Friedrich Nietzsche

Jetmira

Jetmira
Titulli: Pe: Friedrich Nietzsche

Por kush dashuron do te donte
ti ngjante Perendise por as kjo nuk ndodh per mburrje

Passion

FV-ist!
Staff member
316

Te pershkoj gjithe rrethin e shpirtit modern,te ndalem ne c'do qoshe te tij-kjo eshte ambicja ime,tortura edhe lumturia ime. :)

Te kapercesh realisht pesimizmin-perfundimi i kesaj do te jete nje veshtrim prj Geteje plot me dashuri e vullnet te mire. :)

Friedrich Nietzche.

Passion

FV-ist!
Staff member
Sa Zota te rinj jane ende te mundur ! Edhe vete mua ,qe ndonjehere instikti fetar ,ose kijuesi i Zotave ,me behet pa kohe e pa vendi gjalle,ne sa mynyra te ndryshme me eshte zbuluar cdo here hyjnorja!...
Shume gjera te cuditshme kalojne para meje ne ato caste pa kohe qe na bien ne jete sikur bien nga hena,ne te cilat absolutisht nuk e di me se sa i moshuar je,edhe sa i ri mund te jesh!....
Nuk dyshoj se ka shume lloje Zotash....

Nuk mungojne Zotat nga te cilet nuk mund te shkeputesh me mendim nje fare karakteri fluturues,nje fare lehtesie...

Ndoshta e lehtesia e kembeve ben pjese te koncepti i Zotit.
A eshte e nevojshme te shpjegohet se nje Zot di dhe parapelqen te mbaje veten larg gjithe te qenit i sjellshem dhe i arsyeshem ??

Si edhe le ta themi mes nesh .larg se mires dhe se keqes ?
Ai ka qellimet e lira per te folur sipas Getes.
Dhe per te thirrur autoritetin e Zarathustres,qe ne kete rast nuk mund te vleresohet aq sa duhet-Zarathustra shkon aq larg saqe deshmon per veten kete..

''Do mund te besoja ne nje Zot qe di te vallezoje''
:) :)

Sjelle per FV nga Passion!

Marre jo nga libri i Zarathustres. :)

• Like
Reactions: iva

Passion

FV-ist!
Staff member
Një ditë,ne te bollekut vitin një,
E dehura Sibile foli plot zë:

Mjere ne! Gjithcka po shkon se prapthi! Sa keq
Bota s'pat rene kurre kaq poshte,si per dreq!

Lavire eshte Roma,dhe e lavirëve fole.
Nje bishe Perandori dhe Zoti nje hebre.

Vargjet e Zarathustres per te argetuar mbreterit,e pse thosh se kish shume kohe qe nuk kish hic sqime per veshgjatet. :)

Perkthyer nga Iliriana Angoni
Dritan Thomollari

• Like
Reactions: iva

Tiku

Obiter Dictum....
Staff member
Filozofi me i preferuar nga une.

Passion

FV-ist!
Staff member
Jam perseri vetem e dua te jem i vetem ,me qiellin e paster dhe detin e lire. :)
Ja tek eshte serish perreth meje ora e pasdites!
Ne kete ore te pasdites i gjeta per here te pare miqte e mi,e po ne kete ore,i ndesha e heren e dyte.Ne ate ore ,ku ç'do drite behet me e heshtur.
Perderisa ajo i perket lumturise eshte ende ne udhetim midis qiellit e tokes,kerkohet kesisoj per strehim nje shpirt vezullues:per gezim te gjithe kesaj ,c'do drite behet atehere me e heshtur.
Oret e pasdites se jetes sime! :)
Nje dite e gezimi im.zbriti neper lugina per te kerkuar strehe,e i gjeta keta shpirtra te hapur e mikprites. :)

Passion

FV-ist!
Staff member
Moralizmi e çmoralizmi.
Parimi i pare:
Veprimet morale nuk mund te ekzistojne,e ato jane krejtesisht imagjinare.
Ato jo vetem qe nuk.mund te tregohen(krishterimi,e Kant e kan pranuar keye gje),por nuk jan as te mundshme.
Nga nje keqkuptim.psikollogjik shpiken nje gje e kundert me force shtytese,e besojne se kan pervijusr nje lloj tjeter forcasj te tilla.

Sipas vleresimit qe ka percaktuar ne pergjithesi kontrastin **moral-imoral**duhet thenr se ka vetem qëllime dhe akte imorale.

Parimi i dyte:
Gjithe ky dallim.mes morales edhe imorales niset nga pika e supozimit se po aq veprimet e morales edhe imorales jane akte qe vijne nga spontaneiteti i lire.

Passion

FV-ist!
Staff member
338

Filozofia ime sjell mendimin ngadhenjyes qe con ne shkaterrimin e c'do mynyre tjeter te menduari-ky eshte mendimi i madh edukativ;racat qe nuk e perballojne jane te denuara,ato qe e konsiderojne si nje perfitim shume te madh,jane zgjedhur per te dominuar.

Sjelle enkas per fv nga

Passion!

Passion

FV-ist!
Staff member
339

Per c'do lufte te madhe,duhet nje arme e re.
Cekici ;te shkaktosh nje vendim te tmerrshem,te vendosesh Evropen perballe rrjedhojave,nese vullneti i saj ''deshiron'' perendimin.

Ruhuni nga te beri mdioker.
Eshte me mire te vdesesh!

Enkas per fv
Passion!

Passion

FV-ist!
Staff member
340

Nje mentalitet dhe nje doktrine pesimiste,nje nihilizem i ekstazes,ne disa rrethana mund te jene te domosdoshme pikerisht per filozofin;
si edhe nje trysni e fuqishme,edhe njekohesisht nje cekic qe thyejne rracat e degjeneruara,dhe ato qe po vdesin duke i hequr qafe,prej ku hapet rruga drejt nje rendi te ri jete,ose i frymezojne deshiren per fundin e asaj qe eshte degjeneruar edhe prishur.

Enkas per fv
Passion!