Shqiptar te Bashkuar
android
Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit
Duke shikuar rezultatet 1 ne 30 nga 35
 1. #1
  missing you.... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ERA_VL
  Antarėsuar nė
  Sep 2008
  Vendodhja
  ne mendjen dhe zemren e tij...
  Postime
  1,388
  Forca e Rrespektit
  27

  Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?  Vetėm kėto fije tė holla kanė mbetur pėr ta shtrėnguar nyjėn, ndėrsa fibra e vėrtetė ėshtė dobėsuar. I ka kaluar koha mėnyrės sė vjetėr romantike tė jetesės. Martesa, edhe pse shumė e kanė akuzuar si njė mizerie, nė tė vėrtetė nuk ėshtė e tillė. Ajo ėshtė si njė veshje e rehatshme; madje edhe zėnkat midis partnerėve e ndihmojnė atė. Ajo ėshtė e vetmja qė pėrbėn atė qė e quajmė shtėpi e ėmbla shtėpi.

  Nė poezi shpesh i kėndohen kėngė fazave tė dashurisė. Ne u kemi besuar historive qė shpjegojnė kompleksitetin e dashurisė dhe pėrrallave tėxhelozisė…Por tani, tregimet e ēdo kulture e civilizimi pėr dashurinė mund edhe tė ndryshojnė. Shkenca po shpjegon me ftohtėsi, atė qė ne e kemi ndjerė gjithmonė si njėmit e si magji e qė e quajmė dashuri.

  Pėr herė tė parė nė histori, kėrkimet e reja shkencore kanė filluar tė ndriēojnė vendin ku vendoset dashuria nė trurin tonė dhe nė mėnyrė mė tė veēantė tė pėrcaktojnė komponentėt kimikė tė trurit qė janė pėrgjegjės pėr tė.

  Gratė e pėrdorin orgasmėn si njė mėnyrė pėr tė kuptuar nė se burri ėshtė pėr tė i mirė ose jo. Po qe se ai ėshtė i padurueshėm dhe brutal ajo nuk e arrin dot orgasmėn me tė dhe vetėm ky fakt mjafton qė ajo nė mėnyrė instiktive tė ndjejė se ai ka pak gjasa tė jetė njė burrė dhe baba i mirė. Shkencėtarėt mendojnė se orgasma femėrore ka evoluar aq shumė, sa qė njė grua me ndihmėn e saj mund tė dallojė nė se njė burrė ėshtė pėr tė personi i duhur ose jo.

  Kujtoni pėr njė ēast dashurinė e parė. Nuk ka rėndėsi as mosha kur e keni provuar e as vendi ku keni qenė. Mosha dhe gjeografia nuk kanė rėndėsi. (Fisher ka provuar rėnien e parė nė dashuri me njė mėsuesin e saj kur ishte 12 vjeē.) – (shih gjithashtu ne kete faqe, testin e Fisher me fotografite) Edhe Danatella Marazziti, Profesoreshė e Psikiatrisė nė Universitetin e Pisas nė Itali, studioi biokiminė e sėmundjes sė dashurisė. Pasi kish rėnė dy herė nė dashuri pėr vete dhe ndjeu forcėn e tmerrshme tė dashurisė, Marazziti u interesua pėr tė eksploruar ngjashmėrinė midis dashurisė dhe ērregullimit psiqik obsesive-compulsive (OCD).

  Testi i Fisher me fotografinė e bashkėshortit/es dhe tė dashurit/ės

  Helen Fisher, antropologe nga N.Y., i kushtoi shumė punė nga karriera e saj evidentimit biokimik tė dashurisė, nė tė gjitha shfaqjet e saj: epsh, romancė, afrim dhe mėnyrės sesi kėto tė gjitha sė bashku bėjnė dyllin dhe fillin e njė qiriu. Ajo flet me sinqeritet dhe diskuton ngjitjet dhe rėniet e dashurisė, nė atė mėnyrė siē flasin njerėzit edhe pėr blerje- shitjet e zakonshme.

  Fisher pėr dhjetė vjet studioi dashurinė nė MRI (Magnetic Resonance Imaging). Ajo dhe kolegėt e saj Arthur Aron dhe Lucy Broėn studiuan njerėz qė ishin “marrėzisht tė dashuruar” pėr njė periudhė mesatarisht shtatė mujore. Duke qėnė brėnda nė makinėn MRI, kėtyre personave u treguan dy fotografi-njėra neutrale, tjetra e dashnorit ose dashnores.

  Ēfarė i habiti shkencėtarėt ?

  Kur personi shikonte fotografinė e dashnorit/dashnores, pjesėt e trurit qė lidhen me shpėrblimin(reėards) dhe kėnaqėsinė - pra zona tegmentale ventrale dhe nukleus caudatum- u ndezėn.

  Fisher nuk u habit shumė qė gjeti njė vend nė tru, njė adresė pėr dashurinė qė kalonte nėpėr njė rrugė kimike specifike; por nga fakti qė dashuria ndizte nukleusin kaudat qė ėshtė strehėza ku ka njė shpėrndarje tė dendur tė receptorėve pėrgjegjės ndaj neurotransmetuesit qė quhet dopamine. Fisheri e mendoi dopaminėn si pjesė tė pocionit tonė tė brendshėm tė dashurisė.

  Nė proporcione tė pėrshtatshme, dopamina, krijon energji intensive, ngazėllim, fokusim tė vėmendjes dhe motivacion pėr tė fituar shpėrblim (reėads). Ja pse tė sapo dashuruarit nuk i zė gjumi, vėzhgojnė lindjen e diellit, marrin pjesė nė gara, rrėshqasin shpejt poshtė njė piste skish, qė zakonisht do tė ishte e frikshme pėr shkathtėsitė e tyre. Dashuria i trimėron, i shkėlqen, i bėn tė mos marrin parasysh rreziqe tė vėrteta, tė cilat disa herė i kapėrcejnė, e disa herė jo.

  Gazeta: Shekulli
  e di si eshte puna....te bashkohet qielli me token, une s'ndryshoj mendje....

 2. #2
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Dec 2009
  Postime
  1,876
  Forca e Rrespektit
  143

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Menyra romantike e te jetuarit te dashurise eshte e veshtire te praktikohet per nje kohe te gjate ne jeten reale, munde te themi se sot eshte me shume nje fantazi romantike, sepse njerezit jane bere me praktike, ka ndryshuar menyra e ballafaqimit me njeri tjetrin , cdo njeri mer informacinin e duhur qe ne fejmiri dhe perjetohet si nje gje e zakonshme ne jeten e perditeshme, edhe ne kemi hyre ne boten e konsumizmit, ku cdo gje konsumohet dhe me pas nuk ka vlere......
  .....Dashuria dhe sexi jane sinonime te njera tjetres, dashuria nuk do te kishte kuptim pa sexin dhe anasjelltas, natyrishte qe eshte nje fenomen kimik qe ndodh ne trupin e njeriut......
   

 3. #3
  rremujaxhije:P fv Avatari i 3R1
  Antarėsuar nė
  Oct 2008
  Vendodhja
  ne shtepi...
  Postime
  2,024
  Forca e Rrespektit
  70

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  ndjenje....qe me kalimin e kohes behet semundje
  You're not Albanian??
  It's :ok, nobody is Perfect!!!  ..kerko te dish kush je,e te jesh ajo qe din.. :viola:

 4. #4
  Anėtar i Respektuar fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Dec 2009
  Postime
  1,876
  Forca e Rrespektit
  143

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Une mendoj se apsolutisht nuk eshte semundje por eshte nje proces natyral , qe i ndodh cdo njeriu......
  ...persa perket sexit eshte menyra e vetme per te testuar partnerin, po kjo mendoj une vlen per te dyja sekset, eshte" intesa sessuale" ose mirqenia seksuale indeksi i vetem per te patur sukses ne dashuri..............
   

 5. #5
  Une jam..... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i cat-woman
  Antarėsuar nė
  Nov 2009
  Vendodhja
  athens
  Postime
  1,519
  Forca e Rrespektit
  30

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  fillon me ndjenje....dhe mbaron me semundje
  Te jetosh eshte dicka e perditshme...te dish te jetosh eshte zgjuarsi...te kesh zgjuarsi eshte merite

 6. #6
  Dum spiro, spero くる fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i sweetzzinna
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ
  Postime
  20,090
  Blog Entries
  53
  Forca e Rrespektit
  3110

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Eshte mire te ngeli vetem ndjenje...se po ariti ne semundje ske ce do me!
  Think Pink! Say NO to breast cancer!

 7. #7
  missing you.... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ERA_VL
  Antarėsuar nė
  Sep 2008
  Vendodhja
  ne mendjen dhe zemren e tij...
  Postime
  1,388
  Forca e Rrespektit
  27

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  une them se dashuria fillon dhe mbaron me ndjenje...sa per semundje, sme pelqen fare ta quaj te tille....
  e di si eshte puna....te bashkohet qielli me token, une s'ndryshoj mendje....

 8. #8
  Lost out in the desert fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i *Linda*
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Vendodhja
  Po ku ka si TI o Shqieria ime!
  Mosha
  30
  Postime
  862
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  229

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Iluzjon.. e ka fajin Ossitocina i poshtri.
  It can't rain forever!

 9. #9
  Daja fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i El'Mejor
  Antarėsuar nė
  Jul 2009
  Vendodhja
  South-Africa
  Mosha
  35
  Postime
  2,679
  Forca e Rrespektit
  67

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Une e quaj ndjenje........
  Born to touch your feelings.

  Jam Perfekt Pa Asnje Difekt Ta Marr Zemren Me Respect !!

 10. #10
  !!!<<<Amaz!nG GirL>>>!!! fv fv
  Antarėsuar nė
  Oct 2009
  Vendodhja
  fιиℓαи∂.... иє zємєя т&#
  Mosha
  26
  Postime
  226
  Forca e Rrespektit
  11

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Une MeNdoj Se Dashuria Eshte Nje Semundje Qe Nuk Ka Ilaqqq.............!!!!
   

 11. #11
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv
  Antarėsuar nė
  Jul 2009
  Vendodhja
  Rep.Kosoves Lipjani
  Mosha
  28
  Postime
  588
  Forca e Rrespektit
  21

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Dhe une mendoje dashuria eshte smudje qe nuk sherim......

  Me shume respket, Qendrim Bossi..
   

 12. #12
  RDM33 fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i LeVoyageur
  Antarėsuar nė
  Jul 2011
  Vendodhja
  Me kembe te ngulura mire mbi......re :-)
  Postime
  7,157
  Forca e Rrespektit
  3318

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Ndjenja me sublime qe ekziston !
  I live 'cause... i love!
  What does not kill me makes me stronger!!!

 13. #13
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i ricky_ch
  Antarėsuar nė
  Aug 2008
  Postime
  4,945
  Forca e Rrespektit
  1058

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Natyrisht qė ėshtė ndjenjė, qė me kalimin
  e kohės mund tė ndryshojė: tė rritet apo edhe
  tė zhduket, respektivisht tė kalojė nė urrejtje.
  Sidoqoftė, duhet ndjenjat tė kontrollohen, qė
  tė mos dalim jashtė binarėve tė normalitetit!
  Ah s'ikur bukuria tė simbolizonte menēurinė?!?!
  Prindėrit janė tė bezdisshėm nga se janė tė programuarė si tė tillė: dashuri e pa fund!
  Pėr t'i kuptuarė prindėrit, sė pari duhesh kuptuarė jetėn !

 14. #14
  VIP fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Marla
  Antarėsuar nė
  Apr 2012
  Postime
  12,313
  Forca e Rrespektit
  5763

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Dashuria eshte semundje ne kohe te koleres Lol
  Keep your heels head, and standards high.

 15. #15
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Sep 2011
  Postime
  6,438
  Forca e Rrespektit
  6107

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Ose ndjen ose nuk ndjen... Nuk e di si nje ndjenje mund te kontrollohet!
  Si mund te duash se duhet ta duash nje person.
  Dashuron se do e jo se duhet!

  Them qe eshte ndjenje e cila me kalimin e kohes transformohet nga faktore te jashtem dhe te brendshem.
  Pra ose kalon ne Respekt reciprok ose ne nje pandjesi neutrale kundrejt partnerit.
  Semundje behet ne adoleshence ndoshta ... Ne moshe te pjekur eshte thjeshte nje vrarje e egos personale ku secili duhet te punoj me veten ne menyre te logjikshme
   

 16. #16
  Donatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Lauri
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Postime
  8,903
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  6084

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Dashuria eshte semundje e rende mendore..!!
  Askush nuk eshte me i skllaveruar se ai qe gabimisht mendon se eshte i lire.

 17. #17
  plak gjufurrak fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i kitrra 123
  Antarėsuar nė
  Jul 2008
  Vendodhja
  jam tu nxe i kusi me uje se du mej nrru teshat
  Mosha
  40
  Postime
  18,451
  Blog Entries
  1
  Forca e Rrespektit
  8322

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Ka mosha kur edhe eshte gripoz apo edhe mode. Ne pubertet psh. Miku im ka femer pse mos ta beje edhe une nje qe te jem IN pa le gocat pastaj qe bejne kerrsh per mos mbetje prapa shoqeve :p
  - I TAKOJ LUFTETARIT NE TE CILIN BASHKOHET E SHKUARA DHE E ARDHMJA -

  -Kashta noton e diamanti fundoset!


 18. #18
  Kohe & Stine fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i NeVertiti
  Antarėsuar nė
  Apr 2011
  Vendodhja
  Pertej Horizontit
  Postime
  41,238
  Blog Entries
  8
  Forca e Rrespektit
  11803

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Dashuria eshte llogjikshmeria e vete jetes,ushqimi i qenies njerzore.
  Pa dashuri ti,une.ai ne ju..etj etj nuk do ekzistonim..
  Dashuria nuk kthehet kurre ne semundje,ne te tilla raste ne qofte se ndodh kemi te bejme me depresione psikollogjike.
  Por kurresesi,nuk mund te hedhim pluher ofendues mbi dashurin.
  Semundja dhe dashuria s"kan asgje te perbashket.

 19. #19
  Moderatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i dangerous
  Antarėsuar nė
  Oct 2013
  Postime
  8,318
  Forca e Rrespektit
  2179

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Asht e do metet vec ndjenje e asgja tjeter qe me kalimin e kohes ndryshon si akulli :
  Qite ne diell shkrihet ,fute ne frigorifer ngrihet .
  Edhe kafsha ka nevoje per ndjenja dashurie e njeriu pa ndjenja nuk mund te jetoje ,sidomos ate te Dashuris.
  Por ka njerez e njerez ,disa jan si akull ,duhet me in qit ne diell...
   

 20. #20
  Anėtar Aktiv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Kejla
  Antarėsuar nė
  Jul 2009
  Vendodhja
  Verdalle
  Postime
  860
  Forca e Rrespektit
  410

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  ndjesi .........ndo 1 here te semur, ndo 1 here te ben poete , filozofe , budallaqe
  Eksperience is not always the kindest of teachers, but it is surely the best

  Hej , cfare po ben , po flet me veten???
  Oh po . Me pelqen te flas me njerezit inteligjente

 21. #21
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,905
  Forca e Rrespektit
  11372

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Semundje dhe nder me te keqijat madje

  "We're here to have a good time, not a long time
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

 22. #22
  Donatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Gerti2
  Antarėsuar nė
  Apr 2014
  Postime
  2,453
  Blog Entries
  2
  Forca e Rrespektit
  102

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Dashuria eshte droge dhe eshte shume droge e mire. Asnjeri nuk e can koken per efektet anesore por duan te bejne me shume droge.
  Mbase nje dit do e provoj dhe un kete droge.
   

 23. #23
  VIP fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Marla
  Antarėsuar nė
  Apr 2012
  Postime
  12,313
  Forca e Rrespektit
  5763

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Specifiko llojin e droges se ka disa Lol
  Keep your heels head, and standards high.

 24. #24
  Donatorė fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Gerti2
  Antarėsuar nė
  Apr 2014
  Postime
  2,453
  Blog Entries
  2
  Forca e Rrespektit
  102

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

   

 25. #25
  VIP fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i Marla
  Antarėsuar nė
  Apr 2012
  Postime
  12,313
  Forca e Rrespektit
  5763

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Pra qeka droge qe merret nga goja jo nga hunda Lol
  Keep your heels head, and standards high.

 26. #26
  wish me well... fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i ZHIGO
  Antarėsuar nė
  Oct 2011
  Vendodhja
  Afrike
  Postime
  1,553
  Blog Entries
  19
  Forca e Rrespektit
  1098

  Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  nevoje qe kthehet ne ndjenj dhe perfunon ne kapsllek ,

  e thaē...
   

 27. #27
  Moderatorė fv Avatari i Natta
  Antarėsuar nė
  Nov 2014
  Postime
  14,039
  Forca e Rrespektit
  905

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  un e quaj pasjon momenti qe venitet me kalimin e viteve
   

 28. #28
  VIP fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv fv Avatari i L0v3rM4n
  Antarėsuar nė
  Mar 2012
  Vendodhja
  Mi
  Mosha
  34
  Postime
  4,321
  Blog Entries
  10
  Forca e Rrespektit
  4612

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Dashuria Eshte nje semundje shume e poshter biles here here
  te ngjan me zgjeben. E keni parasysh kur krruheni?
  e pra ne dashuri krruheni me plot ndjenja
  ....::::::In the right direction....following my dreams::::::....
  =======================================

 29. #29
  VIP fv
  Antarėsuar nė
  Sep 2011
  Postime
  6,438
  Forca e Rrespektit
  6107

  Titulli: Pe: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  Citim Origjinale Postuar nga Endrra Shfaq Poten
  Ose ndjen ose nuk ndjen... Nuk e di si nje ndjenje mund te kontrollohet!
  Si mund te duash se duhet ta duash nje person.
  Dashuron se do e jo se duhet!

  Them qe eshte ndjenje e cila me kalimin e kohes transformohet nga faktore te jashtem dhe te brendshem.
  Pra ose kalon ne Respekt reciprok ose ne nje pandjesi neutrale kundrejt partnerit.
  Semundje behet ne adoleshence ndoshta ... Ne moshe te pjekur eshte thjeshte nje vrarje e egos personale ku secili duhet te punoj me veten ne menyre te logjikshme
  Si flet kjo si robot :p
   

 30. #30
  Anėtar i Nderuar fv Avatari i Nicktjeter
  Antarėsuar nė
  Oct 2012
  Postime
  22,905
  Forca e Rrespektit
  11372

  Titulli: Dashuria ėshtė... ndjenjė apo sėmundje?

  O Endrra pse mundohesh te besh si interesante aman :p
  "We're here to have a good time, not a long time
  .................................................. .......... Sometimes maybe good sometimes maybe shit.

Faqja 1 nga 2 12 E FunditE Fundit

Informacionet e Temes

Vizitoret qe po Shikojne Kete Teme

Momentalisht aty jane 1 vizitor duke lexuar kete teme. (0 anetare dhe 1 vizitore)

Tema te Ngjashme

 1. Pergjigje: 11
  Postimi i Fundit: 5 Dite me Pare, 12:43
 2. Eshte dashuria qe e shkateron njeriun apo kontravese eshte?
  Nga JetMir ne forum Dashuri dhe pasion
  Pergjigje: 10
  Postimi i Fundit: 1 Javė mė Parė, 00:10
 3. Nuk ėshtė sėmundje dashuria, por mungesa e saj
  Nga MasteR ne forum Psikologjia
  Pergjigje: 4
  Postimi i Fundit: 4 Jave Me Pare, 21:44
 4. Pergjigje: 88
  Postimi i Fundit: 15-09-2016, 10:12

fv Leja e Postimit

 • Ju nuk mund te postoni tema te reja
 • Ju nuk mund tju postoni pergjigje
 • Ju nuk mund te postoni bashkangjitje
 • Ju nuk mund te ndryshoni postimet tuaj
 •