Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Pėrfshirja aktive nė dialogun tonė

 1. Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,155
  Forca e Rrespektit
  1500

  Jump to Comments

  Pėrfshirja aktive nė dialogun tonė

  2 Comments fv by Violetta Published on 23-09-2018 12:29
  Mediat serbe paralajmėrojnė pėrfshirjen aktive tė SHBA-sė nė dialogun Kosovė-Serbi  Mediat serbe paralajmėrojnė se Shtetet e Bashkuara tė Amerikės sė shpejti do tė pėrfshihen mė aktivisht si ndėrmjetėsues nė dialogun mes Kosovės dhe Serbisė. Pėrfshirja e amerikanėve, sipas gazetėse “Danas” do tė zhvillohet pėrmes “shuttle diplomacisė”, nė bisedat me zyrtarėt mė tė lartė nė kryeqytetet e Serbisė e tė Kosovės.

  Duke cituar burimet e saj, gazeta shkruan se SHBA-ja po pret pėrfundimin e referendumit nė Maqedoni tė caktuar pėr 30 shtator dhe pastaj do t’i shtojė aktivitetet e pėrfshirjes nė dialogun Kosovė-Serbi.

  “Qėllimi i SHBA-sė ėshtė qė pėrmes ‘shuttle diplomacisė’ t’i pėrafrojė qėndrimet e Beogradit dhe Prishtinės me synimin qė tė arrihet teksti kornizė i marrėveshjes pėr Kosovėn nė mėnyrė qė dokumenti final tė nėnshkruhet nė pranverėn e vitit tė ardhshėm”.

  Gjithnjė sipas burimeve diplomatike tė kėsaj gazete, “pritet qė deri atėherė [pranverė] kryetari serb Vuēiq dhe ai kosovar Thaēi, t’ia dalin nė marrjen e pėrkrahjes sė qeverive dhe tė parlamenteve tė veta dhe nė opinionin e tė dy vendeve tė krijohet klimė pėr pėrkrahjen e korrigjimit ė kufijve nė marrėveshjen finale”. /Telegrafi/


  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. Total Comments 2

  Comments

 3. #2
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,155
  Forca e Rrespektit
  1500
  Le te nderhyjnė, por nuk duam si qellim perafrimin me ta….


  Sduam as leshim trojesh dhe PIKĖ!!!

  perndryshe cfare ndihme ishte ajo nderhyrja e atehershme, dhe pavaresia pastaj? Mashtrim?
  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 4. #3
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,155
  Forca e Rrespektit
  1500
  Kosova duhet tė ketė kujdes nė dialog me Serbinė


  Ish-kryeministri i Shqipėrisė, Pandeli Majko ka mirėpritur miratimin nė parim tė tri ligjeve pėr shndėrrimin e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė ushtri, dhe ka thėnė se: Siguria kombėtare e Shqipėrisė dhe Kosovės janė tė pandashme. Poashtu ai, nė njė intervistė pėr KosovaPress ka thėnė se: Ushtria e Kosovės e bėn mė tė fortė edhe Shqipėrinė.

  “Ėshtė ēėshtje e njė forme ligjore e cila duhet tė mbyllet pėrfundimisht dhe Kosova tė ketė tė drejtė tė blejė armatim tė rėndė, ashtu siē blejnė tė gjitha kombet dhe shtetet natyrshėm tė Evropės, sepse Kosova ėshtė shtet i cili po ndėrton politikėn e vet tė sigurisė kombėtare. Ajo qė ėshtė e rėndėsishme ta them unė ėshtė qė siguria kombėtare e Shqipėrisė dhe Kosovės janė tė pandashme. Nė qoftė se Kosova ftohet apo sėmuret, ne andej kollitemi dhe anasjelltas”, ka thėnė Majko.


  Majko ka komentuar edhe zhvillimet e fundit politike nė Kosovė, duke thėnė se Kosova duhet tė ketė kujdes nė dialogun Kosovė-Serbi, sepse serbėt kanė prodhuar njė politikė mjaft tė qėndrueshme dhe janė pjesė e njė loje qė nuk fillon dhe mbaron nė Beograd.


  “Nė qoftė se serbėt kanė ndryshuar…le tė shohim, por unė nuk hy te njerėzit qė mendojnė se serbėt janė njė komb qė ndryshojnė shpejt. Ata janė njerėz qė kanė prodhuar njė politikė goxha tė qėndrueshme dhe janė pjesė e njė shahu qė nuk fillon dhe mbaron nė Beograd. Megjithatė, tė shohim”, theksoi ai.

  Ndėrkaq, Majko ka folur edhe pėr bashkėpunimin Kosovė-Shqipėri, i cili tha se duhet tė ndodhė nė mėnyrė praktike, edhe nė fushėn e ekonomisė.  /Kosova press; Telegrafi
  Heren e fundit u redaktua nga Violetta; 1 Ditė mė Parė ne 15:15.
  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •