Shqiptar te Bashkuar
android
Thanks Thanks:  0
Likes Likes:  0
Dislikes Dislikes:  0
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i fcbesia
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Prishtinė-Shqipėri Etnike
  Mosha
  33
  Postime
  1,418
  Forca e Rrespektit
  51

  Titujt e diplomave qe leshojne te gjitha shkollat e larta ne Shqiperi

  Plot 200 tituj diplomash shpėrndahen ēdo vit nga universitetet publike nė vend. Pas pėrfundimit tė shkollės, secili prej studentėve ka mundur tė sigurojė njė diplomė e cila shpesh ngjan e ndryshme me emėrtimin e degės, por qė pėrpos kėsaj pėrfaqėson tė gjitha vitet e studimit dhe pėrcakton drejtimin apo sektorin nė tė cilin do tė punėsohesh. Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka pėrcaktuar me ligj se degėt qė lėshojnė diploma tė njėjta duhet tė kenė tė paktėn 70% tė planit mėsimor tė ngjashėm. Gazeta "Tirana Observer" boton tė gjitha titujt e studimeve pėr 12 universitetet publike, duke nisur nga universiteti mė i madh nė vend, ai i Tiranės, Politeknik, i Durrėsit, Shkodrės, Gjirokastrės, Vlorės etj. Pėrveē kėsaj, tė gjitha universitetet shtetėrore lėshojnė edhe tituj tė ciklit tė dytė, tė tretė dhe tė katėrt tė studimeve. Kėto pėrfaqėsojnė studimet pasuniversitare, masterat, specializimet, doktoraturat etj. Nga ana tjetėr ēdo vit njė komision i posaēėm pranė Ministrisė sė Arsimit kontrollon procedurat e lėshimit tė titujve akademikė nga universitetet shqiptare. Po kėshtu, Komisioni pėr Vlerėsimin e Titujve Akademik realizon njohjen zyrtare nga shteti shqiptar tė diplomave dhe titujve tė tjerė pasuniversitar tė lėshuar nga institucionet arsimore tė shteteve tė tjera.

  Titujt pasuniversitar

  Titujt e diplomave dhe certifikatave qė lėshojnė shkollat e larta, pas miratimit nė Ministrinė e Arsimit dhe Shkencės janė: Diplomė Universitare, me kohėzgjatje tė studimeve tė paktėn tre vjet, diploma Master, pas marrjes sė diplomės universitare. Kjo diplomė tė jepet kur studenti ka fituar 120 pikė krediti dhe mbron njė mikrotezė. Diploma "Doktor i Shkencave" me kohėzgjatje 3-5 vjet, diplomė Mėsuesie, 1 vit pas marrjes sė diplomės universitare, diplomė universitare pėr specialitete me kohėzgjatje tė studimeve 5-6 vjet (Mjekėsi, Stomatologji, Farmaci, Veterinari, Arkitekturė). Tė barasvlershme me titujt e studimit tė universiteteve private janė edhe tė gjithė ata tituj diplomash qė merren nga universitete private nė mbarė vendin, por qė janė licencuar nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės dhe qė funksionojnė nė bazė tė Kartės sė Bolonjės.

  12 universitetet publike nė vend

  1-Universiteti i Tiranės
  2-Universiteti Politeknik
  3-Universiteti Bujqėsor
  4-Universiteti i Durrėsit
  5-Universiteti i Elbasanit
  6-Universiteti i Gjirokastrės
  7-Universiteti i Korēės
  8-Universiteti i Vlorės
  9-Universiteti i Shkodrės
  10-Akademia e Arteve
  11-Akademia e Sportit "Vojo Kushi"
  12-Akademia Ushtarake "Skendėrbej"

  Nė Kukės dhe Sarandė, degė ekonomike

  Dy degė tė reja ekonomike, pėrkatėsisht Administrim Biznesi dhe Turizėm janė hapur qė prej vitit tė shkuar nė qytetet e Kukėsit dhe atė tė Sarandės. Me vendim tė Kėshillit tė Ministrave dhe propozim tė Ministrisė sė Arsimit, tė gjithė kandidatėt nga mbarė vendi mund tė konkurrojnė pėrmes provimeve me zgjedhje pėr njė nga kėto dy degė universitare. Edhe pse nuk ka universitete nė kėto dy qytete, mėsimi zhvillohet nė godina tė veēanta dhe diploma pėrveē titullit pėrkatės do tė ketė edhe qytetin ku ėshtė kryer.

  Titujt e diplomave qė lėshojne shkollat e larta

  1. UNIVERSITETI I TIRANĖS

  FAKULTETI I I SHKENCAVE SOCIALE
  * Psikolog klinicist
  * Psikolog shkollor dhe organizimi
  * Punonjės social
  * Filozof - sociolog me drejtim filozofi
  * Filozof - sociolog me drejtim sociologji
  * Filozof - sociolog me drejtim mėsuesi
  * Specialist i shkencave poltike

  FAKULTETI I GJUHEVE TĖ HUAJA
  * Mėsues i gjuhės angleze nė shkollėn e mesme
  * Mėsues i gjuhės frėnge nė shkollėn e mesme
  * Mėsues i gjuhės italiane nė shkollėn e mesme
  * Mėsues i gjuhės gjermane nė shkollėn e mesme
  * Specialist i anglistikės dhe i amerikanistikės
  * Pėrkthyes - interpretues i gjuhės angleze
  * Specialist i gjuhės dhe kulturės frėnge
  * Pėrkthyes - interpretues i gjuhės frėnge
  * Pėrkthyes - interpretues i gjuhės italiane
  * Pėrkthyes - interpretues i gjuhės gjermane
  * Specialist i gjuhės greke
  * Specialist i gjuhės turke
  * Specialist i gjuhės ruse dhe njė gjuhe tjetėr sllave

  FAKULTETI I DREJTĖSISĖ* Jurist

  FAKULTETI I MJEKĖSISĖ * Mjek i pėrgjithshėm
  * Stomatolog

  FAKULTETI I HISTORISĖ DHE I FILO LOGJISĖ

  * Mėsues i gjuhės shqipe dhe letėrsisė pėr shkollat e mesme
  * Mėsues i historisė pėr shkollat e e mesme
  * Mėsues i gjeografisė nė shkollat e mesme
  * Specialist i historisė
  * Specialist i gjeografisė
  * Gazetar

  FAKULTETI I SHKENCAVE TĖ NATYRĖS

  * Mėsues i matematikės nė shkollat e mesme
  * Matematikan
  * Mėsues i fizikės nė shkollėn e mesme
  * Fizikan
  * Mėsues i biologjisė dhe i kimisė nė shkollėn e mesme
  * Biolog
  * Kimist i pėrgjithshėm
  * Kimist industrial
  * Kimist ushqimor
  * Farmacist
  * Informatikan

  FAKULTETI I EKONOMISĖ

  * Financier kontabilist
  * Administrim - biznes
  * Ekonomiks
  * Informatikė ekonomike

  FAKULTETI I INFERMIERISĖ

  * Infermier i pėrgjithshėm
  * Mami infermier

  2. UNIVERSITETI POLITEKNIK

  FAKULTETI I INXHINJERISĖ MAKANIKE

  * Inxhinier mekanik
  * Inxhinjer metalurg e materialesh
  * Inxhinjer tekstilesh

  FAKULTETI I INXHINJERISĖ SĖ NDĖRITMIT

  * Inxhinjer ndėrtimi
  * Inxhinjer hidroteknik
  * Inxhinjer gjeodet
  * Arkitekt
  * Inxhinjer mjedisi
  * Diplomė e nivelit jouniversitar (Diplomė teledidaktike e edukimit nė distancė)

  FAKULTETI I INXHINJERISĖ ELEKTRIKE

  * Inxhinjer elektrik
  * Inxhinjer elektronik

  FAKULTETI I GJEOLOGJISĖ DHE I MINERAVE

  * Inxhinjer gjeolog
  * Inxhinjer i burimeve minerare
  * Inxhinjer i burimeve tė energjisė
  * Inxhinjer gjeofizike

  3. UNIVERSITETI I SHKODRĖS

  FAKULTETI I SHKENCAVE NATYRORE

  * Mėsues i matematikės
  * Mėsues i fizikės
  * Mėsues i biologjisė dhe i kimisė
  * Infernier i pėrgjithshėm
  * Mėsues i informatikės

  FAKULTETI EKONOMIK

  * Drejtues biznesi
  * Financė kontabilitet
  * Specialist marketingu dhe turizmi

  FAKULTETI I GJUHĖVE TĖ HUAJA

  * Mėsues dhe specialist i gjuhės angleze
  * Mėsues dhe specialist i gjuhės gjermane
  * Mėsues dhe specialist i gjuhės italiane

  FAKULTETI I SHKENCAVE SHOQĖRORE

  * Mėsues i gjuhės shqipe dhe i letėrsisė
  * Mėsues i historisė dhe i gjoegrafisė

  FAKULTETI I DREJTĖSISĖ

  * Jurist

  FAKULTETI I MĖSUESISĖ

  * Mėsues pėr klasat 1- 4 tė shkollės tetėvjeēare
  * Mėsues pėr ciklin parashkollor

  4. UNIVERSITETI I VLORĖS

  FAKULTETI I TREGĖTISĖ

  * Menaxher turizmi
  * Menaxher biznesi
  * Jurist

  FAKULTETI I INFERMERISĖ

  * Infermier i pėrgjithshėm

  FAKULTETI I MARINĖS

  * Inxhinjer naval
  * Navigator pėr anije civile tė tė gjitha tipeve
  * Navigator pėr peshkim detar

  DEPARTAMENTI I GJUHĖVE TĖ HUAJA

  * Mėsues dhe pėrkthyes i gjuhės angleze
  * Mėsues pėr klasat 1-4 tė shkollės tetėvjeēare
  * Mėsues i matematike - fizikės pėr shkollat tetėvjeēare
  * Teknologji informacion
  * Pedagogji e specializuar

  5. UNIVERSITETI BUJQĖSOR I TIRANĖS

  FAKULTETI I BUJQĖSISĖ

  * Inxhinjer agrar
  * Teknolog ushqimor
  * Inxhinjer i agro-mjedisit
  * Teknolog agroushqimor

  FAKULTETI I MJEKĖSISĖ VETERINARE

  * Mjek vterinar

  FAKULTETI I SHKENCAVE PYJORE

  * Inxhinjer pėrpunim druri
  * Inxhinjer pyjesh

  6. UNIVERSITETI I KORĒĖS

  FAKULTETI I BUJQĖSISĖ

  * Inxhinjer agronom

  FAKULTETI I MĖSUESISĖ

  * Mėsues pėr klasat I- IV tė shkollės tetėvjeēare
  * Mėsues pėr ciklin para shkollor
  * Mėsues i gjuhės angleze
  * Filozofi - sociologji

  FAKULTETI EKONOMIK

  * Menaxher i biznesit
  * Menaxher marketingu
  * Menaxher turizmi
  * Financė - kontabilitet

  DEGA INFERMIERI

  * Infermier i pėrgjithshėm


  7. UNIVERSITETI I GJIROKASTRĖS


  FAKULTETI I SHKENCAVE SHOQĖRORE

  * Mėsues i gjuhės shqipe dhe i letėrsisė
  * Mėsues i historisė dhe i gjeografisė
  * Mėsues i gjuhės angleze
  * Mėsues i gjuhės dhe i letėrsisė greke
  * Ekonomist financier kontabilist
  * Ekonomist pėr administrim publik

  FAKULTETI I SHKENCAVE NATYRORE

  * Mėsues i matematikės dhe i fizikės me drejtim matematik
  * Mėsues i matematikės dhe i fizikės
  * Mėsues i biologjisė dhe i kimisė
  * Infermier i lartė

  FAKULTETI I SHKENCAVE TĖ EDUKIMIT

  * Mėsues pėr klasat 1 - 4 tė shkollės tetėvjeēare
  * Edukatorė pėr arsimin parashkollor
  * Mėsues i gjuhės italiane

  8. AKADEMIA E ARTEVE

  FAKULTETI I MUZIKĖS

  * Muzikolog
  * Kompozitor
  * Pianist
  * Violinist
  * Violist
  * Violoncelist
  * Kontrabasist
  * Kitarist
  * Perkusion
  * Flautist
  * Klarinetist
  * Oboist
  * Kornist
  * Trombist
  * Trombonist
  * Bas tubist
  * Kėngėtarė
  * Dirizhor
  * Fagotist

  FAKULTETI I ARTIT SKENIK

  * Aktor
  * Regjizor
  * Skenograf kostumograf
  * Koreograf

  FAKULTETI I ARTEVE FIGURATIVE

  * Piktor
  * Skulptor
  * Grafist
  * Tekstil
  * Qeramist

  9. UNIVERSITETI I ELBASANIT

  FAKULTETI I SHKENCAVE SHOQĖRORE

  * Mėsues pėr lendėt gjuhė letersi
  * Mėsues pėr lėndėt histori gjeografi
  * Mėsues i historisė gjeografisė dhe edukatės qytetare pėr shkollat tetėvjeēare

  FAKULTETI I SHKENCAVE NATYRORE

  * Mėsues pėr lėndėt matematikė - fizikė
  * Mėsues pėr lėndėt e biologjisė dhe tė kimisė
  * Specialist nė administrim biznes
  * Mėsues i matematikės ,fizikės dhe informatikės
  * Financė kontabilitet

  FAKULTETI I CIKLIT TĖ ULĖT

  * Mėsues pėr klasat e 1-4 tė shkollės tetėvjeēare
  * Mėsues pėr ciklin parashkollor

  FAKULTETI I GJUHĖVE TĖ HUAJA

  * Mėsues i gjuhės frėnge pėr shkollėn tetėvjeēare
  * Mėsues i gjuhės gjermane
  * Mėsues i gjuhės angleze
  * Mėsues i gjuhės italiane

  10. AKADEMIA E EDUKIMIT FIZIK E SPORTIV

  MĖSUES I EDUKIMIT FIZIK I PROFILIZUAR NĖ:

  * Atletikė
  * Gjimnastikė
  * Volejboll
  * Basketboll

  11. UNIVERSITETI I DURRESIT

  * Mėsues i gjuhės angleze nė shkollėn e mesme

  Mėsues pėr klasat I- IV tė shkollės tetėvjeēare

  * Administrim - biznes
  * Specialist Turizėm
  * Asistent Ligjor
  * Asistent Administrativ
  * Ndihmes Infermier
  * Ndihmes dentist
  * Specialist. Rrjetash Kopjuterike
  * Menaxher Ndėrtimi
  * Menaxher Transporti
  * Teknolog Automobilash

  12. UNIVERSITETI USHTARAK "SKENDERBEJ"

  * Ushtarak-oficer
  * Civil-ekonomist
  * Inxhinjer elektronik


  T.O.


  Unė dua tė rroj deri sa tė shohė tė bukurėn,tė dashurėn Shqipėrinė tonė, tė lirė, tė bashkuar, dhe pastaj me gėzim le tė mė vijė vdekja!


 2. #2
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  755
  Forca e Rrespektit
  25
  diploma me te cilat merr e fshi ate..... se ste vlejne per ne asnje vend te botes vec shqiperise. po dalin gjithe shqiptaret me diploma universiteti, pa se ku do punojne keta qe dalin se vret kaplloqen njeri
   

 3. #3
  fv
  Antarėsuar nė
  Sep 2008
  Mosha
  29
  Postime
  4
  Forca e Rrespektit
  0
  fragolina ke shume po shuuummme te drejte e mos harro qe ka dhe univ private
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Arta, Arbas e Kresha lėshojnė ‘bombėn’ (Video)
  Nga xhebrail1 ne forum Muzika shqiptare dhe e huaj
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-09-2013, 00:53
 2. Arsimi dhe shkollat ne Shqiperi
  Nga sweetzzinna ne forum Dedikuar Shqipėrisė
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-02-2010, 08:14
 3. Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-08-2008, 19:06

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •