Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 2 nga 2

Lajme nga Shqiperia , Lajme nga Vendi , Lajme nga Kosova , Analizė-Opinion , Zgjedhjet Parlamentare 2009 , Zgjedhjet Vendore 2011 , Zgjedhjet Parlamentare 2013 , Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare , Lajme kulturore , Tė fundit nga Bota e Spektaklit: Gratė shqiptare qė martohen me Serbi, i trajtojnė mall qė shitet e blihet!

 1. Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555

  Jump to Comments

  Gratė shqiptare qė martohen me Serbi, i trajtojnė mall qė shitet e blihet!

  1 Comments fv by AnGeLiC Published on 21-04-2017 00:03

  Njė titull tejet pėrgjithėsues e qėllimkeq i “Zėrit”: Vajzat nga Shqipėria: Mė parė martohemi me serbėt se sa me kosovarė” dhe njė mosgatishmėri e po kėtij portali qė tė ma botoj reagimin, me detyroi qė ta bėjė publike opinionin tim.
  Pse i pėrziejnė kėto martesa interesi e fatkeqe me martesat e qifteve shqiptare Dardani- Shqipėri, qė bėhen nga dashuria. Nuk ėshtė e vėrtet qė vajzat nga Shqipėria mė parė martohen me serbė se sa me shqiptarė, shembulli i mijėra martesave Shqipėri-Dardani e dėshmon tė kundėrtėn.

  1- Martesat e grave nga Shqipėria e veriut, me burrat e moshuar serb bėhet me mblesėri. Janė martesa fatkeqe, pa dashuri, pa njohje tė mėparshme, me dallime tė mėdha nė moshė, me interesa tė qarta materiale deri nė cinizėm. Gratė nga malėsia e varfėr shiten e blihen, jo pak syresh janė viktima seksi. Me t’u martuar i detyrojnė tė ndėrrojnė identitet kombėtar, pra ato nuk guxojnė as tė deklarohen, as tė flasin shqip, ua ndėrrojnė identitetin fetar, nėse janė katolike apo myslimane, detyrimisht i bėjnė ortodokse serbe, ua ndėrrojnė emrat: nga Bardha i pagėzojnė nė Mileva, Zorka, Radojka, Milojka, Stanojka etj. Ato gra fatkeqe ende pa filluar jetėn bashkėshortore i trajtojnė mė keq se sa nė mesjetė, janė gra qė i depersonalizojnė e i denigrojnė. Pėrkatėsinė e dikurshme shqiptare e kanė mallkim, qė i ndjek prapa. S’ka katundar a katundare serbe qė nuk flet me pėrbuzje deri nė urrejtje pėr kėto gra, pėr tė cilat kushėrinjtė e tyre kanė paguar 5000 euro e sipėri. Shumė prej malėsoreve nuk e kanė pėrballuar trajtimin ēnjerėzor te familjeve serbe, prandaj kanė ikur kah sytė kėmbėt, nė kufijtė e ēmendurisė me ato qė kanė pėrjetuar.
  Shoqatat e grave nė Shqipėri e nė Kosovė mė shumė se me ēdo gjė tjetėr duhet tė merren mė fenomenin e shėmtuar tė shitje-blerjes sė kėtyre grave, duhet tė denoncojnė e tė arrestojnė mblesit qė janė serbė, shqiptarė, goranė e e sllavė maqedonas. Shoqatat pėr mbrojtjen e grave mė parė se pėr ēdo gjė tjetėr do tė duhej tė luftojnė pėr shkeljen flagrante tė dinjitetit e integritetit tė grave tė shitura nė familjet serbe, sepse i trajtojnė si mushka pune e skllave. Dhe s’kanė ku tė ankohen, sepse katundet ku jetojnė janė prapa diellit.
  Kush martohet me gratė e vajzat lenesha tė malėsisė sė Mbishkodrės? Kryesisht pleq apo burra tė shkuar nė moshė qė nuk i mori asnjė serbe, tė ve apo me pamje qė lėnė shumė pėr tė dėshiruar. Dhėndri serb, i martuar me malėsoren shqiptare jeton nė katundet e humbura, ku jeta gati ėshtė shuar, apo ėshtė njė jetė tmerrėsisht e mjerė. Nė kėto katunde shtėpitė kundėrmojnė si tė ishin thark i derrave, mesjeta e hershme e kohės sė “opēinave” sllave, ėshtė ulur kėmbėkryq.

  2-Nuk e di pse rastet e kėtyre martesave me mblesėri trajtohen nė rrafshin e barabartė me martesat e qifteve shqiptaro-shqiptare qė bėhen me dashuri. Sipas statistikave janė mijėra qifte ku njėri nga bashkėshortėt ėshtė nga Tirana, Durrėsi apo Korēa, ndėrsa tjetri nga Peja, Prishtina, Gjakova apo Drenica. Sa shumė ndryshojnė kėto martesa shqiptaro-shqiptare, me martesat serbo-shqiptare me mblesėri. Por, pėr martesat me dashuri nuk shkroi askush, kurse pėr martesat me mblesėri u bė shumė zhurmė, madje me synim nxitjen e mos durimit shqiptaro-shqiptar.
  Para shumė vjetėsh pata biseduar me njė zyrtar tė Ambasadės Shqiptare nė Prishtinė pėr martesat shqiptaro-shqiptare. Janė mijėra, me tha, nuk e ke idenė sa shumė na paraqitėn kur duan tė kurorėzohen e ta rregullojnė shtetėsinė. Janė shumė qifte qė bashkėjetojnė, njė formė e martesės sė pa legalizuar, e di nga njohuritė e mia, kurse dashuritė e ndėrsjella nuk janė tė pakta.
  Nė Dardani gratė nga Shqipėria i ēmojnė, sepse shtėpinė ta bėjnė parajsė, thonė ata qė patėn fatin tė martohen. Por edhe familjet e vajzave shqiptare qė janė martuar me djem tė Dardanisė janė tė lumtur qė i bėnė dhėndėr, sepse janė burra me karakter, qė koka u prek tė tavan, sikurse thonė ata.
  Prandaj ėshtė e padrejtė e qėllimkeqe tė pėrzihen gratė qė shiten ne Serbi, me gratė qė martohen me bashkėkombėsin e tyre me dashuri. Kam takuar dhjetėra qifte tė tilla, edhe pas shumė vjetėsh martese fytyra u shkelqėn nga lumturia.infoshqip
  Heren e fundit u redaktua nga AnGeLiC; 21-04-2017 ne 00:11.
   

 2. Total Comments 1

  Comments

 3. #2
  Anėtar i Nderuar fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2010
  Postime
  4,468
  Forca e Rrespektit
  2898
  Pordhe me rigon... shkrime per klikime !
  " Cfare eshte nje mik ?... Eshte nje individ me te cilin keni guxim te jeni vetvetja..."

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •