sweet

Professional Overthinker
Staff member
Nje prej efekteve qe alkoli ka ne tru eshte memorja e turbullt. Mua kur me kap dashnia, mbaj mend cdo gje qe personi tjeter thote dhe ben, ngjarje, data etj, kshu qe memorjen e kam top. Ja pra qe studimi bie poshte.
 

Odeon

Relax
Shume filozofike....

Po nje tru eshte i shkreti dhe nga te dyja turbullohet, e merr vesh si veshgjati pasi ka henger derrin.

Alkolin se kam provuar ndonjhere,se s"jam dehur kurre,dashuria eshte pije e mire,per kush dine ta shijoje dhe jetoje sic duhet!
Keshtu qe mes keyre pijeve dashurin e dua pafund,mendoj qe jam nje nga ata njerzit ,qe do vdesin mes nje dehje te tille.
Do kalojne vitet dhe do shohesh qe nuk te hyn ne pune me shume se gomari i druve... Biles ndonjehere edhe si thes kashte qe te ben pis sa here i bie.
 

ZHIGO

wish me well...
Moni ti llafe ke ,,,

sa do te doja te pinim nje dite te dy. ahhh sikur ,,,

te shikoja ashtu adhurueshem, si nje femij I dashuruar pa komplekse , duke te veshtruar me imtesi cdo detaj te fitires tende,, ahhh

te shikoja ato dy syte e tu ,,,

nje atje e nje ketu :p


@Nevi,

edhe ti sa pak kerkon. Me kollaj me bie te te sjell nja dy tre zezak afrike atje klandestin se sa te sjell ty knej, kupto ti se ka shpenzime . nuk o puna vetem ke bileta se ai eshte vetem fillimi , po do fillosh me mkerku dhe per safari, xhiro me luanin , pushime ne zzanzibahar, me kupto drejt ,,, a te te sjell tre gabel afrike atje te bejne pune? Jane pa llafe te urte ke zoti, ça ti japesh marrin , vetem ruj menjen se te fikin deren kur te kapin pa menje :p

Sa per temen e konkursit, shiko,,,

E para aty ka vertet shkrime qe me pelqen kur I lexoj kur kam kohe dhe nk ka nevoj per ato zhgarravinat e mia kur bahem me nevra. Plus qe sme pelqe me dal I dyti :p
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staff member
Shume filozofike....

Po nje tru eshte i shkreti dhe nga te dyja turbullohet, e merr vesh si veshgjati pasi ka henger derrin.Do kalojne vitet dhe do shohesh qe nuk te hyn ne pune me shume se gomari i druve... Biles ndonjehere edhe si thes kashte qe te ben pis sa here i bie.
hahahahaha jo larg qofte o zot,por gjithesesi nese kjo dite zbardh e me gjene te zverdhur ne kete ndjenje,une dashurin automatikisht e zgjeroj ne nje koncept me te gjere,sic jane dashuria ndaj dites,nates,kohes dhe stinve,jetes,natyres dhe cdo gjeje te bukur,,dhe ja fundi i lumtur perseri mes jetes dhe shpirtit njerzor..:)
 

Monique

Shine like a moon!
Staff member
mo rrenacake doje te thoje :LOL:

ps. lexo içik me poshte komentit tat, lexo...te paskam propozzu me duket, e sma ke var lol
Rri se do te vejne e ty te tabela e imulacionit lol

Kucedra in action lol
 
Top