Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,290
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Si tė hysh nė Harvard. Kėshilla tė thjeshta, nga presidentja e Universitetit mė tė nd

  Si tė hysh nė Harvard. Kėshilla tė thjeshta, nga presidentja e Universitetit mė tė nderuar tė Amerikės  Nga David A. Graham

  Gjithkush e di se si tė hyjė nė Carnegie Hall: praktikė, praktikė, praktikė. Por, ē’tė thuash, pėr ata qė duan tė hyjnė nė universitetin mė tė nderuar tė vendit?

  Pėr studentėt ambiciozė tė shkollave tė mesme sot, formula pėr tė hyrė nė atė shkollė mund tė duket po aq e thjeshtė.
  Urtėsia tradicionale thotė se ndjekja kokėulur, me mendjen tėnde, e kualifikimeve ėshtė rruga e suksesit.
  Ajo e bėn ēdo zgjedhje pėr ēdo organizatė tė vogėl njė betejė tė nxehtė, dhe i bėn orėt e mėsimit pothuaj njė mendim qė rikthehet nė kokė pas shumė kohėsh.
  Ēdo orė qė nuk kalohet nė mėsim, kalohet pėr tė ndėrtuar njė rezyme tė mrekullueshme: Kėshilli i studentėve, National Honor Society, kapiten i ekipit tė futbollit ose volejbollit dhe anėtarėsim nė njė duzinė organizatash tė tjera studentore. Sigurisht, kjo nuk do tė thotė se njė 4.0 bashkė me njė grumbull lėndėsh me provime tė “Advanced Placement”, nuk ėshtė ende thelbėsor.

  Bėni gjithė kėto dhe do tė hyni nė Harvard, apo jo?

  “Ne mund ta mbushnim klasėn tonė dy herė mė shumė me studentė tė pėrsosur”, i tha presidentja e Harvardit, Dru Gilpin Faust, njė audience nė Aspen Ideas Festival, sponsorizuar nga Instituti Aspen dhe The Atlantic.
  Kjo do tė thotė se zyrtarėt e pranimeve mbėshteten nė gjėra tė paprekshme, si ese interesante ose rekomandime veēanėrisht tė pazakonta, pėr tė vendosur se kush e pėrbėn 5.9 pėrqindėshin e aplikantėve qė pranohen.

  Kėshilla kryesore e Faust pėr tė rritur njė djalė apo vajzė tė denjė pėr Harvard? “Bėjini fėmijėt tuaj interesantė!”

  Pėr prindėrit dhe studentėt, ky ėshtė edhe lajm i mirė, edhe lajm i keq.
  Lajmi i keq ėshtė se sigurisht, ėshtė shumė mė e kollajtė ta thuash se sa ta bėsh tė ndodhė, ndonėse Faust rekomandoi qė tė nxiten fėmijėt tė ndjekin pasionet e tyre, si njė mėnyrė pėr tė zhvilluar njė personalitet interesant. Eshtė shumė mė e kollajtė tė plotėsish njė listė, sado e lodhshme, se sa tė jesh interesant.

  Por lajmi i mirė ėshtė se kur kolegjet vendosin kėtė seri kriteresh, fėmijėt mund tė fokusohen nė formėsimin e viteve tė tyre tė adoleshencės, nė njė mėnyrė qė nuk ėshtė thjesht plotėsim resht pas reshti i rezymesė, por tė fokusohen nė njė sens mė holistik tė vetvetes.
  Kjo duket si njė mėnyrė shumė mė e arsyeshme pėr t’u rritur nė shkollė tė mesme, se sa tė tendosesh pėr tė marrė disa pozicione, tek asnjė prej tė cilėve nuk mundesh tė pėrqėndrohesh. Kjo nxit njė qasje diletante ndaj tė mėsuarit dhe shoqėrisė, qė ėshtė ekzaktėsisht e kundėrta e asaj qė artet liberale janė pėrpjekur tradicionalisht tė inkurajojnė.

  Ka edhe njė bonus me lajme tė mira: nėse fėmija hyn nė Harvard, ndoshta nuk do tė ketė nevojė qė tė punojė paralelisht. 60 % e studentėve nė Harvard marrin ndihmė financiare, thotė Faust, dhe ata po paguajnė njė mesatare prej 12 mijė dollarė nė vit, pėrkundėr pagesės 60 mijė dollarė tė shkollimit, konviktit dhe ushqimit.
  Kjo ėshtė pjesė e njė tendence nė rritje nė universitetet elitare. Pėr vite, disa prej tyre kanė thėnė se pėrmbushin 100 pėrqind nevojėn e demonstruar, por nė vitet e fundit vetėm pak prej tyre kanė filluar tė ofrojnė shkollim tėrėsisht falas pėr studentė me tė ardhura familjare, nėn njė nivel tė caktuar.
  Kjo do tė thotė qė, edhe pse ēmimi i etiketės, pėr ndjekjen e shkollės ėshtė rritur nė lartėsi edhe mė marramendėse, gjithnjė e mė pak studentė po e paguajnė atė ēmim etikete.

  Kėto dy ndryshime nėnkuptojnė qė, ndėrkohė qė arsimi nė kolegj nuk ėshtė mė ai qė ishte dy breza mė parė, ai nga ana tjetėr, nuk ėshtė kaq i papėrballueshėm sa duket. / T
  he Atlantic – Nė shqip nga Bota.al
   

 2. #2
  VIP fv Avatari i Jetmira
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  10,370
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  668
  Esht gje e mir te studiosh ne kte Universitet ,por per fatin ton te keq shumica e maturanteve ne vendin ton nuk kan mundesi te studiojn brenda Shqiperis,e jo jasht saj.
   

 3. #3
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Artin
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Postime
  1,331
  Forca e Rrespektit
  414
  Eshte shume prestigjioz, por nuk mendoj qe aty merr njohuri te verteta ne disa fusha.
   

 4. #4
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZoteriaJuaj
  Antarėsuar nė
  Oct 2016
  Postime
  3,061
  Forca e Rrespektit
  973
  I zgjuar
  Te kesh ndonje talent te papare ose te jesh qorr me doreshkrim te bukur
  Te jesh sportist

  Ose me pak i zgjuar por te kesh ngjyren e duhur, te mos jesh i bardhe
   

 5. #5
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Drejtori
  Antarėsuar nė
  Apr 2017
  Vendodhja
  Ne zemren e femrave te bukura..
  Postime
  4,246
  Forca e Rrespektit
  346
  aplikoni si fillim dhe me pas lerjani procesit.... edhe nje student loan ose cante me USD hyn ne pune... ketu shkollat jane kthyer biznese dhe per te hyre hyn kollaj por per ta mbaruar eshte halli me i madh.
  Tė njohėsh tė tjerėt ėshtė menēuri. Tė njohėsh veten ėshtė urtėsia mė e madhe. Ti imponohesh vullnetit tė tė tjerėve ėshtė forcė. Ti imponohesh vetes ėshtė forca mė e madhe – (Une dora vet)

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •