Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 5 nga 5 I parėI parė 12345
Duke shikuar rezultatet 121 ne 135 nga 135
 1. #1
  Anėtar i ri fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Bilderberg
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  1,425
  Forca e Rrespektit
  22

  Njerėzit mė inteligjentė janė mė tė prirur pėr tė mos besuar nė Zot.

  Njerėzit mė inteligjentė janė mė tė prirur pėr tė mos besuar nė Zot.
  Link: Intelligent people 'less likely to believe in God' - Telegraph


  Professor Lynn said religious belief had declined in the 20th century.

  Professor Richard Lynn, emeritus professor of psychology at Ulster University, said many more members of the "intellectual elite" considered themselves atheists than the national average.

  A decline in religious observance over the last century was directly linked to a rise in average intelligence, he claimed.

  But the conclusions - in a paper for the academic journal Intelligence - have been branded "simplistic" by critics.

  Professor Lynn, who has provoked controversy in the past with research linking intelligence to race and sex, said university academics were less likely to believe in God than almost anyone else.

  A survey of Royal Society fellows found that only 3.3 per cent believed in God - at a time when 68.5 per cent of the general UK population described themselves as believers.

  A separate poll in the 90s found only seven per cent of members of the American National Academy of Sciences believed in God.

  Professor Lynn said most primary school children believed in God, but as they entered adolescence - and their intelligence increased - many started to have doubts.

  He told Times Higher Education magazine: "Why should fewer academics believe in God than the general population? I believe it is simply a matter of the IQ. Academics have higher IQs than the general population. Several Gallup poll studies of the general population have shown that those with higher IQs tend not to believe in God."

  He said religious belief had declined across 137 developed nations in the 20th century at the same time as people became more intelligent.

  But Professor Gordon Lynch, director of the Centre for Religion and Contemporary Society at Birkbeck College, London, said it failed to take account of a complex range of social, economic and historical factors.

  "Linking religious belief and intelligence in this way could reflect a dangerous trend, developing a simplistic characterisation of religion as primitive, which - while we are trying to deal with very complex issues of religious and cultural pluralism - is perhaps not the most helpful response," he said.

  Dr Alistair McFadyen, senior lecturer in Christian theology at Leeds University, said the conclusion had "a slight tinge of Western cultural imperialism as well as an anti-religious sentiment".

  Dr David Hardman, principal lecturer in learning development at London Metropolitan University, said: "It is very difficult to conduct true experiments that would explicate a causal relationship between IQ and religious belief. Nonetheless, there is evidence from other domains that higher levels of intelligence are associated with a greater ability - or perhaps willingness - to question and overturn strongly felt institutions."


  --------------------------------------------------------------------------------

  Njerėzit mė inteligjentė janė mė tė prirur pėr tė mos besuar ne Zot
  Profesori Lin tha se besimi ne fe ka rene ne shekullin e 20'te.

  Profesori Riēard Lin, profesor nderi i psikologjise ne Universitetin e Ulsterit thote se shume me shume anetare te "elites intelektuale" konsiderojne veten si ateiste sesa mesatarja kombetare.

  Nje renie ne ndjekjet e zakoneve fetare gjate shekullit te fundit ishte lidhur drejtperdrejt me nje rritje ne mesataren e inteligjences, pretendon ai.

  Por konkluzionet, ne nje artikull per gazeten akademike te Inteligjences - jane damkosur si "semplist" nga kritiket.

  Profesori Lin, qe ka provokuar mosmarrveshje ne te kaluaren me kerkime qe lidhin inteligjencen me rracen he seksin, thote se akademiket e universitetit ka te ngjare te besojne me pak ne Zot se cdokush tjeter.

  Nje studim i Shoqates Mbreterore (Royal Society) gjeti se vetem 3.3 per qind besojne ne Zot - ne nje kohe kur 68.5 per qind te popullit pergjithshem ne UK pershkruan veten si besimtare.

  Nje ankete e ndare, ne 90'ten gjeti se vetem 7 per qind e anetareve te Akademise Kombetare te Shkences ne Amerike besonte ne Zot.

  Profesor Lin thote se shumica e femijeve ne shkolle fillore besojne ne zot, por kur futen ne moshe te adoleshences - dhe inteligjenca ju rritet - shume prej tyre nisin te kene dyshime.

  Ai i tha revistes se arsimit Time Higher: "Pse duhet qe me pak akademike te besojne ne zot sesa populli i pergjithshem? Une besoj qe eshte thjesht nje ceshtje e IQ. Akademiket kane nje IQ me te larte se populli i pergjithshem. Disa studime anketash per popullin e pergjithshem tregojne se ato me IQ me te larte nuk besojne ne Zot."

  Ai tha se besimi fetar ka rene permes 137 kombeve te zhvilluara ne shekullin e 20'te ne te njejten kohe qe populli eshte bere me inteligjent.

  Por Profesor Gordon Linch, drejtor ne qendren per fe dhe shoqeri bashkekohore ne kolegjin Bėrkbek, ne Londer, thote se deshtoi te merte parasysh disa shtrirje te nderlikuara te faktoreve social, ekonomik dhe historik.

  "Te lidhesh besimin fetar dhe inteligjencen ne kete menyre mund te reflektoje nje tendence te rrezikshme, te zhvillosh karakterizimin semplist te fese si primitiv, qe - gjate kohes qe ne po mundohemi te merremi me ceshtje komplekse te fese dhe pluralizmit kulturor - mbase nuk eshte pergjigje e dobishme," thoite ai.

  Dr Alister MkFaden, pedagog universiteti i vjeter ne teologjine Kristiane ne Universitetin e Lids, thote se konkluzioni ka "ngjyrim te paket te imperializmit kulturor te Perendimit, po ashtu dhe nje ndjenje anti-fetare".

  Dr David Hardmen, pedagog kryesor ne zhvillimin e mesimit ne Universitetin Metropolitan te Londres, thote "Eshte shume e veshtire te percosh eksperimente te verteta qe shpjegojne nje mardhenie rastesore mes IQ dhe besimit fetar. Prapseprape, ka evidence nga zona te tjera te niveleve te larta te inteligjences qe jane te shoqeruara me aftesi me te mira - ose ndoshta vullnet - te pyesin dhe te rrezojne institucione te ndjera."
  p.s. perkthim i shpejte per Sensuu dhe ato qe nuk kuptojne shume Anglisht. (Ndoshta nuk eshte shume i sakte, por pjesa derrmuese kuptohet)


  Perkthyer dhe Pershtatur nga Anglishtja per ForuminVirtual nga : Elushe
  Heren e fundit u redaktua nga Bilderberg; 21-07-2008 ne 23:26.
   

 2. #121
  мαи ωιтн α мιѕѕιои fv Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,647
  Forca e Rrespektit
  3469

  Titulli: Njerėzit mė inteligjentė janė mė tė prirur pėr tė mos besuar nė Zot.

  te mirit duro ti se kur te vdesesh do shkoshe ne parajs,.hahahahaha,...!
  Dhe cfare ka per te qeshur ketu ? Apo rastesisht fillove t'qeshesh me monitor.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 3. #122
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  41,364
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11803

  Pe: Titulli: Njerėzit mė inteligjentė janė mė tė prirur pėr tė mos besuar nė Zot.

  Citim Origjinale Postuar nga Loverboy Shfaq Poten
  Dhe cfare ka per te qeshur ketu ? Apo rastesisht fillove t'qeshesh me monitor.
  Loverboy,..po te te shpjegoj une se pse qesha kur e shkrujta do zihemii deri neser ne debat fetar,..ndaj nuk me pelqejn replikat fetare,..
  por me lejo te shtoj thjeshte qe ,njeriu duhet te jetoje te luftoje dhe te veproj per realizimin e vetevetes,..sa te jete gjalle dhe kete duhet ta bej ne forme sa me individuale dhe unike,..dhe jo duke ndjek citate e postulata fetare,..(me fale qe shprehem keshtu,..se me sa kam lexuar ketu neper postimet ne forum,. ti je nje besimtar i devotshem,.une nuk kame asgje kundrejt besimtarve ,.thjeshte nuk rri dote pa shpreh mendimet e mija,.ashtu sic une i mendoj dhe pake me intereson ne te tjeret i gjykojne te drejta apo te gabuara..),.
   

 4. #123
  мαи ωιтн α мιѕѕιои fv Avatari i Loverboy
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  WorLd 0f dReAms
  Postime
  15,647
  Forca e Rrespektit
  3469

  Titulli: Njerėzit mė inteligjentė janė mė tė prirur pėr tė mos besuar nė Zot.

  Jo jo, s'dua t'zihem as une. Thjesht, une u nisa nga vetvetja ndoshta, nuk qeshem me besimin e dikujt, andaj edhe mu duk jo e drejt menyre qe qeshe ti, thjesht pa-arsye.
  " Dhe nuk jemi tė obliguar pėr tjetėr, pėrveēse t’ju kumtojmė ashtu qartė. ".

  (Kur'an: Sure Jasin 36:17)

  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ
  (`*•.ø(`*•.ø♥ø.•*“)ø.•*“ )
  ♥«“ •.* I LOVE ALLAH *•“Ø`»♥
  (ø.•*“(ø.•*“♥`*•.ø)`*•.ø )
  ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ ღ*♥*ღ

 5. #124
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Dec 2009
  Postime
  1,876
  Forca e Rrespektit
  143

  Pe: Njerėzit mė inteligjentė janė mė tė prirur pėr tė mos besuar nė Zot.

  ....Besimi eshte shpirteror, dhe eshte e veshtire te diskutosh apo te vesh ne dyshim nje gje te tille perpara personave qe besojne fort ne fe, per te respektuar besimin e tjetrit dhe personin ne fjale....nuk mendoj se eshte ceshtje intelekti...por them se nje fenomen i tille ndodh me njerez qe preferojne , ose jane te prirur drejte te rese ,shkences inovacionit...te prirur te explorojne, te hedhin ide te reja ,qe mundohen ta kuptojne boten nga nje tjeter kendveshtrim...dhe kjo per nje arsye shume te thjeshte, sepse te gjitha besimet fetare nuk bazohen ne te dhena te sakta shkencore, por vetem ne hamendje dhe gojdhena popullore ( qe edhe po te jene te verteta , nuk jane te provuara shkencerishte ) ....por , po te ishte e vertete , do te ishte vertete shume bukur ( te pakten do te provonte qe njeriu eshte vertete nje qenie intelligjente....dhe jo nje turme qe genjehet vetem me perralla ).....Por besimi mendoj une se lindi nga nje nevoje e njeriut per te qene i pavdekshem, ose te pakten i ruan vetes dyshimin ne nje "jete" me te mire pas vdekjes, kjo e ndihmon te jetoje me mire, duke menduar se nje fuqi e mbinatyrshme, mendon per te, dhe se nje dite do te shkoje ne parajse ku do ti shpaguhen te gjitha vuajtjet qe ka hequr gjate jetes.....Ndersa njerezit qe nuk besojne ne fe...e shikojne boten ashtu sic eshte ne te vertete...
   

 6. #125
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  14,267
  Forca e Rrespektit
  905

  Titulli: Njerėzit mė inteligjentė janė mė tė prirur pėr tė mos besuar nė Zot.

  sbesoj se esht e vertet njeriun inteligjent e ben jeta dhe jo mosbesimi ne Zot
   

 7. #126

  Titulli: Njerėzit mė inteligjentė janė mė tė prirur pėr tė mos besuar nė Zot.

  po dhe ndodh kjo se e mbajne pak hunden perpjete te zgjuarit
  Po i zgjuar i vertete eshte ai qe e di se para Zotit kot me bo si i forte..
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

 8. #127
  fv
  Antarėsuar nė
  Jan 2018
  Postime
  5
  Forca e Rrespektit
  0
  kot pa lidhje si shkrim.
   

 9. #128
  Lugdunum fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Delirium
  Antarėsuar nė
  Aug 2013
  Vendodhja
  Luganville
  Postime
  4,780
  Forca e Rrespektit
  1402
  Injorantet jane me te prirur per te besuar verberisht !
  Les petits ruisseaux font les grandes rivičres.

 10. #129
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  8,318
  Forca e Rrespektit
  2179
  ... seē mč erdhi ndermend A. Einstein

  " Kur mč pyesin per eksistencen e Zotit , gjithmonč hesht e mendoj ., Paska akoma njerez qč mendojnč se vijnč nga majmuni !
   

 11. #130
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,546
  Forca e Rrespektit
  1523
  Citim Origjinale Postuar nga NeVertiti Shfaq Poten
  Besimi eshte i mire per aqe kohe sa nuk na largon nga realiteti i logjikes,..duke na udhtuar neper bote fantazie te deshperuara duke kerkuar miresin dhe shperblimin e miresis shpirterore njerzore,..neper ligjerata profetesh e hoxhallaresh,..qe skan pase me cfare merren e jane vetepunsuar duke shitur filozofin mesjetare deri ne kohet moderne ne te cilat jetoim,.duke i then njerzimit thjeshte ate qe deshirojne te degjojn:,.."Vdis dhe mos u merzit se do ngjallesh,..te keqit ti do i pagushe vec po nuk vdeke,..:p,..te mirit duro ti se kur te vdesesh do shkoshe ne parajs,.hahahahaha,...!


  Shiko keshtu nuk thojne hoxhollaret tane.... keto jane fjalet tua... jo te tjeterkujt.


  Tek ne besojmė: Zoti ėshte Njė, Ai na sheh kudo qe jemi... ēfaredo qė ben mir apo keq, ate do ta gjejsh heret apo vonė. Ekziston bota tjeter, kur pergjigjesh per veprat tua, ne te cilat denohesh apo shpeblehesh....
  Ja pra

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 12. #131
  >> KS- AL. etnike << fv Avatari i Violetta
  Antarėsuar nė
  May 2011
  Postime
  7,546
  Forca e Rrespektit
  1523

  Sa kam qesh kur lexova keto komente njera pas tjetres, bukur te kombinuara  Citim Origjinale Postuar nga GLOOM Shfaq Poten
  Hera pare qe e lexoj kete gje...Si besoj ketyre gjerave pasi si besove si nuk besove ste ben as me te mencur as me te trashe...Inteligjenca eshte dicka me vete me bidjen fetare..Inteligjenca eshte ajo pjese e diturise te cilen ti di ta perpunosh e ta shfaqesh shume bukur..Ndersa feja eshte thjesht nje bindje shpirterore qe ndjehet ska me te mbushur mendje,injektim apo ndonje lavazh apo operacion truri...Inteligjenca dhe feja i shoh si dy gjera te dnryshme,ska lidhje ky studim thjesht marrezira...

  Citim Origjinale Postuar nga ricky_ch Shfaq Poten
  Pjesė e diturisė?
  Inteligjenca ėshtė aftėsi!

  Citim Origjinale Postuar nga GLOOM Shfaq Poten
  Po eshte aftesia,per te mesuar dhe per te shprehur kete dije...

  >> Mė pelqejnė njerėzit e bukur….... Pamja e tyre mė ėshtė komplet e parėndėsishme. <<  Mos ndrysho pėr tiu pelqyer tė tjerėve,
  ngase kush stė pėlqen kėshtu, nuk tė meriton as ashtu.
  Mua s`mė trondit fuqia-shkatėrruese e njė bombe,
  sa mė habit fuqia-eksplozuese e zemrave njerėzore pėr keq. //

  Bashkimi i Shqipėrisė Etnike gjindet duke ecur.... dhe JO duke pritur.
  Maybe it's not happy end? Maybe it's about the Story....

 13. #132
  Dikur nuk kam besuar, por vjen nje moshe qe kupton qe mbase nuk ishte as Krishti dhe as Muhameti per t'u besuar, por diēka misterioze e ben kete bote te mbijetoje me rregullat e saj te egra.
   

 14. #133
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Edisongen
  Antarėsuar nė
  Nov 2016
  Postime
  607
  Forca e Rrespektit
  246
  Te thuash gjithcka eshte rastesi sme duket aq inteligjente. Ateizmi eshte thjeshte nje trend. Dicka histerike.
   

 15. #134
  Braveheart fv Avatari i Zana1
  Antarėsuar nė
  Feb 2013
  Postime
  18,835
  Forca e Rrespektit
  2297
  Nuk ka asgje misterioze k'tu ... thjeshte nje bosht ne atmosfere , qe perpunon ciklin.

  Ashtu sikurse pshm kur shikojme nje rezervuar , duke u thare para syve tane... nderkohe qe realisht nuk e kapim dot processin.

  Mundohu ta kuptosh si dicka e tille... ( prb tek ne eshte mendja/truri) ky eshte nje prb i madh, qe sjell edhe shqetesimet/pasojat ... ku ne k'te rast ndodhin para syve tane, dicka tragjike dhe tronditese per njerezimin.
  Some people feel the Rain, others just get Wet,

  All i wanna be is a , Dj .

 16. #135
  Sa sh i pengo njerezit besimi ne Zot aq sa shpikin dhe studime te tilla, Lol. Ndekrohe qe baballaret e shkences s'kan mohuar asnjeher Zotin.

  Gjthss, Nuk ka gje le te mos jemi inteligjente aq sa ata qe nuk besojne. Mjafton inteligjenca mesatare qe kam dhe qe me kaq pak kam arrit me kuptuar se Po, Zot Ka.
  gurusuruz!
  "Be Kind! For everyone you meet is fighting a harder battle you know nothing!" ~Plato~

Faqja 5 nga 5 I parėI parė 12345

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Njerėzit inteligjentė nuk janė kurrė tė lumtur
  Nga NeVertiti ne forum Psikologjia
  Pergjigje: 28
  Postimi i Fundit: 10-06-2017, 18:12
 2. Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 31-05-2017, 21:49
 3. Njerėzit inteligjentė dallohen nga sytė
  Nga AnGeLiC ne forum Kuriozitete
  Pergjigje: 10
  Postimi i Fundit: 26-03-2017, 16:11
 4. Pergjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-03-2015, 11:16
 5. Pergjigje: 9
  Postimi i Fundit: 20-09-2011, 08:44

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •