Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 5 nga 5
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  34,738
  Post Thanks / Like fv
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10

  Nudoja qė vlen miliona euro

  Nudoja qė vlen miliona euro  Ajo ka njė gėzim tė fshehur, nėn buzėt qė shkėlqejnė nga buzėkuqi, ndėrsa me krah pėrpiqet tė mbulojė gjoksin. Nuk ka asnjė tė pėrbashkėt me gruan e artistit tė njohur Italian Jeanne, por mendohet se mund tė ketė qenė jo thjesht njė modele, por njė histori dashurie e tij.

  Ndryshe kjo nudo nuk do tė mund tė mbarte ndėr vite atė fuqinė e jashtėzakonshme qė depėrton tek ty pas ēdo shikimi. Piktura titullohet “Romania e bukur”, duke mbartur sekretin e njė historie qė fshihet pas saj. Amedeo Modigliani, njė artist italian me origjinė hebreje, pati njė jetė jo tė zakontė.

  Edhe pse ndėrroi jetė nė moshėn 35-vjeēare, ai arriti tė krijonte disa punė jashtėzakonisht tė dėshirueshme siē ėshtė edhe kjo pikturė. Realizuar nė vitin 1919, me njė stil mjaft unik, doli nė ankand nė vitin 1999 dhe u ble pėr 16.770.000 dollarė. Modigliani ishte burrė i pashėm dhe tėrhiqte shumė vėmendje nga gratė e asaj kohe. Por njė nga lidhjet e tij mė tė njohura ėshtė ajo me bashkėshorten Jeanne e cila ishte ndryshe nga aventurat e tjera.

  Tė dy u dashuruan nė njėri tjetrin deri nė marrėzi. Pėrkundėr kundėrshtimit tė prindėrve tė saj, Jeanne, vajzė me guxim tė tepruar nė atė kohė, vendosi tė jetonte mė Modiglianin.

  Jeta me Modiglianin nuk ishte aspak e lehtė pėr Jeanne. Ai abuzonte me alkool dhe drogė. Konsumimi i madh i alkoolit dhe drogės mund tė jenė shkaktari kryesor pėr sėmundjen e tij me tuberkuloz. Jeanne nga historianėt e artit pėrshkruhet si njė vajzė e bukur dhe si karakteristikė e saj ishin flokėt e gjata dhe tė plotė.

  Nė komunitetin artistik nė Montparnasse, ajo u prezentua nga vėllai i saj André Hébuterne, i cili dėshironte tė bėhej piktor. Albert Cingria e ka pėrshkruar Jeanne si vajzė tė butė, tė turpshme, tė qetė dhe delikate. Nė vjeshtėn e vitit 1918, ēifti u shpėrngul nė klimėn mė tė ngrohtė tė Nisė nė Rivierėn Franceze ku agjenti i Modigliani shpresonte qė ai tė mund tė rriste profilin e tij duke shitur disa nga veprat e tij tek njohėsit e pasur tė artit .Gjatė kohės qė ata jetuan nė Nisė, lindi vajza e tyre e parė. Pas njė kohe, ata u kthyen nė Paris dhe Jeanne ngeli pėrsėri me barrė.

  Me 24 janar 1920 Amedeo Modigliani vdiq nga tuberkulozi. Jeanne Hébuterne u kthye nė shtėpinė e familjes sė saj, por e dėrrmuar nga dėshpėrimi pėr humbjen e njeriut qė kishte dashur me shpirt, njė ditė pas vdekjes sė Modiglianit, ajo edhe pse shtatzėnė kreu vetėvrasje duke u hedhur nga kati i pestė.

  Familja e saj nuk dėshironte qė ajo tė prehej nė tė njėjta varreza ku prehej edhe trupi i Modiglianit. Dhjetė vite mė vonė familja u zbut dhe lejoi qė eshtrat e saj tė transferoheshin nė varrezat Pčre Lachaise pėr tė pushuar pranė Modigliani. Nė epitafin e saj shkruhet: “Shoqėruese e devotshme deri nė sakrificėn ekstreme.

  (gazeta-Shqip.
   

 2. #2
  VIP fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Jun 2009
  Postime
  4,837
  Post Thanks / Like fv
  Forca e Rrespektit
  5978
  Qeka e gjith celulit pa mire...
  Kur nje gje duhet te ndodhe, ndodh! Frika nuk e ndryshon rrjedhen e jetes...Ajo nuk e pengon fatin e njerezve, por i zhvesh ata nga dinjiteti i nevojshem per ta perballuar ate..!!
  Dislikes Didi disliked this post

 3. #3
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  15,999
  Post Thanks / Like fv
  Forca e Rrespektit
  2126
  Shpresoj qe mos te motivohen edhe grate e tjera ....nga kjo histori tragjike dhe fatale. Ti japin fund jetes se tyre ( e nje bebeje ) , per hir te dashurise se qorruar.

  Nuk me pelqen as historia ( perfundimi ) .....e as piktura.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 4. #4
  Super Moderator fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,031
  Post Thanks / Like fv
  Forca e Rrespektit
  4216
  Per ata qe kane miliarda mund te vleje edhe miliona. Nuk kane ide cfare te bejne me pare.

  Mua edhe po ma falen s’do te dija ku ta vendosja... nese do ta vendosja.
  I walk slowly, but I never walk backward

 5. #5
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  34,738
  Post Thanks / Like fv
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  Citim Origjinale Postuar nga LoSsT Shfaq Poten
  Qeka e gjith celulit pa mire...
  Te them drejten dhe une,spo cilsoj fiks me celulit,por sensualitet femre sme zgjon piktura.
  Por nje gje me ben pershtypje,ne ato kohe apo shekullin qe lam pas,apo dhe i 19-ti,femra pikturohet e mbushur,per mos me thene e shendosh pak.
  Sdi ne ecin kohet apo ndryshojne shume shijet e shoqerise.
  Tashme ndryshe vjen nje dimension i nje femre fine.
  Sjam as per femren anoreksike qe sjellin pasarelat,por dhe per mbushjen e femres teper prape sjam
  Likes LoSsT liked this post

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •