Krijimet e muajit Gusht 2019

Krijimet e muajit Gusht 2019


  • Totali i votuesve
    28
  • Poll closed .

Didi

C'est la vie.
Jo shenjat e piksimit jo fjalit e gjata jo te shkurta , per te gjitha njejt paske then..

E dashur Didi shum e lodhur kritika jote..:ROFLMAO: Jo per gje po ngjason me ato artikujt se dalin per dymbdhjet shenjat e horoskopit gjithve ju del diqka e ngjashme:ROFLMAO::ROFLMAO:Ne fund te perqafoj shummm..se te kemi kritike te ashper per tek konkurset.
Secili ka mendimet e tij, nuk duhet te puqemi sesben. Ama pikesimi dhe gjuha eshte e rendesishme dhe si konkurs letersie qe eshte duhen pare keto gjera. I jep kuptim, gjithsesi, po te le me keto dy strofat e kesaj vjershes:

Për një shkronjë,
që ti s'e vë,
fjala derë,
bëhet erë,
dhe shtëpia ngel pa derë.

Për një M,
që ti s'e vë,
fjala mik,
bëhet ik.
Ç'bën kështu,
more Besnik,
a i thuhet
mikut ik?Ps. Ve bast qe do kesh derguar ndonje shkrim se vec kur kritikoj ty, me kundervihesh.:LOL:
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Secili ka mendimet e tij, nuk duhet te puqemi sesben. Ama pikesimi dhe gjuha eshte e rendesishme dhe si konkurs letersie qe eshte duhen pare keto gjera. I jep kuptim, gjithsesi, po te le me keto dy strofat e kesaj vjershes:

Për një shkronjë,
që ti s'e vë,
fjala derë,
bëhet erë,
dhe shtëpia ngel pa derë.

Për një M,
që ti s'e vë,
fjala mik,
bëhet ik.
Ç'bën kështu,
more Besnik,
a i thuhet
mikut ik?Ps. Ve bast qe do kesh derguar ndonje shkrim se vec kur kritikoj ty, me kundervihesh.:LOL:
E bukur vjerrsha..(n)

Por ti sikure te kishe bere nje kritik me ndryshe po te ngjashme gjitha sikur te jen shkru nga i njejti autor..
Ps..nuk na ktheve perqafimin:cool:kjo me len te kuptoj se ti cdo here mendon se jep kritika te sakta duke u mbeshtet tek te shkuarit letrare...
 

Didi

C'est la vie.
E bukur vjerrsha..(n)

Por ti sikure te kishe bere nje kritik me ndryshe po te ngjashme gjitha sikur te jen shkru nga i njejti autor..
Ps..nuk na ktheve perqafimin:cool:kjo me len te kuptoj se ti cdo here mendon se jep kritika te sakta duke u mbeshtet tek te shkuarit letrare...

Po mundohem te shpegoj qe cdo person e shikon shkrimin ne kete rast me syrin e tij. Nuk jemi robota qe te kemi te njejtat emocione kur lexojm dicka. Prandaj analiza ime, sepse analizova shkrimin ne teresi, ishte personale. Dmth per mendimin tim, syrin tim, me ato gjera qe thash do kishte dale nje shkrim me i mire.
Nuk eshte mire te besh aludime te tilla”jo i njejti shkrim, apo i njejti autor”.

Ps. Perqafimi ska lidhje me analizen time. Nuk eshte tema e duhur.

Gjithsesi te pershendes!
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Desha të bëj një koment për copëzën nr. 3, "Edlirë".

Pa e lexuar fare, vetëm duke u nisur nga formati i shkrimit, e kuptova kush e shkruante. Pastaj fillova ta lexoja, e po prisja të ndeshesha me ndonjë emër si Majkëll, apo Xhenifer, po kur pashë axhë Selmanin, u zbuta. Ishte emër i përshtatshëm për një plak që rregullon biçikleta. Edhe Tomi nuk është i huaj, të gjithëve atyre që quhen Tomor në Shqipëri, u flasin shkurt Tomi. Po kur lexova në fund dhe emrin Edlirë, vendosa të bëja një koment e ta përgëzoja autorin/en e shkrimit për këtë, domethënë për përdorimin e emrave shqiptarë, ose të paktën që i përshtaten realitetit në Shqipëri.

Por kam dhe një kritikë. Marrëdhënia intime e një 38-vjeçari me një vajzë 14-vjeçare, nuk më duket një skenar i shëndetshëm. Mund të kishe vënë të tjera mosha aty.
 

ZHIGO

wish me well...
@ZHIGO ku je o zezak. Hajd me kundershto.

ça zuzaku thu ti,

zuzus ja preve komët ne wacap me presione :LOL: s'më le gjo pa thon...elle pse u munova me çokollato baçio. prap me bone me fol me vete. Pastaj ku ma mu me u mor me ty? lol

Me pelqeu kritika... elle pse na shkul spinat (frymzimin) ne 'artisteve' ketu :p
 

Soulmind

oNcE...
keto kritikat pervec te tjerash gjallerojne temen maximum :D
nejse 1&2 per konkurs forumor qe behet s'kane te share. tjerat s'i mbaj mend.
 

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
Dita e fundit ....thirrja e fundit ....votoni , votoni...

PS: u be si ajo edhe 2 vende kane ngel per tepelene!
 

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
Edhe pak ore na ndajne nga mbyllja e konkursit.....jemi ende ne pritje :)

nxitoni per ata qe skane votuar ende...
 

Ledia

Well-known member
sot ilexova dhe i
falenderoj kritiket e letersise. per mendimet e vyera .heren tjeter do e kem parasysh mos te shkruaj me asgje se mendimi juaj aq i vyer me beri te kuptoj qe nuk mund te shkruaj me. ju faleminderit .
 
Last edited:

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
@Ledia

Dmth sipas teje te gjithe ne s'duhet te shkruajme me sepse kritikohemi?
Po kritikohen ata qe jane shkrimtar te vertete per kryevepra....e jo me ne!
Sinqerisht , nese kete e perdor per sebep eshte tjeter gje...por te lutem mos e sill si justifikim e aq me keq si argument per mos qene pjese e kesaj teme.

E kam drejtuar per nje kohe teper te gjate kete teme , dhe aq kane kritikuar , fyer e ofenduar krijuesit ....dhe ja ku jemi me te forte e plot me deshire per te shkruar.

Personalisht as e kam problem hic nese shkrimin tim e kritikojne ,per aq kohe sa nuk pretendoj se jam shkrimtare por dikush qe gjendjen time e hedh ne germa.
Dhe e fundit as do doja te me perkedhelnin sedren kot askush.... e aq me pak te bej rolin e viktimes pse me kritikuan shkrimin.

Nuk ben sens!

Perkundrazi i motivoj ata njerez qe bejne kritika se u velem vetem me shpirt e zemer, uaaa sa e bukur


@Nicktjeter edhe ti shume urte ke ndenjur kete kohe.....para se te perfundoj, shpejt nje analize e kritike sic vetem ti di!

Zgjedhja eshte e gjithkujt per te shkruar a jo, pasi njeri skam detyruar, edhe pse mire sme vjen...por qetesia shpirterore ne rradhe te pare.
 

Monique

Shine like a Moon!
Staff member
Zemra nuk ke pse merzitesh per kritikat.
Asnjeri nga ne nuk eshte poet/e,jane thjesht ndjenja momenti.
Merre me sportivitet;);)
Me kalimin e muajve,kritikat do i shohesh me sy tjeter.
Te perqafoj:D:D.
Ti do kontribuosh kete muaj? :)
 
Top