android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 4 nga 4

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Italia pas votimit nuk ka njė qeveri. Ē’mund tė ndodhė tani?

 1. Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  37,225
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11639

  Jump to Comments

  Italia pas votimit nuk ka njė qeveri. Ē’mund tė ndodhė tani?

  3 Comments by NeVertiti Published on 05-03-2018 17:33
  Italia pas votimit nuk ka njė qeveri. Ē’mund tė ndodhė tani?  Cinquestelle festojnė, e djathta e qendrės vetėshpallet fituese, Partia Demokratike pėrgatitet pėr opozitė. Qėllime dhe interpretime pas njė nate tė gjatė elektorale; po tani, ēfarė do tė ndodhė? Numrat e thonė qartė qė njė qeveri nuk ka. Asnjė prej forcave politike nė terren nuk ka arritur 40 pėrqindėshin, qė konsiderohet pragu pėr njė shumicė absolute nė dhomat e parlamentit.

  Dhoma e ulėt

  Pragu pėr shumicėn absolute ėshtė 316 vende. Sipas projeksioneve tė mėngjesit tė sotėm, Lėvizja 5 Stelle, partia e parė, ka 235 vende. Pra, Di Maios i mungojnė 81 vende pėr tė qeverisur. I mungojnė 64 qendrės sė djathtė, qė duke mbledhur forcat arrin nė kuotėn 252 vende. Edhe nė kėtė rast, pėr tė qeverisur do i duhej njė ndihmė nga formacionet e tjera politike. Shumė larg objektivit ėshtė qendra e majtė, qė me krizėn e PD ndalet nė kuotėn 115 vende: -201 nga shumica.

  Senati

  Nė Palazzo Madama, pragu i nevojshėm ėshtė 158 vende. A e arrin ndokush? Absolutisht jo. Lėvizja Stelle ndalet nė kuotėn 114 vende, 44 mė pak. 134 ka qendra e djathtė, qė duhet tė gjejė edhe 24 pėr tė patur njė mbėshtetje tė qeverisė nė Senat. PD dhe qendra e majtė janė ndalur nė 51 vende, mė pak se njė e treta e atyre qė u nevojiten.

  Hapat e parė?

  Cilėt janė hapat e ardhshėm? Mbi tė gjitha duhet tė nxitojnė me formalitetet. Mes 8 dhe 9 marsit, tė sapozgjedhurit duhet tė regjistrohen nė Parlament. Do tė bėhen fotografi, do tė pėrpilohen module, nė pritje qė tė marrin teserėn e deputetit.

  Seanca e parė

  Seanca e parė e tė dy dhomave do tė jetė nė 23 mars. Dita e parė parashikon, si gjithmonė, zgjedhjen e presidentėve tė Dhomės dhe Senatit. Dy ditė mė pas, nė 25 mars, ėshtė afati i fundit i deputetėve qė tė komunikojnė grupin qė i pėrkasin.

  Konsultimet


  Dhe nė fund tė muajit hyhet nė pėrpjekjet pėr krijimin e njė qeverie (pėr momentin inekzistente). Sepse pas mė shumė se tre javėsh janė parahsikuar konsultimet nė Quirinale. Takimi klasik institucional me tė cilin presidenti i Republikės i hap rrugėn lindjes sė ekzekutivit tė ri.

  Ē’mund tė bėjė Mattarella?

  Sergio Mattarella, ēfarė mund tė bėjė? Duke parė numrat nė tė dy dhomat e Parlamentit, nuk do tė jetė e kollajtė detyra e kreut tė shtetit. Mund t’i japė njė detyrė eksplorative, apo tė plotė presidentit tė ekzekutivit. Nėse i ngarkuari ia el, mė pas mund tė paraqesė listėn e ministrave.

  Aleancat e mundshme

  Para se tė nisė tė qeverisė, Presidenti i ri duhet tė bėjė tė betohet ekzekutivi i tij dhe tė marrė votėbesimin nga dhomat. Por, problemi ėshtė se “skenarėt” klasikė qė hapen njė minutė pas mbylljes sė kutive tė votimit pėr momentin parashikojnė njė qeveri tėmundshme nė letėr, por jo shumė tė realizueshme politikisht. Sipa shifrave, mund tė jetė e mundshme njė qeveri 5 Stelle-PD, por rruga ėshtė shumė pak e praktikueshme, nė mos e pamundur. Dhe nė teori do tė ishte e mjaftueshme pėr tė qeverisur edhe me njė aleancė mes forcave politike qė janė mė antisistem: MI5 dhe Lega, fitues tė vėrtetė tė sė dielės, i kanė shifrat pėr njė qeveri absolute. Por janė vetė eksponentėt e qendrės sė djathtė, sidomos Forza Italia, qė nuk besojnė nė marrėveshjet mes Salvinit dhe Di Maios. Kėshtu nis e flitet pėr njė qeveri bashkimi kombėtar, njė qeverime tė gjitha forcat nė Parlament. Po a jemi tė sigurt qė do tė ishte njė rrugė qė kalohet? / Corriere della Sera – Bota.al
   

 2. Total Comments 3

  Comments

 3. #2
  Administrator

  User Info Menu

  Si perfundim e ketu pyke ne diell
   

 4. #3
  Gjumash

  User Info Menu

  aman cdo behet?
  "Kush je ne te vertet kur asnje nuk te shikon?"
  "Tu pensaci a migliorare il resto arriva da sč."

 5. #4
  Anėtar Aktiv

  User Info Menu

  Citim Origjinale Postuar nga Abis Shfaq Poten
  Me mire si ne qe i japim shumicen e deputeteve njeres pale,e s'vuajme kshu hallesh
  Me duket mua apo italianet jan budallepsur fare?! E te mendosh qe eshte nje popull shum inteligjent dhe i dashur!
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Similar Articles

 1. Duhet me pas mik ne qeveri per te fituar nje pencion?
  Nga Abis ne forum Diskutime shoqėrore
  Pergjigje: 5
  Postimi i Fundit: 05-04-2016, 15:46
 2. Ja Cfare mund te ndodhe mes nje lidhjeje...
  Nga The_AnGeL ne forum Dashuri dhe pasion
  Pergjigje: 46
  Postimi i Fundit: 27-01-2016, 07:13
 3. Pergjigje: 29
  Postimi i Fundit: 28-03-2013, 06:19
 4. Pas marrjes sė vaksinės nuk mund tė ecė...
  Nga ricky_ch ne forum Lajme Mjekėsore
  Pergjigje: 6
  Postimi i Fundit: 27-01-2013, 20:49
 5. Tani mund te martoheni me nje robot.
  Nga Lauri ne forum Kuriozitete
  Pergjigje: 41
  Postimi i Fundit: 08-08-2008, 00:15

Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •