Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Albright e quan Putinin zvarranik

 1. Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  40,512
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11800

  Jump to Comments

  Albright e quan Putinin zvarranik

  1 Comments fv by NeVertiti Published on 08-07-2018 19:54
  Albright e quan Putinin zvarranik

  Albright.jpg

  Madeleine Albright ka bėrė dhe jetuar shumė histori. Kur flet pėr njė ringjallje tė fashizmit, ajo e thotė atė si dikush qė ka lindur nė epokėn e diktatorėve. Ajo ishte njė vajzė e vogėl kur familja e saj u largua nga Ēekosllovakia pasi nazistėt sulmuan vendin nė vitin 1939. Pas 10 ditėve tė fshehura, prindėrit e saj u arratisėn nga Pragė pėr nė Britani dhe gjetėn strehim nė Notting Hill Gate. Kujtimet e saj tė para tė jetės nė Londėr janė tė ēorientimit. “Nuk kisha ndonjė ēelės”.

  Prindėrit e mi ishin shumė europianė kontinentalė dhe unė nuk kisha motra nė fillim. U ndjeva e izoluar. “Ndėrsa Hitleri lėshoi fushatėn,” ēdo natė zbritėm nė bodrum ku tė gjithė po flinin. ”

  Nga Notting Hill, familja u largua nga Londra qendrore nė Ėalton-on-Thames, ku ata ndanė njė shtėpi “me disa ēekė tė tjerė”. Bombat ranė gjithashtu atje, por ajo gėzonte “ēdo minutė” tė kėsaj pjese tė fėmijėrisė sė saj. “Shkova nė shkollė dhe kaluam shumė kohė nė strehėzat e bastisjes ajrore duke kėnduar njėqind shishe tė gjelbėr qė vareshin nė mur”. Ishte mė pak e tmerrshme sesa mund tė ishte sepse “prindėrit e mi kishin njė aftėsi pėr tė bėrė qė anormalet tė dukeshin normale” .

  Britanikėt e kohės sė luftės ishin “shumė mikpritės” – deri nė njė pikė. “Britanikėt do tė thoshin: ‘Na vjen keq qė vendi juaj ėshtė marrė nga njė diktator i tmerrshėm. Ju jeni tė mirėpritur kėtu. Ēfarė mund tė bėjmė pėr t’ju ndihmuar dhe kur po shkoni nė shtėpi? ”

  Babai i saj, diplomati Josef Korbel, ishte me qeverinė ēeke nė mėrgim. Ajo e kujton atė duke refuzuar tė marrė strehim nga bombarduesit, sepse ai duhej tė pėrfundonte njė transmetim pėr BBC.

  Pas humbjes sė Hitlerit, Korbel e ēoi familjen pėrsėri nė atdheun e vet duke besuar se Ēekosllovakia do tė rindėrtonte veten si njė demokraci, por vendi ishte kapur sė shpejti nga njė formė tjetėr totalitarizmi. Pasi njė grusht shteti i mbėshtetur nga sovjetikėt instaluan njė regjim satelit komunist mė 1948, familja u arratis pėrsėri, kėtė herė duke kėrkuar azil nė Amerikė dhe duke u vendosur nė Kolorado.

  Nė Amerikė, njerėzit i mirėpritėn emigrantėt duke thėnė: “Na vjen keq qė vendi juaj ėshtė marrė nga njė sistem i tmerrshėm. Ju jeni tė mirėpritur kėtu. Ēfarė mund tė bėjmė pėr t’ju ndihmuar dhe kur do tė bėheni qytetar? “Ajo ndalon pak, pastaj shton:” Dhe kjo ishte ndryshe pėr Amerikėn nė atė kohė “.

  Puna e hershme e Albright si njė gazetare dhe njė studiuese e politikės sė jashtme e tėrhoqi atė nė politikė. Nė vitin 1978, ajo u ul nė Kėshillin e Sigurisė Kombėtare kur Jimmy Carter ishte president dhe mė pas pėrfaqėsoi SHBA’nė si ambasadori i vendit nė Kombet e Bashkuara.

  Nė vitin 1997, Bill Clinton e bėri sekretare tė shtetit, nė zyrėn mė tė lartė tė qeverisė, e arritshme sipas kushtetutės sė SHBA nga dikush qė nuk ka lindur nė Amerikė. Ajo ishte gruaja e parė qė drejtoi politikėn e jashtme tė SHBA.

  Gjatė katėr viteve si drejtuese e diplomacisė sė Amerikės, jeta dhe pikėpamjet e saj u formuan sėrish nga takimet me tiraninė. Ajo u angazhua me Kim Jong-il, babai i kryepeshkopit aktual tė Koresė sė Veriut dhe e gjeti atė, kujton nė librin e saj tė ri, tė pėrzemėrt, tė sjellshėm dhe “normalitet normal pėr dikė, tė cilit ditėlindja e babait festohet ēdo vit si” Dita e diellit “.

  “Sllobodan Millosheviēi, autokrati serb, “nuk i pėrshtatej stereotipit tė njė zezaku fashist” dhe i pėlqente tė “vepronte i pafajshmi” edhe pse forcat e tij tė sigurisė tentuan tė bėnin pastrim etnik tė Kosovės.

  Hugo Chavez, sundimtari i vonuar i Venezuelės, ishte “shumė karizmatik” dhe fillimisht dukej se mbante premtimin pėr vendin e tij, kur ai zevendesonte “njė grup njerėzish tė lodhur dhe tė vjetėr qė ishin shumė elitist”.

  Kur Rexhep Tajip Erdogan erdhi pėr herė tė parė nė pushtet nė Turqi, ai ishte njė ndryshim freskues nga sundimi i njerėzve “qė jetojnė nė shtėpitė e mėdha, ose herė pas here nė ushtri”. “Kėta njerėz fillimisht kishin njėfarė ndjesie pėr klasėn punėtore dhe pastaj pushteti shkoi nė kokė – tė gjithė.”

  Njė kapitull i librit tė saj tė ri ka tė bėjė me Vladimir Putinin, tė cilin ajo e gjeti tė jetė “kaq i ftohtė sa tė jetė gati zvarranik”, por edhe njė burrė me talent tė konsiderueshėm, nėse errėsohet. “Ai ėshtė shumė i zgjuar. Ai ka luajtur njė dorė tė dobėt me tė vėrtetė mirė. Ai ka njė axhendė mė tė madhe qė do tė na ndajė nga aleatėt tanė dhe fillon me ndarjen e Europės qendrore dhe lindore nga Europa perėndimore “.

  Ajo pranon se perėndimi ishte i ngadaltė pėr tė kuptuar se rusėt ndiheshin krejtėsisht tė nėnēmuar pas luftės sė ftohtė dhe tė gatshėm tė dorėzoheshin ndaj njė force tė fuqishme nacionaliste qė premtonte t’i bėnte ata tė madh pėrsėri. Ajo kujton njė njeri ruse duke u ankuar: “Ne ishim njė superfuqi dhe tani jemi Bangladesh me raketa”. Putin, mė thotė ajo, “e ka parė veten si shpėtimtari i atij njeriu”.

  Libri ėshtė njė thirrje e ankthit rreth ringjalljes globale tė autoritarizmit dhe njė vajtimi pėr kalbjen e politikės liberale internacionaliste nė tė cilėn Albright e ka kushtuar karrierėn e saj.

  Ajo citon Primo Levi – “Ēdo moshė ka fashizmin e saj” – dhe e bėn rastin e saj me vėzhgime pėr autokratėt me tė cilėt ajo ka trajtuar dhe historitė e larmishme tė diktatorėve tė kaluar dhe tmerret qė ata kanė lėshuar. Galeria e portretit tė njė djalli pėrfshin Benito Mussolinin, fashistin origjinal dhe Adolf Hitlerin, mė shkatėrruesin, pastaj edhe Donald Trump.

  “Unė nuk po e quaj Trump njė fashist,” thotė ajo. Megjithatė, duket sikur po bėn gjithēka, pėrveē se kur e vendos atė nė tė njėjtėn shoqėri si fashistėt historikė nė njė libėr qė kėrkon tė zė “njė zile alarmi” pėr njė ringjallje fashiste.

  Ajo shpesh e nxit lexuesin tė bėjė lidhje midis presidentit tė Shteteve tė Bashkuara dhe diktaturave tė kaluara. Ajo na kujton se kush e krijoi sė pari frazėn e Trumpian “thahet moēali”.

  Ajo citon Hitlerin duke folur pėr sekretin e suksesit tė tij: “Unė do t’ju tregoj se ēfarė mė ka ēuar nė pozicionin qė kam arritur. Problemet tona politike dukeshin tė ndėrlikuara. Populli gjerman nuk mund tė bėnte asgjė prej tyre … Unė … i reduktoja ato nė kushtet mė tė thjeshta. Masa e kuptoi dhe e ndoqi.

  Nė librin e saj, Trump ėshtė njė pluhur i keq. Ajo e etiketon atė “presidenti i parė anti-demokratik nė historinė moderne amerikane”. Ata, Trumpianėt, qė e njohin historinė e tyre mund tė thonė se presidentėt e mėparshėm amerikanė janė akuzuar se janė armiq tė demokracisė, duke pėrfshirė disa qė janė bėrė mbajtėsit mė tė respektuar tė zyrės.

  Trump ėshtė i ndryshėm, kėmbėngul ajo. Shikoni sulmet e tij ndaj institucioneve tė shoqėrisė liberale, ndėrsa ai nė Tėitter rreh gjyqėsorin dhe mediat. “I egėr,” thotė Albright. “Ishte Stalin i cili foli pėr shtypin qė ishte armiku i popullit.

  “Unė gjithashtu mendoj se Trump vepron sikur ai tė jetė mbi ligjin.” Ai qėndron pa turp, thotė ajo. Ai kėrcėnon tė burgosė konkurrentėt politikė. Ai admiration autokratėt si Putin dhe duke bėrė kėshtu inkurajon domethėnie nė mbarė botėn pėr tė autoritarizmit. Vini re gjithashtu, shton ajo, se si Trump shfrytėzon njė turmė.


  b;dardaniasacra
   

 2. Total Comments 1

  Comments

 3. #2
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,372
  Forca e Rrespektit
  1514
  une them se te mendojm gjendjen boterore saktesisht se ku jemi, secilit i vjen mundim per vjellje.

  ju qe i keni marr keto detyra persiper, trazut gjendjen edhe me shum.

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •