Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 4 nga 4

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Evakuimi mė i madh nė historinė e Amerikės: 5.6 milion njerėz largohen nga Florida pė

 1. Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Jump to Comments

  Evakuimi mė i madh nė historinė e Amerikės: 5.6 milion njerėz largohen nga Florida pė

  3 Comments fv by NeVertiti Published on 09-09-2017 15:36
  Evakuimi mė i madh nė historinė e Amerikės: 5.6 milion njerėz largohen nga Florida pėr shkak tė uraganit Irma  Njė rekord prej 5.6 milion njerėz janė urdhėruar nga autoritetet pėr tu larguar nga Florida pėr shkak tė Uraganit Irma.

  Evakuimi mė i madh nė historinė e Shteteve tė Bashkuara ndodh nė njė moment kur Irma ėshtė bėrė njė stuhi e kategorisė 5,niveli mė i lartė i rrezikut pėr shkaqe natyrore.

  Numri i tė vdekurve aktualisht qėndron nė 27.

  Shėrbimin Kombėtar i Motit ka njoftuar se: “Askund nė Florida nuk do tė jetė sigurt,ndaj largohuni nga shtėpitė tuaja,uragani ėshtė i tmershėm po aq sa edhe surprizues”. / Solli nė shqip, L.G/Lexo.al
   

 2. Total Comments 3

  Comments

 3. #2
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Erėra tė fuqishme e reshje, “Irma” prek Floridėn  Uragani “Irma” ėshtė forcuar nė njė stuhi tė kategorisė sė katėrt teksa i afrohet Floridės, me erėra qė pritet tė kapin shpejtėsinė deri nė 209 km/h.

  Shkulmi i erės pranė epiqendrės sė uraganit ka prekur tashmė ishujt nė jug tė Floridės, ndėrsa toka kontinentale pritet tė goditet brenda pak orėsh.

  Niveli i ujėrave ėshtė rritur tashmė pėrgjatė bregdetit tė shtetit amerikan, ku pritet tė njė stuhi e fuqishme. Tė paktėn 25 persona kanė humbur jetėn nga “Irma”, teksa goditi mė herėt ishujt e Karaibeve.

  Nė Florida, 6.3 milionė njerėzve, apo rreth 30% e popullsisė sė kėtij shteti, u ėshtė kėrkuar me detyrim evakuimi. Ndėrsa tė shtunėn, guvernatori i shtetit deklaroi se, tashmė ishte shumė vonė pėr evakuim, pėr cilindo tė mbetur nė shtėpitė e tyre.

  Qendra Kombėtare e Uraganėve lėshoi paralajmėrime pėr shpėrthimin e stuhive kėrcėnuese pėr jetėn nė Florida Keys, njė rrip i vogėl ishujsh nė jug tė Floridės, sikurse edhe nė Tampa Bay dhe zonat e tjera bregdetare.

  Mė shumė se 200 mijė shtėpi janė prekur tashmė nga mungesa e energjisė elektrike, ndėrsa 164 mijė prej tyre janė shėnuar vetėm nė kantonin Miami Dade, sipas kompanisė qė ofron furnizimin me energji.

  “Irma” pritet tė godasė mėngjesin e sė dielės, me orėn lokale, bregdetin e Floridės, ndėrsa periferitė mė jugore tė kėtij shteti janė prekur tashmė nga reshje tė dendura shiu. Ndėrsa Florida Keys ka nisur tė shėnojė edhe dėmet e para, por pritet tė mbajė edhe barrėn kryesore tė kėsaj stuhie nė orėt e ardhshme.

  / Top Channel
   

 4. #3
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Ndėrsa nė Florida po fillon sot vlerėsimi i dėmeve tė shkaktuara nga uragani Irma, sipas ekonomistėve, stuhia Harvey qė goditi Teksasin dhe Irma qė po vazhdon tė kalojė nėpėr Florida, do tė kenė njė ndikim tė madh mbi ekonominė amerikane. Megjithatė, ekspertėt, tė cilėt folėn me Zėrin e
  Amerikės, thonė se efekti pėr ekonominė pritet tė jetė afatshkurtėr.   

 5. #4
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  4,271
  Forca e Rrespektit
  390
  Ec se per dy jave nuk do kete asnje gjurme nga ajo qe kaloi... ketu vec qeverise federale dhe asaj te state edhe populli eshte solidarzuar me ndihma monetare dhe ushqimore... Shume kane ikur si vullnetare per te ndihmuar dhe pastruar demet... keshtu qe shpejt situata normalizohet...
  Uroj mos ndodhe ne Shqiperi se aty si tja bejme. Ai palla qe pretendon se eshte krieministri i Shqiperise vec ne fb e twitter do postoje.
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •