Shqiptar te Bashkuar
android
Duke shikuar rezultatet 1 ne 3 nga 3
 1. #1
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  16,103
  Forca e Rrespektit
  5555

  Emigrantė por edhe biznesmenė. Shqiptarėt kanė hapur 32 mijė biznese nė Itali


  Emigrantėt shqiptarė qė jetojnė nė Itali zotėrojnė rreth 32 mijė biznese. Tė dhėnat janė bėrė publike nga Unioni i Dhomave italiane tė Tregtisė, nė raportin vjetor mbi ecurinė e ndėrmarrjeve tė huaja.

  Sipas raportit, nė total shtetasit e huaj zotėrojnė mbi 580 mijė biznese nė Itali. Vendin e parė e mbajnė emigrantėt marokenė, tė cilėt numėrojnė mbi 68 mijė sipėrmarrje. Nė vendin e dytė e tė tretė renditen shtetasit kinezė dhe ata rumunė, ndėrsa shqiptarėt rezultojnė komuniteti i katėrt i huaj me numrin mė tė madh tė ndėrmarrjeve nė Itali.

  Sipas Unionit italian tė Dhomave, fusha mė e preferuar e shqiptarėve pėr tė bėrė biznes ėshtė tregtia, ndėrsa nė vendin e dytė renditet sektori i ndėrtimit.

  Tė dhėnat zyrtare nga Instituti italian i Statistikave tregojnė se, nė Itali jetojnė rreth 450 mijė shtetas shqiptarė gjithsej. Njė pjesė e madhe e tyre, veēanėrisht ata qė kanė emigruar nė vitet e para, tashmė i kanė hyrė botės sė biznesit duke qenė njė nga komunitet mė aktive nė jetėn ekonomike tė Italisė.

  Shifra prej 32 mijė biznesesh qė emigrantėt shqiptarė zotėrojnė nė Itali ėshtė gati sa 20 pėr qind e tė gjithė bizneseve aktive nė Shqipėri. Kjo do tė thotė se shqiptarėt tashmė nuk bėjnė biznes vetėm brenda kufijve tė Shqipėrisė, por janė sipėrmarrės thuajse kudo nėpėr Europė. /tch
   

 2. #2
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  35,355
  Blog Entries
  7
  Forca e Rrespektit
  10
  U lumte!
  Kush punon me djeres,me mendje ne artkulimet e planeve te biznesit dhe ndershmeri zoti tua beje mbare dhe mire .
   

 3. #3
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i jana80
  Antarėsuar nė
  Sep 2015
  Postime
  7,617
  Forca e Rrespektit
  4977
  dhe duhet marr parasysh fakti qe marokenet jan ambulant...dmth shesin ne pazare...si edhe kunezet comerciant...flas shumica..ndersa alb me sh jan ne infrastrukture, trasport dhe ne ambin kultural
   

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •