Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 8 nga 8
 1. #1
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  37,858
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11641

  Nudoja qė vlen miliona euro

  Nudoja qė vlen miliona euro  Ajo ka njė gėzim tė fshehur, nėn buzėt qė shkėlqejnė nga buzėkuqi, ndėrsa me krah pėrpiqet tė mbulojė gjoksin. Nuk ka asnjė tė pėrbashkėt me gruan e artistit tė njohur Italian Jeanne, por mendohet se mund tė ketė qenė jo thjesht njė modele, por njė histori dashurie e tij.

  Ndryshe kjo nudo nuk do tė mund tė mbarte ndėr vite atė fuqinė e jashtėzakonshme qė depėrton tek ty pas ēdo shikimi. Piktura titullohet “Romania e bukur”, duke mbartur sekretin e njė historie qė fshihet pas saj. Amedeo Modigliani, njė artist italian me origjinė hebreje, pati njė jetė jo tė zakontė.

  Edhe pse ndėrroi jetė nė moshėn 35-vjeēare, ai arriti tė krijonte disa punė jashtėzakonisht tė dėshirueshme siē ėshtė edhe kjo pikturė. Realizuar nė vitin 1919, me njė stil mjaft unik, doli nė ankand nė vitin 1999 dhe u ble pėr 16.770.000 dollarė. Modigliani ishte burrė i pashėm dhe tėrhiqte shumė vėmendje nga gratė e asaj kohe. Por njė nga lidhjet e tij mė tė njohura ėshtė ajo me bashkėshorten Jeanne e cila ishte ndryshe nga aventurat e tjera.

  Tė dy u dashuruan nė njėri tjetrin deri nė marrėzi. Pėrkundėr kundėrshtimit tė prindėrve tė saj, Jeanne, vajzė me guxim tė tepruar nė atė kohė, vendosi tė jetonte mė Modiglianin.

  Jeta me Modiglianin nuk ishte aspak e lehtė pėr Jeanne. Ai abuzonte me alkool dhe drogė. Konsumimi i madh i alkoolit dhe drogės mund tė jenė shkaktari kryesor pėr sėmundjen e tij me tuberkuloz. Jeanne nga historianėt e artit pėrshkruhet si njė vajzė e bukur dhe si karakteristikė e saj ishin flokėt e gjata dhe tė plotė.

  Nė komunitetin artistik nė Montparnasse, ajo u prezentua nga vėllai i saj André Hébuterne, i cili dėshironte tė bėhej piktor. Albert Cingria e ka pėrshkruar Jeanne si vajzė tė butė, tė turpshme, tė qetė dhe delikate. Nė vjeshtėn e vitit 1918, ēifti u shpėrngul nė klimėn mė tė ngrohtė tė Nisė nė Rivierėn Franceze ku agjenti i Modigliani shpresonte qė ai tė mund tė rriste profilin e tij duke shitur disa nga veprat e tij tek njohėsit e pasur tė artit .Gjatė kohės qė ata jetuan nė Nisė, lindi vajza e tyre e parė. Pas njė kohe, ata u kthyen nė Paris dhe Jeanne ngeli pėrsėri me barrė.

  Me 24 janar 1920 Amedeo Modigliani vdiq nga tuberkulozi. Jeanne Hébuterne u kthye nė shtėpinė e familjes sė saj, por e dėrrmuar nga dėshpėrimi pėr humbjen e njeriut qė kishte dashur me shpirt, njė ditė pas vdekjes sė Modiglianit, ajo edhe pse shtatzėnė kreu vetėvrasje duke u hedhur nga kati i pestė.

  Familja e saj nuk dėshironte qė ajo tė prehej nė tė njėjta varreza ku prehej edhe trupi i Modiglianit. Dhjetė vite mė vonė familja u zbut dhe lejoi qė eshtrat e saj tė transferoheshin nė varrezat Pčre Lachaise pėr tė pushuar pranė Modigliani. Nė epitafin e saj shkruhet: “Shoqėruese e devotshme deri nė sakrificėn ekstreme.

  (gazeta-Shqip.
   

 2. #2
  VIP fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i LoSsT
  Antarėsuar nė
  Jun 2009
  Postime
  4,848
  Forca e Rrespektit
  6136
  Qeka e gjith celulit pa mire...
  Kur nje gje duhet te ndodhe, ndodh! Frika nuk e ndryshon rrjedhen e jetes...Ajo nuk e pengon fatin e njerezve, por i zhvesh ata nga dinjiteti i nevojshem per ta perballuar ate..!!

 3. #3
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  17,000
  Forca e Rrespektit
  2106
  Shpresoj qe mos te motivohen edhe grate e tjera ....nga kjo histori tragjike dhe fatale. Ti japin fund jetes se tyre ( e nje bebeje ) , per hir te dashurise se qorruar.

  Nuk me pelqen as historia ( perfundimi ) .....e as piktura.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 4. #4
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Aver
  Antarėsuar nė
  Feb 2014
  Postime
  8,102
  Forca e Rrespektit
  4347
  Per ata qe kane miliarda mund te vleje edhe miliona. Nuk kane ide cfare te bejne me pare.

  Mua edhe po ma falen s’do te dija ku ta vendosja... nese do ta vendosja.
  I walk slowly, but I never walk backward

 5. #5
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  37,858
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  11641
  Citim Origjinale Postuar nga LoSsT Shfaq Poten
  Qeka e gjith celulit pa mire...
  Te them drejten dhe une,spo cilsoj fiks me celulit,por sensualitet femre sme zgjon piktura.
  Por nje gje me ben pershtypje,ne ato kohe apo shekullin qe lam pas,apo dhe i 19-ti,femra pikturohet e mbushur,per mos me thene e shendosh pak.
  Sdi ne ecin kohet apo ndryshojne shume shijet e shoqerise.
  Tashme ndryshe vjen nje dimension i nje femre fine.
  Sjam as per femren anoreksike qe sjellin pasarelat,por dhe per mbushjen e femres teper prape sjam
   

 6. #6
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Mosha
  23
  Postime
  11,530
  Blog Entries
  5
  Forca e Rrespektit
  806
  Sa piktur e bukur,tkeqen kshu duhet me qen mi goca te mbushura jo thaticka
   

 7. #7
  Anėtar i ri fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Rossonero
  Antarėsuar nė
  Jan 2018
  Vendodhja
  tirana
  Postime
  463
  Forca e Rrespektit
  137
  po kot me ju pyet kjo foto e Zanes sa miliarda euro do kushtonte ???? hahahhahaha
   

 8. #8
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,515
  Forca e Rrespektit
  11370
  Mos ngaterroni shenjat e depresionit me dashurine.
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Rroga e Gruevskit 1.430 euro, por kursen 9.880 euro nė muaj
  Nga Abis ne forum Lajme nga Maqedonia
  Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-05-2016, 10:35
 2. Nėntoka e Kosovės vlen 7.6 miliardė euro
  Nga Loverboy ne forum Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-11-2013, 20:36
 3. Shpella miliona vjeēare
  Nga My Self ne forum Dedikuar Shqipėrisė
  Pergjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-07-2011, 13:28
 4. Puna e nenave vlen miliona euro
  Nga sweetzzinna ne forum Diskutime shoqėrore
  Pergjigje: 20
  Postimi i Fundit: 05-07-2010, 21:39
 5. Damir Fazlliq, pėrfiton miliona euro prej KEK-ut
  Nga Ado ne forum Lajme nga Kosova dhe trevat shqiptare
  Pergjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2009, 11:33

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •