Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 12 nga 12
 1. #1
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433

  Boeri: Tirana e se ardhmes

  Tirana e sė ardhmes, Boeri shpjegon planin pėr qytetin

  20/06/2016

  Pėr arkitektin italian, Stefano Boeri, Tirana do tė ketė 5 unaza tė lėvizjes, 9 qendra kryesore dhe tė rrethohet nė tė gjithė perimetrinė saj nga njė brez i gjelbėr nė mėnyre qė qyteti tė rritet me natyrėn.


  Boeri vjen nė Tiranė me propozimet e tij konkrete.
  “Ka njė sėrė propozimesh qė ndihmojnė ta shndėrrojnė Tiranėn nė njė qytet me shumė tė gjelbėr, me disa qendra kryesore, hapėsira publike, lėvzishmėri, mė pak ndotėse e orientuar drejt lėvizjes elektrike. Njė nga idetė mė interesante ėshtė tė krijojmė njė unazė pėr lėvizjen me biēikleta dhe kėmbėsoret ku kalon dhe njė sistem lėvizjeje jondotėse. Kjo unazė tė lidhet me njė shesh qė mund tė ndėrtohet nė fund tė bulevardit, e cila tregon historinė gjeopolitike tė Tiranės”, thotė Boeri.
  Nė kėtė shesh Boeri propozon tė zhvendosen tė gjitha selitė e institucioneve ndėrkombėtare, ambasadat duke i afruar me dy portat hyresė, portin e Durrėsit dhe Aeroportin.
  Njė tjetėr unazė, mendon Boeri, tė ndėrtohet nė funksion tė 20 shkollave tė reja qė bashkia do tė ndė nė tė ardhmen, tė cilat tė shėrbejnė edhe si hapėsira tė tjera gjatė gjithė ditės pėr tė gjitha grupmoshat.
  “Tė ndėrtojmė njė njė pyll qė rrethon tė gjithė perimetrin e qytetit. Tirana nuk duhet qė tė rritet duke pushtuar natyrėn dhe territorin”, deklaron arkitekti i njohur italian.
  Kėto ide do tė propozohen nė njė konferencė tė martėn dhe sipas Boerit ēdo mendim apo kritikė do tė merret nė konsideratė pėr tė finalizuar nė fund tė muajit korrik planin rregullues.

  Marre nga TCH

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 2. #2
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433
  Shkollat ne Tirane

  thumbnail_shkollat-ne-tirane-1.jpg
  Attached Images Attached Images

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 3. #3
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,132
  Forca e Rrespektit
  4529
  Jasht teme!

  Ky Boeri e ka oren me te shtrenjte ne pagese se Kissinger,,,,,,besoj
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 4. #4
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433
  S’e di. S’eshte elegante ta pyes...do me duke vetja e ulet. :-)
   

 5. #5
  Nese kjo eshte Tirana e se ardhmes RiP urbanismi dhe arkitektura!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 6. #6
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Passion
  Antarėsuar nė
  May 2010
  Postime
  9,132
  Forca e Rrespektit
  4529
  Sa pėrgjigje tė vrazhdė,sikur e kishe obligim tė pėrgjigjeshe.

  Me qė e paske dhėnė opsionin qė s'mundesh,ftoje pėr njė kafe e pyete me pak finesė.

  Jam i bind qė do tė rrefehet (si gratė priftit).
  Unė nuk jam njė trashgimtar,por njė paraardhės.
  N B

 7. #7
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433
  Soul, mendoj se sikur shqiptaret te mendonin me sakte dhe me bukur per Tiranen, Boerit do i behej zemra mal. Pėr kėtė jam e sigurt... Po aq sa jam e sigurt se llogarite di ti bej shumė mirė vetė pa qėnė i ndikuar nga te tjerėt.
   

 8. #8
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433
  Citim Origjinale Postuar nga Passion Shfaq Poten
  Sa pėrgjigje tė vrazhdė,sikur e kishe obligim tė pėrgjigjeshe.

  Me qė e paske dhėnė opsionin qė s'mundesh,ftoje pėr njė kafe e pyete me pak finesė.

  Jam i bind qė do tė rrefehet (si gratė priftit).
  Sinqerisht jo, s'ishte vrazhde. Nuk e ndjej veten akoma ne ate pike sa t'a bej Boerin te rrefehet tek une... Nje mbi te gjitha arsyjet eshte se do me vinte turp. Keshtu jam gatuar ne lidhje me personat si Boeri. Jam e sigurt qe dikush tjeter ne vendim tim, do ishte me i drejtperdrejt dhe nuk e paragjykoj.

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 9. #9
  Larguar... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Jan 2013
  Vendodhja
  Shqipėri
  Postime
  7,173
  Forca e Rrespektit
  10
  Nje gje eshte pozitive, sepse kemi nje emer Boeri, i cili dihet se kush eshte, qe supozohet se do te kete pergjegjsine....Nuk do kemi me planet e meparshme franceze, belge, gjermane dhe marsiane.

  Nje pyetje kam une: Cmendon Boeri per bunkerin dhe kendin e lodrave?!

  Darius
  La vita č bella...

 10. #10
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433
  Mendoj se do tregohej objektiv: jane sistema mbrojtjesh ne kushte ekstreme. Pyes veten, a s'do ishte me mire me e pyt Boerin pse nuk investoi ne spitale por ne shkolla? Tek e fundit Masterplani fillestar i ka ne plan...

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

 11. #11
  Larguar... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Jan 2013
  Vendodhja
  Shqipėri
  Postime
  7,173
  Forca e Rrespektit
  10
  Tirana eshte qytet i mare fund, dhe jo se nuk ka me hapesira dhe eshte cementifikuar dhe shkaterruar i gjithe, por se egziston vetem mentaliteti i fitimit. I ndertim shkatrrimit.

  Kur kryeministri dhe kryetari i bashkise mendonin te benin dy lek me "kendin e lojrave" ne Parkun e Liqenit cdo filozofi e plan urbanistik ka mare fund.

  Tirana natyrisht ka nevoje per prishje por te prishesh per te krijuar hapesira, po prishe per te rindertuar ke prishur vetem per ta "zbukuruar", ke ndyshuar vetem fasaden nuk e ke bere per tu jetuar, nuk ke ndryshuar asgje ne urbanistike.

  Ja pse nuk ndertohen spitale!

  Darius
  La vita č bella...

 12. #12
  Anėtar i Nderuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Loyalty
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Milano
  Postime
  3,745
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  1433
  Po prishe per te ndertuar s'eshte vetem ndryshim fasade, eshte rrjedhimisht ndryshim substance, se s'po diskutojme per operacione plastike po flasim per masterplane e themele.
  Une personalisht ngjyren e shkolles do e kisha vene te bardhe, por ndoshta e ka menduar edhe si kontrast ne token ku i a kane kerkuar dhe kush e ka kerkuar projektin. :-)

  "Dignity consists not in possessing honors, but in the consciousness that we deserve them."

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. “Xhaketa e tė ardhmes”
  Nga NeVertiti ne forum Shkencė dhe Teknologji
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-03-2017, 16:44
 2. Celularėt e tė ardhmes
  Nga MasteR ne forum Shkencė dhe Teknologji
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-06-2011, 16:59
 3. Sekretet e se ardhmes se maqedonise
  Nga polisi_tajrush ne forum Analizė-Opinion
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-10-2009, 15:09
 4. Profesionet e te ardhmes
  Nga *deliza* ne forum Ekonomi dhe Biznes
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 22-06-2009, 23:11
 5. Avioni i sė ardhmes
  Nga METi ne forum Shkencė dhe Teknologji
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 03:55

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •