Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,102
  Forca e Rrespektit
  1500

  Fjalėt e njė mėsuesi pėrpara nxėnėsve tė stresuar

  Fjalėt e njė mėsuesi pėrpara nxėnėsve tė stresuar


  Kafe.jpg

  “Dikur njė mėsues la takim me disa nga nxėnėsit e tij tė mėparshėm pėr tė mėsuar se si po ia ēonin ata me jetėn e tyre. Ai kishte kohė pa i takuar ata dhe mendoi se duhet t’i takonte pėr tė folur mbi jetėn:

  - I pari tha se nuk po ia ēonte dhe aq mirė, sepse po haste nėpėr vėshtirėsi pėr t’u ngritur nė pozitė nė punėn qė bėnte.

  - I dyti tha se njė miku i tij kishte blerė njė makinė tė mirė, ndėrsa ai ndihej keq qė nuk kishte tė ardhura tė blinte edhe vetė njė makinė tė tillė.

  - Ndėrsa nė karrigen tjetėr ishte ulur njė vajzė, e cila u shpreh se dėshironte tė ndiqte njė master shkencor nė administrim biznesi nė mėnyrė qė njerėzit ta merrnin mė seriozisht kur kėrkonte punė, por nuk ia kishte dalė dot mbanė.


  Pastaj profesori ia ktheu: “Dukeni tė gjithė tė stresuar. Si thoni sikur tė bėjmė pak pushim, tė marrim disa kafe dhe ta vazhdojmė diskutimin tonė?”.
  Nxėnėsit e tij ranė dakord dhe ai solli nė tavolinė kafenė dhe disa filxhanė ēaji. Disa ishin tė thjeshtė, ndėrsa disa tė tjerė mė tė bukur.


  Nxėnėsit zgjodhėn tre filxhanėt e mėdhenj dhe tė bukur. Mėsuesi e vuri re kėtė gjė dhe ua dha njė mėsim.

  “Ju tė tre zgjodhėt filxhanėt mė tė bukur dhe mė tė shtrenjtė, duke i lėnė mėnjanė filxhanėt e thjeshtė. Ėshtė normale pėr ju tė kėrkoni mė tė mirėn pėr veten tuaj, si dhe zgjidhjen mė tė mirė pėr problemet dhe streset tuaja. Mirėpo, duhet tė kuptonit diēka. Ju dėshironit kafenė, jo bukurinė e filxhanit dhe njė filxhan i bukur nuk ia shton gjė shijen kafesė. Por vėmendja juaj u drejtua drejt bukurisė sė jashtme, nė vend tė kuptimit tė brendshėm”, u tha atyre.


  “Jeta ėshtė si njė kafe. Puna, paratė dhe pozita jonė nė shoqėri pėrfaqėsohen nga filxhanėt. Kėto janė thjesht pėrbėrės, tek tė cilėt ne bazohemi pėr tė jetuar jetėn tonė. Mirėpo cilėsia e filxhanit nuk e ndryshon dhe as e pėrcakton cilėsinė e jetės qė ne jetojmė. Ndonjėherė ne pėrqendrohemi kaq shumė tek puna, paratė dhe pozita jonė nė shoqėri, saqė harrojmė se ēfarė ka mė tepėr rėndėsi: Harrojmė esencėn, kafenė. Pra, harrojmė tė jetojmė jetėn. Duhet tė mbajmė nė mendje gjithmonė se njerėzit e suksesshėm jo gjithmonė janė tė lumtur, por njerėzit e lumtur janė gjithmonė tė suksesshėm”, shtoi ai.


  INs
  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 2. #2
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  38,844
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11778
  Mire do ishte te mesojme te shijojme me thellsisht shijen e gjerave te thjeshta dhe atyre qe jeta i afron per te gjithe,por syte tane shpesh duke nderruar perdet e shikimit, vlersimit ,nuk shikojme dot sic duhet.
   

 3. #3
  >> << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,102
  Forca e Rrespektit
  1500

  mjafton te vleresojm gjerat ne mase te duhur.... aq edhe sa ia vlen....


  mjafton qe ka cdoher hapesire pozitive kudo qe kerkon...


  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu,
  nuk tė meriton as ashtu.

  Mua nuk mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  por fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq.  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-01-2018, 23:08
 2. Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 20-09-2015, 19:52
 3. Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-03-2014, 11:17
 4. Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-04-2012, 15:01
 5. Nje femije ne dy eshte i stresuar
  Nga LeVoyageur ne forum Psikologjia
  Pergjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-11-2011, 18:27

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •