Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 29 nga 29
 1. #1
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10

  10 kryeqytetet e arkitekturės mė tė famshme nė botė

  Arkitektura fillon aty ku mbaron inxhinieria", ka thėnė arkitekti i famshėm gjerman, Walter Gropius. Kjo ide pėrvijohet nė dhjetė qytetet me arkitekturėn mė intensive dhe tėrheqėse nė botė, ndėrtesat e tė cilėve paraqesin ide e kohė tė mėdha. Nga stili i eklektik i Antoni Gaudit nė ndėrtesat e Barcelonės, deri tek vendet magjike prej ēeliku dhe xhami nė Dubai dhe Shangai, kryeqytetet e arkitekturės tė zgjedhura nė listė janė tė bėrė enkas pėr tė mahnitur vizitorėt. Qyteti i parė nė listė ėshtė Barcelona. Disa prej arkitektėve mė tė mėdhenj tė botės, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanė bėrė tullat dhe llacin tė duken si asgjė tjetėr nė botė. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do tė gjeni punė tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Kėto ndėrtesa janė cilėsuar si Trashėgimi Botėrore e UNESCO-s. Gjithashtu, nėse vizitoni Barcelonėn duhet tė shikoni dhe vepra tė tjera tė punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij mė tė famshme pėrfshijnė "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia". Mė pas vjen Parisi. Duke ecur nė rrugėt e kėtij qyteti, ēdo vizitor mund tė ndihet si nė mes tė njė muzeu tė madh arti. Kjo, pėr arsye se pavarėsisht ndėrtesave mesjetare, tė rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi ėshtė gjithashtu i njohur pėr pjesėt moderne qė ndėrthuren me ato klasike, si pėr t'ju kujtuar njerėzve se bėhet fjalė pėr mė shumė se njė muze. Nė fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumė i dhėnė pas kėsaj ideje, saqė sanksionoi njė projekt tė arkitekturės moderne tė quajtur "Grands Travaux", nė vitet '80, pėr tė freskuar stilin klasik tė qytetit. Rezultatet pėrfshijnė piramidėn e qelqtė nė hyrje tė Luvrit. Mė i vonė nė kohė ėshtė Ēikago. Mė shumė se njė vend fantastik pėr fansat e sportit, qyteti i erės konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturės moderne amerikane. Pas Zjarrit tė Madh nė vitin 1871, nė Ēikago u krijua mjaft vend i lirė. Arkitektėt u vendosėn atje dhe krijuan disa prej ndėrtesave mė tė paharrueshme nė botė. Pėr tė pasur idenė se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala "qiellgėrvishtės" u krijua pikėrisht nė kėtė qytet. Veprat mė tė famshme arkitekturale tė qytetit pėrfshijnė "Sears Towers", ndėrtesa mė e lartė nė SHBA, "Wrigley Building" etj.
   

 2. #2
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10
  Paris, Francė

  Duke ecur nė rrugėt e kėtij qyteti, ēdo vizitor mund tė ndihet si nė mes tė njė muzeu tė madh arti. Kjo, pėr arsye se pavarėsisht ndėrtesave mesjetare, tė rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi ėshtė gjithashtu i njohur pėr pjesėt moderne qė ndėrthuren me ato klasike, si pėr t'ju kujtuar njerėzve se bėhet fjalė pėr mė shumė se njė muze. Nė fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumė i dhėnė pas kėsaj ideje, saqė sanksionoi njė projekt tė arkitekturės moderne tė quajtur "Grands Travaux", nė vitet '80, pėr tė freskuar stilin klasik tė qytetit. Rezultatet pėrfshijnė piramidėn e qelqtė nė hyrje tė Luvrit.
  Attached Images Attached Images
   

 3. #3
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10
  Ēikago, shba
  Mė shumė se njė vend fantastik pėr fansat e sportit, qyteti i erės konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturės moderne amerikane. Pas Zjarrit tė Madh nė vitin 1871, nė Ēikago u krijua mjaft vend i lirė. Arkitektėt u vendosėn atje dhe krijuan disa prej ndėrtesave mė tė paharrueshme nė botė. Pėr tė pasur idenė se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala "qiellgėrvishtės" u krijua pikėrisht nė kėtė qytet. Veprat mė tė famshme arkitekturale tė qytetit pėrfshijnė "Sears Towers", ndėrtesa mė e lartė nė SHBA, "Wrigley Building" etj.
  Attached Images Attached Images
   

 4. #4
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10
  Berlin, Gjermani
  Qė prej rėnies sė Murit nė vitin 1989, Berlini ėshtė fokusuar nė transformimin e ndėrtesave. Disa prej atyre mė tė famshme pėrfshijnė: "Reichstag", parlamentin e dikurshėm nazist, i cili ėshtė rikrijuar me njė kube xhami, "Potsdamer Platz", i cili ėshtė rindėrtuar dh etani pėrfshin qendrėn "Sony", si dhe lagjja "Daimler Chyrsler", e cila ėshtė ndėrtuar nga fillimi nė pesė vite. Nė ndėrtesat e tjera bėjnė pjesė ambasada britanike dhe muzeu hebre i skicuar nga Daniel Libeskind. Nė qytet ekzistojnė gjithashtu shumė pjesė arkitekturale klasike, si muzeu "Altes" dhe "Das Rotes Rathaus".
  Attached Images Attached Images
   

 5. #5
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10
  Shangai, Kinė
  Kina po punon me vrull dhe Shangai ėshtė njė prej projekteve tė saj. Shkalla aktuale e zhvillimit ėshtė aq ekstreme saqė aprovimet e ndėrtimeve dhe vendimet po merren nė ēėshtje orėsh, krahasuar me muajt qė nevojiten nė vendet perėndimore. Kjo shpjegon dhe qendrėn e qytetit, Pudong, ku ndodhet ndėrtesa mė e lartė nė qytet, "Jin Mao Tower", si dhe "Oriental Pearl Tower", i cili ėshtė njė hotel dhe qendėr tregtare. Mė shumė nga e shkuara e qytetit mund tė gjendet nė zonėn e skelės, me vepra tė stilit arkitekturor kolon.
  Attached Images Attached Images
   

 6. #6
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10
  Romė, Itali
  Ashtu si Athina, Roma ėshtė njė ndėr pjesėt mė interesante arkitekturale tė civilizimit tė hershėm perėndimor. Veprat klasike dihen pak a shumė, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. kėto konkurrojnė me vepra pak mė tė reja, si sheshi i Shėn Pjetrit nė Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombėtar tė Viktor Emanuelit tė dytė. Ndėrkohė qė nuk njihet pėr ndėrtesa moderne, begatia e arkitekturės sė lashtė, klasike dhe asaj rilindėse, i japin Romės njė vend tė merituar nė qytetet me arkitekturėn mė tė famshme.
  Attached Images Attached Images
   

 7. #7
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10
  Firence, Itali
  Shumė vetė e konsiderojnė kėtė qytet tė mrekullueshėm si "ground zero" tė Rilindjes Italiane. Veprat mė tė famshme pėrfshijnė: "Pallazzo Vecchio", "Accademy of Fine Arts", ku gjendet dhe Davidi i Mikelanxhelos, si dhe "Uffizi", njė galeri arti me vepra tė mėdha tė Rilindjes. Mė pas vijnė kishat, "Santa Maria del Fiore" ėshtė njė katedrale e famshme dhe kisha e katėrt mė e madhe nė Evropė, pastaj "Basilika di Santa Croce" ėshtė njė tjetėr kishė e madhe. Njė prej vendeve mė tėrheqėse tė Firences ėshtė "Ponte Vecchio", ura mesjetare, ku janė ndėrtuar shumė dyqane.
  Attached Images Attached Images
   

 8. #8
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10
  Athinė, Greqi
  Akropoli, vendndodhja e civilizimit tė hershėm grek, si dhe vendi qė pėrfshin frymėzimin pėr civilizimin tonė modern, i jep kėtij qyteti fuqinė e tij arkitekturore. Ju mund tė shihni aty kolonat greko-romake, si dhe zbukurimet me ornamente tė vizatuara nė krye tė tyre. Gjithashtu, nėse mendoni se Akropoli ėshtė madhėshtor, atėherė duhet tė vizitoni Akademinė e Athinės, njė version mė modern i stilit greko-romak, si dhe stadiumin e Lojėrave Olimpike tė Athinės. Nuk ėshtė sekret se pjesa mė tėrheqėse e kėtij qyteti ėshtė arkitektura moderne.
  Attached Images Attached Images
   

 9. #9
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10
  Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe
  Mendohet se ky kryeqytet i arkitekturės ka 25 pėrqind tė vinēave tė botės qė po punojnė aty. Aktualisht "i ndotur" nga ndėrtesat e larta, Dubai gjithashtu ka dhe atė qė ėshtė konsideruar si hotel me shtatė yje, "Burj Al Arab". I krijuar nė formėn e anijes me vela, hoteli ėshtė gjithashtu dhe mė i larti nė botė. Kjo ndėrtesė zbehet nė krahasim me ndėrtesa tė tjera nė horizont, si "Hydropolis", hoteli i parė nėnujor nė botė, "Burj Dubai", ndėrtesa mė e lartė e botės, si dhe "Dubailand", njė lloj parku zbavitės i stilit "Walt Disney".
  Attached Images Attached Images
   

 10. #10
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10
  Brazilia, Brazil
  Nė mė pak se katėr vite, ky vend ėshtė kthyer nga njė ide nė njė prej qyteteve mė me jetė tė Brazilit. I skicuar nga njė planifikues urban, Lucio Costa, nė vitin 1957, ndėrkohė qė ndėrtesat u projektuan nga Oscar Niemeye, qyteti u planifikua nė formėn e njė kryqi, por tashmė i ngjan mė shumė njė flturure apo njė aeroplani, kur shihet nga lart. Ndėrkohė qė ka nga ata qė e kanė kritikuar formėn e qytetit, ai konsiderohet si Trashėgimi Botėrore e UNESCO-s. Disa prej ndėrtesave mė tė famshme tė kėtij qyteti pėrfshijnė "Palacio da Alvarado", rezidencėn zyrtare tė presidentit tė Brazilit etj.
  Attached Images Attached Images
   

 11. #11
  *Yll Bote* fv Avatari i *ena*
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Forca e Rrespektit
  10
  Barcelona, Spanjė
  Disa prej arkitektėve mė tė mėdhenj tė botės, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanė bėrė tullat dhe llacin tė duken si asgjė tjetėr nė botė. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do tė gjeni punė tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Kėto ndėrtesa janė cilėsuar si Trashėgimi Botėrore e UNESCO-s. Gjithashtu, nėse vizitoni Barcelonėn duhet tė shikoni dhe vepra tė tjera tė punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij mė tė famshme pėrfshijnė "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia".


  Burimi: TiranaObserver
  Attached Images Attached Images
   

 12. #12
  G-lan-G fv Avatari i metiboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Gjilan
  Postime
  570
  Forca e Rrespektit
  10
  shume shume vene te mira
   

 13. #13
  Anėtar i Nderuar fv
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  2,502
  Forca e Rrespektit
  30
  Citim Origjinale Postuar nga *ena* Shfaq Poten
  Romė, Itali
  Ashtu si Athina, Roma ėshtė njė ndėr pjesėt mė interesante arkitekturale tė civilizimit tė hershėm perėndimor. Veprat klasike dihen pak a shumė, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. kėto konkurrojnė me vepra pak mė tė reja, si sheshi i Shėn Pjetrit nė Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombėtar tė Viktor Emanuelit tė dytė. Ndėrkohė qė nuk njihet pėr ndėrtesa moderne, begatia e arkitekturės sė lashtė, klasike dhe asaj rilindėse, i japin Romės njė vend tė merituar nė qytetet me arkitekturėn mė tė famshme.
  vertet qytet i bukur..i kam pa kto vende qe ke vem ne foto

  Citim Origjinale Postuar nga *ena* Shfaq Poten
  Firence, Itali
  Shumė vetė e konsiderojnė kėtė qytet tė mrekullueshėm si "ground zero" tė Rilindjes Italiane. Veprat mė tė famshme pėrfshijnė: "Pallazzo Vecchio", "Accademy of Fine Arts", ku gjendet dhe Davidi i Mikelanxhelos, si dhe "Uffizi", njė galeri arti me vepra tė mėdha tė Rilindjes. Mė pas vijnė kishat, "Santa Maria del Fiore" ėshtė njė katedrale e famshme dhe kisha e katėrt mė e madhe nė Evropė, pastaj "Basilika di Santa Croce" ėshtė njė tjetėr kishė e madhe. Njė prej vendeve mė tėrheqėse tė Firences ėshtė "Ponte Vecchio", ura mesjetare, ku janė ndėrtuar shumė dyqane.
  shumica e dyqaneve mbaj dukat..shum shum te bukura..
  nga kulla (nejse nuk gaboj quhet Torre Di Giotto) shihe gjith qyteti..vertet pamje e bukur

  Citim Origjinale Postuar nga *ena* Shfaq Poten
  Barcelona, Spanjė
  Disa prej arkitektėve mė tė mėdhenj tė botės, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanė bėrė tullat dhe llacin tė duken si asgjė tjetėr nė botė. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do tė gjeni punė tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Kėto ndėrtesa janė cilėsuar si Trashėgimi Botėrore e UNESCO-s. Gjithashtu, nėse vizitoni Barcelonėn duhet tė shikoni dhe vepra tė tjera tė punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij mė tė famshme pėrfshijnė "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia".


  Burimi: TiranaObserver
  dhe keto i kam paa Veprat e A.Gaudi..fantazy dicka
   

 14. #14
  Dum spiro, spero くる fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,099
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3198

  10 kryeqytetet e arkitekturės mė tė famshme nė botė

  Arkitektura fillon aty ku mbaron inxhinieria", ka thėnė arkitekti i famshėm gjerman, Walter Gropius. Kjo ide pėrvijohet nė dhjetė qytetet me arkitekturėn mė intensive dhe tėrheqėse nė botė, ndėrtesat e tė cilėve paraqesin ide e kohė tė mėdha. Nga stili i eklektik i Antoni Gaudit nė ndėrtesat e Barcelonės, deri tek vendet magjike prej ēeliku dhe xhami nė Dubai dhe Shangai, kryeqytetet e arkitekturės tė zgjedhura nė listė janė tė bėrė enkas pėr tė mahnitur vizitorėt. Qyteti i parė nė listė ėshtė Barcelona. Disa prej arkitektėve mė tė mėdhenj tė botės, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanė bėrė tullat dhe llacin tė duken si asgjė tjetėr nė botė. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do tė gjeni punė tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Kėto ndėrtesa janė cilėsuar si Trashėgimi Botėrore e UNESCO-s. Gjithashtu, nėse vizitoni Barcelonėn duhet tė shikoni dhe vepra tė tjera tė punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij mė tė famshme pėrfshijnė "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia". Mė pas vjen Parisi. Duke ecur nė rrugėt e kėtij qyteti, ēdo vizitor mund tė ndihet si nė mes tė njė muzeu tė madh arti. Kjo, pėr arsye se pavarėsisht ndėrtesave mesjetare, tė rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi ėshtė gjithashtu i njohur pėr pjesėt moderne qė ndėrthuren me ato klasike, si pėr t'ju kujtuar njerėzve se bėhet fjalė pėr mė shumė se njė muze. Nė fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumė i dhėnė pas kėsaj ideje, saqė sanksionoi njė projekt tė arkitekturės moderne tė quajtur "Grands Travaux", nė vitet '80, pėr tė freskuar stilin klasik tė qytetit. Rezultatet pėrfshijnė piramidėn e qelqtė nė hyrje tė Luvrit. Mė i vonė nė kohė ėshtė Ēikago. Mė shumė se njė vend fantastik pėr fansat e sportit, qyteti i erės konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturės moderne amerikane. Pas Zjarrit tė Madh nė vitin 1871, nė Ēikago u krijua mjaft vend i lirė. Arkitektėt u vendosėn atje dhe krijuan disa prej ndėrtesave mė tė paharrueshme nė botė. Pėr tė pasur idenė se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala "qiellgėrvishtės" u krijua pikėrisht nė kėtė qytet. Veprat mė tė famshme arkitekturale tė qytetit pėrfshijnė "Sears Towers", ndėrtesa mė e lartė nė SHBA, "Wrigley Building" etj.

  Paris, Francė
  Duke ecur nė rrugėt e kėtij qyteti, ēdo vizitor mund tė ndihet si nė mes tė njė muzeu tė madh arti. Kjo, pėr arsye se pavarėsisht ndėrtesave mesjetare, tė rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi ėshtė gjithashtu i njohur pėr pjesėt moderne qė ndėrthuren me ato klasike, si pėr t'ju kujtuar njerėzve se bėhet fjalė pėr mė shumė se njė muze. Nė fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumė i dhėnė pas kėsaj ideje, saqė sanksionoi njė projekt tė arkitekturės moderne tė quajtur "Grands Travaux", nė vitet '80, pėr tė freskuar stilin klasik tė qytetit. Rezultatet pėrfshijnė piramidėn e qelqtė nė hyrje tė Luvrit.
  Ēikago, shba
  Mė shumė se njė vend fantastik pėr fansat e sportit, qyteti i erės konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturės moderne amerikane. Pas Zjarrit tė Madh nė vitin 1871, nė Ēikago u krijua mjaft vend i lirė. Arkitektėt u vendosėn atje dhe krijuan disa prej ndėrtesave mė tė paharrueshme nė botė. Pėr tė pasur idenė se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala "qiellgėrvishtės" u krijua pikėrisht nė kėtė qytet. Veprat mė tė famshme arkitekturale tė qytetit pėrfshijnė "Sears Towers", ndėrtesa mė e lartė nė SHBA, "Wrigley Building" etj.
  Berlin, Gjermani
  Qė prej rėnies sė Murit nė vitin 1989, Berlini ėshtė fokusuar nė transformimin e ndėrtesave. Disa prej atyre mė tė famshme pėrfshijnė: "Reichstag", parlamentin e dikurshėm nazist, i cili ėshtė rikrijuar me njė kube xhami, "Potsdamer Platz", i cili ėshtė rindėrtuar dh etani pėrfshin qendrėn "Sony", si dhe lagjja "Daimler Chyrsler", e cila ėshtė ndėrtuar nga fillimi nė pesė vite. Nė ndėrtesat e tjera bėjnė pjesė ambasada britanike dhe muzeu hebre i skicuar nga Daniel Libeskind. Nė qytet ekzistojnė gjithashtu shumė pjesė arkitekturale klasike, si muzeu "Altes" dhe "Das Rotes Rathaus".
  Shangai, Kinė
  Kina po punon me vrull dhe Shangai ėshtė njė prej projekteve tė saj. Shkalla aktuale e zhvillimit ėshtė aq ekstreme saqė aprovimet e ndėrtimeve dhe vendimet po merren nė ēėshtje orėsh, krahasuar me muajt qė nevojiten nė vendet perėndimore. Kjo shpjegon dhe qendrėn e qytetit, Pudong, ku ndodhet ndėrtesa mė e lartė nė qytet, "Jin Mao Tower", si dhe "Oriental Pearl Tower", i cili ėshtė njė hotel dhe qendėr tregtare. Mė shumė nga e shkuara e qytetit mund tė gjendet nė zonėn e skelės, me vepra tė stilit arkitekturor kolon.
  Romė, Itali
  Ashtu si Athina, Roma ėshtė njė ndėr pjesėt mė interesante arkitekturale tė civilizimit tė hershėm perėndimor. Veprat klasike dihen pak a shumė, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. kėto konkurrojnė me vepra pak mė tė reja, si sheshi i Shėn Pjetrit nė Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombėtar tė Viktor Emanuelit tė dytė. Ndėrkohė qė nuk njihet pėr ndėrtesa moderne, begatia e arkitekturės sė lashtė, klasike dhe asaj rilindėse, i japin Romės njė vend tė merituar nė qytetet me arkitekturėn mė tė famshme.
  Firence, Itali
  Shumė vetė e konsiderojnė kėtė qytet tė mrekullueshėm si "ground zero" tė Rilindjes Italiane. Veprat mė tė famshme pėrfshijnė: "Pallazzo Vecchio", "Accademy of Fine Arts", ku gjendet dhe Davidi i Mikelanxhelos, si dhe "Uffizi", njė galeri arti me vepra tė mėdha tė Rilindjes. Mė pas vijnė kishat, "Santa Maria del Fiore" ėshtė njė katedrale e famshme dhe kisha e katėrt mė e madhe nė Evropė, pastaj "Basilika di Santa Croce" ėshtė njė tjetėr kishė e madhe. Njė prej vendeve mė tėrheqėse tė Firences ėshtė "Ponte Vecchio", ura mesjetare, ku janė ndėrtuar shumė dyqane.
  Athinė, Greqi
  Akropoli, vendndodhja e civilizimit tė hershėm grek, si dhe vendi qė pėrfshin frymėzimin pėr civilizimin tonė modern, i jep kėtij qyteti fuqinė e tij arkitekturore. Ju mund tė shihni aty kolonat greko-romake, si dhe zbukurimet me ornamente tė vizatuara nė krye tė tyre. Gjithashtu, nėse mendoni se Akropoli ėshtė madhėshtor, atėherė duhet tė vizitoni Akademinė e Athinės, njė version mė modern i stilit greko-romak, si dhe stadiumin e Lojėrave Olimpike tė Athinės. Nuk ėshtė sekret se pjesa mė tėrheqėse e kėtij qyteti ėshtė arkitektura moderne.
  Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe
  Mendohet se ky kryeqytet i arkitekturės ka 25 pėrqind tė vinēave tė botės qė po punojnė aty. Aktualisht "i ndotur" nga ndėrtesat e larta, Dubai gjithashtu ka dhe atė qė ėshtė konsideruar si hotel me shtatė yje, "Burj Al Arab". I krijuar nė formėn e anijes me vela, hoteli ėshtė gjithashtu dhe mė i larti nė botė. Kjo ndėrtesė zbehet nė krahasim me ndėrtesa tė tjera nė horizont, si "Hydropolis", hoteli i parė nėnujor nė botė, "Burj Dubai", ndėrtesa mė e lartė e botės, si dhe "Dubailand", njė lloj parku zbavitės i stilit "Walt Disney".
  Brazilia, Brazil
  Nė mė pak se katėr vite, ky vend ėshtė kthyer nga njė ide nė njė prej qyteteve mė me jetė tė Brazilit. I skicuar nga njė planifikues urban, Lucio Costa, nė vitin 1957, ndėrkohė qė ndėrtesat u projektuan nga Oscar Niemeye, qyteti u planifikua nė formėn e njė kryqi, por tashmė i ngjan mė shumė njė flturure apo njė aeroplani, kur shihet nga lart. Ndėrkohė qė ka nga ata qė e kanė kritikuar formėn e qytetit, ai konsiderohet si Trashėgimi Botėrore e UNESCO-s. Disa prej ndėrtesave mė tė famshme tė kėtij qyteti pėrfshijnė "Palacio da Alvarado", rezidencėn zyrtare tė presidentit tė Brazilit etj.
  Barcelona, Spanjė
  Disa prej arkitektėve mė tė mėdhenj tė botės, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanė bėrė tullat dhe llacin tė duken si asgjė tjetėr nė botė. Duke filluar me spitalin "Hospital de Sant Pau" dhe "Palau de la Musica Catalana", ku do tė gjeni punė tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Kėto ndėrtesa janė cilėsuar si Trashėgimi Botėrore e UNESCO-s. Gjithashtu, nėse vizitoni Barcelonėn duhet tė shikoni dhe vepra tė tjera tė punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij mė tė famshme pėrfshijnė "Casa Mila", "Park Guell" dhe "Temple Expiatori de la Sagrada Familia".
  TO
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 15. #15
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Bianca SK
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Al calduccio nel cuore della mia famiglia....:)
  Postime
  3,986
  Forca e Rrespektit
  77
  Romė, Itali
  Ashtu si Athina, Roma ėshtė njė ndėr pjesėt mė interesante arkitekturale tė civilizimit tė hershėm perėndimor. Veprat klasike dihen pak a shumė, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. kėto konkurrojnė me vepra pak mė tė reja, si sheshi i Shėn Pjetrit nė Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombėtar tė Viktor Emanuelit tė dytė. Ndėrkohė qė nuk njihet pėr ndėrtesa moderne, begatia e arkitekturės sė lashtė, klasike dhe asaj rilindėse, i japin Romės njė vend tė merituar nė qytetet me arkitekturėn mė tė famshme.

  E une kam fatin te jetoj ketu. Ah perveē ketyre qe ke thene ti eshte edhe Castel Sant'Angelo qe eshte shume interesant per nga ana arkitektonike...
  Non c'č un amica migliore di una sorella , e non c'č una sorella migliore di te.

 16. #16
  Anėtar i Nderuar fv
  Antarėsuar nė
  Feb 2010
  Postime
  4,468
  Forca e Rrespektit
  2898

  10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

  Dhjet qytet me arkiteturen me te mire.
  Arkitekture e mire eshte njekohesisht art i perkryer dhe teknologji e avancuar, funksionale dhe estetike. Pikerisht ketu po perpiqemi te reflektojme de te listojm dhjet vende me te tilla vlera, akoma me shume ne kete teme do te njofim vlerat kulturore te se tashmes ,se shkuares dhe se ardhmes per seicilin vend.
  Zhvillimet me te rendesishme te arkitektures si: shpikja e kupoles, betoni dhe qiellgervishtesit nuk kane kerkuar vetem zhvillimin e teknologjis ndertimore por gjithashtu edhe sfiden e arkitekteve per krijimin e strukturave kreative dhe eficente njekohesisht.

  Listohen me poshte vendet te cilat kane zhvilluar historikisht nje reputacion mbi historine e arkitektures.

  Barcelona, Spanje

  Cdo vizitor ne Barcelone nuk mund ti shpetoj punes spektakolare te Arkitektit Antoni Gaudi. Me ngjyrat e tij plot drite , mozaiket dhe frymezimin nga natyra Arkitektura Gaudiane ishte dramatikisht e ndryshme nga bashkekohesit e tij te tjere.
  Arkitekti qe kapi me se miri konceptin fillestar te modernizmit, te reflektuar teresisht ne Spanje. ne Arkitekturen Gaudiane predominojne linjat e harkuara dinamike dhe organike mbi ato te drejta, dekore te renda, forma dhe asimetri gjithperfshirese, experimentimi me materialet e reja si hekuri, xhami i lyer dhe guri. Te tjeter arkitekt me influence ne Stilin Modern eshte Lluķs Domčnech i Montaner dhe Josep Puig i Cadafalch.

  La Sagrada Famķlia


  Vepra madheshtore e Gaudit ende sot eshte e paperfunduar dhe ne ndertim e siper.

  Park Güell  Ky park qendron siper qytetit , krijuar me nje seri trotuaresh dhe rrugesh harkore , me nje larmi mozaikesh prej guri. Mund te shijosh magjine e Barcelones ne cdo kohe te dites. Shembulli perfekt i stilit te "kaosit" Gaudian.


  Shtepia Batlló  Gaudi e rimodeloj kete banese private nga jasht brenda.
  Nga catia e harkuar dhe dritaret e kurbeta godina mer emrin "Shtepia e Eshtrave",pasi dallohen me se miri strukturat e saj. Kjo ndertese nuk perbman linja te drejta , cdo dhome ka nje ngjyre dhe nje veshje me pllaka te mbrekullueshme.

  Pekini, Kine

  Ne Pekin zhvillimi i Lojrave Olimpike 2008 mori vemendjen e merituar duke treguar zhvillimin e madh te gjigandit Kinez. Kina edhe njehere tregoi se ka per ti ofruar botes akoma edhe me shume se kultura dhe arkitektura e saj e lashte . Keshtu bota pa si Kina ndertoi arkitekture te frymezuar nga perendimi, pertej arkitektures te vecant Kineze. Tani Pekini eshte shtepi e koleksioneve te arkitektures tradicionale dhe kontemporane njekohesisht.
  Stili tradicional reflekton nje besim ne etiken e simetris. Keto ndertesa i japin rendesi detajeve dekorative , me struktura kryesisht te drunjta.
  Ndertesat e ngritura per Lojrat Olimpike sfidojne totalisht stilin tradicional te Pekinit. Ndertesa moderne , asimetrike, struktura gjigande te cilat marin vemendjen e meritar nga syri i njeriut.

  Muri i madh Kinez

  me nje vjetersi afersisht 2000 vjecare, ndertuar gjat dinastive te ndryshme, me karakter fortifikues. Nje simbol i historise se pasur Kineze.

  Qyteti i Ndaluar


  Per shekuj te tere ka qene shtepi e Perandoreve dhe Qeveritareve Kinez. Sot nje nga pikat atraktive me te rendesishme ne te cilen njihesh me traditen, historine dhe kulturen e lasht Kineze.Cdo detaj ne kete ndertese reflekton rendesine e simbolikes se arkitektures Kineze

  Televizioni Kombetar Kinez


  Shembulli me i mire se asgje nuk eshte e parealizueshme.
  Volume asimetrike qe ne pamje te pare duken te paqendrueshme, me nje lartesi prej 50 katesh, ndertesa shtang syrin njerezor.


  Stadiumi Olimpik Kombetar "Foleja e Zogjve"


  Vlera 423 milion $. Projekti u realizua nga Herzog & de Meuron ne prill te 2003 pas nje konkursi me 13 finalist. Teresisht me strukture metalike ne menyre qe te fshihej struktura gjigande e mbuleses ,objekti mori formen e nje foleje zogjsh . Artisti Kinez Ai Weiwei ishte konsulenti arktistik i projektit. Punimet filluan ne 24 Dhjetor 2003 , stadiumi u inaguruar ne 28 Korrik 2008.


  Stambolli, Turqi

  Stambolli ndodhet ne te dy kontinentet, ate Evropian dhe ate Aziatik . Pjesa me e madhe e banoreve praktikojn Fene Islame por qyteti ka edhe komunitete te forta Kristiane dhe Hebrenj.Stambolli njihet si nje qytet i shkrirjeve dhe bashkjetesave multikulturale.
  Ka me shume se 2000 xhami, 100 kisha dhe 20 sinagoga. Ne epoka te ndryshme Stambolli ka sherbyer si kryeqytet i perandorive te ndryshme, Romake, Bizantine, Latine dhe Otomane. Cdo periudhe ka ndertuar nje arkitekture te vecant ne kete qytet ,pjesa dermuese e te cilave ruhet me se miri edhe ne ditet e sotme.
  Romaket dhe Greket e antikitetit lane akuaduktet (ujesjellesit) e tyre dhe Murin e Konstandinit. Bizantinet lan kishat e tyre me qemer e harqe. Perandoria Otomane la keshtjellat, pallatet dhe xhamite. Baroku Evropian ,Stili Art Nouveau injektuan nje fryme qe ndiqte me shume eklekticizmin e peisazhit te Stambollit.

  Shen Sofia

  Ky museum , fillimisht kishe e me pas xhami njifet per kupolen e tij unike. Kjo kupole mahnitese ishte gjetje a Arkitektures Bizantine.


  Xhamia Blu


  Gjashte minare mbi qiellin e Stambollit e bejne lehtesisht te dallueshme Xhamin Blu. Duke e vizituar mund te gjesh hapesira te mbulura me kupola ne nivele te ndryshme. Ne Brendesi muret jane te veshura me me shume se 20.000 pllaka blu qeramike te prodhuara me dore. Xhamija mund te mbaje nje kapacitet prej 10.000 njerezish

  Kolona e Konstandinit


  Kur Konstandini i Madh e shpalli Stambollin Kryeqytet te Perandorise Romake ne vitin 330, ndertoi kete kolone memoriale. Gjatesia origjinale ishte 50 meter dhe mbante siper nje statuj te Konstandinit te veshur si perendia Apollon ,flitet se permbante nje seri te shumte relikesh Kristiane. Fatkeqsi natyrore ne shekuj dhe nje zjarr masiv ne 1779 kane demtuar kete veper. Sot kolona qendron 35 meter e larte dhe eshte nje simbol i Perandorise Romake ne Stamboll.

  Cikago, USA

  Ndryshe nga vendet e tjera ne kete list ,Cikago nuk eshte nje qytet me nje stabilitet te hershem ne historine e arkitektures. Zjarri i madh i Cikagos ne 1871 shkaterroi pjesen me te madhe te ndertesave dhe Cikago qe eshte sot, eshte ndertuar teresisht pas kesaj fatkeqsie. Ky qytet hyn ne list pasi qiellgervishtesi ka "lindur" ketu.
  Arkitekti William Le Baron Jenney njifet si projektuesi i qiellgervishtesit te pare ,
  , nje godine 10-kateshe e cila qendron ne qender Cikagos. Ndryshe nga ndertesat e saj bashkekohore ,te ndertuara me murature guri apo tulle kjo ndertese u ngrit me konstruksion metalik. E ashtequajtura "Konstruksion Skelet" ishte nje sistem traresh dhe kolonash metalike te cilat lejonin zhvillimin e hapesirave te bollshme, ashensoreve ,ngrohjes qendrore e impiantistikes.
  Ne keto gjurme u riten parimet dhe shkollat e reja te arkitektures si Louis Sullivan apo Frank Lloyd Wright, dy emra te cilet i dhan Cikagos emrin e famshem ne arkitekturen boterore.

  Kulla Willis

  Kulla Willis dominon qiellin e Cikagos si ndertesa me e larte dhe me e ikonizuar . Sears, Roebuck & Co., financuan ndertimin e qiellgervishtesit per te strehuar punonjesit e saj.
  kati i 103-te i kesaj kulle eshte nje destinacion popullor per turistet. parvazi i ketij kati ne fakt eshte nje kuti xhami afersisht 4.5 feet me qellim qe vizitoret te admirojne 1353 feet lartesi panoramike.

  Banesa dhe studioja e Frank Lloyd Wright  Frank Lloyd Wright revolucionoi artin dhe arkitekturen e shekullit te XX.
  Me stilin e tij Prerie dizenjoi dhe projektoi 125 struktura, duke perfshir mjaft ndertesa te njohura si: shtepia Robie ,ndertesa Larkin dhe Unity Temple ( kishe ne Ilinois), etj .

  Cloud Gate


  Nje prej atraksioneve me popullore per vendasit dhe turistet ne Cikago eshte Cloud Gate e cila reflekton 80% te hapesires qiellore te qytetit. Kjo skulpture interaktive eshte nje strukture gjigande me formen e nje bulbi e cila funksionon si nje pasqyre.
  Spektatoret mund te shofin imazhin e tyre te shformuar e te cregullt duke hecur reth vepres se artit ose posht saj ne nje apesire harkore afersisht 10 meter. Koha me e mire per ta vizituar eshte darka pasi ne ate kohe reflektohet ndricimi i qiellgervishtesve te Cikagos.


  Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe


  Ndersa Cikago i dha jete qiellgervishtesve Dubai ka qene qyteti i perfeksionit te shkencave te ndertimtarise dhe arkitektures ne vitet e fundit, duke reflektuar me ekstravagancen maramendese te ndertesave.
  Ekonomia e Dubait fillimisht u ngrit mbi "arin e zi" dhe vazhdon te bazohet mbi kete "Xhevahir". Pikerisht ky zhvillim i madh ekonomik kerkon te reflektohet me arkitekturen dhe ndertimin modern te diteve te sotme.
  Dubai sot gezon ekspoziten me kontemporane te arkitektures boterore.
  Rreth 15 deri 25% e vincave te botes jane te impenjuar ne Dubai.

  Burj Al Arab

  Ky luxury hotel eshte i vetmi i vetquajtur me 7 yje ne bote, arkitektura e jashtme perfaqson zhvillimin dhe transformimin e Dubait.
  Hoteli pozicionohet ne nje ishull artificial me nje distance prej 280 meter nga bregu dhe lidhet me token nepermjet nje ure. Per antaret e FORUMIT VIRTUAL cmimet fillojne nga 2000$ per nate deri ne 28.000 $..


  Burj Khalifa  Ky qiellgervishtes eshte me i larti i ndertuar nga dora e njeriut deri ne ditet e sotme. Me nje kosto 150 BILION $ ka ne perberje 160 kate dhe nje lartesi prej 828 meter.
  Zoteron 52 kate me shume se Kulla Willis ne Cikago dhe 320 meter me e larte se "Taipei 101" ne Taivan, e cila proklamohej para kesaj si ndertesa me e lart ne bote.
  Burj Khalifa gjithashtu krenohet me xhamin me te larte ne bote dhe me pishinen ne lartesine me te madhe ne bote .

  Bota


  Ky arqipelag artificial prej 300 ishujsh eshte ndertuar duke perdorur reren e fundit te detit ne strukturen e tij. Uji i pijshem , sherbimet dhe energjia elektrike jane ndertuar si infrastruktura nendetare.
  Ishujt jane projektuar ne formen e hartes se botes dhe mund te duken nga hapesira qiellore.
  Nese keni mundesi mund te bleni nje ishull duke filluar nga 15 milion deri ne 50 milion $. Mund te keni komshi Schumacer apo VIP te artit e sportit boteror.
  Sugjeroj ndonje antare forumi qe do te martohet...

  Athina, Greqi

  Athina eshte nje qytet per te apasionuarit e arkitektures dhe arkiologjis se lashtesise se hershme. Greket e lashte ishin politikan ,besimtar dhe demokrat te dalluar. Ata ndertuan shume monumente per te celebruar keto 3 veti te spikatura, te celebronin fitoret e tyre madheshtore ,te nderonin perendite e tyre dhe te kenaqnin egon e tyre.
  Arkitektura greke njihet me tempujt dhe kolonat e tyre, me orderat Dorik, Jonik, Korintik te projektuar nga Greket e Lashte, duke provuar aftesi te rralla ne artin e arkitektures, te krahasueshme edhe ne ditet e sotme. Pershkrime te historise gdhenden ne madheshtine e veprave arkitekturore te lashtesise Greke.

  Partenoni

  Tempulli i Athinas Nike


  Tempulli i Olimpit i Zeusit


  Keta shembuj perfaqesojne lashtesin e ketij populli, madheshtin dhe historin e tij kulturore, artistike , politike dhe fetare.

  Roma, Itali

  Romaket krijuan nje alternim midis arkitektures Greke dhe Etruske duke zhvilluar nje stil praktik dhe kreativ arkitekture. Mund te gjesh ende shume prej ketij stili ne Rome.
  Psh Romaket perdoren harqet, tullat dhe betonin per te ndertuar akuaduktet (ujsjellesit) ne qytet e tyre te mbidendura me popullate. Mund te vizitohen shume kupola te cilat arkitektet e qytetit i perdoren per te krijuar hapesira te brendshme pompoze dhe te fortifikuara.
  Romaket i dhan revolucion fushes se ndertimit me perdorimin e betonit si material primar ne strukturat e godinave.

  Panteoni  Koloseum


  Akuaduktet  Kush eshte qyteti juaj i preferuar me arkitekture te pasur ?Cfare ndertesash apo vende kemi haruar jasht kesaj liste ? Ndani mendimin tuaj me komente ne kete teme.


  P.S mu desh te hiqja disa foto,deri ne 20 te tillaishte e mundur. megjithate jan te postuara ne temen e 10 objekteve arkitekturore te botes
  Attached Images Attached Images
  Heren e fundit u redaktua nga sweetzzinna; 28-01-2012 ne 20:32.
  " Cfare eshte nje mik ?... Eshte nje individ me te cilin keni guxim te jeni vetvetja..."

 17. #17
  Alis Volat Propriis fv Avatari i Legally_Sweet
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  12,269
  Forca e Rrespektit
  8310

  Pe: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

  Do shtoja edhe Parisin dhe Strasbourgun.
  "I want to be important. By being different. And these girls are all the same.” - Sylvia Plath

 18. #18
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Sep 2011
  Postime
  6,431
  Forca e Rrespektit
  6153

  Pe: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

  BARCELONA eshte me e bukura ne Europe .............
   

 19. #19
  oNcE... fv Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,444
  Forca e Rrespektit
  9243

  Pe: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

  Nese do zgjidhja nder vendet e listuara do thoja Barcelona, Istanbul, Athen and Rome, kane jo vetem pamje estetike por dhe vlera historike. Qe nga fotot dallohet qe kane identitet...
  Do shtoja dhe Venecia, ne Itali... Se kam vizituar por i wish one day
  venecia-gondole.jpg 2446134975_4ca80f76b5.jpg

  Nderdsa Chikago me kujtoi Singaporin.Chikago me se shumti s’eshte se ka ndonje arkitekture magjepese, ama ka bere emer historikisht prej baballareve te modernizmit si te thuash... Singapori nga ana tjeter, nuk ka arkitekture distinctive, ama gjithmone eshte ne zhvillim... nuk ka guxuar sa Dubai, por mund te quhet si vend i highrise buildings,...
  singapore.jpg marina_bay_sands_singapore.jpg
  Ajo qe me pelqen tek ky shteteshte konstrukti i ndertesave te vjetra nga fillimi dhe pse jane shembur, duke mos lene te kuptohet qe jane ndertesa te reja...si kjo psh
  kampong-glam-bussorah-street-cafe.jpg
   

 20. #20
  Dum spiro, spero くる fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,099
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3198

  Titulli: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

  Do shtoja Berlinin, midis arkitektures vjeter gjenden shume ndertesa shume katce, moderne.
  Po ashtu kulla e televizionit, ku mund te hypesh e te shikosh panoramen nga siper, eshte fantastike.
  Nje qytet qe ja vlen te vizitohet.


  Londra - me te famshmin BIG BEN, ose Buckingham Palace, Westminster Abbey, etj.


  Parisi - cdo cep i tij ka nje "hije" te historise

  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 21. #21
  Dum spiro, spero くる fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,099
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3198

  10 kryeqytetet e arkitektures me te famshme ne bote

  Nga stili i eklektik i Antoni Gaudit nė ndėrtesat e Barcelonės, deri tek vendet magjike prej ēeliku dhe xhami nė Dubai dhe Shangai, kryeqytetet e arkitekturės tė zgjedhura nė listė janė tė bėrė enkas pėr tė mahnitur vizitorėt. Qyteti i parė nė listė ėshtė Barcelona. Disa prej arkitektėve mė tė mėdhenj tė botės, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanė bėrė tullat dhe llacin tė duken si asgjė tjetėr nė botė. Duke filluar me spitalin “Hospital de Sant Pau” dhe “Palau de la Musica Catalana”, ku do tė gjeni punė tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Kėto ndėrtesa janė cilėsuar si Trashėgimi Botėrore e UNESCO-s. Gjithashtu, nėse vizitoni Barcelonėn duhet tė shikoni dhe vepra tė tjera tė punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij mė tė famshme pėrfshijnė “Casa Mila”, “Park Guell” dhe “Temple Expiatori de la Sagrada Familia”.

  Mė pas vjen Parisi. Duke ecur nė rrugėt e kėtij qyteti, ēdo vizitor mund tė ndihet si nė mes tė njė muzeu tė madh arti. Kjo, pėr arsye se pavarėsisht ndėrtesave mesjetare, tė rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi ėshtė gjithashtu i njohur pėr pjesėt moderne qė ndėrthuren me ato klasike, si pėr t’ju kujtuar njerėzve se bėhet fjalė pėr mė shumė se njė muze. Nė fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumė i dhėnė pas kėsaj ideje, saqė sanksionoi njė projekt tė arkitekturės moderne tė quajtur “Grands Travaux”, nė vitet ’80, pėr tė freskuar stilin klasik tė qytetit.

  Rezultatet pėrfshijnė piramidėn e qelqtė nė hyrje tė Luvrit. Mė i vonė nė kohė ėshtė Ēikago. Mė shumė se njė vend fantastik pėr fansat e sportit, qyteti i erės konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturės moderne amerikane. Pas Zjarrit tė Madh nė vitin 1871, nė Ēikago u krijua mjaft vend i lirė. Arkitektėt u vendosėn atje dhe krijuan disa prej ndėrtesave mė tė paharrueshme nė botė. Pėr tė pasur idenė se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala “qiellgėrvishtės” u krijua pikėrisht nė kėtė qytet. Veprat mė tė famshme arkitekturale tė qytetit pėrfshijnė “Sears Towers”, ndėrtesa mė e lartė nė SHBA, “Wrigley Building” etj.

  Paris, Francė

  Duke ecur nė rrugėt e kėtij qyteti, ēdo vizitor mund tė ndihet si nė mes tė njė muzeu tė madh arti. Kjo, pėr arsye se pavarėsisht ndėrtesave mesjetare, tė rilindjes, neoklasike, moderne, Parisi ėshtė gjithashtu i njohur pėr pjesėt moderne qė ndėrthuren me ato klasike, si pėr t’ju kujtuar njerėzve se bėhet fjalė pėr mė shumė se njė muze. Nė fakt, ish-presidenti francez, Francois Mitterrand ishte shumė i dhėnė pas kėsaj ideje, saqė sanksionoi njė projekt tė arkitekturės moderne tė quajtur “Grands Travaux”, nė vitet ’80, pėr tė freskuar stilin klasik tė qytetit. Rezultatet pėrfshijnė piramidėn e qelqtė nė hyrje tė Luvrit.

  Ēikago, SHBA

  Mė shumė se njė vend fantastik pėr fansat e sportit, qyteti i erės konsiderohet gjithashtu dhe vendlindja e arkitekturės moderne amerikane. Pas Zjarrit tė Madh nė vitin 1871, nė Ēikago u krijua mjaft vend i lirė. Arkitektėt u vendosėn atje dhe krijuan disa prej ndėrtesave mė tė paharrueshme nė botė. Pėr tė pasur idenė se si duket qyteti, mbani parasysh se fjala “qiellgėrvishtės” u krijua pikėrisht nė kėtė qytet. Veprat mė tė famshme arkitekturale tė qytetit pėrfshijnė “Sears Towers”, ndėrtesa mė e lartė nė SHBA, “Wrigley Building” etj.

  Berlin, Gjermani

  Qė prej rėnies sė Murit nė vitin 1989, Berlini ėshtė fokusuar nė transformimin e ndėrtesave. Disa prej atyre mė tė famshme pėrfshijnė: “Reichstag”, parlamentin e dikurshėm nazist, i cili ėshtė rikrijuar me njė kube xhami, “Potsdamer Platz”, i cili ėshtė rindėrtuar dh etani pėrfshin qendrėn “Sony”, si dhe lagjja “Daimler Chyrsler”, e cila ėshtė ndėrtuar nga fillimi nė pesė vite. Nė ndėrtesat e tjera bėjnė pjesė ambasada britanike dhe muzeu hebre i skicuar nga Daniel Libeskind. Nė qytet ekzistojnė gjithashtu shumė pjesė arkitekturale klasike, si muzeu “Altes” dhe “Das Rotes Rathaus”.

  Shangai, Kinė

  Kina po punon me vrull dhe Shangai ėshtė njė prej projekteve tė saj. Shkalla aktuale e zhvillimit ėshtė aq ekstreme saqė aprovimet e ndėrtimeve dhe vendimet po merren nė ēėshtje orėsh, krahasuar me muajt qė nevojiten nė vendet perėndimore. Kjo shpjegon dhe qendrėn e qytetit, Pudong, ku ndodhet ndėrtesa mė e lartė nė qytet, “Jin Mao Tower”, si dhe “Oriental Pearl Tower”, i cili ėshtė njė hotel dhe qendėr tregtare. Mė shumė nga e shkuara e qytetit mund tė gjendet nė zonėn e skelės, me vepra tė stilit arkitekturor kolon.

  Romė, Itali

  Ashtu si Athina, Roma ėshtė njė ndėr pjesėt mė interesante arkitekturale tė civilizimit tė hershėm perėndimor. Veprat klasike dihen pak a shumė, Koloseu, Panteoni, Forumi Romak etj. kėto konkurrojnė me vepra pak mė tė reja, si sheshi i Shėn Pjetrit nė Vaktin, Faltoren Sistine dhe monumentin kombėtar tė Viktor Emanuelit tė dytė. Ndėrkohė qė nuk njihet pėr ndėrtesa moderne, begatia e arkitekturės sė lashtė, klasike dhe asaj rilindėse, i japin Romės njė vend tė merituar nė qytetet me arkitekturėn mė tė famshme.

  Firence, Itali

  Shumė vetė e konsiderojnė kėtė qytet tė mrekullueshėm si “ground zero” tė Rilindjes Italiane. Veprat mė tė famshme pėrfshijnė: “Pallazzo Vecchio”, “Accademy of Fine Arts”, ku gjendet dhe Davidi i Mikelanxhelos, si dhe “Uffizi”, njė galeri arti me vepra tė mėdha tė Rilindjes. Mė pas vijnė kishat, “Santa Maria del Fiore” ėshtė njė katedrale e famshme dhe kisha e katėrt mė e madhe nė Evropė, pastaj “Basilika di Santa Croce” ėshtė njė tjetėr kishė e madhe. Njė prej vendeve mė tėrheqėse tė Firences ėshtė “Ponte Vecchio”, ura mesjetare, ku janė ndėrtuar shumė dyqane.

  Athinė, Greqi

  Akropoli, vendndodhja e civilizimit tė hershėm grek, si dhe vendi qė pėrfshin frymėzimin pėr civilizimin tonė modern, i jep kėtij qyteti fuqinė e tij arkitekturore. Ju mund tė shihni aty kolonat greko-romake, si dhe zbukurimet me ornamente tė vizatuara nė krye tė tyre. Gjithashtu, nėse mendoni se Akropoli ėshtė madhėshtor, atėherė duhet tė vizitoni Akademinė e Athinės, njė version mė modern i stilit greko-romak, si dhe stadiumin e Lojėrave Olimpike tė Athinės. Nuk ėshtė sekret se pjesa mė tėrheqėse e kėtij qyteti ėshtė arkitektura moderne.

  Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe

  Mendohet se ky kryeqytet i arkitekturės ka 25 pėrqind tė vinēave tė botės qė po punojnė aty. Aktualisht “i ndotur” nga ndėrtesat e larta, Dubai gjithashtu ka dhe atė qė ėshtė konsideruar si hotel me shtatė yje, “Burj Al Arab”. I krijuar nė formėn e anijes me vela, hoteli ėshtė gjithashtu dhe mė i larti nė botė. Kjo ndėrtesė zbehet nė krahasim me ndėrtesa tė tjera nė horizont, si “Hydropolis”, hoteli i parė nėnujor nė botė, “Burj Dubai”, ndėrtesa mė e lartė e botės, si dhe “Dubailand”, njė lloj parku zbavitės i stilit “Walt Disney”.

  Brazilia, Brazil

  Nė mė pak se katėr vite, ky vend ėshtė kthyer nga njė ide nė njė prej qyteteve mė me jetė tė Brazilit. I skicuar nga njė planifikues urban, Lucio Costa, nė vitin 1957, ndėrkohė qė ndėrtesat u projektuan nga Oscar Niemeye, qyteti u planifikua nė formėn e njė kryqi, por tashmė i ngjan mė shumė njė fluture apo njė aeroplani, kur shihet nga lart. Ndėrkohė qė ka nga ata qė e kanė kritikuar formėn e qytetit, ai konsiderohet si Trashėgimi Botėrore e UNESCO-s. Disa prej ndėrtesave mė tė famshme tė kėtij qyteti pėrfshijnė “Palacio da Alvarado”, rezidencėn zyrtare tė presidentit tė Brazilit etj.

  Barcelona, Spanjė

  Disa prej arkitektėve mė tė mėdhenj tė botės, nga e shkuara dhe e tashmja, i kanė bėrė tullat dhe llacin tė duken si asgjė tjetėr nė botė. Duke filluar me spitalin “Hospital de Sant Pau” dhe “Palau de la Musica Catalana”, ku do tė gjeni punė tradicionale nga arkitekti Lluis Domenech i Montaner. Kėto ndėrtesa janė cilėsuar si Trashėgimi Botėrore e UNESCO-s. Gjithashtu, nėse vizitoni Barcelonėn duhet tė shikoni dhe vepra tė tjera tė punuara nga arkitekti Antoni Gaudi. Veprat e tij mė tė famshme pėrfshijnė “Casa Mila”, “Park Guell” dhe “Temple Expiatori de la Sagrada Familia”./ Shqiperia
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 22. #22
  Interist Forever fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ReNdEx
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Rrugve
  Mosha
  30
  Postime
  13,118
  Forca e Rrespektit
  1953

  Titulli: 10 kryeqytetet e arkitektures me te famshme ne bote

  Brasilia, Brazil


  Barcelona, Spanje
  10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.


 23. #23
  Interist Forever fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ReNdEx
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Rrugve
  Mosha
  30
  Postime
  13,118
  Forca e Rrespektit
  1953

  Titulli: 10 kryeqytetet e arkitektures me te famshme ne bote

  Dubai


  Athine, Greqi  Interist Forever Vlonjat Me Zemer

 24. #24
  Interist Forever fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ReNdEx
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Rrugve
  Mosha
  30
  Postime
  13,118
  Forca e Rrespektit
  1953

  Titulli: 10 kryeqytetet e arkitektures me te famshme ne bote

  Paris, Franc


  Berlin,Gjermani
  Interist Forever Vlonjat Me Zemer

 25. #25
  Interist Forever fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ReNdEx
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Rrugve
  Mosha
  30
  Postime
  13,118
  Forca e Rrespektit
  1953

  Titulli: 10 kryeqytetet e arkitektures me te famshme ne bote

  Shangai,Kine


  Cikago,Shba
  Rome,Itali
  Interist Forever Vlonjat Me Zemer

 26. #26
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i diku diku
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  1,813
  Forca e Rrespektit
  613

  Pe: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

  Duke pare postimet ajo qe vura re ishte fakti qe Roma ishte renditur e fundit cudi kur Panteoni eshte nje nder misteret e pazbuluar te arkitektures nderkohe qe Gaudi ishte nje arkitekt i tipi Indian.

  Gjithsesi,

  Personalisht mendoj qe njerzimi eshte ndare ne etapa dhe kesaj ndarja nuk i shpeton as arkitektura, mendoj, qe ka ekzistuar nje epoke e cila quhej epoka e piramidave dhe bota ne dijeni apo pa dijeni te njeri tjetrit (eshte nje mister) vershuan duke ndertuar piramida dmth ne Egjipt ne evrope Bosnje, ne Ameriken latine, etj dmth kishte nje bum te nje arkitekture piramidale, dhe ne lidhje me kete epoke ato qe shkelqyen ishin egjiptianet. Me pas vjen epoka e obeliskeve dhe e kollonave qe emertohen ne emra te ndryshme duke filluar nga ajo dorike etj dhe ne kete periudhe ajo qe shkelqej me shume ishte Roma, perseri ne kete epoke u shpiken harqet dhe perseri Roma ishte dominante, me pas vjen nje periudhe katedraleve pasi njerzimi per 1000 vjet fjeti gjume dhe nuk bere asnje shpikje perfshi dhe arkitekturen, dhe ne kete u shquan me shume Gotiket, pastaj vjen nje periudhe e imitimit klasik te kollonave dhe te harqeve dhe te kupolave nga ku u ndertuan dhe qytetet italiane, e keshtu me radhe fillon revolucioni industrial qe hoen dore nga arkitektura dhe u futen shkences dhe sot kemi ndertimet moderne qe une i quaj ndertime "skilet" hekur dhe e veshin me gjam, thjeshte fare.
   

 27. #27
  oNcE... fv Avatari i Soulmind
  Antarėsuar nė
  Dec 2011
  Postime
  12,444
  Forca e Rrespektit
  9243

  Pe: 10 vendet me historine me te pasur arkitekturore.

  @Diku Diku:

  Kam pershtypjen qe renditja nuk eshte bere bazuar mbi nje rend numerik, por thjesht jane permendur si kryeqytetet me arkitekture me te mire te klasifikuar nga kritika e arkitektures. Sa i perket stileve qe ke permendur je shume i sakte. Por ajo ka te beje sic e ke thene dhe ti me etapat e evolimit te stileve ne kohe te ndryshme...

  Do mundohem te sjell ndonje teme te evolimit te stileve ndonje dite ndoshta, pasi kontrollova dhe nuk gjendej...
   

 28. #28
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Paris do shkoj patjeter,me duket aq romatik si qytet.
   

 29. #29
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555
  A mos ishte Tirana gjekundi ,e s'ma zune syte more aman...!
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Ja afroamerikanėt qė ndryshuan historinė
  Nga braziljania ne forum Aktualiteti botėror
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-11-2008, 13:33

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •