Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 4 nga 4
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  36,054
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11846

  “Lotte World”, kulla 555 m e lartė e Koresė sė Jugut

  “Lotte World”, kulla 555 m e lartė e Koresė sė Jugut  Pas 6 vitesh ndėrtimi, kulla 555 metra e lartė e quajtur “Lotte World” u hap kėtė muaj, duke vendosur rekorde tė reja botėrore, e duke ripėrcaktuar panoramėn mbi Seul.

  Jo vetėm ėshtė kulla mė e lartė nė Korenė e Jugut dhe e pesta mė e lartė nė botė, por ajo mban edhe observatorin mė tė lartė tė qelqtė nė lartėsinė e 478 metrave.

  Kulla “Lotte World” ka edhe ashensorin mė tė lartė dhe mė tė shpejtė nė botė, “Sky Shuttle”, qė i ngre pasagjerėt nga kati i parė nė tė 121-tin brenda njė minute, ose me shpejtėsi 10 metra pėr sekondė.

  Nga maja e kullės gjysmė kilometri tė lartė, vizitorėt mund tė shohin skajet mė tė largėta tė Seulit dhe terrenin malor pėrtej tij. “Lotte World” pajtoi njė prodhues amerikan ashensorėsh pėr tė sjellė nė jetė “Sky Shuttle”, qė pėrbėhet nga dy kabina tė lidhura, qė nė mėnyrė simultane dėrgojnė pasagjerėt nė kate tė ndryshme.

  Azia, nė fakt, ka lėnė jo pak mbresa pėr sa i takon teknologjisė sė ashensorėve nė vitet e fundit. Nė vitin 2016, kulla “Shanghai” u hap duke prezantuar ashensorin mė tė shpejtė nė botė, tė projektuar nga “Mitsubishi”, qė mund tė ngrihej me shpejtėsinė 20.5 metra nė sekondė.

  Por nė anėn tjetėr, nė lartėsinė prej 1 km nė qiell, kulla “Jeddah” nė Arabinė Saudite do tė jetė ndėrtesa mė e lartė nė botė, kur tė pėrfundojė nė vitin 2019. Njė ndėrtesė kaq e lartė, normalisht kėrkon ashensorė jashtėzakonisht tė shpejtė.

  Prodhuesi finlandez “Kone” ka marrė pėrsipėr sfidėn, duke projektuar njė ashensor qė pėrdor njė kabllo me fibėr karboni tė fortė aq sa duhet, pėr tė ngritur njė ashensor nė lartėsinė 1 km nga toka, ndėrkohė qė mė herėt lartėsia maksimale nė tė cilėn mund tė ngjitej njė ashensor ishte 500 metra.

  Sipas kompanisė, ashensori i ri do tė arrijė katin mė tė lartė tė kullės nė vetėm 52 sekonda. Por, inovacioni mė ekzaltues nė teknologjinė e ashensorėve vjen nga njė kompani gjermane transporti, “Thyssenkrupp”.

  Duke pėrdorur tėrheqjen magnetike, qė pėrdor fushat magnetike nė vend tė kabllove tė ashensorit, kompania propozon ashensorė qė lėvizin vertikalisht dhe horizontalisht. Ky lloj ashensori mund tė jetė mė i ngadaltė, por mund tė rrisė efikasitetin brenda njė ndėrtese.

  / Top Channel

   

 2. #2
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,362
  Forca e Rrespektit
  11349
  Heyla sa bukur
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 3. #3
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  415
  Koreja e Jugut ėshtė njė nga vendet me te zhvilluara ne bote.
  Eshte nje shembull si mund tė zhvillohet njė vend, kur nuk pengohet tė zhvillohet.
  Kėshtu mund tė zhvillohej edhe Shqiperia, po te lejohej.
  Heren e fundit u redaktua nga Artin; 21-04-2017 ne 08:16.
   

 4. #4
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  39
  Postime
  17,378
  Forca e Rrespektit
  8272
  Graria, beni vrap e hipni ke maja
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •