Mbajti peng 11 fėmijė, mediat nė SHBA: I trajnoi pėr vrasje masive nė shkollaNjė njeri i arrestuar pasi mbante peng 11 fėmijė tė kequshqyer nė njė kompleks tė largėt nė shkretėtirė, ​​ishte duke i trajnuar ata pėr tė kryer sulme masive nė shkolla, raportojnė mediat amerikane.

Sipas dokumenteve tė prokurorėve, Siraj Ibn Wahhaj po mėsonte disa nga fėmijėt, tė cilėt janė tė moshės njė deri nė 15 vjeē, si tė pėrdorin armė. Wahhaj ishte njė nga dy burrat e armatosur nė vendin e ngjarjes nė shtetin amerikan tė New Mexico, ndėrsa aty u arrestuan edhe tre gra.

Policia thotė se mbetjet e trupit tė njė djali u zbuluan gjithashtu nė kompleks. Ato i pėrkasin djalit trevjeēar tė Wahhaj, Abdula-Ghani Wahhaj.

Wahhaj dyshohet se ka rrėmbyer djalin nga shtėpia e tij nė Gjeorgji nė dhjetor dhe ishte kėrkimi i tij qė ēoi nė arrestime. Foshnja vuajti nga konfiskimet sipas raportit tė personit tė zhdukur tė paraqitur nga nėna e tij. Por vetė agresori besonte se djali duhej tė ekzorcizohej, sipas dokumenteve tė gjykatės.Prokurori Timothy Hasson paraqiti dokumentet tė mėrkurėn, por nuk i diskutoi akuzat nė gjykatė, njoftoi Associated Press. Hasson kėrkoi qė Wahhaj tė mbahej nė qeli pa kusht.

AP pėrmend njė prind tė njė prej 11 fėmijėve qė thotė se Wahhaj ” e kishte trajnuar fėmijėn nė pėrdorimin e njė pushke dhe pėrgatitjen pėr tė shtėna me armė me synim vrasje masive nė shkollė.

Tė pesė tė rriturit e arrestuar nė kompleks pėrballen me akuzat pėr abuzimin me fėmijėt. Lucas Morton ishte njeriu tjetėr i arrestuar nė vendngjarje. Tre gra, qė besohet tė jenė nėnat e fėmijėve, gjithashtu u arrestuan dhe u regjistruan nė Qendrėn e Paraburgimit pėr tė rritur nė Taos, sipas zyrės sė sherifit.

Policia nuk ka shpjeguar se ēfarė lidhje kanė femrat – tė emėruara si Jany Leveille dhe Subhannah Wahhaj, tė dyja 35 vjeē dhe 38 vjeēari Hujrah Wahhaj me njėri-tjetrin.


Zyrtarėt qė zbuluan fėmijėt thanė se ata dukeshin “si refugjatė tė vendeve tė Botės sė Tretė jo vetėm pa ushqim apo ujė tė freskėt, por pa kėpucė, higjienė personale dhe rroba kryesisht tė pista pėr veshje”.

Autoritetet kishin bastisur vendin pas marrjes sė njė mesazhi nga dikush qė thoshte: “Ne jemi tė uritur dhe kemi nevojė pėr ushqim dhe ujė”.

Policia tha se ata kishin qenė tė vetėdijshėm pėr kompleksin pėr njėfarė kohe, por duhej tė prisnin njė urdhėr kėrkimi para se tė hynin, pasi banorėt kishte “shumė tė ngjarė tė ishin tė armatosur dhe konsideroheshin ekstremistė tė besimit musliman”. Wahhaj ishte i armatosur me njė pushkė AR-15 dhe katėr pistoleta kur ata e arrestuan.


(gazeta-Shqip.com)